1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

!!! Galatasaray Hakkında Herşey !!!


 1. Dampyre

  Dampyre Buralıyım

  Kayıt:
  9 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.218
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Neptune..!

  Künye

  Adı: Galatasaray Spor Kulübü

  Kuruluşu: 1905 Sonbaharı

  Kurucuları: Ali Sami Yen, Asım Tevfik Sonumut, Emin Bülent Serdaroğlu, Celal İbrahim, Bekir Sıtkı Bircan, Reşat Şirvanizade, Refik Cevdet Kalpakçıoğlu, Abidin Daver

  Kurulduğu Yer: Galatasaray Lisesi 5. sınıfı

  İlk Renkler: Kırmızı-Beyaz ( Sonradan Sarı- Siyah ve Sarı -Kırmızı)

  İlk Lokal: Galatasaray`da Bulgar Sütçü`nün Dükkanı

  İlk Amblem: Tobler Çikolatasındaki kartal

  İlk Başkan: Ali Sami Yen

  İlk Maç: Galatasaray- Kadıköy Faure Mektebi (2-0)

  İlk Spor Dalı: Futbol

  İlk Şampiyonluk: İstanbul Pazar Ligi Şampiyonluğu

  Kuruluş Hedefi: " İngilizler gibi toplu halde oynamak, bir renge ve isme sahip olmak.
  Türk olmayan takımları yenmek."


  Galatasaray ın Kuruluşu
  -Resim Silinmiş.

  gs101.jpg

  Galatasaray Spor Kulübü, Türk Spor Tarihi'ndeki öncü olma özelliğini hiç kuşkusuz içinden doğduğu ve gene öncü bir kurum olan Galatasaray Lisesi'nden (Mektebi Sultani) almıştır. Okul ile kulüp arasındaki koparılmaz bağ, yadsınamayacak bir gerçeklik ve övünç kaynağıdır.

  Devlet adamı yetiştirmek amacıyla II. Beyazıt tarafından 1482'de kurulan mektep, adını kurulduğu bölgeden alır ve "Galata Sarayı" olarak anılmaya başlar. Okul modern konumuna 1 Eylül 1868'de Sultan Abdülaziz döneminde kavuşur. Okul' un yeniden yapılanmasıyla birlikte, Türkiye'de de gerçek anlamıyla ilk sportif çalışmalar başlamış olur ve okulda Beden Eğitimi dersi jimnastikçi 'Monsieur Curel' tarafından eğitim programına konur. Bu atılımlar gerçekten bir devrim niteliği taşımaktadırlar. Curel, modern aletler eşliğinde çalıştırdığı öğrencileri sportif açıdan geliştirirken, onlar için Kağıthane'de bir idman Bayramı düzenler. Yıl 1870'tir. Bu etkinlikte başarı gösteren sporcular değişik ödül ve madalyalar kazanır ve yarışmaların sonunda öğrencilere "kuzulu pilav" verilir. Bu da, sonraki yıllarda bir başka geleneğin başlangıcını oluşturur.

  Curel'den sonra görevi devralan yabancı spor hocaları (M. Moiroux, Signor Martinetti, Stangali gibi), jimnastik ve atletizmin yanı sıra, değişik branşlara da eğilerek (yüzme, kürek, aletli jimnastik), bir ilki daha başlatmış olurlar. Bu çalışmaların ürünü çok geçmeden alınmaya başlanır ve adı Türk Spor Tarihi'ne altın harflerle yazılan Faik Üstünidman'ın yanı sıra, Binbaşı Mazhar Kazancı, Abdurrahman ve Ahmet Robenson kardeşler GSL'nde görev alıp, izcilik, tenis, hokey gibi spor dallarının öğrenciler arasında yaygınlaşmasını sağlarlar. Özellikle Üstünidman'ın ön ayak olmasıyla, öğrenciler futbolla tanışırlar. Ama oynanan futbol, bir kör dövüşünden farklı olmayan ve kural tanımayan bir koşuşturmayı andırmaktadır. Ama futbol GSL' nin Tören Kapısı'ndan adımını atmış ve tam bir salgına dönüşmüştür.

  1901 yılında İstanbul'da yaşayan iki İngiliz, James Lafontaine ve Horace Armitage, Rum ve İngiliz oyunculardan oluşan Kadıköy Futbol Kulübü'nü kurmuşlar ama 1903'te takımdaki İngilizler bir anlaşmazlık sonucu ayrılarak Moda Kulübü'nü oluşturmuşlardır. 1904 yılında ise bu kulüpler, Imogen, Elpis, Strugglers takımlarıyla anlaşarak, İstanbul Futbol Birliği'ni hayata geçirmişler ve bugünkü Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı'nın yerinde bulunan "Union Club-İttihat Spor" sahasında düzenli karşılaşmalar yapmaya başlamışlardır. Görüldüğü gibi bu takımlar yabancı ya da azınlık takımlarıdır. Türk olmayan ekiplerin gerçekleştirdikleri bu ilk futbol karşılaşmaları, GSL öğrencilerini hem ilgilendirir hem de çok üzer. Artık onların amacı, kendi futbol kulüplerini kurmak, ölesiye sevdikleri bu oyunun kurallarını "hatmetmek" ve yabancılarla boy ölçüşmektir.

  Türk olmayan takımları yenmek

  Galatasaray Spor Kulübü'nün kurucusu Ali Sami Yen, "Ellinci Yıl" kitabında kuruluş öyküsünü şöyle anlatır:
  "1 Teşrin 1905'te mektebin beşinci sınıfında edebiyat muallimimiz merhum Mehmet Ata beyin dersi esnasında birkaç arkadaş baş başa vererek Galatasaray'da bir futbol kulübü kurmaya karar verdik. İlk müteşebbisler oyuna ve mücadeleye meyyal arkadaşlardan Asım Tevfik Sonumut, Reşat Şirvani, Cevdet Kalpakçıoğlu, Abidin Daver, Kamil...gibi gençlerdi. Mektepde tahsilde bulunan Bulgar ve Sırp talebesinden çevik ve kuvvetli olanlar da bize iltihak etmişlerdi. Asım'ı muhasebeciliğe, Cevdet'i ikinci reisliğe seçmiş, kendim de Reis olmuştum. Asım her hafta arkadaşlardan birer kuruş toplamakda mahir olduğu için kendisini muhasebeci yapmıştık. Ben Reisliği topu yağlayıp şişirmekle almıştım. Topumuza evladım gibi bakardım. Zaten varımız yoğumuz da toptu. Mektebe gelirken, domuz sokağından geçer, domuz yağı alırdım. Topu onunla yağlar, şişirirdim; yamasını yeni pabucumdan kesmiştim. Bunu gören arkadaşlar, bana hepimizden fazla paye vermişlerdi. Yani o zaman Reisliğe ve diğer vazifelere payeyi, en çok çalışan kazanırdı. Cevdet de ikinci Reisliği formaları yıkadığı için almıştı.

  "Maksadımız İngilizler gibi toplu bir halde oynamak, bir renge ve bir isme malik olmak ve Türk olmayan takımları yenmek."

  Kulübün adının Gloria (Zafer) ya da Audace (Cesaret) konulması yolunda görüşler ortaya atılmışsa da, sonuçta Galatasaray olmasında anlaşmaya varılmıştır. Araştırmacı Cem Atabeyoğlu, Galatasaray adının, bu takımın yaptığı ilk maçta Rum ekibini 2-0 yenerken, seyircilerin onlardan "Galata Sarayı efendileri"diye söz etmelerinden doğduğunu yazar. Bunun üzerine kurucular da ismi benimserler ve "Adımız Galata Sarayı olsun" derler.

  Kurucu Listeler

  1905'ten 1919'a kadar Galatasaray Spor Kulübü'ne Başkanlık yapan, mektebin 889 numaralı öğrencisi Ali Sami Yen, inci gibi elyazısıyla tuttuğu Galatasaray Terbiye-i Bedeniye Kulübü ıhsaiyet Defteri'nin (Sayım-İstatistik Defteri) 181 ve 182. sayfalarında kurucu 13 üyeyi şöyle sıralar: 1-Ali Sami Yen; 2-Asım Sonumut; 3-Emin Bülent Serdaroğlu; 4-Celal İbrahim; 5-B. Nikolof; 6-Milo Bakiş; 7-Pol Bakiş; 8-Bekir Sıtkı Bircan; 9-Tahsin Nahit; 10-Reşat Şirvanizade; 11-Hüseyin Hüsnü; 12-Refik Cevdet Kalpakçıoğlu; 13-Abidin Daver.

  1905'te Osmanlı İmparatorluğu'nda bir dernekler yasası bulunmadığından, Galatasaray Spor Kulübü yasal olarak tescil edilme olanağını bulamamıştır. 1912 yılında Cemiyetler Kanunu çıkarıldıktan sonra, kulüp yasal bir kimlik kazandı. Yetkili makamlara kulüplerin tüzükleriyle birlikte, kurucu üyelerin ad ve adreslerinin de bildirilmesi zorunlu tutulduğundan, istifa eden ya da eğitimlerini tamamlayarak ülkelerine dönen üyeler ilk listeden çıkarılmış ve 1 Eylül 1913'te kurucu liste yeniden düzenlenmiştir. Kurucu üyelerin yeni sıralaması şöyle gerçekleşmiştir: 1-Ali Sami Yen; 2-Asım Sonumut; 3-Emin Bülent Serdaroğlu; 4-Celal İbrahim; 5-Bekir Sıtkı Bircan; 6-Reşat Şirvanizade; 7-Refik Cevdet Kalpakçıoğlu; 8-Abidin Daver.

  Renklerin öyküsü

  Galatasaray Spor Kulübü'nün ilk renkleri kırmızı-beyaz'dır. Bayrağımızın renklerinden esinlenerek seçilen bu renkler, dönemin baskıcı ve paranoyak yönetimi tarafından kuşkuyla karşılanmış ve futbolcular sıkı bir takibe alınmışlardır. Bu nedenle, sarı-siyah renkler gündeme gelmiş ama bunlar da kalıcı olmamış ve Galatasaray bugünkü renklerine kavuşmuştur. Bu renklerin öyküsünü Ali Sami Yen'den dinleyelim:
  "Birçok yerleri dolaştıktan sonra, nihayet Bahçekapı'daki Şişman Yanko'nun dükkanına gidilerek orada zarif iki yünlü kumaşa tesadüf ettik. Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı. Tezgahtar, mahirane bir el hareketi ile kumaşların dalgalarını birleştirdi. Bir saka kuşunun başı ile kanadının yarattığı renk güzelliğine benzer bir parlaklık hasıl oldu. Ateşin içindeki renk oyunlarını görür gibi olmuştuk. Sarı-Kırmızı alevinin takımımız üstünde parıldamasını tasavvur ediyor ve bizi derhal galibiyetten galibiyete götüreceğini tahayyül ediyorduk. Nitekim de öyle oldu." Buna karşılık kuruculardan Bekir Sıtkı, söz konusu renklerin Gül Baba'nın II.Beyazıt'a verdiği sarı ve kırmızı güllerden esinlendiğini ileri sürer.

  Galatasaray Amblemi

  [​IMG]
  Galatasaray Lisesi talebelerinden Ayet Emin'in çizdiği Galatasaray amblemi, eski Türkçe şekli ile..

  Galatasaray ' ın ilk amblemi, 333 Şevki Ege tarafından çizildi. Bu, ağzında futbol topu olan kanatları gerili bir kartaldı. "Kartal", Galatasaray'lıların üzerinde durduğu bir amblem örneğiydi. Ancak, kartal adı benimsenmeyince, Şevki Ege'nin kompozisyonu bir kenara itildi. Sonraları , GS amblemi doğdu ve benimsendi.

  Suat Başar,Galatasaray ambleminin nasıl doğduğunu şöyle anlatıyor:

  Yıl 1923

  O yıl biz "cinquieme" da, yani lise 1' deydik. Arkadaşlarımızdan 74 Ayetullah Emin, sıra arkadaşı Şinasi (Şahingiray), ile birlikte her hafta "Kara kedi" %90 nispetinde Ayet'in inci gibi el yazısı ile yazılmıştır. Ayet, bir taraftan mecmuasının yazılarını temize çekerken, bir yandan da sahifelerini ve bilhassa kapak vazifesi gören ilk sahifesini süslerdi. Bir defasında bu kapakta hepimiz basit fakat zarif çizilmiş bir "Gayin -Sin" gördük. Kırmızı Gayin' ın içine sarı bir "Sin" oturtulmuştu. Hendesi çizgilerle ve muayyen ölçülerle resmedilmiş olan bu şekil , kulübümüzün, yalnız kulübün değil, bütün Galatasaray ' lılığın remzi olacaktı. Ama, her şeyden evvel bu şekli kulübün kongresine teklif etmek lazımdı. Bu teklifi kim yapacaktı? Tasarladığımız arkadaş çekingendi ve kongre günü yaklaşıyordu. Nihayet o gün geldi. 1923 yılında, bir gün mektebin resim sınıfında kalabalık bir kongre toplandı. Ne ateşli, ne heyecanlı bir kongreydi o. Kimler yoktu ki? Belli ki Galatasaray yeni hamlelere hazırlanıyor, spor sahasında yeni inkilaplar yapacak, memlekette yeni çığırlar açacak. Teklifler ve kararlar bibirini kovalıyor. Şinasi arkadaşımız Ayet'den "Gayin-Sin" resmini almış, kongreye teklif edecek, ama o da çekingen,arka sıralarda oturmuş bekliyor. Nihayet Şinasi'nin yanında oturan Dr. Namık (Canko) merhum , söz alıp ortaya çıktı ve:

  Arkadaşlar, genç kardeşlerimizden Şinasi Reşit, kongremize bir rozet şekli getirmiş, kulübümüzün remzi ven rozetimizin şekli olarak kabul edilmesini teklif ederim, dedi. Büyük bir resim kağıdına çizilmiş ve renklerimizle boyanmış "Gayin-Sin" i ortaya çıkardı. Teklif alkışlar arasında ittifakla kabul olundu. Ayet, yalnız eski harflerle "Gayin-Sin" çizmekle kalmamış, aynı uslupla bir de "GS" yaratmıştı. Bunların asılları Ayet'in Şinasi'nin yardım ile çıkardığı haftalık el yazısı "Kara Kedi" mecmuasındadır. "Gayın-Sin" ilk defa 1925 de kurulan Galatasaray talebe sandığının hazırladığı mektup, kağıt ve zarflarına basıldı. Yine, 1925 de kabul edilen lise kasketine ve daha sonra lise ceketlerine işlendi. Bazı imkansızlıklar, rozetin yapılmasını geciktiriyordu. Nihayet bunu da sıra gelince, şekiller o zaman eski İpek sinemasının kapısındaki dükkanlardan birinde Besim Koşalay ile birlikte tuhafiye mağazası açan Nihat Bekdik'e verildi. Bir aksilik eseri bunlar kayboldu. O zamanki İdare Heyetinin bastırdığı matbualarda ve yaptırdığı rozetlerde Ayet'in eseri biraz şekil değiştirdi. GS nin yaratıcısı Ayet Emin'i 29 eylül 1931 de toprağa verdik. Dr. Namık ağabeyimiz 1933 yılında aramızdan ayrıldı. Allah Şinasi Şahingiray arkadaşımıza uzun ömürler versin. GS yi gördükçe, her üçünü hatırlar, ebediyete tevdi ettiklerimizi rahmetle yadederim.

