Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evrenUSB 3.0 teste girdi...

USB 3.0'ı USB 2.0 ve diğer rakipleriyle yarıştırdılar. Peki bu yarıştan alnının akıyla çıktı mı?

Techworld'un yaptığı USB 3.0 testleri, 3.0'ın tüm gücünü ortaya çıkarmasa da insanların kafasında bir fikir oluşmasına yardımcı olabilir.

Techworld test için Freecom'un USB 3.0 harici diskini ve şirketin yeni "USB 3.0 Express Card" eklentili orta düzey çift çekirdekli bir dizüstü kullanıyor. Öncelikle USB 2.0 ile yapılan testlerde okuma ve yazma hızları sırasıyla 18.7MB/s ve 11.1MB/s çıkıyor. Bu rakamlar USB 2.0'ın maksimum okuma ve yazma hızlarından düşük de olsa orta düzey bir dizüstünün verdiği performansa göre normal.

Ve şimdi de sırada USB 3.0 var...

Peki ya USB 3.0'ın performansı?


USB 3.0 testlerinde ise 36.6MB/s okuma hızına ulaşılırken, bu rakama yakın ya da çok az düşük bir yazma hızı ortaya çıkıyor. Rakamlar USB 2.0'ın iki katına çıksa da USB 3.0, LG'nin eSATA sürücüsüne göre o kadar da etkileyici rakamlar sunmuyor. LG eSATA sürücüsünden 32.5MB/s okuma ve 29.7MB/s yazma hızları elde ediliyor. Yani USB 3.0, henüz vaat ettiği performansı verecek kadar olgunlaşmış gibi görünmüyor. Öyle ki, eSATA bile şu an USB 3.0 ile yarışır durumda.

Freecom mühendislerine göre USB 3.0'ı günümüzde geride tutan tek neden henüz olgunlaşmaması değil; birkaç farklı neden olabilir. Özellikle dizüstü bilgisayarların PC'lere göre daha yavaş sabit diskler kullanması bunlardan biri. İleriki zamanlarda, USB 3.0'ın SATA 3.0 veya SSD sürücülerle gerçek rakamlarına ulaşabileceği düşünülüyor.


 
Yukarı Alt