1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Türkiye, TV’de yüksek çözünürlüğe geçiyor


 1. Quensis

  Quensis olduser

  Kayıt:
  27 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.427
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  In Dem Kampus

  İlk kez 1980’li yıllarda Japonya’da kullanılmaya başlanan, son yıllarda ise tüm dünyada yaygınlaşan yüksek çözünürlükteki (high definition-HD) TV yayınları Türkiye’de de yaygınlaşıyor.


  [​IMG]
  HD yayınları izleyebilmek için kanalın HD yayın yapması, HD Uyumlu bir uydu alıcı ve TV gerekiyor.


  Televizyon yayıncılığının geleceği olarak nitelendirilen HD yayınlar, özellikle son yıllarda büyük ekran LCD ve plazma TV’lerin yaygınlaşmasıyla, izleyiciler tarafından hissedilen bir ihtiyaç haline geldi.

  Yapılan yayınların sunduğu düşük görüntü kalitesinin, söz konusu büyük ekran yeni TV’lerde görüntünün dağılmasına ve kusurlarının daha çok ortaya çıkmasına neden olduğu belirtilirken, çok kanallı ses gibi özelliklerden de mahrum durumda.

  Standart TV yayınlarının görüntü çözünürlüğü en fazla 720x576 piksel iken, HD yayınlar 1980x1080 piksele kadar çıkan çözünürlükte gerçekleştiriliyor. Yani sunduğu yüksek görüntü kalitesiyle bilinen DVD film formatının bile yaklaşık 3 katı yüksek kaliteye sahip.

  Standart yayınlarda genellikle tek kanal yani mono, az sayıda da 2 kanal yani stereo olan ses ise HD yayınlarda, sinemalarda kullanılan sistem olan 5.1 kanal dolby digital olarak bulunuyor.

  JAPONYA, ABD VE AVRUPA’DAN SONRA TÜRKİYE’DE

  İlk kez 1980’li yıllarda Japonya’da yapılmaya başlanan HD yayınlar, 2000’li yıllarda ABD ve Avrupa’da da yaygınlaşmaya başladı.

  Türkiye’de ise son dönemde ücretli izlenen yayın platformlarıdan Digiturk’te 5 kanal HD olarak yayın yapıyor. Bunlar arasında çok sayıda futbol severin izlediği Lig TV ve dünyaca ünlü belgesel kanalı National Geographic Channel gibi kanallar bulunurken, Türksat uydusunda ise birkaç kanal HD formatında izlenebiliyor.

  HD yayınları izlemek için, öncelikle kanalın HD yayın yapıyor olması gerekiyor. Şimdilik sadece uydudan gerçekleştirilen HD yayınları izleyebilmek için ise uydu alıcısı ve televizyon da HD uyumlu olmalı. Bunu televizyonun üzerinde bulunan “HD Ready” logosundan anlamak mümkün. 5.1 kanal sesi dinlemek için ise 5.1 kanal bir ses sistemine sahip olmak gerekiyor.

  HD YAYINLARIN GELECEĞİ

  İlk HD yayının yapıldığı ve yaygınlaştığı Japonya’da HD’den sonra gelecek yayın sistemi şimdiden oluşturulmaya başlandı.

  “Super Hi-Vision” ya da “Ultra HD” olarak adlandırılan söz konusu sistemde, yayınlar 7680x4320 piksel çözünürlükte ve ses ise 22.2 kanal olarak gerçekleştiriliyor.

  Japon devlet televizyonu NHK’nin laboratuvarlarında yürütülen çalışma kapsamında, yeni yayın formatının 2015 yılında ülkede kullanılmaya başlanması planlanıyor.
   
 2. Apt

  Apt rank8

  Kayıt:
  26 Haziran 2008
  Mesajlar:
  805
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Duymuştum bunu.Hatta kare televizyonlarda sinema filmlerindeki gibi görüntünün aldınta ve üstünde siyah şerit olacakmış.Diktörtgen televizyonlar tam boy olarak görünecekmiş.
   
 3. MassiveAttack

  MassiveAttack rank8

  Kayıt:
  6 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.329
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  HD ready televizyonlar alıyoruz, alırkende bu özelliğin olmasına dikkat ediyoruz fakat ülkemizde acaba hangi kanal bu teknoloji ile yayın yapmaya başlayacak merak ediyorum.

  Digiturk vs. dışında.