E.Cartman

Bilgiliyim

Türk futbolunda spiker dendiğinde aklıma ilk olarak Necati Karakaya gelir benim. Futbol tarihimizin kült mertebesine ulaşmış bir adamıdır Karakaya. Genelde TRT Radyo 1'den maçları dinlediği yıllarda Anadolu'daki Malatyaspor-Rizespor, Kahramanmaraşspor-Adana Demirspor, Samsunspor-Bursaspor gibi maçları anlatan Karakaya her yönüyle tarihe geçmiş bir adamdı. Abim anlatırdı hep: "Bir maçı dinlerken birden ses azalarak stüdyoya döner Hüseyin Başaran'ın "mikrofonlarımız Malatya'da !!!!!" girişinin ardından Malatya'ya giderdik ve aynen tablo şu olurdu. 5 saniyelik bir sessizlik. Ardından mikrofonun yere düşmesi gibi bir gümbürtü, Karakaya'nın tok sesi..."Sevgili dinleyiciler, Ünal'ın sol taç çizgisi ile orta çizginin kesiştiği yerden, rakip sahaya bakan dilimde, ceza sahası ile kale çizgisinin kesiştiği noktadaki kanattan Bünyamin'e gönderdiği diagonel pası göğsüyle kontrol eden Bünyamin, sağ çaprazdan kale sahasının uzak noktasındaki Şehmuz'a ortaladı, Şehmuz'un uzak kale direği dibinde, rakibine obstrüksiyon yaparak vurduğu kafa, Eser'in bakışları arasında, sol kale direğinin içine çarparak ağlarla buluştu ve Malatyaspor 1-0 öne geçti"... Yahu arkadaş kim kime pas attı, nasıl attı, nereye attı birbirine girmiş bu ayrı, golü 40 saniye süren anlatımdan sonra anons etmesi ayrı. Bazen o kadar uzun sürerdi ki golü anons etmesi o arada başka bir yere bağlanılır ve golü kimin attığını öğrenemez arkadan gelen bağırışlardan fikir üretmeye çalışırdık. Böyleydi işte o günler." Sonra TV icat oldu mertlik bozuldu. Yayın ihaleleri, milyon dolarlar derken yeni nesil spikerler de döküldü ortaya. Bir çoğunun maçlar öncesinde hazırlık yaptığından şüpheliyim ve bu işi kadrodan yetişen memur zihniyetindeki adamların değil de futbol sevdalılarının yapması taraftarıyım. Neyse, biz spiker vecizeleri konusunda çok şanslı bir kitleyiz. Bize göre Top 10'unu buraya alalım istedik. Pek bilinmeyenleri de aldık ele, çok konuşulanların yanında

1-Bülent Ülgen: Tarihini hatırlamıyorum, West Ham United - Middlesborough maçında West Ham'ı 3-0 öne geçiren Dean Ashton'ın golünden sonra futbolcunun lakabı olan "deano" yu koro halinde dile getiren Upton Park sakinlerinin bu tezahüratı Fox Tv Spikeri Bülent Ülgen tarafından "West Ham Tribünleri Şampiyon West Ham diye şarkılar söylüyorlar" şeklinde aktarıldı.:) İki sene önce FOX Tv'de yine Middlesbrough maçlarından birini izliyorum. Neyse, maçta bir oyuncu değişikliği oldu. Boro'da bir oyuncu çıktı yerine Avusturya'lı Emanuel Pogatetz girdi. Derken İngiliz yayıncı kuruluşu altyazıda Pogatetz'i yanlışlıkla Gaizka Mendieta olarak verdi. "Yuh" dedim içimden "Mendieta sahaya çıkmayalı yıl oluyor biraz dikkat edin". Bir kaç saniye sonra, top Pogatetz'in ayağına geldi, Ülgen bombayı patlattı. "Evet Mendieta topla buluştu girer girmez". Yanlış mı duydum dedim kendime, yok. Ülgen maç bitene dek, evet 20-25 dakika boyunca çam yarması, kel, Avusturya'lı defans oyuncusuna, kısa boylu, sarışın, İspanyol orta saha oyuncusu muamelesi yaptı. Düzeltmedi maç bittiğinde de. Mendieta'yı aylar sonra M'Boro formasıyla sahaya sürdü. Türkiye'de spikerlerin Avrupa futbolu bilgisi hakkındaki çok net bir fotoğraftır. Düşündüm altta Mendieta değil Faruk Namdar yazsa öyle mi anlatacaktı diye. Tabi sonra öğrendik ki bu Fox'un ne ilk ne son bombasıymış.

2-Yalçın Çetin (TRT-3): Bu da abimin hafızasından, keşke videosunu o gün kaydetse imiş:) Der ki:"90'lı yıllar. Okay Karacan ve Yalçın Çetin Avrupa'dan futbolu sunuyor. Premier Lig maçı. Yalçın Çetin anlatıyor "......maçta inanılmaz bir gol düellosu vardı, müthiş mücadeleye sahne olan maçta birbirinden güzel gollerle seyirciler futbola doydu, şimdi hep beraber bu güzel goller için İngiltere'ye gidiyoruz....". Çetin bunları söylerken Okay Karacan da "ne anlatıyor bu?" diye bakıyor. Maç kaseti girdikten sonra ne olduğunu kamera arkası görüntülerinde gördüm sezon sonu. Yalçın Çetin'in muhteşem goller sunumundan sonra, kaset girdiğinde Okay Karacan Yalçın Çetin'in enseye patlatıyor "ulan 1 gol var maçta 1 gol"."

