Spare_

Bilgiliyim
Kayıt
24 Kasım 2008
Mesajlar
2.764
Beğeniler
1
Şehir
^^ T.C / İST ^^
YÜZÜKLERİN EFENDİSİ-1
(YÜZÜK KARDEŞLİĞİ)

(YAZARI J.R.R. TOLKIEN OLAN KİTAP 3 CİLTTEN OLUSMAKTADIR. BU BÖLÜM İLK KISIMDIR.)

Bilbo, Shire’li bir hobbittir. Gollum’dan Ali yüzüğü saflıkla almıştır. Bu yüzüğü takan kişi görünmez olur ve bazı güçler elde etmiş olur.

Bilbo yaşlanınca yüzüğü varisi Frodo’ya bırakır. Fakat doğuda Mordor’da bu yüzüğe sahip olmak isteyen Karanlığın Efendisi güçlenmektedir. Karanlık yavaş yavaş etrafa yayılmaktadır. Yüzüğün bulunduğunu öğrenince Kara Süvarilerini yüzüğü getirmeleri için Frodo’ya gönderir.

Gandalf bir alimdir. Frodo’ya yüzüğü Hüküm Dağı’ndaki Cehennem Çukuruna atması ve onu yok etmesi gerektiğini söyler ve yardımcı olarak yanına bahçıvan Sam’i verir. Fakat arkadaşları Merry ve Pippin de onlarla doğuya doğru yola koyulur.

Yaşlı ormandan geçerler, fakat ağaçlar onlara geçit vermezler ve bir ağaç Merry’yi köküne çeker. Bu sırada Tom Bolbadil onlara yardım eder. Kadim zamanlardan beri yaşayan bu adam onları ormandan çıkarır.

Höyük yaylalarından geçerken höyüklü bir kişinin kendilerini öldüreceği bir sırada Tom Bolbadil’i gene yardıma çağırırlar ve gene kurtulurlar.

Bree’ye gelirler ve Sıçrayan Midilli hanında Frodo gösteri yaparken yanlışlıkla yüzüğü takar ve görünmez olur. Bunu gören Yolgezer kalabalıkta yüzüğü takmasının çok yanlış olduğunu ve onlarla birlikte geleceğini söyler. Gandalf’ın önceden bıraktığı not üzerine Yolgezer’e güvenirler ve birlikte yola devam ederler.

Kara Süvariler Frodo’yu Fırtına Tepesi’nde omzundan bıçaklarlar. Yarmavadi’de Elrond’un evinde yarası tedavi edilir, fakat yara asla tam iyileşmeyecektir.

Frodo Elrond’un evinde, bir yıl önce Shire’i terk eden Bilbo’yla karşılaşır. Gandalf da Saruman denilen ve alimlerin başı olan, fakat sonradan Karanlıklar Efendisi’nin hakimiyetine giren kişi tarafından hapsedilmiş ve ancak kaçabilmiş olduğu için Frodo’ya yardım edememiştir. Fakat artık birliktedirler.

Elrond’un evinde divan toplanır ve divan yüzüğün yok edilmesine karar verir. Frodo’yla Sam, Pippin, Merr, cüce Gimli, Elf Legolas, insan Boromir, Yolgezer ve Gandalf yola çıkar.

Khazad-Düm Köprüsünden geçerken düşmanı durdurmaya çalışan Gandalf köprüden düşer; gurup onun öldüğüne kanaat getirir ve yollarına devam etmeleri gerektiği için Yolgezer’in kılavuzluğunda ilerlerler.

Lothlorien’e yani Elflerin zarif ülkelerine giderler. Ormanda Kraliçe Galadriel ve Kral Celeborn, onlara yardımcı olurlar. Ayrılırken Galadriel hepsine armağan verir.

Ulu Nehri Elflerin verdiği hafif kayıklarla aşarlar. Mola verdiklerinde Boromir yalnızken Frodo’dan zorla yüzüğü almaya çalışır. Frodo kaçar ve ondan kurtulur. Onu bulan Sam’le, gruptan diğerlerine söylemeden Mordor’a doğru devam eder. Diğerlerinin hayatlarının tehlikeye girmesini istememektedir.

Frodo ayrıldığında grup Orkların saldırısına uğrar. Boromir Pippin ile Merry’i korurken ölür. Orklar iki hobbiti esir alır. Gimli, Legolas ve Yolgezer, iki hobbiti kurtarmak için iz sürmeye başlarlar.

