Durum
Daha fazla cevap için açık değil.
bende tanrı vardır insanlar kutsal denilen kitapları kendileri yazmış olamaz diye düşünüyorum ki o yüzden kutsal kitap diye geçiyor.ve bence tanrı vardır.

varlığını yada yokluğunu kanıtlayacak çok şey var ama yeri burası olmadığından senin sorduğun soru cevapsız kalacaktır.

son mesajımdır :detective:

Ne yalan söyliyeyim benimde aklıma geliyor bu tip şeyler.içimden diyorum lan olum napıyorsun..bilmem ama ben her gece allaha dua eder yatarım dileklerimi dilerim bazıları olur bazıları olmaz ben allaha inanırım puta tapanlara hristiyanlara karışmam

Absence

CaRTMaNN demiş ki:
ya daha çok kafamı kurcalayan buda bir ergenlik çağı belirtisimi çünkü çevremdeki çoğu genç insan bu şekilde hissettiği yönde yorum alıyorum...
Dediğin gibi ergenlikten kaynaklanıyor olabilir doğum öncesinden sonra hayattaki en hızlı gelişim dönemimiz çünkü olgunlaşmaya başlıyoruz sorular gelir sorular gider.Yapman gereken bu konudaki tüm düşünceleri dinlemen,okuman tek taraflı araştırma yapma kesinlikle karşıt düşünceleri oku mantıklısını seç
Ps:Başkasının bende takip ediyorum v.s demesine gerek yok o konuyu uzatmayın

Kardeşim burda birisinin var veya yok demesine göre dini hayatını şekilllendireceksen hiç boşuna uğraşma.
Şu veya bu sebeple Allah'ın varlığı konusunda şüpheye düşüyorsan bu senin bu zamana kadar içine yerleşmeyen Allah sevginden ve Allah korkusu eksikliğinden kaynaklanmakta, bu duyguları sana çevren ve ailen bir şekilde empoze edememiş. İnandığın, inanmak istediğin, inanmadığın ve inanmak istemediğin şeyleri araştır.

Ben kesinlikle Allah'ın varlığına ve tek olduğuna inanıyorum yüce kitabımız Kur-anı Kerimi okuyacak olursan 5. ve 6. yüzyılda yazılan bu kitabın ozamanın yaşam, ahlak ve sosyal kurallarını nederece düzenlediğini insanları ne derece güzel ve doğru yollara sevk etmek için yazıldığını anlamakta zorluk çekmezsin. Şimdiki hayatımızı düzenleyen hukuk kurallarının temelini oluşturan kuralların birçoğu Kur-anı Kerimde geçmektedir. Hukuk kurallarına uygun bir biçimde yaşıyorsan bu demektrki dinin emir ve yasaklarına uyuyorssun birde Allah'ın varlığını sorgulamaktan vazgeçersen inşallah doğru yola ulaşırsın.
Baştada söylediim gibi manevi duygularını kulaktan doğma bilgilerde arama. Oku araştır. İslam dininin ilk emride OKU'dur.

Bournemouth & Istanbul (bkz: mekik dokuma sendromu
Vardir ya da yoktur bu burda sizlerin 3-5 bilgisiyle cozulecek bir sey degildir bos yere gunaha sokmayin kendinizi. Yoktur diyenleri de anlamiyorum, nasil varoldugunuzu saniyorsunuz? Belki bir inanca bagli degilsinizdir bu yuzden Allah yoktur diye yorumlarsiniz ama bir yaratanin oldugunu asla ve asla unutmayin!!

Karanfil kokan ülkemin, ülkemin caddelerinde
Konuralp demiş ki:
DoomsDay demiş ki:
Konuralp demiş ki:
Vardır. İnanmayanlar öldüklerinde bunu anlayacaktır.
gidip geldin galiba ?
varlığını kabul etmeyenler de mi gidip görmüş? kendi inancımı belirttim
Gidip görülecek bir yer yok (: Herşey maddeden ibaret. Dünyanın yaratılması ilk aminoasitler, binlerce yılda oluşan proteinler ve ilk tek hücreli canlılar, mercanların üzerini kaplayan bu yapılar, çok hücreli koloniler, oluşan dış yapı gibi uzun süre zarfında oluşan evrim sonucu günümüzde pişmiş et yiyerek beyni gelişen bir insan olarak bunu sorabiliyorsun :lol:

Şaka bir yana eğer insanın oluşumu konusunda kafanı kurcalayan bir şey varsa Darwinist sitelere bakabilirsin. Eğer Materyalist felsefeyi merak ediyorsan bunun için de materyalist yabancı ve türk kaynaklar sana yardım edebilir.

ps: Yaratan güce inanmak insan psikolojisinin bir gereksinimi... Kendi uydurur bunu ((bkz: Eski yunanmitolojisi.))