  Not: Maalesef, şu tatlı anıyı bize nakleden 550 Suat Başar ağabeyimiz de aramızdan ayrıldı. Nur içinde yatsın...
   

  Ekli Dosyalar:

  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017
 2. Saian S.S

  Saian S.S gamer

  Kayıt:
  16 Nisan 2007
  Mesajlar:
  4.149
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Patron
  Şehir:
  Yeşilpınar

  Güzel Olmuş... :lolmuch:
  Ama Fenerliyim... :lolmuch: :lolmuch:
   
 3. Dampyre

  Dampyre Buralıyım

  Kayıt:
  9 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.218
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Neptune..!

  Enler & İlkler

  1) En eski geçmişe sahip futbol takımı ve Türkiye'nin ilk kurulan futbol takımı (1905)

  2) Herhangi bir lige kabul edilen ilk Türk takımı
  (Constantinople Football League) (1905-06)

  3) Türkiye'nin ilk futbol hakemi
  Ali Sami YEN (Moda-Kadıköy - 1905)

  4) İlk Lig maçı oynayan Türk takımı
  Galatasaray 1-1 Imogene (1905-06) (Constantinople Football League)

  5) İlk Özel maç oynayan Türk takımı
  Galatasaray 2-0 Faura Mektebi (1905)

  6) Ligde İlk golü atan Türk takımı
  Galatasaray 1-1 Imogene (1905-06) (Constantinople Football League)

  7) Ligde İlk galibiyeti alan Türk takımı
  Galatasaray 4-1 Moda (1907-08 (Constantinople Football League)

  8 ) İlk İst. şampiyonu olan Türk takımı
  (Constantinople Football League)(1908-09)

  9) İst.Liginde Üç sene üstüste şampiyon olan ilk takım
  (1908-09,1909-10,1910-11)

  10) Yenilgisiz,Berabere kalmadan,Gol Yemeden, tüm maçlarını kazanıp Şampiyon olan İLK ve TEK Türk Takımı
  (Constantinople Football League)(1908-09)

  11) İlk Antrenör çalıştıran Türk takımı
  Horace ARMITAGE (1908-09)

  12) İlk Kupa kazanan Türk takımı (Şampiyonluk Kupası hariç)
  Galatasaray 4-0 Kadıköy (31.01.1909) UNION CLUB KUPASI

  13) Yurtdışında maç yapan ilk takım
  Klojvar (Macaristan) (1910-11)

  14) İlk Yurtdışı galibiyeti
  Galatasaray 11-1 Bükreş Karması (1910-11)

  15) İlk Yurtdışına Transfer olan Türk Oyuncu
  Sabri MAHİR (Galatasaray) (Olimpic Paris - Fransa) (1911)

  16) Türkiye'de ilk futbol derneği kurucusu ve başkanı
  Ali Sami YEN - Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı (1923)

  17) Türkiye'ye Yurtdışından gelen ilk Antrenör
  Billy HUNTER (İskoçya) (Galatasaray 1926-27)

  18) Türkiye'de futbolu bilimsel olarak kuralları ve diğer ayrıntılarıyla anlatan ilk kitap
  Futbolun Kitabın - Ali Sami YEN (29 Haziran 1927)

  19) M.Kemal ATATÜRK yaşarken, adına düzenlenen kupayı alan TEK takım
  Galatasaray 4-0 Fenerbahçe (31.08.1928 ) GAZİ BÜSTÜ KUPASI

  20) İstanbul Kupası'nı ilk kazanan takım (1940-41)

  21) İlk futbol menajerliği (1961)

  22) İstanbul Kupası'nı 2 kez üstüste kazanan tek takım

  23) Tarihinde Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor arasında en farklı galibiyet alan takım
  Galatasaray 20-0 Vefa (Özel maç)

  24) Tarihinde Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor arasında bir maçta en çok gol atan futbolcu
  Mehmet Leblebi (14 gol) Galatasaray 20-0 Vefa (Özel maç)

  25) Şampiyon Kulüpler Kupası'na ilk katılan takım (1956-57)

  26) Şampiyon Kulüpler Kupası'na üç sene üstüste katılan ilk takım
  (1971-72,1972-73,1973-74)

  27) Şampiyon Kulüpler Kupası'nda ilk golü atan takım
  Galatasaray 1-3 Dinamo Bükreş (1956-57) Metin OKTAY (Dk.77)

  28) Şampiyon Kulüpler Kupası'nda ilk galibiyet alan takım
  Galatasaray 2-1 Dinamo Bükreş (1956-57)

  29) Şampiyon Kulüpler Kupası'nda ilk 3.tur oynayan takım (1962-63)
  1.tur Dinamo Bükreş (Romanya)
  2.tur Pionia Bytom (Polonya)
  3.tur Milan (İtalya)

  30) Şampiyon Kulüpler Kupası'nda ilk YARI FİNAL oynayan takım (1988-89)
  1.tur Rapid Wien (Avusturya)
  2.tur Neuchatel Xamax (İsviçre)
  3.tur AC.Monaco (Fransa)
  YARI FİNAL Steaue Bükreş (Romanya)

  31) Şampiyon Kulüpler Kupası'nda en çok maç yapan takım (35 maç)

  32) Şampiyon Kulüpler Kupası'nda en çok galibiyet alan takım (26 galibiyet)

  33) Şampiyon Kulüpler Kupası'nda en çok golü atan takım (87 gol)

  34) Şampiyon Kulüpler Kupası'nda en çok tur atlayan takım (8 tur)

  35) Şampiyon Kulüpler Kupası'nda evinde en farklı galibiyet (Türk Takımları arasında)
  Galatasaray 5-0 Neuchatel Xamax (1988-89)

  36) Şampiyonlar Ligine ilk katılan takım (1993-94)

  37) Şampiyonlar Liginde ilk puan alan takım (1993-94)
  Galatasaray 0-0 FC.Barcelona

  38) Şampiyonlar Liginde ilk golü atan takım (1993-94)
  Kubilay TÜRKYILMAZ (Dk.27) Galatasaray 2-1 Cork City

  39) Şampiyonlar Liginde en çok gol atan futbolcu
  Hakan ŞÜKÜR (8 gol)

  40) Şampiyonlar Ligine Ön Eleme oynamadan katılan İLK TAKIM (2002-03)

  41) Şampiyonlar Ligi Ön Eleme maçlarında ilk galibiyet alan takım (1993-94)
  Galatasaray 2-1 Cork City

  42) Şampiyonlar Ligi Ön Eleme maçlarında en çok maç yapan takım (18 maç)

  43) Şampiyonlar Ligi Ön Eleme maçlarında en çok galibiyet alan takım (14 galibiyet)

  44) Şampiyonlar Ligi Ön Eleme maçlarında en çok golü atan takım (45 gol)

  45) Şampiyonlar Ligi Ön Eleme maçlarında en çok tur atlayan takım (9 tur)

  46) Şampiyonlar Liginde grup maçlarında ilk golü atan takım (1993-94)
  Galatasaray 1-2 Spartak Moskova (Cihat - Dk.87 penaltı)

  47) Şampiyonlar Liginde grup maçlarında ilk galibiyet alan takım (1994-95)
  Galatasaray 2-1 FC.Barcelona

  48) Şampiyonlar Ligi'ne en çok katılan takım
  (9 kez) (1993-94,1994-95,1997-98,1998-99, 1999-00,2000-01,2001-02,2002-03, 2003-04)

  49) Şampiyonlar Ligi'nde en çok maç yapan takım (68 maç)

  50) Bir sezonda 19 Avrupa Kupası maçı

  51) Bir sezonda EN çok maç yapan
  CAPONE 17 maç 1560 dakika + 2 Super Cup maçı

  52) Şampiyonlar Ligi'nden gelip UEFA Kupası kazanan TEK takım

  53) Şampiyonlar Ligi'nde deplasmanda en çok kazanan takım (3 kez)

  54) Şampiyonlar Ligi'nde en çok galibiyet alan takım (18 galibiyet)

  55) Şampiyonlar Ligi'nde en çok golü atan takım (66 gol)

  56) Şampiyonlar Liginde en çok puan alan takım (71 puan)

  57) Şampiyonlar Ligi İLK TUR grubunda en çok puan alan takım (10 puan) (2001-02)
  Galatasaray 1-0, 0-0 Nantes (Fransa)
  Galatasaray 2-0 PSV Eindhoven (Hollanda)
  Galatasaray 1-0 Lazio (İtalya)

  58) Şampiyonlar Ligi İKİNCİ TUR grubunda en çok puan alan takım (10 puan)(2000-01)
  Galatasaray 2-0, 2-2 AC.Milan (İtalya)
  Galatasaray 1-0 Paris Saint Germain (Fransa)
  Galatasaray 1-0 Deportivo LaCoruna (İspanya)

  59) Şampiyonlar Liginde üst tura çıkan ilk takım (2000-01)

  60) Şampiyonlar Liginde ilk 8'e kalan ilk takım
  (2 kere)(1993-94)(2000-01)

  61) Şampiyonlar Liginde ÇEYREK FİNAL oynayan ilk takım
  (2 kere)(1993-94)(2000-01)

  62) Şampiyonlar Liginde Evinde en fazla galibiyet serisi (7 maç)
  (2000-01)
  Galatasaray 1-0 Paris Saint Germain (Fransa)
  Galatasaray 1-0 Deportivo La Coruna (İspanya)
  Galatasaray 2-0 AC.Milan (İtalya)
  Galatasaray 3-2 Real Madrid (İspanya)
  (2001-02)
  Galatasaray 2-0 Vlaznia Shokdrea (Arnavutluk)
  Galatasaray 2-1 Pfc Levski Sofia (Bulgaristan)
  Galatasaray 1-0 Lazio (İtalya)

  63) Şampiyonlar Liginde en çok forma giyen oyuncular sıralamasında ilk 3 sıra
  (Galatasaray 1-2 Lokomotif Moskova)
  Arif ERDEM (46 maç)
  Bülent KORKMAZ (42 maç)
  Ergün PEMBE (42 maç)

  64) Şampiyonlar Liginde bir toplam sezonda en çok puan (Türk takımları arasında)
  Galatasaray 21 puan (2000-01)

  65) Şampiyonlar Liginde bir toplam sezonda en çok gol (Türk takımları arasında)
  Galatasaray 19 gol (2000-01)

  66) Şampiyonlar Liginde bir toplam sezonda en çok galibiyet (Türk takımları arasında)
  Galatasaray 6 galibiyet (2000-01)

  67) Şampiyonlar Liginde bir toplam sezonda en çok maç (Türk takımları arasında)
  Galatasaray 14 maç (2000-01)

  68) Şampiyonlar Liginde Evinde yenilmezlik (16 maç)
  (1999-00)
  Galatasaray 3-2 AC.Milan (İtalya)
  (2000-01)
  Galatasaray 2-2 Saint Gallen (İsviçre)
  Galatasaray 3-2 AC.Monaco (Fransa)
  Galatasaray 3-2 Glasgow Rangers (İskoçya)
  Galatasaray 2-2 Strum Graz (Avusturya)
  Galatasaray 1-0 Paris Saint Germain (Fransa)
  Galatasaray 1-0 Deportivo La Coruna (İspanya)
  Galatasaray 2-0 AC.Milan (İtalya)
  Galatasaray 3-2 Real Madrid (İspanya)
  (2001-02)
  Galatasaray 2-0 Vlaznia Shokdrea (Arnavutluk)
  Galatasaray 2-1 Pfc Levski Sofia (Bulgaristan)
  Galatasaray 1-0 Lazio (İtalya)
  Galatasaray 0-0 Nantes (Fransa)
  Galatasaray 2-0 PSV.Eindhoven (Hollanda)
  Galatasaray 1-1 AC.Roma (İtalya)
  Galatasaray 1-1 Liverpool (İngiltere)

  69) Kupa Galipleri Kupası'nda en çok maç yapan takım (32 maç)

  70) Kupa Galipleri Kupası'nda en çok galibiyet alan takım (12 galibiyet)

  71) Kupa Galipleri Kupası'nda en çok golü atan takım (42 gol)

  72) Kupa Galipleri Kupası'nda en çok tur atlayan takım (7 tur)

  73) Kupa Galipleri Kupası'nda üç sene üstüste katılan ilk takım
  (1964-65,1965-66,1966-67)

  74) UEFA Kupası'nda YARI FİNAL oynayan ilk takım
  (1999-00) Galatasaray 2-0, 2-2 Leeds United

  75) UEFA Kupası'nda FİNAL oynayan ilk takım
  (1999-00) Galatasaray 4-1 Arsenal (penaltı)

  76) UEFA Kupası'nda ŞAMPİYON olan ilk takım (1999-00)

  77) UEFA Kupası'nı YENİLGİSİZ kazanan ilk ŞAMPİYON (1999-00)
  Bologna 1-1 Galatasaray
  Galatasaray 2-1 Bologna
  B.Dortmund 0-2 Galatasaray
  Galatasaray 0-0 B.Dortmund
  R.Mallorca 1-4 Galatasaray
  Galatasaray 2-1 R.Mallorca
  Galatasaray 2-0 Leeds United
  Leeds United 2-2 Galatasaray
  Galatasaray 4-1 Arsenal (penaltı)

  78) UEFA Kupası'nda ilk Gol Kralı (Türk takımları arasında)
  (1999-00) Hakan ŞÜKÜR 10 gol

  79) UEFA Kupası'nda en çok tur atlayan takım (8 tur)

  80) İlk kez SuperCup oynayan takım (Türk takımları arasında) (1999-00)

  81) İlk kez SuperCup kazanan takım (Türk takımları arasında) (1999-00)
  Galatasaray 2-1 Real Madrid (İspanya) (Altın Gol)

  82) SuperCup'ta ilk maç yapan takım (Türk takımları arasında) (1999-00)
  Galatasaray 2-1 Real Madrid (İspanya) (Altın Gol)

  83) SuperCup'ta ilk galibiyet alan takım (Türk takımları arasında) (1999-00)
  Galatasaray 2-1 Real Madrid (İspanya) (Altın Gol)

  84) SuperCup'ta ilk golü atan takım (Türk takımları arasında) (1999-00)
  (Süper Mario JARDEL) Galatasaray 2-1 Real Madrid (İspanya) (Altın Gol)

  85) SuperCup'ta en çok maç yapan takım (Türk takımları arasında) (1 maç)

