Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evren


Türkiye, 12 Nisanda internetle tanışmanın 18. yılını kutlayacak. İnternet Teknolojileri Derneği Başkanı Doç. Dr. Mustafa Akgül, İnternet Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye'de internet dünyasındaki gelişmelerin mehter yürüyüşünü hatırlattığını söyledi.

Doç. Dr. Akgül, yaptığı açıklamada, ''Bilişim Sivil Toplum Kuruluşları''nın 5-18 Nisan tarihlerinde kutlanacak İnternet Haftası'nda çeşitli etkinlikler düzenleyeceğini bildirdi.

İnternet haftası etkinliklerinin tüm ülkeyi saran bir internet şenliğine, bilgi toplumu, e-dönüşüm, e-türkiye ve e-devlet kavramlarının geniş kitlelerle tanıştırıldığı bir internet ve bilişim fırtınasına döndürülmesinin hedeflendiğini kaydeden Akgül, etkinliklere, üniversitelerden ilköğretim okullarına, ticaret ve sanayi odalarından, mühendis odalarına, organize sanayi bölgelerinden internet cafelere, yerel yönetimlerden, kaymakamlıklar ve valiliklere tüm ülkede kamu yönetimi, özel sektör, internet şirketleri, bilişim-bilgi-iletişim sivil toplum kuruluşlarından, bilişim kulüplerine çok geniş bir kesimin katılacağını dile getirdi.

Akgül, etkinliklerle internetin kullanımı ve yararları konusunda farkındalık oluşturulmasının amaçlandığını kaydetti.

İnternetin ortaya çıkardığı yeni toplum biçimine işaret eden Akgül, bilgi toplumuna doğru geçişin sancılarının yaşandığını ifade etti.

Akgül, internetin, bireyi öne çıkarmanın yanında, geniş kitlelerin işbirliğini ve beraber üretimi, deneyim ve bilgi birikimini, kişisel bilgi ve merakları paylaşmayı mümkün kıldığına işaret etti.

-İNTERNET RAKAMLARI-


Dünyada 1 milyar 734 milyon internet kullanıcısının, 733 milyon kayıtlı bilgisayarın, 192 milyon alan adının, 232 milyon web sitesinin, 127 milyar dolayında web sayfasının, 100 milyonlar ölçüsünde video ve 130 milyon dolayında kişisel web/blog olduğunun düşünüldüğünü dile getiren Akgül, Türkiye'de ise 26-30 milyon civarında dolayında kullanıcı, 3,1 milyon bilgisayar, 215 bin Türkiye içinde, 870 bini Türkiye dışında alan adının bulunduğunu kaydetti.

Akgül, istatistiklere göre Türk halkının yüzde 27'sinin interneti düzenli kullandığını, yüzde 67'sinin hiç internet kullanmadığını, evlerin yüzde 81'inde internetin bulunmadığını, kadınların ise yüzde 80'inin internet kullanmadığını belirtti.

Akgül, internet kullanımına ilişkin bazı rakamları ise şöyle açıkladı:

''Dünyada günde 250 milyon e-posta gidiyor, bu yılda 90 trilyon anlamına geliyor. Sosyal ağlar, yurttaş temelli içerik aldı başını gidiyor. Sosyal ağların yüzde 85'inde kadınlar önde gidiyor. Facebook'a kayıtlı kullanıcı sayısı 400 milyonu aştı.

Twitter 100 milyon, linkedin 50 milyon civarında. Wordpress 10 milyonu aşmış durumda. Twitter'da en çok izlenen kişiyi takip eden 4 milyon 25 bin insan var.

Facebook'ta 500 bin uygulama, Twitterda günde 25 milyon kısa mesaj, yurttaş fotoğraflarının toplandığı Flicker'de 4 milyar foto var. Facebook'a her ay 2,5 milyar resim yükleniyor. Her gün 200 milyon facebook kullanıcısı facebook'a bağlanıyor. Youtube üzerinden günde 1 milyar video izleniyor. Video pazarının yüzde 40'ı youtube'da.

Her dakika 20 saatlik video youtube'a yükleniyor.''

-''BİZ ARKADAN GELİYORUZ''-


Rakamlara bakıldığında internetin, hiç kimsenin tahmin edemediği bir şekilde geliştiğini vurgulayan Akgül, şu görüşleri ifade etti:

''Biz arkadan geldiğimiz için işin özünü yakalamıyoruz. Ama, pek çok kişinin eğlence ortamı olarak algıladığı sosyal ağlar, bir tanıtım, örgütlenme, eğitim, pazarlama ve haberleşme, buluşma ortamı olmuştur. Hiç bir büyük kurum, devlet, firma, proje buralarda olmama lüksüne sahip değildir.

Bloglar, kurumlar için bile, hem politikaları açıklama, kamuoyuna hesap verme, kendini anlatma amacıyla kullanılmaktadır.''

-TÜRKİYE'NİN İNTERNETTE MEHTER YÜRÜYÜŞÜ-

''Türkiye'deki gelişmeler mehter yürüyüşünü hatırlatıyor'' diyen Akgül, Türkiye'nin ''Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı''nın bu yıl süresinin tamamlandığını anımsatarak, ''Eylemlerin çoğu yapılmadı ve işin daha ilginci toplum böyle bir stratejinin varlığının farkında değil'' diye konuştu.

Akgül, Türkiye'de internet alışkanlıklarına ilişkin ise şu görüşlerini ifade etti:

''Kamu kurumlarında, profesyoneller arasında, üniversitelerde, okullarda, büyük şirketlerde yaygın internet kullanımı var. E-devlet, finans, sağlık, medya gibi başarılı sektörlerimiz var.

Ancak KOBİ'lerde, tarım sektöründe, kırsal kesimde, dar gelirli kesimlerde gidecek çok yolumuz var. Türkiye'de internet konusunda heyecanlı kesimler de var, bihaber kesimler de. Geçikmeli de olsa 3G ülkemizde var, cep telefonları internete erişim aracı olarak yaygınlaşmaya başladı.

Ama Türkiye gemisinin rotasını, bilgi toplumuna döndürdüğünü söyleyebilmek mümkün değil. Serbestleşmede epey yol aldık gibi, ama pazar payları epey geride olduğumuzu gösteriyor.''

Geniş bant internetin 6 milyon kullanıcıya ulaştığını, ancak hala yeterli olmadığını ve pahalı olduğunu belirten Akgül, ''İnternet ve telekomünikasyonda KOBİ'ler yaşam savaşı veriyor.

Bilişim alanında insan gücü açığı ve açığı kapatacak öğretim üyesi açığı had safhada. Türkiye'de internet konusunda bir dağınıklık ve koordinasyonsuzluk söz konusu.''

İnternetin, insanlığın gelişmesinde önemli bir aşamayı temsil ettiğini kaydeden Akgül, ''Gelişme, dünya ile bütünleşmek, AB'ye girmek isteyen, özgür bireylerin oluşturduğu, çok renkli ve çok sesli bir Türkiye için vazgeçilemez bir araçlar bütünüdür. Gelin, interneti kalkınmamızı hızlandırmak, demokrasimizi geliştirmek, ortak aklımızı oluşturmak, bireyler olarak kendimizi geliştirmek, birlikte üretmek için kullanalım'' dedi.


 
Yukarı Alt