Böylece Yüzük Kardeşliği dağılır.


YÜZÜKLERİN EFENDİSİ-2
(İKİ KULE)

(YAZARI J.R.R. TOLKIEN OLAN BU KİTAP 3 CİLTTEN OLUŞMAKTADIR. BU BÖLÜM İKİNCİ KISIMDIR.)

Boromir’in cesedini kayığa koyarak nehirde açılmasını sağlayan Gimli, Legolas ve Yolgezer esir iki hobbiti kurtarmak için orkların izini sürerler.

Yolda Rohan Süvarileriyle karşılaşırlar. Komutan ve vekilharç Faramir, Boromir’in kardeşidir. İzinsiz Rohan topraklarına girmelerine rağmen üç yoldaşa arkadaşlarını bulduktan sonra dönmeleri için izin verir.

Pippin ve Merry orklar tarafından bin bir zorlukla yürütülürler. Sonunda iki arkadaş Rohanlıların Orkları istilası sırasında kaçarak Ent ormanına girerler.

Orada ağaçlara benzeyen Entler yaşamaktadır. Onların en yaşlısı Ağaçsakal iki hobbiti bulur. İki hobbit ona dünyada olan kötülüklerden ve Saruman’ın ihanetinden bahsederler. Bunun üzerine Entler bir meclis toplayarak Saruman’ın üzerine gitmeye karar verirler.

Gimli, Legolas ve Aragorn Gandalf’ı tekrar bulurlar. Gandalf artık daha irfanlı ve beyazlar içerisindedir. Hep birlikte Rohan kralı Theoden’in yanına giderler. Kral, danışmanı Solucandil’in sözleriyle büyülenmiş; güçsüz ve korkak olmuştur. Solucandil’e bu şekilde davranması için Saruman emir vermiştir. Gandalf, Solucandil’i kovar ve kralın yüreklenmesini sağlar.

Kralın ordusu Miğfer Dibi’ndeki Orkları temizler. Entlerin ağaçları da gizli bir güç olarak onlara yardım ederler.

İsengard’a Saruman’ın üzerine giden Roharrimler, Orthanc kalesi dışında heryerin Entler tarafından yıkıldığını görürler. Orthanç çok güçlüdür ve Saruman ile Solucandil oraya saklanırlar.

Yol arkadaşları Orthanc’a girerek Saruman’ın yanına giderler. Saruman’ın sesi büyülüdür. Gandalf onları önceden bu konuda uyardığı için sesi artık etkisiz gibi olur. Gandalf Saruman’ın güçsüzleştiğini gösterir. Saruman onlara bir küre fırlatır. Küreyi Pippin yakalar; Gandalf bu küreyi ondan alır ve hiçbir açıklama yapmaz.

Bunun ne olduğunu merak eden Pippin gizlice küreye bakar ve çığlık atarak bayılır. Bu palantirdir ve Karanlıkların Efendisi bu küre aracılığıyla Pippin’i sorgular.

Frodo ve Sam, kendilerini yol boyunca takip eden Gallum’u yakalarlar. Kıymetlisi yani yüzük üzerine yemin edince onu rehber olarak kullanırlar. Ölü Bataklık’tan geçerken Frodo’nun yükü artar.

Kara kapının önüne gelirler. Fakat birçok Ork ve insan tarafından korunan bu kapıdan giremezler. Kendilerine tavşan bulan Gallum’un itirazlarına rağmen Sam ateş yakar ve yahni yapar. Bu ateşi Faramir’in adamları görür.

Sam ve Frodo’yu Faramir sorguya çeker. Boromir hakkında sorular sorar ve yüzük yüzünden öldüğünü anlar.

Tekrar yola koyulan Frodo’yu Gallum Batı’daki pencereye götürür ve merdivenlerden çıkarlar. Gallum eski dostu örümcek Shelob ile anlaşır ve hobbitleri yemesine karşılık olarak o da yüzüğü almaya karar verir.

Gallum Sam’e, Shelob Frodo’ya saldırır. Sam Gallum’u hakeder ve örümcek tarafından zehirlenen beyine yardım etmeye çalışır. Shelob’u yaralar, fakat geç kalmıştır.