  86) SuperCup'ta en çok galibiyet alan takım (Türk takımları arasında) (1 galibiyet)

  87) SuperCup'ta en çok golü atan takım (Türk takımları arasında) (2 gol)

  88) SuperCup finalinde Man of the Match seçilen TEK Türk futbolcu (Okan BURUK)

  89) Dünya Kıtalararası Kulüpler Kupası'na çağrılan ilk takım (1999-00)
  (UEFA ve SÜPER KUPA Şampiyonu Unvanıyla)

  90) Avrupa en çok maç yapan takım (185 maç)

  91) Avrupada en çok gol atan takım (238 gol)

  92) Avrupada en çok galibiyet alan takım (69 galibiyet)

  93) Avrupa en çok tur atlayan takım (33 tur)
  8 Şampiyon Kulüpler Kupası
  9 Şampiyonlar Ligi Ön Eleme
  7 Kupa Galipleri Kupası
  8 UEFA Kupası
  1 Süper Kupa

  94) Türkiye'de Avrupa kupası kazanan ilk takım
  (UEFA Kupası 1999-00)

  95) Türkiye'de Avrupa kupası kazanan tek takım
  (1 UEFA Kupası, 1 Süper Kupa)

  96) Türkiye'de en çok Avrupa kupası kazanan takım
  (2 Avrupa Kupası) (1 UEFA Kupası, 1 Süper Kupa)

  97) UEFA Kupasını 5 Avrupa Ülkesinin Tekelinden Çıkarmayı Başaran İlk Takım
  (İngiltere,İtalya,Almanya,Fransa,İspanya)
  (TÜRKİYE Galatasaray)

  98) Avrupada bir sezonda en çok maç yapan takım

  99) Avrupada bir sezonda en çok gol atan takım (35 gol 1999-00)

  100) Avrupada bir sezonda en çok puan alan takım

  101) Avrupada bir sezonda en çok galibiyet alan takım (11 galibiyet 1999-00)

  102) Avrupada bir sezonda en çok maç yapan takım (18 maç 1999-00)

  103) Avrupa Kupalarında elemeli bir turda atılan en çok gol (Türk takımları arasında) (Inter-toto hariç)
  Galatasaray 9 gol
  1994-95 Avenir Beggen(Lux) 5-1(D) 4-0 Şampiyonlar Ligi

  104) Avrupa Kupalarında deplasmanda atılan en çok gol (Türk takımları arasında) (Inter-toto hariç)
  Galatasaray 5 gol
  1994-95 Avenir Beggen(Lux) 5-1(D) Şampiyonlar Ligi
  2002-03 Sarajevo(Bos) 0-5 Beşiktaş (UEFA Kupası)


  105) Avrupa Kupalarında en çok, 4 ve üstü gol atan takım (Türk takımları arasında) (Inter-toto hariç) (12 kere)
  Şampiyon Kulüpler Kupası
  1962-63 Pionia Bytom(Pol) 4-1
  1963-64 Ferencvaros(Mac) 4-0
  1988-89 Neuchatel Xamax(İsvçr) 5-0
  Şampiyonlar Ligi
  1994-95 Avenir Beggen(Lux) 5-1(D) 4-0
  1997-98 FC.Sion(İsvçr) 4-1(D) 4-1
  1999-00 Hertha Berlin(Alm) 4-1(D)
  Kupa Galipleri Kupası
  1996-97 Constructorul(Mold) 4-0
  1996-97 PS.Germain(Fra) 4-2
  UEFA Kupası
  1999-00 Real Mallorca 4-1(D)

  106) Avrupa Kupalarında iç sahada yenilip, turu deplasmanda geçen TEK takım
  Galatasaray 0-1 Banik Ostrava
  Banik Ostrava 1-2 Galatasaray

  107) Avrupa Kupalarında dış sahada 3 farklı yenilip, turu geçen TEK takım
  Neuchatel Xamax 3-0 Galatasaray
  Galatasaray 5-0 Neuchatel Xamax

  108) Avrupa Kupalarında üst turlarda atılan en çok gol (Türk takımları arasında) (Inter-toto hariç)
  Galatasaray 4 gol (UEFA Çeyrek Final)
  1999-00 Real Mallorca 4-1(D)

  109) Avrupa Kupalarında ilk bir Romanya takımını yenen takım (Inter-toto hariç)
  1956-57 Dinamo Bükreş 2-1

  110) Avrupa Kupalarında ilk bir Romanya takımını eleyen takım (Inter-toto hariç)
  1962-63 Dinamo Bükreş

  111) Avrupa Kupalarında ilk bir Polonya takımını eleyen takım (Inter-toto hariç)
  1962-63 Pionia Bytom

  112) Avrupa Kupalarında ilk bir Isviçre takımını yenen takım (Inter-toto hariç)
  1963-64 FC Zurich 2-0

  113) Avrupa Kupalarında ilk bir İsviçre takımını eleyen takım (Inter-toto hariç)
  1988-89 Neuchatel Xamax

  114) Avrupa Kupalarında ilk bir Çekoslovak takımını eleyen takım (Inter-toto hariç)
  1969-70 Spartak Trnava

  115) Avrupa Kupalarında ilk bir İsveç takımını eleyen takım (Inter-toto hariç)
  1976-77 AIK Stockholm

  116) Avrupa Kupalarında ilk bir Avusturya takımını eleyen takım (Inter-toto hariç)
  1975-76 Rapid Wien

  117) Avrupa Kupalarında ilk bir İtalyan takımını eleyen (Inter-toto hariç)
  Galatasaray (1999-00 FC.Bologna)
  (İlk eleyen Trabzonspor - Peruggia Inter-toto 1999-00)

  118) Elediği takım sayısı, elendiği takım sayısında fazla TEK takım
  30-25 (St.Gallen son güncellenen)

  119) Dış saha galibiyetleri, iç saha mağlubiyetlerinden fazla TEK takım

  120) Avrupa Şampiyonunu yenen TEK takım (1987-88 PSV.Eindhoven)  121) Avrupa'da en çok hat-trick yapan (5 kere)
  Hakan Şükür (Avenir Beggen - Rosenborg)
  Metin Oktay (Polonia Bytom)
  Tanju Çolak (Neuchatel Xamax)
  Adrian Ilie (Sion)

  122) UEFA Kupasında en çok İtalyan yenen takım (2 kere)
  1992-93 Roma 3-2
  1999-00 Bologna 2-1

  123) Şampiyonlar Ligi'nde en çok İtalyan yenen takım (3 kere)
  1999-00 Milan 3-2
  2000-01 Milan 2-0
  2001-02 Lazio 1-0

  124) Avrupa Kupalarında en çok İtalyan yenen takım (5 kere)
  1992-93 Roma 3-2
  1999-00 Bologna 2-1
  1999-00 Milan 3-2
  2000-01 Milan 2-0
  2001-02 Lazio 1-0

  125) Şampiyonlar Liginde İtalyanlara gol atan ilk takım
  1997-98 Parma 1-1 Adrian ILIE (Dk.51)

  126) Şampiyonlar Liginde İtalyanlardan puan alan ilk takım
  1997-98 Parma

  127) Şampiyonlar Liginde İtalyanları yenen ilk takım
  1999-00 Milan 3-2

  128) Şampiyonlar Liginde İtalyanlara deplasmanda gol atan ilk takım
  1998-99 Juventus 2-2 (Hakan SÜKÜR)

  129) Şampiyonlar Liginde İtalyanlardan deplasmanda puan alan ilk takım
  1998-99 Juventus

  130) Milan'ı yenen ilk takım
  1999-00 Milan 3-2

  131) Milan'ı 2 kere yenen ilk takım
  1999-00 Milan 3-2
  2000-01 Milan 2-0

  132) SanSiro'dan puan alan TEK takım

  133) Avrupa Kupalarında Ruslara gol atan ilk takım
  1971-72 CSKA Moskova 1-1

  134) Şampiyonlar Liginde Rusları yenen ilk takım
  2002-03 Lokomotif Moskova 2-0

  135) Şampiyonlar Liginde Ruslardan deplasmanda puan alan ilk takım
  1993-94 Spartak Moskova

  136) Şampiyonlar Liginde Rusları deplasmanda yenen ilk takım
  2002-03 Lokomotif Moskova 2-0

  137) Almanlara gol atan ilk takım
  1964-65 Aufbau Magdeburg 1-1

  138) Avrupa Kupalarında ilk bir Alman takımını eleyen (Inter-toto hariç)
  1964-65 Aufbau Magdeburg 1-1(D) 1-1 1-1(T)

  139) UEFA Kupasında ilk bir Alman takımını deplasmanda yenen takım (Inter-toto hariç)
  1999-00 Borussia Dortmund 2-1(D)

  140) Avrupa Kupalarında ilk bir Alman takımını deplasmanda yenen takım (Inter-toto hariç)
  1991-92 Einenhuttenstaht 2-1(D)

  141) Şampiyonlar Liginde Almanlardan puan alan ilk takım
  1999-00 Hertha Berlin 2-2

  142) Şampiyonlar Liginde Almanları yenen ilk takım
  1999-00 Hertha Berlin 4-1 (D)

  143) Şampiyonlar Liginde Almanları deplasmanda yenen ilk takım
  1999-00 Hertha Berlin 4-1 (D)

  144) Borussia Dortmund'u yenen ilk takım
  1999-00 Borussia Dortmund 2-1(D)

  145) Aynı sezon 2 Alman yenen ilk takım
  1999-00 Hertha Berlin 4-1 (D)
  1999-00 Borussia Dortmund 2-1(D)

  146) En çok Alman yenen takım (5 kere)
  1991-92 Einenhuttenstaht 2-1(D)
  1991-92 Einenhuttenstaht 3-0
  1992-93 Eintract Frankfurt 1-0
  1999-00 Hertha Berlin 4-1 (D)
  1999-00 Borussia Dortmund 2-1(D)

  147) Avrupa Kupalarında ilk bir İspanyol takımını deplasmanda yenen takım (Inter-toto hariç)
  1999-00 Real Mallorca 4-1(D)

  148) UEFA Kupasında ilk bir İspanyol takımını deplasmanda yenen takım (Inter-toto hariç)
  1999-00 Real Mallorca 4-1(D)

  149) Şampiyonlar Liginde İspanyollardan puan alan ilk takım
  1993-94 FC.Barcelona 0-0

  150) Şampiyonlar Liginde İspanyolları yenen ilk takım
  1994-95 FC.Barcelona 2-1

  151) Şampiyonlar Liginde Barcelona'yı yenen ilk takım
  1994-95 FC.Barcelona 2-1

  152) Real Madrid'i yenen ilk takım
  1999-00 Real Madrid 1-1 (Altın gol: Mario JARDEL)

  153) Şampiyonlar Liginde Real Madrid'i yenen ilk takım
  2000-01 Real Madrid 3-2

  154) Real Madrid'i üstüste yenen ilk takım
  1999-00 Real Madrid 1-1 (Altın gol: Mario JARDEL)
  2000-01 Real Madrid 3-2

  155) Real Madrid'i en çok yenen takım (2 kere)
  1999-00 Real Madrid 1-1 (Altın gol: Mario JARDEL)
  2000-01 Real Madrid 3-2

  156) Nou Camp'tan puan alan ilk ve tek takım
  2001-02 Barcelona 2-2 (D)
  157) En çok İspanyol yenen takım (7 kere)
  1994-95 FC.Barcelona 2-1
  1998-99 Atletico Bilbao 2-1
  1999-00 Real Mallorca 4-1(D)
  1999-00 Real Mallorca 2-1
  1999-00 Real Madrid 1-1 (Altın gol: Mario JARDEL)
  2000-01 Real Madrid 3-2
  2000-01 Deportivo LaCoruna 1-0

  158) İspanyolların 2 ünlü takımı yenen ilk ve tek takım
  1994-95 FC.Barcelona 2-1
  2000-01 Real Madrid 3-2

  159) Avrupa'nın 2 ünlü takımı eleyen ilk ve tek takım
  1993-94 Manchester United
  1999-00 Real Madrid

  160) Bir sezonda 2 İngiliz takımını eleyen ilk ve tek takım
  1999-00 Leeds United, Arsenal

  161) Avrupa Kupalarında Üstüste Yenilmezlik (14 maç) (1999-00)
  Hertha Berlin 1-4 Galatasaray (Almanya)
  Galatasaray 3-2 Milan (İtalya)
  Bologna 1-1 Galatasaray (İtalya)
  Galatasaray 2-1 Bologna (İtalya)
  B.Dortmund 0-2 Galatasaray (Almanya)
  Galatasaray 0-0 B.Dortmund (Almanya)
  R.Mallorca 1-4 Galatasaray (İspanya)
  Galatasaray 2-1 R.Mallorca (İspanya)
  Galatasaray 2-0 Leeds United (İngiltere)
  Leeds United 2-2 Galatasaray (İngiltere)
  Galatasaray 4-1 Arsenal (penaltı) (İngiltere)
  (2000-01)
  Saint Gallen 1-2 Galatasaray (İsviçre)
  Galatasaray 2-2 Saint Gallen (İsviçre)
  Galatasaray 3-2 AC.Monaco (Fransa)

  162) Evinde Avrupa kupalarında yenilmezlik 19 maç (1999-00)
  Galatasaray 3-2 AC.Milan (İtalya)
  Galatasaray 2-1 AC.Bologna (İtalya)
  Galatasaray 0-0 B.Dortmund (Almanya)
  Galatasaray 2-1 R.Mallorca (İspanya)
  Galatasaray 2-0 Leeds United (İngiltere)
  (2000-01)
  Galatasaray 2-2 Saint Gallen (İsviçre)
  Galatasaray 3-2 AC.Monaco (Fransa)
  Galatasaray 3-2 Glasgow Rangers (İskoçya)
  Galatasaray 2-2 Strum Graz (Avusturya)
  Galatasaray 1-0 Paris Saint Germain (Fransa)
  Galatasaray 1-0 Deportivo La Coruna (İspanya)
  Galatasaray 2-0 AC.Milan (İtalya)
  Galatasaray 3-2 Real Madrid (İspanya)
  (2001-02)
  Galatasaray 2-0 Vlaznia Shokdrea (Arnavutluk)
  Galatasaray 2-1 Pfc Levski Sofia (Bulgaristan)
  Galatasaray 1-0 AC.Lazio (İtalya)
  Galatasaray 0-0 Nantes (Fransa)
  Galatasaray 2-0 PSV.Eindhoven (Hollanda)
  Galatasaray 1-1 AC.Roma (İtalya)
  Galatasaray 1-1 Liverpool (İngiltere)

  163) EN çok maç yapan futbolcu
  HAKAN ŞÜKÜR: 54 maç 4697 dakika

  164) Avrupa kupalarında en çok gol atan futbolcu
  Hakan Şükür 34 gol

  165) Avrupa'da EN çok forma giyen futbolcuya sahip takım
  Bülent KORKMAZ (101 maç) (Real Sociedad D)

