Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evren


İnternetin en tartışmalı web sitesi, koca bir hükümetin kendisine yönelik gizli planlarını yayınladı.

Kısa geçmişine rağmen WikiLeaks internetin en çok konuşulan sitelerinden biri haline geldi. Halkın görme şansı olmayan çok gizli belgeleri yayınlarken, bu bilgileri kendilerine ileten kişilerin kimliğini de koruyan site yakın zamanda ciddi bir mali krize girmişti. Topladığı para ile tekrar faaliyete geçti ama henüz hedeflediği 600 bin dolara ulaşabilmiş değil.

Buna rağmen eline geçen belgelerden bir kısmını yayınlamaya devam ediyor. En son yayınladığı belgenin ise ABD hükümetinin 2008 yılında hazırladığı ve WikiLeaks sitesinin neden kapatılması gerektiğine ve bunun nasıl gerçekleşeceğine dair 32 sayfalık bir dosya.

Sızan dosyada neler var?

Dosyada WikiLeaks'in Savunma Bakanlığı personeline, ekipmanlarına, tesislerine ve diğer binalarına yönelik tehditlerin artmasına neden olabileceği belirtiliyor. WikiLeaks'i etkisiz hale getirmek içinse; bilgi sızdıranların kimliklerinin açıklanması, işlerine son verilmesi ve yasal önlemler alınmasını, sitenin sağladığı güven hissinin yok edilmesini sağlayarak, WikiLeaks'in bu bilgilerin halka yaymasının önlenebileceği söyleniyor.

WikiLeaks'in sitesinden bu çok ilginç 32 sayfalık belgeyi inceleyebilirsiniz (İngilizce).


 
Yukarı Alt