Ölen beyinin üzerinden yüzüğü ve kılıcı alır; görevi bitirmeye karar verir. Fakat beyini bulan Orkların konuşmasından onun ölü değil baygın olduğunu öğrenir ve onları takip eder.


YÜZÜKLERİN EFENDİSİ-3
KRALIN DÖNÜŞÜ

(YAZARI J.R.R. TOLKIEN OLAN BU KİTAP 3 CİLTTEN OLUŞMAKTADIR. BU BÖLÜM ÜÇÜNCÜ KISIMDIR.)

Gandalf, Pippin’i alarak Gondor’a gider. Gondor kralı, Boromir’in babasıdır. Kral Denethor Pippin’e oğlu hakkında sorular sorar ve Pippin’i silahtarı olarak alır.

Aragorn, Gondor’a kral olacak, İsildur’un soyundan gelen kişi olduğu için ülkesine giderken ölülerin yolunu seçer ve Gondor’a, geçerken çok az kişinin kurtulduğu bu yoldan gider.

Karanlık daha da yayılmış ve güçlenmiştir. Roharrimler’de Gordor’a yardıma giderler. Merry’de Rohan kralının silahşörü olur.

Orklar tarafından kuşatılan Gondor’un yardımına öncelikle Roharrimler yetişir; sonra Aragorn gelir. Düşman püskürtülür.

Faramir ve kral Theoden’in kızı saydığı ve savaş meydanına gizlice giden Eoweyn yaralanır. Kral Theoden savaş meydanında ölür. Eoweyn Kara Süvarilerin liderini öldürürken yaralanmıştır; bu sırada Kara Süvariye arkadan kılıcını batıran Pippin’de yaralanır. Aragorn onları krallara özgü bir güçle iyileştirir.

Kral Denethor umutsuzluğa kapılarak kendini yakar.

Son bir müzakere yapılarak Mordor üzerine ordu yürütülmesine ve Karanlıklar Efendisinin dikkatini Frodo’ya vermesini engellemek için ordunun hemen ilerlemesine karar verilir.

Kara kapıya ilerleyen ordu orklarla çarpışmaya başlar.

Sam, birbirine girip kendi yoldaşlarını öldüren Orkların arasından Frodo’yu kurtarır. Gölge diyarında ilerlerler ve Hüküm Dağı’na varırlar. Yüzük yapıldığı kötü diyarlara yaklaştıkça daha da ağırlaşarak Frodo’yu yürüyemez hale getirir. Tam Hüküm Dağı’na vardıklarında Gallum onlara yetişir. Sam onu öldüreceği sırada serbest bırakır.

Cehennem Çukuru’na yüzüğü atacakken, yüzüğün etkisi altına giren Frodo, yüzükte hak iddia eder ve yüzüğü takar. Bu sırada Gallum Frodo’yla kavgaya başlar. Frodo’nun parmağını ısırarak onu görünür kılar, fakat yüzükle birlikte ateşe düşerek yok olur.

Yüzüğün yok olmasıyla Kara Kule yok ve zafer kazanılmış olur.

Aragorn’u seven, fakat sevgisine karşılık bulamayan Eowyn Faramir’le tanışır. Birbirlerine aşık olur ve evlenmeye karar verirler. Faramir İthilien Prensi olur.

Aragorn da yıllardır sevdiği, fakat krallığını eline almadan evlenemeyeceği Elf Elrond’un kızı asil Arwen’le evlenir.

Frodo, üç hobbitle Shire’a döndüğünde ülkesinde karışıklıklar vardır. Eşkıyalar Ortanctan kaçıp gelen Saruman’ın emri altında Hobbitköy’ü altüst etmişlerdi. Dört hobbit bütün köylüyü ayaklandırarak Shire’ı eşkıyalardan temizlerler.

Frodo’nun yaraları sürekli ağrımaktadır. Üçüncü dünyanın üçüncü çağının Karanlıkların Efendisinin ölümüyle bitmesi üzerine elflerden Galadriel, Celeborn, Elrond ile Bilbo, Frodo’yu alarak deniz yoluyla üçüncü dünyadan giderler.

Sam evlenir, çocukları olur. Defalarca belediye başkanı olur.

Pippin ve Merry önemli görevlerde bulunurlar. Legolas ve Gimli denize gider. Gandalf da Frodo’yla gider. Aragorn Gondor Kralı olur.
 
Yukarı Alt