  166) Avrupa Kupaları'ndaki Goller
  1. Gol : Metin Oktay - 27.8.1956 (Galatasaray-Dinamo Bükreş:1-3)
  100. Gol : Uğur Köken - 1.10.1969 (Galatasaray-Watford:2-3)
  200. Gol : Mirsad Seydiç - 20.10.1982 (Galatasaray-Avusturya Viyana:2-4)
  300. Gol : Uğur Tütüneker - 4.11.1992 (Galatasaray-Eintract Frankurt:1-0)
  500. Gol : Tugay Kerimoğlu - 5.11.1997 (Galatasaray-Sparta Prag:2-0)

  167) 2000 yılı Dünya Futbol Klasmanı Birinciliği
  1.Galatasaray 311.5
  2.Real Madrid 301
  3.Boca Juniors

  168) Devlet üstün hizmet madalyası kazanan İLK takım

  169) İlk ve tek: 4 kere üstüste şampiyonluk gören takım
  (96-97,97-98,98-99,99-00)

  170) İlk 3 kere üstüste şampiyonluk gören takım
  (70-71,71-72,72-73 )

  171) İlk 2 kere üstüste şampiyonluk gören takım
  (61-62,62-63 )

  172) En çok 2 kere üstüste şampiyonluk gören takım
  3 kere (61-62,62-63 )(86-87,87-88 )(92-93,93-94)

  173) Türkiye Ligi Gol Rekoru (105 Gol) (1962-63 )

  174) Ligin en farklı deplasman galibiyeti
  A.Gücü 0-8 Galatasaray (1992-93 )
  Hacettepe 1-9 Beşiktaş (1959-60)

  175) Ligde deplasmanda en uzun süre yenilmeyen takım (40 maç) (2.5 yıl - 3 sezon)
  1997-98 19.hafta : Bursaspor 3-2 Galatasaray
  1999-00 33.hafta : Altay 1-0 Galatasaray

  176) Lig tarihinin nağmağlup İLK TAKIMI
  (1985-86, 36 maç 0 mağlubiyet)

  177) En büyük puan farkı: 1987/88 sezonunda Beşiktaş'ın 12 puan önünde şampiyon olan Galatasaray

  178) 1 ve 2. Lig takımlarının tarihlerindeki en farklı yenilgilerini aldıkları takımlar (9 takım)
  (Galatasaray 8-0 Ankaragücü)
  (Galatasaray 8-1 Altay)
  (Galatasaray 7-0 Erzurumspor)
  (Galatasaray 6-0 Bursa)
  (Galatasaray 6-0 Gençlerbirliği)
  (Galatasaray 6-0 İstanbulspor)
  (Galatasaray 6-0 Malatyaspor)
  (Galatasaray 5-0 Fenerbahçe)
  (Galatasaray 5-0 Yimpaş Yozgat)
  Beşiktaş (6 takım)

  179) En çok kupa kazanan Başkan: Faruk SÜREN 13 kupa
  1 UEFA Kupası - 1 Süper Kupa
  4 Türkiye Şampiyonluğu - 2 Türkiye Kupası
  2 Cumhurbaşkanlığı Kupası
  3 TSYD Kupası

  180) Resmi Kupa finallerinin en farklı sonucu
  Galatasaray 8-1 Altay Başbakanlık Kupası

  181) Bir Resmi Kupa finalinde en çok gol atan futbolcu
  Erdal KESER 5 gol (Galatasaray 8-1 Altay - Başbakanlık Kupası)

  182) Lig tarihinde en çok şampiyonluk gören teknik adam
  Fatih TERİM (4) (96-97,97-98,98-99,99-00)

  183) Lig tarihinde 4 sene üstüste şampiyonluk gören teknik adam
  Fatih TERİM (96-97,97-98,98-99,99-00)

  184) Lig tarihinde şampiyonluk gören ilk Türk teknik adam
  Gündüz KILIÇ (1961-62)

  185) Lig tarihinde Türk Antrenörlerle en çok şampiyonluk yaşayan takım (6 şampiyonluk)
  (Gündüz KILIÇ 2, Fatih TERİM 4)

  186) Lig tarihinde en çok şampiyonluk yaşayan YABANCI TEKNİK DİREKTÖR
  Brian BIRCH 3 şampiyonluk

  187) Lig tarihinde 10 yılda 7 şampiyonluk gören tek takım
  Galatasaray (92-93,93-94,96-97,97-98,98-99,99-00,01-02)

  188) En çok Lig-Kupa dublesi yapan takım (5 kez)

  189) Tanju ÇOLAK (Altın, gümüş, bronz ayakkabı)

  190) Hakan ŞÜKÜR (Gümüş, bronz ayakkabı)

  191) Hakan ŞÜKÜR (FIFA - 1997 Dünyanın en iyi golcüsü)

  192) Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi yabancı oyuncusu (HAGI)

  193) Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi Türk oyuncusu (Metin OKTAY)

  194) Galatasaray-Beşiktaş arasında, ligi ilk iki sırada bitirdikleri sezonlarda, en çok şampiyon olan takım
  Galatasaray 7-3 Beşiktaş

  195) Galatasaray-Fenerbahçe arasında, ligi ilk iki sırada bitirdikleri sezonlarda, en çok şampiyon olan takım
  Galatasaray 4-3 Fenerbahçe

  196) Ligde ilk yarıyı 3. bitirip şampiyon olan TEK takım (2 kez)

  197) İlk Futbol Federasyonu başkanı (Yusuf Ziya ÖNİŞ - 1920)

  198) 2 kez Dünya Karmasına çağrılan TEK Türk futbolcusu (Hakan ŞÜKÜR)

  199) Akdeniz Oyunları Şampiyonluğu kazanan TEK antrenör (Fatih TERİM 1993)

  200) Bir İtalyan takımını, İtalya Kupası'nda Final oynatan TEK antrenör (Fatih TERİM - Fiorentina)

  201) Futbola profesyonelliği getiren ilk TFF Başkanı (Ulvi Ziya YENAL)

  202) Takımlara yabancı oyuncu hakkı tanıyan ilk TFF Başkanı (Ulvi Ziya YENAL)

  203) Lig tarihinde en çok şampiyonluk gören futbolcu
  Bülent KORKMAZ (87-88,92-93,93-94,96-97,97-98,98-99,99-00,01-02)

  204) En çok kupa kazanan futbolcu (Bülent Korkmaz - 28)
  1 UEFA CUP
  1 SuperCUP
  8 Türkiye Şampiyonluğu
  5 Türkiye Kupası
  5 Cumhurbaşkanlığı Kupası
  6 TSYD Kupası
  2 Başbakanlık Kupası

  205) Lig tarihinin en çok gol atan takımı (2449 gol) (2001-02 sezonu sonu durum)

  206) Lig tarihinin en çok galip gelen takımı (794 galibiyet) (2001-02 sezonu sonu durum)

  207) Lig tarihinin en çok puan toplayan takımı (2306 puan) (2001-02 sezonu sonu durum)

  208) Lig tarihinin en çabuk gol atan takımı
  Vedat İNCEEFE (18.saniye) (Galatasaray 5-0 Göztepe) (2001-02)

  209) Üstüste 3 lig maçında toplam atılan en çok gol (20 gol) (1996-97)
  10.hafta Galatasaray 6-1 G.Antep
  11.hafta Altay 1-8 Galatasaray
  12.hafta Galatasaray 6-1 İstanbul

  210) Bir lig sezonda en çok 5 ve üstü gol atarak kazanan takım (1962-63 - 9 maç)

  211) Ligde en çok bir maçta 5 gol atan futbolcular - Galatasaray (4 kez)
  Tanju ÇOLAK 2
  Metin OKTAY 1
  Mario JARDEL 1
  Adanaspor (2 kez) (Bora ÖZTÜRK, Cenk İŞLER)

  212) Lig tarihinde ilk kez 1000 kadar taraftar, İstanbul'dan Trabzon'a geldi
  (25.04.1999) Trabzonspor 0-3 Galatasaray

  213) Bir transfer döneminde ezeli rakiplerinden en çok futbolcu alan kulüp (1960-61)
  (Fenerbahçe) Hilmi Atakol, Bülent Varol, Ruhi Karaduman, B.Metin, Mustafa Yürür, Niyazi Tamalan
  (Beşiktaş) Süreyya Gürkey, Şükrü Gülesin, Ahmet Berman

  214) Dünyada en çok tanınan Türk takımı

  215) Dünyada ve Türkiye'de en çok taraftarı olan Türk Takımı (180 Milyon)

  216) Türkiye’de en çok resmi kupa alan takım (57 kupa)
  1 UEFA Kupası
  1 Süper Kupa
  15 Türkiye Şampiyonluğu
  13 Türkiye Kupası
  10 Cumhurbaşkanlığı Kupası
  12 TSYD Kupası
  5 Başbakanlık Kupası

  217) Türkiye'nin en büyük 4 kupasının hepsini 10 kereden fazla kazanan TEK takım
  15 Türkiye Şampiyonluğu
  13 Türkiye Kupası
  10 Cumhurbaşkanlığı Kupası
  12 TSYD Kupası

  218) Türkiye’ye en çok gayri resmi kupa alan takım *

  219) Türkiye’ye en çok Kupa kazanan takım *

  220) Türkiye Kupası'nı en çok kazanan takım (13)

  221) Türkiye Kupası'nda en çok final oynayan takım (19 final)

  222) Türkiye Kupası'nı ilk kazanan takım (1962-63)

  223) Türkiye Kupası'nı Üstüste 4 kez kazanan tek takım
  (1962-63,1963-64,1964-65,1965-66)

  224) Türkiye Kupasında 5 maçta 5 galibiyet alan en iyi performanslı takım (1999-00)
  Galatasaray 5-1 Ankara Büyükşehir Belediyesi
  Galatasaray 2-1 Samsunspor
  Trabzonspor 1-2 Galatasaray
  Ankaragücü 0-2 Galatasaray
  Galatasaray 5-3 Antalyaspor

  225) Hem Fenerbahçe'yi hem Beşiktaş'ı yenerek Türkiye Kupası kazanan ilk takım (1965-66)
  Yarı Final: Fenerbahçe (0-0, 3-1)
  Final: Beşiktaş (1-0)

  226) Hem Fenerbahçe 'yi hem Beşiktaş 'ı, hem Trabzonspor'yi yenerek Türkiye Kupası kazanan ilk takım
  (1984-85)
  Çeyrek Final: Fenerbahçe (2-1, 1-0)
  Yarı Final: Beşiktaş (0-0, 1-0)
  Final: Trabzonspor (2-1, 0-0)

  227) Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı en çok kazanan takım (10)

  228) Cumhurbaşkanlığı Kupası'nda en çok final oynayan takım (16)

  229) Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı ilk kazanan takım (1966)

  230) Kazandığı Cumhurbaşkanlığı maçlarında Fenerbahçe ve Beşiktaş'dan hiç gol yememiştir.
  1965-66 Galatasaray 2-0 Beşiktaş (Turan, Ayhan)
  1981-82 Galatasaray 2-0 Beşiktaş (Sejdiç, Hoçiç)
  1990-91 Galatasaray 1-0 Beşiktaş (Kosecki)
  1992-93 Galatasaray 2-0 Beşiktaş (Mustafa, Hakan Şükür)
  1995-96 Galatasaray 3-0 Fenerbahçe (Hakan Şükür 3)

  231) Cumhurbaşkanlığı maçlarının en çabuk golü
  1992-93 Galatasaray 2-0 Beşiktaş (Mustafa KOCABEY Dk.1)

  232) TSYD Kupası'nı ilk kazanan takım (1963)

  233) TSYD Kupasında diğer 2 ezeli rakibine atılan en çok gol (10 gol - 1997-98)
  Beşiktaş 0-6 Galatasaray
  Galatasaray 4-2 Fenerbahçe

  234) Bir sezonda Lig,Türkiye Kupası,Cumhurbaşkanlığı ve TSYD Kupaları'nın
  hepsini kazanan İLK ve TEK takım (1992-93)

  235) Tüm zamanlarda en çok gol atan futbolcu (Metin OKTAY - 608 gol)
  Türkiye Ligi 203 gol
  Özel maçlar 249 gol
  İzmir Ligi 94 gol
  Türkiye Kupası 25 gol
  A Milli 19 gol - Genç Milli 5 gol - Ordu Milli 4 gol
  Şampiyon Kulüpler Kupası 7 gol
  Kupa galipleri Kupası 2 gol

  236) Türkiye 1.Futbol Ligi İlk Gol Kralı (Metin OKTAY 1959)

  237) Türkiye Ligindeki İlk YABANCI Gol Kralı
  (Tarık HOÇİÇ Yugoslavya 1983-84, 30 maç 16 gol)

  238) Avrupa'da ilk Altın Ayakkabı (Türk takımları arasında)
  Tanju ÇOLAK (Galatasaray)

  239) Avrupa'da ilk Gümüş Ayakkabı (Türk takımları arasında)
  Tanju ÇOLAK (Galatasaray)

  240) Avrupa'da ilk Bronz Ayakkabı (Türk takımları arasında)
  Tanju ÇOLAK (Galatasaray)

  241) Avrupa'da en çok Gümüş Ayakkabı kazanan takım (Türk takımları arasında)
  Tanju ÇOLAK, Hakan ŞÜKÜR (Galatasaray)

  242) Avrupa'da en çok Bronz Ayakkabı kazanan takım (Türk takımları arasında)
  Tanju ÇOLAK, Hakan ŞÜKÜR (Galatasaray)

  243) İlk ağları yırtan GOL
  Galatasaray 1-0 Fenerbahçe (Metin OKTAY 1959)

  244) En çok Gol Kralı olan futbolcu
  Metin OKTAY 6 kere (1959,59-60,60-61,62-63,64-65,68-69)

  245) Bir sezonda en çok 30 gol barajını yakalayan futbolcular - Galatasaray (3 kez)
  (Metin OKTAY, Tanju ÇOLAK, Hakan ŞÜKÜR)
  Beşiktaş (2 kez) (Şenol BİROL, Ali GÜLTİKEN)

  246) En çok Gol atan kral
  Tanju ÇOLAK 39 gol (1987-88 )

  247) 30 golün üstünde en çok Gol Kralı çıkaran takım (5 defa)
  Tanju ÇOLAK 39 (1987-88 )
  Metin OKTAY 38 (1962-63 )
  Hakan ŞÜKÜR 38 (1996-97)
  Metin OKTAY 36 (1960-61)
  Metin OKTAY 33 (1959-60)

  248) Gol Ortalaması en yüksek kral:
  Metin OKTAY 1.46 (26 maçta 38 gol) (1962-63)

