Takımı
Besiktas
Geçenlerde bir şema gördüm 4.02'yi göreceğini söylüyorlar,2018 yılı içerisinde.

Dolar ve Euro'nun artık bir önemi kalmıyor. Yapılan ticaretlerde Dolar ve Euro devre dışı bırakılıp bizzat Türk Lirası üzerinden yapılıyor. Bu sayede ekonomik olarak bizi devirmeye çalışanlar tükürdüklerini yalıyorlar. :) Unutmayın kötü komşu ülkeyi mal sahibi yapar. :)

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Dolar ve Euro'nun artık bir önemi kalmıyor. Yapılan ticaretlerde Dolar ve Euro devre dışı bırakılıp bizzat Türk Lirası üzerinden yapılıyor. Bu sayede ekonomik olarak bizi devirmeye çalışanlar tükürdüklerini yalıyorlar. :) Unutmayın kötü komşu ülkeyi mal sahibi yapar. :)
Yurt dışından alışveriş yaparken doları devre dışı bırakman gibi bir durum yok. Yurt dışını bırak yurt içinde de devre dışı bırakamazsın. Şu an bir çok kira euro ve dolar üzerinden hesaplanıyor. AVM kiralarının hepsi euro. Bu yüzden bir çok avm'de dükkanlar sürekli batıyor. Reis sürekli çağrı yapıyor TL'ye geçin diye ama yurt dışıyla çalışan yerlerin TL'ye geçmesi çok zor, TL ile çalışan yerler bile doların oynak kuru yüzünden zarar edip dolara geçiyorlar. Benim çalıştığım yer dolara geçti mesela , fiyatlar hep 80 tl arttı.

Bunun yanı sıra çok basit bir denklem var. Doların artışı demek mazotun artışı demek. Mazotun artışı bütün taşınan ürünlerde fiyat artışı demek. Meyve , ekmek , et vs vs...
Artı olarak yurt dışına satış olayı var. Dolar ne kadar artarsa , TL'de o kadar ucuzlar. Haliyle yabancıların Türkiye'den alışveriş yapması kolaylaşır. Üretici bize 5 TL'ye satacağı malı gider yurt dışına 2.5 dolara satar ve 2 katı kar eder. Bu yüzden üreticiler bize satmak yerine yurt dışına satmayı tercih eder , bu da Türkiye de kıtlığa neden olur , haliyle fiyatlar artar.
Yani dolara gelen her türlü artışı Türkiye iliklerinde hisseder.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
ama herkesin göreceği en yakın örnek S400 füzelerinin alımında Dolar devre dışı bırakıldı. Üstelik doların artması bizleri dışa bağımlılıktan kurtarıyor. 2020 yılında %100 yerli ve elektrikli otomobillerimiz yollarda olacak. Yaptıkları bu hamleler yüzünden kendi askeri savunma sanayimizde Aselsan ve Tübitak ile %100 yerli üretimler yaptık hatta seri üretim ile yurtdışına satışlarımız oldu. Dolayısıyla yurtdışından ithalat edilen her ürün zamanla ülkemizde üretilmeye başlayacaktır. Tabi ki şuanda Dolar önemli bir konuma sahip ama demek istediğim zamanla değerini yitirecektir. Özellikle 2023, 2051 ve 2071 hedefleri boşuna değildir. Tabi bunlar benim gözlemlerim ileri ki zamanlarda ne görürüz ALLAH bilir.. :)
Yerli olarak ülkende istediğini üret , yukarıda yazdığım mantıktan dolayı yine tüm sistemin çöküyor.

"Artı olarak yurt dışına satış olayı var. Dolar ne kadar artarsa , TL'de o kadar ucuzlar. Haliyle yabancıların Türkiye'den alışveriş yapması kolaylaşır. Üretici bize 5 TL'ye satacağı malı gider yurt dışına 2.5 dolara satar ve 2 katı kar eder. Bu yüzden üreticiler bize satmak yerine yurt dışına satmayı tercih eder , bu da Türkiye de kıtlığa neden olur , haliyle fiyatlar artar."

