Server
Takımı
Fenerbahce

Merhaba, Extraloob Ailesi

Geçen ay açtığımız Askar Online (Ares) sunucumuzdan dolayı forumda aktif konu başlığı açmakta geç kaldım. Şu sıralar 2. Server hayata geçecek onun çalışmalarıda bir yandan devam ederken ufak bir vakit boşluğumdan yararlanıp sizlere önce OldSro sonra Srsroad ile piyasaya düşmüş clone map yapımını anlatacağım.

Uzun yıllardır bu piyasada yer almış fakat aktiflikten ziyade geri planda olmayı tercih etmiş biriyim. Vsro veritabanına %95 hakim biriyim. Tabloların ve sistemlerin ne şekilde neye göre çalıştığını çok iyi biliyorum ve sizlere bilgilerimi aktarıp zor görünen işlerin mantıklarını elimden geldiğince vakit buldukça sadece Extraloob forum sitemizde paylaşacağım. Ne kendi sitelerimde nede forum sitelerimde önceliğim her zaman burası olacaktır. Çünkü buraya bu yüzden geldim ve aranızda ufak bir yer alıyorum.

Clone Map Nedir ? = Bir haritanın kopyası olup fakat mevcut oyunda 2 farklı Jangan ve Clone Jangan kullanımıdır. Orjinal Janganda olanlar Clone Janganda bulunan oyuncuları ve nesneleri göremezler.

Clone Map için incelikleri malesef ki tam olarak anlatmayacağım. Sadece sizlere mantığını rehber olarak dökecek bir bölgeyi clone olarak çıkartacağız. Gerisi sizlerin araştırma deneme yanılma ile daha iyilerini yapmanıza ufuk açacaktır.

Clone Map Mantığı = Veritabanında oyunun işlemlerinde bölgeler WorldID (Dünya Klasmanına) göre ayrılır. Klasmanlar Default,Temple,Cave vb kavramlardan ayrılırlar. _RefInstance_World_Region isimli tablomuz (Region) bölgelerini bu klasmanlara bölen tablodur. Örnek 25000 Region Jangan bölgesine havuzun olduğu yere verilmiştir. Ve tabloda burası Region = 25000 / WorldID = 1 olarak tanımlanır.

WorldID = 1 Defaultu Temsil Eder. Bu ID`ler neye göre bulunur ne özellikleri vardır dersek _RefGame_World açmamız gerekir.

Şimdi sıra geldi basit ve mantıklı bir işlem ile clone region oluşturmaya. Örnek survival haritası olsun regionu = 25580

Şimdi bu bölgeyi 2 farklı harita yapalım. Öncelikle _RefInstance_World_Region tablosuna 25580 bölgesini önce default yani Region = 25580 / WorldID = 1 olarak giriş yapalım daha sonra aynı şekil WorldID 90 olarak ekleyelim.

Şimdi Clone Map haritamız bitti şuan 2 farklı bölge 2 farklı survival arenası mevcut. Buraya teleport olacağız.

Evet clone map hazır. Burada sizlere işin mantığını göstermiş oldum. WorldID`ler kendi içerisinde özelliklere sahiptir Temple ID = 60`dır siz clone bölgesine 60 yapar teleport kısmına 60 girerseniz ışınlanmak istediğiniz sistem sizi Job Suit olmadan içeri almayacaktır. WorldID`lerin özellikleri
_RefGame_World_Config tablosunda yer almaktadır.

Umarım yararlı olmuştur. Bilerek biraz karışık anlattım ben okumayan insanları sevmiyorum kabalama konuyu çalmak isteyen olursa illa okusun istiyorum.

Son birde ricam var konuyu başka yerde paylaşacak arkadaşlar altına benden alıntı yaptıkları belirtsinler lütfen.

Son düzenleme:
Takımı
Seçiniz...
Gayet yararlı konu, yıllardır yapamayanlar 2-3 okumayla yapabilir. :beer:

kısa ve öz anlatım gayet başarılı :muck: haydiğynn gençler clone worldsüz server kalmasın haydiinynn :lol:

istek ve inanç her şeyi yaptırır insana klonlamayı daha basit yapmışsın sen :D ben baya uğraşmıştım ve klonladığım janganın görüntüsünü de değişmiştim.

Takımı
Galatasaray
istek ve inanç her şeyi yaptırır insana klonlamayı daha basit yapmışsın sen :D ben baya uğraşmıştım ve klonladığım janganın görüntüsünü de değişmiştim.
İlginç duruyor aslında güzel de kullanılabilir,bunu bilerek mi yaptın yoksa bir hata sonucu mu ortaya çıktı?

İlginç duruyor aslında güzel de kullanılabilir,bunu bilerek mi yaptın yoksa bir hata sonucu mu ortaya çıktı?
Vsroda böyle bir değişikliğin hata sonucu olacağını düşünmezin çok yanlış :D baya bi zamanımı aldı görsel değişimi

Takımı
Galatasaray
Vsroda böyle bir değişikliğin hata sonucu olacağını düşünmezin çok yanlış :D baya bi zamanımı aldı görsel değişimi
Bulabilirsem hata sonucu ortaya çıkan görselleri burda paylaşırım her şey olabiliyor.

Yukarı Alt