  249) Gol Ortalaması 1.17 üstünde Gol Kralı çıkarabilen İLK ve TEK takım
  Metin OKTAY 1.46 (26 maçta 38 gol) (1962-63)
  Metin OKTAY 1.28 (28 maçta 36 gol) (1960-61)
  Hakan ŞÜKÜR 1.18 (32 maçta 38 gol) (1996-97)

  250) Tüm Liglerde En çok Gol Kralı olan futbolcu - Metin OKTAY 11 kez (Türkiye rekoru)
  İzmir Profesyonel Ligi *
  İstanbul Profesyonel Ligi
  Metin OKTAY 17 maçta 19 gol (1955-56)
  Metin OKTAY 16 maçta 17 gol (1956-57)
  Metin OKTAY 17 maçta 19 gol (1957-58 )
  Metin OKTAY 16 maçta 22 gol (1958-59 )
  Türkiye 1.Futbol Ligi
  Metin OKTAY 15 maçta 11 gol (1959 )
  Metin OKTAY 35 maçta 33 gol (1959-60)
  Metin OKTAY 28 maçta 36 gol (1960-61)
  Metin OKTAY 26 maçta 38 gol (1962-63 )
  Metin OKTAY 22 maçta 17 gol (1964-65)
  Metin OKTAY 26 maçta 17 gol (1968-69 )

  251) En çok GOL KRALI çıkaran takım (13)
  Metin OKTAY 6
  Tarık HOÇİÇ 1
  Tanju ÇOLAK 2
  Hakan ŞÜKÜR 3
  Arif ERDEM 1


  252) 3 yıl üstüste GOL KRALI çıkaran ilk takım
  Metin OKTAY (1959, 1959-60, 1960-61)

  253) Takımı ŞAMPİYON, kendisi GOL KRALI jübile yapan tek futbolcu (Türk takımları içinde)
  Metin OKTAY (1969)
  Gol Kralı ve Galatasaray şampiyon

  254) 100'ler Kulübüne ilk 2 sıraya 2 golcü sokan TEK takım
  240 gol Tanju ÇOLAK
  217 gol Metin OKTAY

  255) İstanbul Profesyonel Liginde en çok Gol Kralı çıkaran takım (5 kez)
  Ali BERATLI 18 maç 13 gol (1954-55)
  Metin OKTAY 17 maçta 19 gol (1955-56)
  Metin OKTAY 16 maçta 17 gol (1956-57)
  Metin OKTAY 17 maçta 19 gol (1957-58 )
  Metin OKTAY 16 maçta 22 gol (1958-59)

  256) En çok milli olan futbolcu (İlk Üç Sıra) (Türkiye 5-0 Lincestein - son maç)
  Hakan ŞÜKÜR 80 (51 maçı Galatasaray forması altında)
  Tugay KERİMOĞLU 80 (55 maçı Galatasaray forması altında)
  Bülent KORKMAZ 78

  257) Milli takımda en çok gol atan futbolcu
  37 gol Hakan ŞÜKÜR (26 Galatasaray, 7 Inter, 2 Torino, 2 Parma)

  258) Milli takımda futbolcuları en çok gol atan takım (150 gol) (Türkiye 5-0 Lincestein - son maç)

  259) Şimdiye kadar milli takıma en çok futbolcu veren takım
  (Makedonya 1-2 Türkiye son durum - 12.10.2002 )
  Galatasaray 1265
  Fenerbahçe 1119
  Beşiktaş 753
  Trabzonspor 464

  260) En uzun süre "En çok milli oyuncu" unvanını elinde bulundurmayı başaran futbolcu
  Fatih TERİM (51 maç) (11 yıl kırılamadı) (1984 - 6 Eylül 1995)

  261) İlk Milli Takım Teknik Direktörü, Ali Sami YEN
  Türkiye 2-2 Romanya (26.10.1923) (Türkiye Milli Takımının tarihindeki ilk maç)

  262) Toplamda en çok milli olan futbolcu
  Hakan Şükür 129
  80 A milli
  25 Ümit milli
  13 A genc milli
  6 B genc milli
  5 Olimpik milli
  Tugay KERİMOĞLU 126
  80 A milli
  19 umit milli
  8 A genc milli
  13 B genc milli
  6 Olimpik milli

  263) Milli takımın ilk 18 maçında oynayan Tek oyuncu (Nihat BEKDİK)

  264) 1995 yılı dünyada yenilmeyen TEK Milli takımın antrenörü (Fatih TERİM)

  265) Milli Takımda 50 barajını geçen ilk futbolcu (Turgay ŞEREN)

  266) En çok Milli takım antrenörlüğü
  Coşkun ÖZARI 54 kere

  267) En çok Milli takım kaptanlığı
  Turgay ŞEREN (Galatasaray) 35 kere

  268) Milli Takımı Avrupa Şampiyonası Finallerine çıkarmayı başaran ilk Antrenör (Fatih TERİM - 1996)

  269) Milli Takım Rekoru
  Mustafa Denizli'nin 1987 yılında hem Galatasaray ve hem Milli Takımı çalıştırdığı dönemde,
  Sarı Kırmızılı takımın 12 oyuncusu birden aday kadroya çağrılarak bir rekor kırılmıştır.

  270) Milli Takım Rekoru
  10.10.1962 yılındaki Türkiye 3-0 Etiyopya maçında tam 10 Galatasaraylı oyuncu ilk 11'de oynamıştır.
  Goller: Metin OKTAY (Dak.4,33 ve 73)
  Kadro:
  Turgay ŞEREN
  Candemir BERKMAN
  Ahmet BERMAN
  Suat MAMAT
  Tarık KUTVER
  Mustafa YÜRÜR
  Uğur KÖKEN
  Metin OKTAY
  Talat ÖZKARSLI
  Kadri AYKAÇ
  (Şenol BİROL - Beşiktaş)

  271) Milli maçlarda ortalaması en iyi golcü (Metin OKTAY)

  272) EN ÇOK ŞAMPİYON OLAN TAKIM (15 kere)

  273) 3.YILDIZ'ı ilk takan takım (2001-02)

  274) En çok Yurtdışına Futbolcu veren takım (20 futbolcu)
  Bülent AKIN - Bolton Wanderers (İngiltere)
  Hakan ÜNSAL - Blackburn Rovers (İngiltere)
  Ümit DAVALA - AC. Milan (İtalya), Inter (İtalya)
  Hakan ŞÜKÜR - Torino (İtalya), Inter (İtalya)
  Emre BELÖZOĞLU - İnter (İtalya)
  Okan BURUK - İnter (İtalya)
  Fatih AKYEL - Real Mallorca (İspanya)
  Tugay KERİMOĞLU - Glasgow Rangers (İskoçya)
  Arif ERDEM - Real Sociedad (İspanya)
  Mehmet GÖNÜLAÇAR - Beveren (Belçika)
  Volkan KİLİMCİ - Beveren (Belçika)
  Osman - Beveren (Belçika)
  Yasin ÖZDENAK - Cosmos (USA)
  Metin OKTAY - Palermo (İtalya)
  Bülent ESEL - Spal
  Turgay ŞEREN-River Plate (Arjantin)
  Yusuf Ziya ÖNİŞ - Servette (İsviçre)
  Ulvi Ziya YENAL - Servette (İsviçre)
  Rasih MİNKARİ - Racing (Fransa)
  Sabri MAHİR - Olimpic Paris (Fransa)

  275) En çok Yurtdışına Antrenör veren takım (2 antrenör)
  Fatih TERİM (Fiorentina-AC.Milan İtalya)
  Mustafa DENİZLİ (Aachen-Almanya)

  276) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde ilk golü atan futbolcu
  Emin Bülent SERDAROĞLU
  Galatasaray 2-0 Fenerbahçe (Özel Maç) (17.01.1909)

  277) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde Türkiye 1.Futbol Liginde en çok gol atan futbolcu
  Metin OKTAY (9 gol)

  278) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde En Çok "Bir maçta 4 gol atan" futbolcuya sahip olma (2 futbolcu)
  Celal İbrahim Galatasaray 7-0 Fenerbahçe (12.02.1911) (İstanbul Futbol Ligi)
  Metin OKTAY Galatasaray 5-0 Fenerbahçe (18.02.1960) (Türkiye 1.Futbol Ligi)

  279) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde ilk GALİBİYET alan takım
  Galatasaray 2-0 Fenerbahçe (Özel Maç) (17.01.1909)

  280) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde İSTANBUL LİGLERİNDE ilk golü atan takım
  Galatasaray 3-0 Fenerbahçe (09.01.1910)

  281) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde İSTANBUL LİGLERİNDE ilk GALİBİYET alan takım
  Galatasaray 3-0 Fenerbahçe (09.01.1910)

  282) Fenerbahçe'yi Türkiye 1.Futbol Liginde ilk yenen takım
  Galatasaray 1-0 Fenerbahçe (10.06.1959)

  283) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde ilk GECE MAÇI'nda yenen takım
  Galatasaray 1-0 Fenerbahçe (07.09.1960)

  284) Fenerbahçe'yi Fenerbahçe Stadı'nda yenen ilk takım
  Galatasaray 2-1 Fenerbahçe (13.05.1931)
  Fenerbahçe Stadi Açılış Özel Maçı (1-0 mağlup durumdan galibiyet)

  285) Fenerbahçe'yi Ali Sami Yen Stadı'nda yenen ilk takım
  Galatasaray 2-0 Fenerbahçe (13.11.1966) Lig Maçı

  286) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde Ali Sami Yen Stadı'nda en çok yenen takım (14 galibiyet)

  287) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde AliSamiYen Stadı'nda en çok gol atan takım (48 gol)

  288) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde Özel Maçlarda en çok yenen takım (14 galibiyet)

  289) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde Özel Maçlarda en çok gol atan takım (52 gol)

  290) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde Türkiye Kupası'nda en çok yenen takım (9 galibiyet)

  291) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde Türkiye Kupası'nda en çok gol atan takım (30 gol)

  292) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde Cumhurbaşkanlığı Kupası'nda en çok gol atan takım (5 gol)

  293) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde Federasyon Kupası'nda en çok yenen takım (2 galibiyet)

  294) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde Federasyon Kupası'nda en çok gol atan takım (7 gol)

  295) Fenerbahçe'yi İnönü Stadı'nda yenen ilk takım
  Galatasaray 2-1 Fenerbahçe (20.06.194*) Özel Maç

  296) Fenerbahçe'yi Ankara 19 Mayıs Stadı'nda yenen ilk takım
  Galatasaray 2-1 Fenerbahçe (24.01.1960) Özel Maç

  297) Fenerbahçe'yi Türkiye Kupasında ilk YENEN takım
  Galatasaray 2-1 Fenerbahçe (29.06.1963)

  298) Fenerbahçe'yi 7-0 yenen ilk takım
  Galatasaray 7-0 Fenerbahçe (12.02.1911)

  299) B TAKIMI Fenerbahçe'yi yenen ilk takım
  Galatasaray B TAKIMI 5-0 Fenerbahçe (04.12.1911)

  300) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde İstanbul Ligi En Farklı Galibiyeti
  Galatasaray 7-0 Fenerbahçe (12.02.1911) (7 fark)

  301) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde Türkiye 1. Futbol Ligi En Farklı Galibiyeti
  Galatasaray 5-0 Fenerbahçe (18.12.1960) (5 fark)

  302) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde Özel Maçların En Farklı Galibiyeti
  Galatasaray 6-0 Fenerbahçe (04.05.1913) (6 fark)

  303) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde En Çok 5 ve üstü fark atan takım (7 maç)
  İst Lig (20.11.1910) Galatasaray 5-0 Fenerbahçe (5 fark)
  İst Lig (12.02.1911) Galatasaray 7-0 Fenerbahçe (7 fark)
  İst Lig (1911) Galatasaray B Takımı 5-0 Fenerbahçe (5 fark)
  Özel Maç (04.05.1913) Galatasaray 6-0 Fenerbahçe (6 fark)
  Özel Maç (02.10.1914) Galatasaray 6-1 Fenerbahçe (5 fark)
  İst Kupa (15.03.1942) Galatasaray 5-0 Fenerbahçe (5 fark)
  T. Lig (18.12.1960) Galatasaray 5-0 Fenerbahçe (5 fark)

  304) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde En çok üstüste galibiyet serisi (9 maç)
  Özel Galatasaray 2-0 Fenerbahçe (17.01.1909)
  Lig Fenerbahçe 0-3 Galatasaray (09.01.1910)
  Lig Fenerbahçe 0-5 Galatasaray (20.11.1910)
  Lig Fenerbahçe 0-5 Galatasaray B TAKIMI(1911)
  Lig Fenerbahçe 0-7 Galatasaray (12.02.1911)
  Özel Fenerbahçe 0-1 Galatasaray (16.04.1912)
  Özel Fenerbahçe 0-6 Galatasaray (04.05.1913)
  Özel Fenerbahçe 0-1 Galatasaray (25.05.1913)
  Özel Fenerbahçe 0-3 Galatasaray (26.01.1913)

  305) Fenerbahçe'ye en çok gol atan futbolcular
  Metin OKTAY 19 gol
  Hakan ŞÜKÜR 16 gol

  306) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde Liglerde üstüste galibiyet serisi: (7 maç)
  Galatasaray 2-0 Fenerbahçe (07.03.1924) Lig Maçı
  Galatasaray 3-2 Fenerbahçe (15.08.1924) Lig Maçı
  Galatasaray 3-0 Fenerbahçe (30.04.1926) Lig Maçı
  Galatasaray 3-1 Fenerbahçe (14.05.1926) Lig Maçı
  Galatasaray 5-1 Fenerbahçe (01.04.1927) Lig Maçı
  Galatasaray 2-0 Fenerbahçe (16.11.192 Lig Maçı
  Galatasaray 2-1 Fenerbahçe (10.05.1929) Lig Maçı

  307) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde En uzun süre üstüste gol yememe serisi (Galatasaray - 9 maç)
  Özel Galatasaray 2-0 Fenerbahçe (17.01.1909)
  Lig Fenerbahçe 0-3 Galatasaray (09.01.1910)
  Lig Fenerbahçe 0-5 Galatasaray (20.11.1910)
  Lig Fenerbahçe 0-5 Galatasaray B TAKIMI (1911)
  Lig Fenerbahçe 0-7 Galatasaray (12.02.1911)
  Özel Fenerbahçe 0-1 Galatasaray (16.04.1912)
  Özel Fenerbahçe 0-6 Galatasaray (04.05.1913)
  Özel Fenerbahçe 0-1 Galatasaray (25.05.1913)
  Özel Fenerbahçe 0-3 Galatasaray (26.01.1913)

  308) Bir sezonda Fenerbahçe'ye en çok gol atan takım (1910-11 sezonu 12 gol)
  Galatasaray 5-0 Fenerbahçe
  Galatasaray 7-0 Fenerbahçe

  309) Fenerbahçe'nin ağlarını delen ilk takım
  Galatasaray 1-0 Fenerbahçe (10.06.1959)

  310) Fenerbahçe'yi iki gün içinde 2 kere yenen ilk takım
  Galatasaray 2-1 Fenerbahçe (29.06.1963) Türkiye Kupası
  Galatasaray 2-1 Fenerbahçe (30.06.1963) Türkiye Kupası

  311) Fenerbahçe'ye üstüste 4 maç 4 gol atan ilk takım
  Galatasaray 4-1 Fenerbahçe (01.05.1939) 1.Tan Kupası
  Galatasaray 4-3 Fenerbahçe (21.05.1939) Milli Küme
  Galatasaray 4-3 Fenerbahçe (04.06.1939) Milli Küme
  Galatasaray 4-0 Fenerbahçe (24.09.1939) 2.Tan Kupası

  312) Fenerbahçe'ye üstüste 3 maç 5 gol ve üstü atan ilk takım
  Galatasaray 5-0 Fenerbahçe (20.11.1910) İst.Lig.
  Galatasaray 5-0 Fenerbahçe (1911) İst.Lig.
  Galatasaray 7-0 Fenerbahçe (12.02.1911) İst.Lig.