Yani senin paran diğer ülkelerin para birimleriyle orantılı olmalı ki savaşabilesin. Yoksa biz yerli üretim yapıyoruz deyip kabuğuna çekilmekle bu iş yürümez. Dolar şu anda dünyayı yönetiyor , yarında yönetecek.
Zaten yerli üretim olayı da yalan dolandan ibaret. Daha dün sırbistandan et ithal ettik , ineğimizi bile kendimiz üretemiyorsak yerli üretim demeyin lütfen. Tank yapılmış , motoru yok. Almanya ya yalvarıyorlar bize motor verin diye.

Hikayeden ibaret şeyler, daha üretimin en başı olan Arabayı bile üretebilmek için 10 tane yiğit topladık. Götü boklu ülkeler bile yıllardır üretiyor...
Araba bu konuda solda sıfır , doların önemini kaybetmesi için üretilmesi gereken milyonlarca şey var. İşlemci , cpu , gpu , panel , işletim sistemi , telefon cpu-gpu'su vs vs. Basit gözüküyor üretiriz diye düşünüyor olabilirsin ama kolay değil , şu an çin ve amerikanın dışında üçüncü bir ülke yok. Üretemeyen diğer ülkeler de boş ülkeler değil , yıllardır sanayi lideri olarak anılan Almanya bile bu konuda sıfır. Yani almanya dahi olsan seve seve dolara bağlı kalacaksın.

Ha ben araba üretmeyelim boş verelim demiyorum , şunu anlatmaya çalışıyorum , dolar önemlidir , yarın da önemli olacaktır. Biz her şeyi yerli yapacağız dolara ihtiyacımız yok denmez , imkansızdır. Özellikle ortada hiç bir şey yokken ve şu an dolara %100 bağımlıyken. Bunları söyleyen siyasetçiler sadece retorik yaparlar , kendileri de doların ne kadar önemli olduğunu bilirler. Ki bilmeleri lazım çünkü özel sektöre yapılan tüm ihaleler dolarla yapılır , köprülerin garantisi dolardır mesela. Doları devre dışı bırakma - kurtulma ümitleri veren devlet , yaptırdığı köprüleri 2040 yılına kadar araç başı 35 dolar garantisiyle vermiştir mesela. Yapan şirket Türk , ihaleyi veren devlet Türk , garanti niye dolar ? Sürekli TL'ye geçin deniyor ama devlet bile kendi ülkesinde ki anlaşmalarını dolar üzerinden yapıyor. Burada vatandaşa retorik yapılıyor , gelmeyin böyle oyunlara :)

Nereye geçiyosun tl ile alılşverişe? Senin en basitinden kullandığın benzin dolarla giriyo ülkeye, o benzinle her yaptığın iş dolar arttıkça artıyor, kullandığın elektrik ve doğalgaz yurt dışından geliyor . Allah bilir diye diye kısa yoldan cennete kavuşacaksınız az kaldı.

Niyetimiz Cennet olsa idi sadece Farz eder idik. Gaybı bilemiyeceğimizden gerekli olanları yapar gerisini Tevekkül ederiz. Bu denli önyargınızı kınıyorum. Materyalist bir bakış açısından çıkıp, büyük bir Kudret elinin olduğunun farkına varmanıza davet ediyorum.. :)
Ben olmadığının farkına vardım. Senide bu farkındalığa davet ediyorum.

Takımı
Besiktas
Benzine bu gece yapılacak 7 kuruş indirim ile; 1lt benzin 5,63₺ olacaktır. Bunun 0,85₺'si KDV 2,37₺'si ÖTV Dağıtıcı+bayi kârı dahil 2,41₺ olan 1 litre benzine ödenen vergi 3,22₺'dir.
-Ozan Bingöl

Nasibinde var ise sivrisinek saz, nasibinde yok ise davul zurna az. Lakin İrade-i Cüz'iyye ile tercih sana bırakılmış.. Daha uzatmak istemiyorum. Saygılarımla ve Müsadenle @Collapse arkadaşım. :)
Ne boş yaptın ya! Konuyu dine boca edip durmayın yazdığın şeyin yarısı da kendi kendine kapak niteliğinde olmuş bu yolda kör gözlerle yürümeye devam et.

Yukarı Alt