Eski yunan mitolojisinde tanrılar dağın üstünde, insanlar onlara ulaşamaz. Günümüzde ise Allah ulaşılamaz bir yerde. Nietzsche pozitivist dünya'da Tanrı'ya yer vermemiş ve insanın en iyiyi elde edebilmesi için bu normu yıkması gerektiğini düşünmüştür. Bu yüzden "Tanrı öldü" sözü bu meseleyi yeterince açıklıyor :thumbsup:

ps2: Tartışmanızla Tanrı'nın varlığı değişmiyor diyen arkadaşlar için, biz burada Tanrı'yı var etmek veya yok etmek için tartışmıyoruz, en doğru bilgiye felsefi ve bilimsel bilgi paylaşımıyla kafamızda oluşan soru işaretlerini birbirimize açıyoruz. Hakaret ve susturmalarla engel olunmaya çalışılmasın

Eski savaş dönemlerinde 5 esir yakalanır.cezaları idamdır ve 1 gün sonra idam edileceklerdir.Bunların 2'si bilgin diğer 3'ü normal esnaftan kişilerdir...3kişi korkuya kapılır ve kimi şeyleri merak ederler..Kendi kendilerine ahireti,Tanrıyı sorgulamaya başlarlar...Bunun için bilginlere danışırlar.bilgin kişiler derki:
Bakın 3 ihtimal vardır;
1)tanrı dünya yaratılmadan önce vardı
2)tanrı dünya ve insanlık ile birlikte yaratıldı
3)tanrı dünyadan sonra yaratıldı..
Şimdi burada 1 ve 2 biribiri ile çelişiyor.Çünki dini kitaplara göre tanrı evrim geçirmez,gelişmez vs...Çünki ilk çıkan din veya din türü inanışlar putpereslik,ateşe vs tapma,güneşe tapma,çok tanrıcılık gibiydi...diyeceksiniz özgür irade.o zaman ilk bikaç yüz yıl boyunca tüm insanlar cehennemlik miydi?Bu mantıklımı,DEĞİL...2. seçeneğide kimse kabul etmeyeceğine göre....!geriye 3. seçenek kalıyor.yani insanlar belirli bir olgunluğa ulaştığı zaman tanrıyı zihinlerinde oluşturdu,çünki insanlar zor durumda kaldıklarında sığınacak birşey ararlar,buda onların sonsuz bir güce sahip olan Tanrı kavramını türetmelerine sebep olmuştur.....Tamamını kendim yazdım.biraz düşündükten sonra eminim ki fikirleriniz değişecektir

EmmaW

Konuralp demiş ki:
Vardır. İnanmayanlar öldüklerinde bunu anlayacaktır.
doğru söze ne denir...
bütün bu tabiatın evren nasıl oluştu? insanlar 3-4 gramlık sudan damladan nasıl koskocaman insanlar heline geliyorlar? tesadüfen mi? lol

çok büyük tartışmalar olacak ama vardır kesinlikle bu olanların mantık çerçevesinde bir açıklanması yapılamaz tanrı tabikide vardır ..

Bilim adamları dunyayı tanrı yaratmadı diyorlardı geçenlerde ve adamın acıklaması bana az bucuk mantıklı geldi adam kutsal kitaplardaki çeviri hatasından bahsetmiş ona bakılcak olursa dogru ancak bana ögre tanrı var bi yaratıcımız elbek olucak zart diye dünyaya gelemez.

Takımı
Besiktas
Arkadaşlar herkez kendi görüşünü yazıp çıkarsa tartışma olmaz. :beer:

Karanfil kokan ülkemin, ülkemin caddelerinde
celebrity demiş ki:
Uzgunum ama kimsenin bu konu hakkinda olumsuz fikrine saygi duyacak kadar karaktersiz bir insan degilim! Bu lafim sana Macro! Kendine gelmeyi dene! Inanmiyorsun, evet ve karsiligini gayet guzel bir bicimde almissin, elin agzin kaymis. Yakinda da yer degistirecekler!
ps2: Tartışmanızla Tanrı'nın varlığı değişmiyor diyen arkadaşlar için, biz burada Tanrı'yı var etmek veya yok etmek için tartışmıyoruz, en doğru bilgiye felsefi ve bilimsel bilgi paylaşımıyla kafamızda oluşan soru işaretlerini birbirimize açıyoruz. Hakaret ve susturmalarla engel olunmaya çalışılmasın.

Tanrı iyiyi ve güzeli emreder. Bu hakaretler hoşuna gitmeyecektir (:

Takımı
Besiktas
celebrity demiş ki:
SweeTChieF demiş ki:
Arkadaşlar herkez kendi görüşünü yazıp çıkarsa tartışma olmaz. :beer:
Silkroad hakkinda, genel kultur hakkinda ya da futbol maci hakkinda yorum yapmiyoruz. Burada su an yazi yazmamizi saglayan bir yaratan hakkindaki konuda kimse ''yoktur'' cevabina seyirci kalamaz!
Uyarımı yaptım eğer tartışma olursa konu kilitlenecektir. :detective:

Bournemouth & Istanbul (bkz: mekik dokuma sendromu
Macro demiş ki:
celebrity demiş ki:
Uzgunum ama kimsenin bu konu hakkinda olumsuz fikrine saygi duyacak kadar karaktersiz bir insan degilim! Bu lafim sana Macro! Kendine gelmeyi dene! Inanmiyorsun, evet ve karsiligini gayet guzel bir bicimde almissin, elin agzin kaymis. Yakinda da yer degistirecekler!
ps2: Tartışmanızla Tanrı'nın varlığı değişmiyor diyen arkadaşlar için, biz burada Tanrı'yı var etmek veya yok etmek için tartışmıyoruz, en doğru bilgiye felsefi ve bilimsel bilgi paylaşımıyla kafamızda oluşan soru işaretlerini birbirimize açıyoruz. Hakaret ve susturmalarla engel olunmaya çalışılmasın.

Tanrı iyiyi ve güzeli emreder. Bu hakaretler hoşuna gitmeyecektir (:
Madem yok diyorsun o zaman her seferinde ortaligi atesleme ve yorumunu yazma tamam mi?!

Durum
Daha fazla cevap için açık değil.
Yukarı Alt