  313) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde En Çok 7-0 yenen takım (1 kere)
  Galatasaray 7-0 Fenerbahçe (12.02.1911) İst.Lig.

  314) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde En Çok 6-0 yenen takım (1 kere)
  Galatasaray 6-0 Fenerbahçe (04.05.1913) Özel maç

  315) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde En Çok 5-0 yenen takım (3 kere)
  Galatasaray 5-0 Fenerbahçe (20.11.1910) İst.Lig
  Galatasaray B TAKIMI 5-0 Fenerbahçe (1911) İst.Lig
  Galatasaray 5-0 Fenerbahçe (18.12.1960) T. Lig

  316) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde bir sezonda en çok 6 puan alan takım (4 sezon)
  1990-91 (Galatasaray 2-1 Fenerbahçe, Galatasaray 4-1 Fenerbahçe)
  1980-81 (Galatasaray 1-0 Fenerbahçe, Galatasaray 1-0 Fenerbahçe)
  1975-76 (Galatasaray 3-1 Fenerbahçe, Galatasaray 1-0 Fenerbahçe)
  1960-61 (Galatasaray 5-0 Fenerbahçe, Galatasaray 2-1 Fenerbahçe)

  317) Galatasaray-Fenerbahçe Rekabetinde En çok oynayan futbolcu
  Turgay ŞEREN (54 kere)

  318) Tek kale oynanan İLK ve TEK maç - Galatasaray 7-0 Fenerbahçe
  (Sulu kar yağışlı, çamurlu zemin, Galatasaray kalecisi Robenson oynamamış.)

  319) Galatasaray-Beşiktaş Rekabetinde en farklı yenen takım
  Galatasaray 9-2 Beşiktaş - Milli Küme (30.06.1940)

  320) Galatasaray-Beşiktaş Rekabetinde En çok üstüste galibiyet serisi (7 maç)
  31.07.1925 İstanbul Amatör Ligi Galatasaray 6-2 Beşiktaş
  14.01.1927 İstanbul Amatör Ligi Galatasaray 3-1 Beşiktaş
  18.11.1927 İstanbul Amatör Ligi Galatasaray 4-1 Beşiktaş
  23.04.1928 Özel Maç Galatasaray 3-1 Beşiktaş
  10.06.1928 Cumhuriyet Kupasi Galatasaray 5-2 Beşiktaş
  21.09.1928 İstanbul Amatör Ligi Galatasaray 4-3 Beşiktaş
  19.04.1929 İstanbul Amatör Ligi Galatasaray 2-1 Beşiktaş

  321) Galatasaray-Beşiktaş Rekabetinde Üstüste en fazla yenilmeme serisi (17 maç)
  30.03.1975 Özel Maç Galatasaray 3-1 Beşiktaş
  06.08.1975 TSYD Kupasi Galatasaray 5-1 Beşiktaş
  13.08.1975 Özel Maç Galatasaray 2-1 Beşiktaş Sabri Dino'nun Jubile Maci
  09.11.1975 Türkiye Profesyonel Ligi Galatasaray 1-0 Beşiktaş
  10.03.1976 Federasyon Kupasi Galatasaray 3-1 Beşiktaş
  04.04.1976 Türkiye Profesyonel Ligi Galatasaray 1-1 Beşiktaş
  24.08.1976 Özel Maç Galatasaray 0-0 Beşiktaş
  12.11.1976 Depremzedelere Yardim Galatasaray 3-1 Beşiktaş
  23.01.1977 Türkiye Profesyonel Ligi Galatasaray 2-2 Beşiktaş
  15.05.1977 Türkiye Profesyonel Ligi Galatasaray 2-0 Beşiktaş
  10.08.1977 TSYD Kupasi Galatasaray 4-0 Beşiktaş
  18.12.1977 Türkiye Profesyonel Ligi Galatasaray 3-1 Beşiktaş
  07.05.1978 Türkiye Profesyonel Ligi Galatasaray 1-1 Beşiktaş
  11.08.1978 TSYD Kupasi Galatasaray 1-0 Beşiktaş
  19.11.1978 Türkiye Profesyonel Ligi Galatasaray 1-0 Beşiktaş
  13.05.1979 Türkiye Profesyonel Ligi Galatasaray 3-1 Beşiktaş
  15.08.1979 TSYD Kupasi Galatasaray 2-1 Beşiktaş

  322) Galatasaray-Beşiktaş Rekabetinde TSYD Kupası maçlarında en çok galip gelen - 12 maç

  323) Galatasaray-Beşiktaş Rekabetinde TSYD Kupasında alınan en farklı skor
  Galatasaray 6-0 Beşiktaş (1997-98)

  324) Galatasaray-Beşiktaş Rekabetinde TSYD Kupasında, Beşiktaş Galatasaray’a bir maçta hiç 3 gol atamamıştır.
  Galatasaray 5-1 Beşiktaş 1975-76 TSYD Kupası
  Galatasaray 4-0 Beşiktaş 1977-78 TSYD Kupası
  Galatasaray 4-2 Beşiktaş 1994-95 TSYD Kupası
  Galatasaray 6-0 Beşiktaş 1997-98 TSYD Kupası

  325) Galatasaray-Beşiktaş Rekabetinde Ligde en çok yenen takım

  326) Galatasaray-Beşiktaş Rekabetinde Genel durumda en çok yenen takım

  327) Galatasaray-Beşiktaş Rekabetinde Bir maçta en çok gol atan futbolcu
  Galatasaray 9-2 Beşiktaş (5 gol Gündüz KILIÇ)

  328) Galatasaray-Beşiktaş Rekabetinde
  Galatasaray-Beşiktaş arasında, ligi ilk iki sırada bitirdikleri sezonlarda, en çok şampiyon olan takım Galatasaray 6-2 Beşiktaş

  329) Galatasaray-Trabzonspor Rekabetinde İlk golu atan takım - Engin
  Galatasaray 1-0 Trabzonspor 29.12.1974

  330) Galatasaray-Trabzonspor Rekabetinde ilk galibiyet alan takım
  Galatasaray 1-0 Trabzonspor 29.12.1974

  331) Galatasaray-Trabzonspor Rekabetinde Ligde ilk golu atan takım
  Engin Galatasaray 1-0 Trabzonspor 29.12.1974

  332) Galatasaray-Trabzonspor Rekabetinde Ligde ilk galibiyet alan takım
  Galatasaray 1-0 Trabzonspor 29.12.1974

  333) Galatasaray-Trabzonspor Rekabetinde Özel maçlarda ilk golü atan takım
  Galatasaray 2-0 Trabzonspor 19.01.1975

  334) Galatasaray-Trabzonspor Rekabetinde Özel maçlarda ilk galibiyet alan takım
  Galatasaray 2-0 Trabzonspor 19.01.1975

  335) Galatasaray-Trabzonspor Rekabetinde Kupa maçlarında en çok eleyen takım
  Galatasaray 7-3 Trabzonspor

  336) Galatasaray-Trabzonspor Rekabetinde Kupa finallerinde en çok eleyen takım
  Galatasaray 2-1 Trabzonspor

  337) Galatasaray-Trabzonspor Rekabetinde Ali Sami Yen'de en çok yenen takım

  338) Trabzonspor'a karşı 19 sezon İstanbul'da yenilmemiş
  07.09.1975 Galatasaray 1-2 Trabzonspor
  20.03.1994 Galatasaray 0-2 Trabzonspor

  339) Galatasaray, Avrupa'da futbol birliğinin, yönetim kurulunda...
  Galatasaray, 102 Avrupa kulübünün oluşturduğu birliğin, 11 üyeli yönetim kuruluna girmeyi başardı.
  Sarı-kırmızılı kulüp, Avrupa kulüplerinin UEFA gözetiminde oluşturduğu
  102 üyeli birliğinin yönetim kurulu üyeliğine getirilirken, diğer yönetim kurulu üyeliklerine ise,
  Real Madrid CF (İspanya), SS Lazio (İtalya), Manchester United (İngiltere), FC Bayern Münih (Almanya), Olympique Lyon (Fransa), FC Porto (Portekiz), Dinamo Kiev (Ukrayna), Glasgow Rangers (İskoçya), Grasshopers Zürih (İsviçre) ve Bulgaristan'dan bir takımın seçildiği öğrenildi.

  340) Dünya Kupalarında atılan en erken gol (Eski Galatasaraylı Futbolcumuzdan)
  Hakan ŞÜKÜR 9.saniye
  Türkiye 3-2 Güney Kore (29.06.2002) (2002 Dünya Kupası Üçüncülük Maçı)

  341) Dünya Kupası Altın Karması'na giren ilk futbolcu
  Hasan ŞAŞ (Galatasaray) (2002 Japonya-Kore)

  342) Dünya Kupası'nın en iyi 6. futbolcusu
  Hasan ŞAŞ (Galatasaray) (2002 Japonya-Kore)

  343) Türkiye Futbol Federasyonu'nun, Olimpiyat Stadı'nın açılış maçına layık gördüğü takım
  Galatasaray 2-0 Olimpiyakos (31.07.2002)

  344) Olimpiyat Stadı'na Bayrağı çekilen İLK Türk Takımı
  Galatasaray 2-0 Olimpiyakos (31.07.2002)

  345) Galatasaray Olimpiyat stadında oynayacağı Olimpiyakos maçı için 55,000 biletin müsabaka günü öncesinde satılmasıyla Türk Futbol tarihine geçti. Galatasaray - Olimpiyakos maçı için satışa çıkartılan kapalı ve numaralı tribün biletlerinin tamamı kısa zamanda tükenirken, bu istatistik Türk Futbol tarihininde bir rekor oldu.
  Şu ana kadar hiç bir takımın maç günü öncesinde bu sayıda bilet satmaması taraflı ve tarafsız herkesi şok etti.
  Galatasaray 2-0 Olimpiyakos (31.07.2002)

  346) Türkiye Futbol Tarihinde oynanan en çok seyircili maç - 79.000 kişi
  Galatasaray 2-0 Olimpiyakos (31.07.2002)

  347) İnternet'te adı en çok geçen ve en çok internet sitesi olan takım (Türk takımları arasında)
  Galatasaray http://www.yahoo.com <www.yahoo.com> araması - 209,000 site

  348) Dünya Seçkin Teknik Direktörler toplantısına ilk çağırılan teknik direktör
  Fatih TERİM (Galatasaray) (3-4 Eylül 2002)

  349) Dünya "Yılın Spor Fotoğrafı" Birincisi - Spor Haberleri fotoğrafı birinciliği
  (Yer: Lausanne - 15.03.2002 - 1500 başvuru) Quest Gazetesi - Fransa
  Fotoğrafçı Dubray FRANCK (Nantes-Galatasaray CL maçından bir enstantane)
  Yarışmayı hazırlayanlar:
  Dünya Gazeteciler Birliği (WAN)
  Uluslararası Spor Yazarları Birliği (AIPS) Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC)
  347) Dünyada ilk defa bir pop starın bir stat konserinde sahneye bir takımın formasıyla çıkması
  Galatasaray Forması (Türk takımları içinde)
  Manu CHAO (Danimarka Roskill Rock Festivali)

  350) Tesis bakımından Türkiye'nin en zengin kulübü
  Beyoğlu Hasnun Galip sokaktaki yönetim kurulu binası
  Kuruçeşme Galatasaray adası
  Riva
  Kalamış yüzme tesisleri
  Florya Metin Oktay Tesisleri
  2046 yılına kadar Ali Sami Yen'in sahibi
  Stadın yanındaki TEKEL Likör Fabrikası arazisi

  351) UEFA Başkanı Leonard JOHANSSON'un tuttuğu takımdır.

  352) 94-95 Şampiyonlar Ligi’nde forma reklamı almak için UEFA'ya başvurdu.
  O yıldan beri Şampiyonlar Ligi’nde tüm takımlar forma reklamı alıyorlar.

  353) Milli futbolcuları ikinci kez üstün hizmet madalyası alan ilk takım

  354) Avrupa Kupaları şampiyonlukları için DVD-ROM çıkaran ilk takım

  355) İtalya'da en çok gol atan futbolcu (Hakan ŞÜKÜR)

  356) En çok futbol turnesine çıkan takım
  1930 Romanya Almanya Avusturya
  1935 Romanya Macaristan Yugoslavya
  1950 İngiltere
  1953 İsrail
  1954 Yunanistan
  1957 Rusya
  1960 Rusya Belçika Almanya İsviçre
  1976 İngiltere

  357) Almanya'nın köklü kulüplerinden Werder Bremen'in tarihinde ilk dış temas yaptığı kulüp 1921

  358) En anlamlı maç:
  02 Eylül 1999'da Selanik Tumba Stadında PAOK ile yaptığı maçtır. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi dolayısıyla depremzedeler yararına yapılan ve Türk-Yunan yakınlaşmasını simgeleyen ilk dostluk maçıdır. Milli takımlarında yer alan Ümit, Tugay, Hakan Ünsal, Hakan Şükür, Arif, Okan, Emre, Burak, Mehmet, Emrah, Hagi, Popescu ve Fatih maçta yer almamıştır. Fakat Suat ve Marcio'nun golleriyle 2-0 kazanmıştır.

  359) 2000 yılında Bayer Munich'in 100. yıl turnuvasına çağrılan 3 süper takımdan biri

  360) Bir Fuara katılan ilk takım (16-20 Ekim 2002)
  İstanbul / Feshane 2.Uluslararası Radyo Televizyon ve İletişim Fuarı

  361) İçeriği en çok Resmi Dergi çıkaran kulüp
  Galatasaray - 5.sayı 156 sayfa

  362) Avrupa Rekoru Egale - Evinde üstüste En çok maç kazanma (24 maç)
   
 4. Anonymous

  Anonymous Guest


  Oku oku bitmez gs Wink extraokk
   
 5. Dampyre

  Dampyre Buralıyım

  Kayıt:
  9 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.218
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Neptune..!

