Xperyon

Bilgiliyim
Kayıt
27 Temmuz 2011
Mesajlar
2.547
Beğeniler
0
Şehir
TürkTelekomArena
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ilk iftarını 57 yıllık Yeni Çeltek Kömür Madeni'nin 500 metre derinliğindeki kömür ocağında maden işçileri ile yaptı.

Bakan Taner Yıldız, bir dizi program için geldiği Amasya'da Yeni Çeltek Kömür ve Madencilik Anonim Şirketi'ne ait kömür İşletmesi'ni de ziyaret etti. Burada ilk olarak maden hakkında detaylı bilgi alan Yıldız, daha sonra yerin 500 metre altındaki maden ocağına indi. İşçiler ile bir süre sohbet eden Taner Yıldız, işçilerden birisinin ezan okumasıla ilk iftarını da burada yaptı. Yıldız burada yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

"Bölgemizdeki istikrarın bir gerekçesi olsun bu Ramazan. Oradaki zulüm gören Müslümanların da inşallah kurtuluşuna vesile olsun. Oradaki idarecilerin kalplerine şefkat ve merhamet gelsin ki, her gün 200-300 kişinin öldüğü bir ortamın mutlaka sühulete kavuşması lazım. Her şey ekonomi değil, her şey iktisat değil, her şey para değil, bizim bütün dünyevi ve uhrevi değerlerimizle beraber, bütün gelenek ve göreneklerimizle beraber, gelişme tarzlarımızla beraber insan olduğumuzu hissetmemiz ve hissettirmemiz lazım."

'BİZİM 500 METREDEN ÇIKARDIĞIMIZ KÖMÜRÜ 2.500 METREDEN ÇIKARTAN ÜLKELER VAR'

Türkiye'nin tabiat ve kültür varlıkları bakımından zengin bir ülke olduğunu ifade eden Yıldız, "Buradan çıkartılan kömürü çok daha derinlerde çıkaran ülkeler var. Biz 500 metre yerin altında kömür çıkartırken, 2.500 derinlikten kömür çıkartan ülkeler var. O yüzden bulunduğumuz şartlarda, bunları Türkiye ekonomisine kazandırmamız lazım ancak bütün iş güvenliğini almış olmak kaydı ile." şeklinde konuştu.

Bakan Yıldız, işçilerle birlikte yemek yedikten sonra maden tesisinden ayrıldı.
 
Yukarı Alt