  Ali Sami Yen

  İstanbul'un Mecidiyeköy semtinde, Galatasaray Spor Kulübü'nün yönetiminde bulunan stadyum.1940'ta Taksim Stadı'nın yıkılması üzerine, sahasız kalan Beyoğlu semti kulüpleri için bugünkü stadın bulunduğu arazi Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü tarafından satın alınarak, Galatasaray Spor Kulübü'ne kiralanmıştır.Stadın yapımına ancak 1943'te başlanabildi.Ancak inşaatın Galatasaray Spor Kulübü'nün maddi imkanlarıyla yürütülemediği görüldüğünden iş Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü'ne devredildi.Stadın inşaatı duraksamalarla sürerek, ancak 1964 yılında tamamlanabildi ve de resmî açılışı 20 Aralık 1964'te Türkiye-Bulgaristan milli maçıyla yapıldı. Adını Galatasaray'ın kurucusu Ali Sami Yen`den alan stadyum, 49 yıllığına Galatasaray Futbol Takımına kiralanmıştır. Stad 1,400 lüks 290 KVA projektör ile aydınlatıliyor. Aydınlatılmasına 1965 yılında başlanmış olan stadın aydınlatma sistemi 1993'te yenilenmiştir. Stadın rekor katılımı ise 1987'de Galatasaray-Eskişehirspor arasinda oynanan mac'da gerçekleşmiştir, bu maçı 35000 kişi izlemişti. Stadın şuanki kapasitesi 22,000 kişiliktir. Sahanın genişliği ise 105m x 65m dir.  Stad Bilgileri

  Stadın inşaa Tarihi: 1964
  Son yenileme: 2005
  Mimarlık: Oval Şeklinde
  Çim saha boyutu: 105 x 65 m.
  Alan tipi: Doğal Çim

  Tribünler

  Kapalı oturma alanı: 25,500
  VIP (Şeref) Locası: 250
  Toplam oturma kapasitesi: 25,750

  Aydınlatma

  Aydınlatma gücü: 1400 lux
  Jeneratör varmı: Evet

  Kapasite

  Eski Açık: 5,000
  Yeni Açık: 5,000
  Numaralı: 7,500
  Kapalı: 7,500
  Toplam: 25,750

  [​IMG]
  Ali Sami Yen Stad Video [ Yeni ]

  Buradan
   
 6. Dampyre

  Dampyre Buralıyım

  Kayıt:
  9 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.218
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Neptune..!

  Atatürk ve Galatasaray

  -Resim Silinmiş.

  "İstanbul Türk İzcileri Ocağı Riyaseti'ne, Vatana yüksek seciyeli ve metin ruhlu gençler yetiştirmesini temenni eylediğim İstanbul İzciler Ocağı'nın Başbuğluk teklifini büyük hıss-i iftiharla kabul ediyorum.Genç arkadaşlarıma teşekkür ve selamlarımın tebliğini rica ederim efendim."

  Türkiye Büyük Millet Meclisi Resisi
  Başkumandan MUSTAFA KEMAL


  Bu telgraftan bir yıl sonra 1923 sonlarında Başbuğları Atatürk'ü Ankara'da görmeye giden İstanbul İzcileri ile ilgili olan anıyı şu belgelerden öğrenmekteyiz:

  Spor Alemi Dergisinin 9 Ağustos 1339 (1923) günü yayınlanan 44/106 sayısının 12.sayfasında:

  "Yüksek bir tarihe, kıymetli bir varlığa malik olan Galatasaray Keşşaflığı yeniden geniş bir faaliyet sahasına atılmıştır. Yeni teşkilatta Oymak Beyi olan Adnan (Akıska) Bey'e, muavinine ve bilhassa gayyur arkadaşlarına muvaffakiyet temenni ederiz."

  Galatasaray Spor Kulübünün 75. yılı için kurulan Komite'nin Başkanı Adnan Akıska ile 1975 yılının başlarında hazırlığına başladığımız Galatasaray Spor Kulübü Tarihi için yaptığımız incelemeler sonucunda yukarıdaki bilgiyi okuduğumuzda, rahmetlinin gözleri dolmuş ve heyecanlanmıştı.

  Spor Aleminin bir sonraki 21 Ağustos 1339(1923) günü çıkan 45/107 sayısının kapağındaki resmi ve 4. sayısındaki,derginin sahibi Çelebi Zade Sait Tevfik imzalı 'Şehir keşşaflarının Ankara'ya Seyahatları' başlığı altındaki yazısını bana göstererek şöyle söylemişti:

  "O gün hala gözlerimin önündedir.Galatasaray Oymak beyi olarak Atatürk'ün elini öpmemi hiç unutmayacağım. Heyecandan tir tir titriyordum.
  - Nasılsın diye sorduğunu ve bir hayal alemi içinde
  - Teşekkür ederim Paşam, diye cevaplandırdığımı hatırlıyabiliyorum."

  Not: Yukarıdaki bölüm , Haluk San'ın "Belgeleri ile Türk Spor Tarihinde Atatürk" adlı kitabından alınmıştır.

  ATATÜRK HARF DEVRİMİNDEN SONRA İLK İMZALI VE RESMİ YAZISINI
  GALATASARAY KULÜBÜ'NE GÖNDERDİ.


  Yıl 1928 ,4 Eylül günü 'Türkiye Cumhuriyeti Riyaseti kalemi Mahsus Müdüriyeti' başlıklı ve 'Reis-i Cumhur Gazi Mustafa Kemal ' imzalı 4/444 sayılı,ilk kez Latin harfli daktilo makinasıyla yazılmış bir mektup 'Galatasaray Terbiyeyi Bedenniyye Kulübü Reisi ve Sivas Mebusu Necmettin Sadık bey efendiye' geliyordu.

  Üç yıldan beri üstüste hiç yenilmeden İstanbul Amatör Futbol Ligi Şampiyonu olan Galatasaray Futbol Takımı, 1928 yılı Ağustos ayının 31'inde, o zaman ki adı 'Tayyare Cemiyeti' olan bugünkü 'Hava Kurumu' tarafından ortaya konulan 'GAZİ BÜSTÜ' için karşılaştığı ezeli rakibi Fenerbahçe'yi: Ulvi Yenal, Mehmet Nazif Gerçin, Burhan Atak, Suphi Batur, Nihat Bekdik, Mithat Ertuğ, Mehmet Leblebi, Şadlı Alioğlu, Necdet Büyük, Kemal Faruki ve Muslih Peykoğlu 'dan kurulu on biri ile 4-0 yenmişlerdi.

  O günlerde Galatasaray Kulübü başkanı bulunan Sivas Milletvekili ve o zamanların günlük gazetelerinden biri olan 'Akşam'ın sahiplerinden Necmettin Sadık (Sadak) sonradan 'Atatürk' diye anılacak Cumhurbaşkanı'na THK'ca ortaya konulan büstlerini kazanmaktan dolayı büyük kıvanç ve onur duyduklarını Türkiye'nin en büyük spor müzesindeki şeref köşesinde bu armağanı saklayacaklarını,tüm Galatasaraylıların 'Gazi Mustafa Kemal Paşa' hazretlerine duydukları sonsuz sevgi ve saygılarını, daima emirlerine amade olduklarını 1 Eylül 1928 günü bir mektupla arz etmişti.

  Atatürk, en büyük devrimlerinden biri olan 'Yeni Türk Alfabesi'nin kabul edildiğini, 9 Ağustos gecesi Sarayburnu'nda verilen bir yemekte ilan etmişti.

  İşte Mustafa Kemal'in yeni Türk alfabesinin kabul edildiğini bildirmesinden tan 26 gün sonra Latin harfli bir daktilo ile Atatürk tarafından yazdırılarak, Cumhurbaşkanı sıfatıyla imzaladığı ilk resmi yazı Galatasaray'a yazılmıştır.


  Mektupta aynen şöyle yazmaktadır :

  "Mektubunuzu aldım.Türk gençliğinin spor sahasında da gösterdiği kabiliyet ve faideli faaliyeti takdir-le müşahede ve takip ediyorum. Hakkımda ibraz buyurulan asar-ı muhabbetten mütehassıs oldum.Teşekkür ederim efendim."

  Reis-i Cumhur
  Gazi Mustafa Kemal


  Bu arada 16 Eylül 1928 Pazar günü yayınlanana 2566 sayılı Akşam gazetesinin 3.sayfasında "Gazi Hazretlerini Teşyi" başlığı altında şu haber çıkmaktadır :

  "Galatasaray denizcileri dün İstanbul'u terkeden Gazi Paşa hazretlerini Yeniköy açıklarında üç çifte futa ile muazzam bir suretle selamlamışlar,Paşa Hazretleri uzun müddet mendil sallamak sureti ile Galatasaray denizcilerine iltifat etmişlerdir."

  Yıl 1930, Atatürk Galatasaray Lisesine ilk kez 2 Aralık Salı günü şeref vermişlerdi. Yanlarında Büyükelçilerimizden Galatasaray Kulübü'nün 12 numaralı üyesi Ruşen Eşref Ünaydın, Galatasaray Lisesinde okumuş olan o zamanın Dahiliye vekili Şükrü Kaya, Kılıç Ali Paşa ile birlikte Okul Müdürü Fethi İsfendiyaroğlu'nun öncülüğünde gezmişlerdi.

  Bu konuda 'GSL 1868-1968' adlı kitabın 96.sayfasında, o zamanlar Lise Müdürü ve iki yıl sonra da Kulüp Başkanı olan Fethi İsfendiyaroğlu'nun 8.12.1930 tarihli "Reisicumhur Hazretlerinin Mektebimizi ziyaretleri" hakkında rapor'dan :

  'Derslerden sonra mektebin her tarafını, bilhassa müzelerimizi ve konferans salonunu gezdiler… Ve hatıra defterlerini imzaları ile tezyin buyurdular.'

  Galatasaray'da spor, her zaman okul ile kulübün iç içe olmalarıyla gelişmiş ve başarıya ulaşmıştır. Çeşitli branşlarda kazanılan kupalar, Galatasaray Lisesi'ndeki muhteşem müzede muhafaza altına alınmıştır. Bu müzede Türk Spor Tarihinin en önemli belgeleri bulunmaktadır.

  İşte bu müzeyi, Galatasaray Liseli, kulübün ilk üyelerinden Büyükelçi Ruşen Eşref Ünaydın'dan bilgi edinerek gezen armağan ve belgeleri birer birer inceleyen ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa kemal paşa şeref köşesinde duran büstü ile harf devrimini yaptığının ayına varmadan yazdırıp imzaladığı mektubunu görünce ,Ruşen Eşref'e dönerek :

  "- Bu kıymetli müzeye fotoğrafım lazım, imzalayıp vereyim" demiş.

  12 gün sonra bir yaveri aracılığı ile gönderdiği boylarına yakın olan fotoğraflarının üzerine Büyük Önder, okul ve kulüp gözetmeksizin büyük bir incelik göstererek şunları yazarak yazarak imzalamışlardır:

  "14.XII.1930 GALATA SARAYA - GAZİ M. KEMAL"


  Yurdumuzda hatta dünyada bir eşi daha bulunmayan Galatasaray Müzesi ve Arşivinin şeref köşesinde asılı duran bu çok kıymetli fotoğrafı ile birlikte Atatürk'ün içtiği kahve fincanı telvesi ile su bardağı, imzaladığı hatıra defterleri ve 4.9.1928 günü ilk latin hafleriyle yazdığı ve imzaladığı tarihi mektubu vitrinli bir dolapta muhafaza edilmektedir.

  Atatürk ikinci kez Galatasaray Lisesi'ne 6 Temmuz 1933 tarihinde şeref vermişlerdir.

  Yanlarında o günlerde TBMM ve Galatasaray Spor Kulübü Hami Başkanı Kazım Özalp Paşa ile eski bir Galatasaraylı o zamanki Maarif Vekili Hikmet Bayur ve Prof.Afet İnan ile okul Müdürü Tevfik Arat olduğu halde yine müzeyi gezerek fotoğraflarının asılmış olduğunu görerek memnuniyetlerini bildirmişlerdi.
  ==============================

  ATATÜRK' E MEKTUP ( 'Galatasaray'dan Atatürk'e ' adlı kitaptan )

  Aziz Atam;

  Bu mektubu,üç kez onurlandırdığın 500 yıllık Galatasaray Lisesi'nin müdürü olarak yazıyorum. Okulumuzu ilk ziyaret ettiğin 2 Aralık tarihini kuruluş günümüz olarak kabul ettik ve 500. yılımızı 100.doğum yılınla birlikte kutladık.

  Lisemizin Anma ve Kutlama Komitesinde görevli öğrencilerimiz, bu küçük kitabı, 100 yaşına giren Ata’larına minnet, şükran ve bağlılıklarını sunmak için hazırladır.

  Bu kitapçığı düzenleyen gençler, senin 100.doğum yılında ölümünü anımsamadılar. Çünkü senin ölmezliğine, sensiz bir Türkiye, bir Türk Ulusu düşünülemeyeceğine; bu ülkede bağımsızlık, egemenlik, özgürlük ve uygarlığın seninle başladığına, ulusumuzun senin ilkelerin ve devrimlerinle çağdaşlaştığına kesinlikle inandılar.

  Baştanbaşa işgal edilmiş Yurdumuzda hiçbir kurtuluş umudu kalmayan yüce ulusumuzun nasıl kurtarıldığını, ortaçağ karanlığından bugünkü aydınlığına hangi aşamalardan geçilerek ulaşıldığını anladılar.

  100 yaşına girdiğin 1981'de, yurt çapında Ulusal değerin bütün yönleriyle işlenirken;tüm dünyada, özellikle dost ülkelerde ve uluslararası kuruluşlarda da gösterilen çok çeşitli etkinliklerle senin evrensel değerinin bir kez daha en belirgin boyutlarıyla ortaya koyulduğunu izlediler. Senin sadece bu yüzyılın en büyük dehası değil, gelmiş geçmiş bütün çağların ve dünya tarihinin örnek önderi olduğunu, yüzyıllarca uyutulan Asya ve Afrika 'nın senin damganı taşıyan Türk Devrimi ile uyanmaya başladığını ,mazlum ülkelerin bağımsızlık savaşı bayrağında senin dalgalandığını öğrendiler.

  Ve öğrendiler ki, gidilecek yol yalnız senin yolun, konuşulacak dil senin dilin, tutulacak el senin elin...

  Sen ölümsüz, sen en büyüksün; sen en gerçek, sen tek, sen Tanrı’nın alnından öptüğü insan, sen ATA-TÜRK'sün...

  Seninle yaşayacaklarına ve seni yaşatacaklarına, namusları, onurları, Yurdumuz ve Ulusumuzun kutsallığı üzerine and içtiler.

  Müsterih ol Atam !

  M.ŞÜKRÜ SARI
  ==============================

  GALATASARAYLIYIZ, ÇÜNKÜ...

  "Garp iştiyakı,fikre açık bir ufuk... Ve sen Şarkın bu ufka ilk açılan bir dericesi"

  Tevfik Fikret 'in seslenişi, geçmişten geleceğe uzanan bir esinti.Yenileşme çabasının,daha iyi ve daha güzele varmanın derin istemini de taşıyor.İşte o düşünüş,Atatürk'ün "Ben inkılaplarımı Fikret'in şiirlerinden aldığım ilham ile yaptım" demesine yol açmıştır.

  İleriye ve aydınlığa yönelik bir yürüyüşün öncüsüdür Tevfik Fikret... Ali Vecdi Bingöl, 'Atatürk ve Tevfik Fikret' adlı şiirinde çifte bağdaşmayı dile getirir:

  "Fikret,bu toprakta, örnek insandı,
  Nura aşık, karanlığa düşmandı...
  Temelden devrimci bir heyecandı,
  ATA, bu davanın neticesidir..."

  Prof. Hüseyin Celasun, Galatasaray'ın Türkiye'ye katkıları adlı yazısında Atatürk'ün Galatasaray'a verdiği önemi yalın bir biçimde ortaya koymaktadır.

  "Atatürk'ün şapka devrimini başlattığı sırada , ilk olarak kasket giydirmek üzere Galatasaray Lisesi öğrencilerini seçmiş bulunması da çok anlamlıdır."
  ==============================

  UNUTAMAYACAĞIM ANI

  Gazi okulumuzu ziyaret ettiğinde ben,o zamanki ismiyle Galatasaray Sultanisi'nin 16-17 yaşlarında bir öğrencisiydim. Latin harflerine döneli henüz 4-5 yıl olmuştu.Öğretimimizde Fransızca esas olduğundan Türkçe dışında kalan derslerimizin ekserisi Fransızca olarak yürütülüyordu.Birgün Atatürk'ün okulu ziyaret edecekleri haberi geldi.Kendisini görmeyi çok istiyordum. Hocalarımız çok kıymetli kimseler olup,talebeyi hazırlamasını iyi biliyor ve geçmiş dersleri kısaca özetleyerek yeni konuya bağlantı yapıyorlardı.

  Nihayet Gazi Mustafa Kemal'in okulumuzu şereflendirmek üzere oldukları haberi geldi. Bütün öğrenciler, büyük bir heyecan ve coşku içinde vatanımızı kurtaran, Cumhuriyetimizin kurucusu, bu büyük ve yüce insanı karşılamak üzere okulun bahçesini doldurdular. O sırada resimler çekiliyordu. Bu resimlerde büyük bir şans eseri kendilerine yakın bir yerde ben de bulunmuştum. Ona resimlerde de olsa yakın olmak,O'nu yakından görmek benim için anıların en büyüğüdür. Hepimizle ayrı ayrı ilgilendi , konuştu;

  "Türk gençleri;
  Cumhuriyeti biz kurduk, sizler koruyup yücelteceksiniz ve yaşatacaksınız" dedi.

  O'nu gördükten sonra TÜRK olduğumla daha çok övündüm. Ona olan sevgi ve saygım her geçen gün daha da arttı. Bizlere bakan o mavi çelik gözleri ile O büyük TÜRK, o günkü gibi aklımdadır.

  SELAHATTİN BUDA
  ==============================

  BAHTİYAR ADAM

  Herkes ölür. Bu, her çakılan tabutun bize hatırlattığı müthiş ve şaşmaz bir tabiat kanunudur. Ve ölürken herkesin gözü arkada kalır.Bu herkese mukadder bir hasrettir. Atatürk de herkes gibi öldü;fakat herkesten ayrı olarak ,gözü arkada kalmadan öldü. Kalbi TÜRK olmak gururu ile çarpan,milletini kendi eli ile karanlıktan aydınlığa çeken, başında istiklal rüzgarı estiren, ona hürriyet balını tattıran, memleketin bünyesine uygun,güzel bir rejim hediye eden ,onu güneşlerin at oynattığı medeniyet şosesinin başına getirip bırakan bir adam, öldüğü zaman,gözü arkada kalır mı hiç ?

  Dün Atatürk'ün kutsi naaşı Ankara'ya ebedi metfenine götürürlerken, caddeleri, pencereleri, damları dolduran ve bakışları mahzun,mendilleri ıslak yüz binlerce Türkün vakur ve ulvi manzarası karşısında bir insan için, milletin kalbinde yer etmekten daha büyük bahtiyarlık olamayacağını gözlerim yaşararak bir kez daha anladım.

  Atatürk bahtiyar adamdır.

  20 Kasım 1938
  Cahit Sıtkı TARANCI
  (1106 numaralı, Galatasaray Lisesi 1931 mezunu)
  ==============================

  ATATÜRK FENERBAHÇELİ(Mİ)YDİ..?

  Bu konuda Spor Yazarı Ahmet Çakır ağabeyimiz "93 Soruda Galatasaray Tarihi" isimli kitabında şöyle yazıyor;

  "Evet Gazi Mustafa Kemal 14.12.1930 tarihinde Galatasaray Lisesi ve Müzesini gezmiştir. Burada ' Galata Saray'a ' diye yazıp imzaladığı bir fotoğrafını da sarı kırmızılılara armağan etmiştir. Bu fotoğrafın büyütülmüş bir kopyası Lise Müdürünün odasında asılıdır...

  Bu konu, sevgili ülkemizdeki pekçok benzeri olaydaki gibi kısa sürede hem gülünç , hem de acıklı bir oyuna çevrildi.

  En büyük tartışma da Atatürk'ün Fenerbahçeli mi, yoksa Beşiktaşlı mı olduğu noktasında çıktı... Bugüne kadar Atatürk Fenerbahçeli olarak biliniyordu.Ancak Fenerbahçeli araştırmacı-yazar Ergun Hiçyılmaz 'Hayır Atatürk Beşiktaşlı idi' deyince ortalık karıştı.

  Hiçyılmaz'ın gösterdiği kanıt, pek yabana atılacak gibi değildi.Ulusal Kurtuluş Savaşı öncesinde Anadolu'ya geçmeden Akaretlerde Beşiktaş Kulübünün yanında bir evde oturan Gazi Mustafa Kemal buradan Beşiktaşlı futbolcuların çalışmalarını izleyip onlara sempati gösterdiği yolundaki açıklama kolay reddedilebilecek bir değerlendirme sayılamazdı.

  Bunun üzerine Fenerbahçe camiası ayağa kalktı.Tv programlarında ve gazetelerde olay tartışıldı. Atatürk'ün Fenerbahçeli olduğuna ilişkin belgeler ve kanıtlar ortaya konuldu .Dahası sarı-lacivertli camianın sonuna kadar bu işin takipçisi olacağı bildirildi. Sonuçta Atatürk'ün % 75 Fenerbahçeli, %25 Beşiktaşlı sayılabileceği gibi bir uzlaşmaya varılmış oldu. Böylece Atamız, iki ezeli rakibimiz tarafından paylaşıldığı için Galatasaray'a imzalı fotoğrafından başka bir şey kalmadı..."

  Ahmet ağabey son paragrafında böyle yazıyor ama sadece imzalı resim değil, 04.09.1928 tarihinde Atatürk’ümüzün "Galatasaray Terbiye-i Bedeniye Kulübü Reisi ve Sivas Meb'usu Necmeddin Sadık bey efendiye " (belgede aynı böyle yazılıdır...) yazmış olduğu bir de mektup vardır...

  Ve bu mektubun en önemli özelliklerinden birisi de 'Yeni Türk Alfabe'sinin kabulünden sadece 26 gün sonra yazılmış olmasıdır.Atamızın bu yazısı müzemizin en mutena köşelerinden birini süslemektedir. Kuşkusuz Ahmet ağabey bunu unutmuş değildir ama gerginliği ! daha fazla artırmamak için bunu gündeme getirmediğini düşünebiliriz...

  Unutmadan bir hatırlatma yapayım, Atamızın yazmış olduğu bu takdir ve teşekkür içeren mektubu Galatasaray'ın Fenerbahçe'yi 4-0 yenerek kazandığı "Gazi Büstü Kupası" maçından sonra gönderilmiştir.

  Galatasaray'ın ünlü yöneticilerinden ve Atatürk'ün en yakın arkadaşlarından Salih Bozok'un oğlu Muzaffer Bozok ile yaptığım röportajda, Sayın Bozok bir anısını anlatmıştı;

  "Bir gün Bülent, Gündüz, ben ve birkaç arkadaşımız Florya'ya eğlenmeye gitmiştik. Dönüşte yolda biraz gürültü yapmıştık.Tam o sırada köşeden Mustafa Kemal ve arkadaşlarının, ki yanında babam ve Gündüz'ün babası Kılıç Ali Paşa da vardı , göründüler... Mustafa Kemal babama dönerek 'Kim bu gürültü yapanlar ? ' diye sormuş. Babam ise biraz sıkılırak 'bizim çocuklar Paşam' demiş. Bunun üzerine Ulu Önderimiz 'Haa desenize bizim kulübün çocukları' diye cevap vermiş...

  Bilmiyorum bu anı Ulu Önderimizin hangi kulübümüzün sempatizanı olduğuna dair bir delil midir?.. Ancak en büyük gerçek şudur ki; Atatürk tüm Türklerin Atasıdır... Güneş Kulübünü de tutsa, Fenerbahçeli de olsa, Beşiktaş'ı da sevse, bizim için farketmiyor... Çünkü O, dünya döndükçe bizim GAZİ MUSTAFA KEMAL Atatürk’ümüzdür.

  Laf aramızda, Atatürk ile ilgili resimlerin en güzellerinden birisi de Ata'mızın bir kayık içerisinde kürek çekerken resmedilen fotoğrafıdır...

  Atatürk'ün küreklerine asıldığı kayık, Galatasaray Spor Kulübü’nün yarışlarda kullandığı yani Galatasaray'ın malı olan FUTA denilen bir kayıktır. Tarih 29 Haziran 1935...

  Aslında belgeler bunlarla da bitmiyor; Miralay Mustafa Kemal'in "Galatasaray
  Keşşaflarının Başbuğu " olma durumunu kim nasıl izah edebilir acaba ?

  Lütfen okuyunuz;

  Yüzyılın başında 'Keşşaflık' da denilen İzcilik örgütleri de çok kurulmuştur. Bu çalışmalar, önce Edirne Muallim Mektebi ile Galatasaray ve İstanbul Sultanisinde başlamıştır.Ancak Balkan Savaşı bu ilgiyi dağıtmıştır. Mustafa Kemal Atatürk'ün Galatasaraylıların kurduğu 'Keşşaf ' örgütünün 'Reisi' olması Galatasaraylılar için unutulmaz bir hadisedir...

  Şöyle ki;

  Atatürk'ün Galatasaray'a olan aşinalığı bilinenden daha öncelere dayanıyordu. 1915-16 yıllarında Osmanlı Güç Dernekleri, İzci Dernekleri, ardından da Genç Dernekleri Müfettiş-i Umumisi Miralay Mustafa Kemal, 1914 yılında Türkiye'de ilk defa kurulan Galatasaray Keşşaflarının (İzci) BAŞBUĞU olmuş 1923'te Cumhuriyet'in ilanında oymak beyi Adnan Akıska, Galatasaraylı keşşaflarla Atatürk'ün huzurunda bulunmuştu. (Fotoğrafları mevcuttur)
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017
 7. fenasii

  fenasii rank8

  Kayıt:
  14 Nisan 2007
  Mesajlar:
  296
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci
  Şehir:
  istanbul

  eline saglık dampyre gireyim galatasaray için bişeler yazayım dedim ama gerek kalmamıs extraokk
   
 8. Dampyre

  Dampyre Buralıyım

  Kayıt:
  9 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.218
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Neptune..!

  np Wink
   
 9. HastaInsan

  HastaInsan rank8

  Kayıt:
  19 Haziran 2007
  Mesajlar:
  7.708
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  hepsini okumak en az 3 saat sürer :lol:
   
 10. Ronin

  Ronin rank8

  Kayıt:
  10 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.519
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Grafik Tasarım
  Şehir:
  Ev Gibisi Yok :)

  Cimbombomum benim biricik sevgilim söyle senden başka kimim var benim...
   
 11. Saian S.S

  Saian S.S gamer

  Kayıt:
  16 Nisan 2007
  Mesajlar:
  4.149
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Patron
  Şehir:
  Yeşilpınar

  [​IMG]
  extraokk
  Yani Daha Kaç Tane Maç Yapıpta Gol Atalım Size....GS Yi Her Seferinde Yenioruz...

  Daha Kaç Tane Atalım... :mrgreen:
   
 12. Dampyre

  Dampyre Buralıyım

  Kayıt:
  9 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.218
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Neptune..!

  Bu kadar Atın eğer atabilirseniz :lolmuch:

  alisamiyencehennemi_akkoy2828_akkoy28_ufuk190528_Unutulaz_7-0.jpg
   
 13. _TaZMaNiA_

  _TaZMaNiA_ rank8

  Kayıt:
  15 Nisan 2007
  Mesajlar:
  534
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  hehe
   
 14. _TaZMaNiA_

  _TaZMaNiA_ rank8

  Kayıt:
  15 Nisan 2007
  Mesajlar:
  534
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  bu arada güzel paylaşım...
   
 15. Morwena

  Morwena Buralıyım

  Kayıt:
  16 Nisan 2007
  Mesajlar:
  4.356
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  ya kardeşim git Fener Konusuna bide Deneme Mod olacaksın ...
   
 16. _TaZMaNiA_

  _TaZMaNiA_ rank8

  Kayıt:
  15 Nisan 2007
  Mesajlar:
  534
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  modlar kapışmıyor.. :lol: deneme modla moderatöra kapışıyor.aslında kımse kapışmıyor şakalaşıyorlar :lol:
   
 17. _TaZMaNiA_

  _TaZMaNiA_ rank8

  Kayıt:
  15 Nisan 2007
  Mesajlar:
  534
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  dampyrenin koymak istediği resim;

  alisamiyencehennemi_akkoy2828_akkoy28_ufuk190528_Unutulaz_7-0.jpg
   
 18. Dampyre

  Dampyre Buralıyım

  Kayıt:
  9 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.218
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Neptune..!

  upzz detective
   
 19. CgnOck

  CgnOck rank8

  Kayıt:
  10 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  289
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Dampyre;
  SENİN ELLERİNE, AKLINA SAĞLIK KARDEŞ ÇOK GÜZEL OLMUŞ, BİR GALATASARAY'LI OLARAK SENİN HEP YANINDAYIM KARDEŞİM EN BÜYÜK GALATASARAY
   
 20. Rapche

  Rapche rank8

  Kayıt:
  4 Aralık 2007
  Mesajlar:
  872
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  muhteşem bi çalışma yapmışsın gerçekten arkadaşım eline emeğine sağlık +1905 extraokk