3-İlker Yasin (??????): Soru işareti çünkü her kanalda bir tane var. "Tugay vurursa gol olur, vuruyor ve aut?", "Balic oradan vurur musun, vurursun, vurdu ve gol?", ""Ah Fatih oradan yaradana sığınıp vursan kaleci de topla beraber içeriye girecek", "elin arabı bize golleri atarken biz pozisyonları harcıyoruz" gibi vecizelerin sahibi İlker Yasin'in bence zirve noktası "hem penaltı hem gol"dur. O anın heyecanıyla mı söyledi, yoksa gerçekten futbolda öyle bir kuralın olduğunu mu sandı bilmiyorum ama basketbol bilgisi olduğunu da göstermiş bir insandır. Zira bu lafın basketbol dlindeki karşılığı basket-fauldür.

http://www.youtube.com/watch?v=1BpugGHY1nQ

4-Turgay Şeren-Güntekin Onay (Star): Galatasaray'ın PSV'ye deplasmanda 3-1 mağlup olduğu Şampiyonlar Ligi maçı. Dennis Rommedahl sağ kanattan ilk yarı bizi perişan eder. Turgay Şeren 10. dakikada uyarır "Güntekin bu Rommedahl çok tehlikeli önlem almak lazım", 20. dakikada bir daha uyarır "Güntekin bu Rommedahl çok tehlikeli geliyor", 30. dakika gelir, Berlin panteri yine uyarır. "Güntekin bu sağdan gelen adamları çok fena geliyor, neydi adı bu adamın?"......

Tabi bir de bu var...

http://www.youtube.com/watch?v=1Nv35BrMgAY&feature=related
5-Ertem Şener (Star): Bir çok kişinin aksine severim Ertem Şener'i. Mel Gibson'a Passion filmi için, duygu sömürüsü yapacaksan böyle tam yap demişler ya bu da o hesap. İpin ucunu kaçıracaksan tam kaçır. Tarzı vardır Ertem Şener'in. "Rekorlar kitabı Guinnes, Aman dikkat Aragones" sözlerinin de sahibi olan Şener'in "Evra, 12 kardeşi var", "Van Buyten, babası bir güreşçi" gibi ifadelerinin yanında 2007 Milan-Manchester United Şampiyonlar Ligi yarı final maçında Kaka'nın maçın başında yakaladığı fırsatı kaçırmasının ardından ettiği "Milan'ın Kaka'sı erken geldi" lafı bence dünya futbol literatürüne giren bir laftır.

6-Yalçın Çetin (TRT): Sanırım Türk futbol tarihinde golden sonra bir futbolcunun adını tekrarlama rekorunu Çetin'in Ercan Taner'den aldığı maçtır Türkiye-Hırvatistan maçı. Taner'in 1999'da Hagi'nin Rapid Wien'e attığı golden sonra arka arkaya 6 defa Hagi demesinden sonra Semih'in futbol ilahlarına kafa tuttuğu golün ardından arka arkaya 8 defa Semih demesi bence son Avrupa Şampiyonası'nın televizyonculuk açısından zirve anıdır.

http://www.youtube.com/watch?v=J1FzTNaTp1Y

http://www.youtube.com/watch?v=qrAP0Xztygc

7-Orhan Ayhan (TRT): "Tribünlerde nereden baksanız, ki ben burdan bakıyorum 15.000 kişi var" şeklindeki Aristocu görüşten nasibini almış cümlelerin sahibi Orhan Ayhan'ın aslında boks maçlarındaki vecizeleri futbol maçlarınkinden daha fazladır. Çocukluğumda Galatasaray'ın maçlarında, top rakipte ise heyecanlı anlatışını, top Galatasaray'a geçtiğinde ise hava durumundan bahsetmesini hatırlarım hep. Boks literatürüne "karaciğer yoklaması" ifadesini kazandıran Ayhan'ın maçlardaki o eskinin ağır abisinin sallamaz havasını hep sevmişimdir.

8-Murat Murathanoğlu (TRT-Show TV): Acaip adamdır Murathanoğlu. Kaan Kural da dinlenesi adamdır ama Murathanoğlu'nun bilgisi daha bir nargile muhabbetine uygundur. Türkiye'de bir çok basketbol maçında ilk kez duyduğumuz terimleri ondan öğrendiğimiz gibi bir Tofaş maçında "David Rivers crossover dribble ile sıyrıldı" şeklinde bir cümle kurmuş ve beni Redhouse sözlüğe yönlendirmiştir. Charles Shackleford ismini kendisinden iyi telaffuz edeni duymamışımdır. İsmet Badem'le oluşturduğu ikiliyi unutmak mümkün değildir ki kendisi bundan yıllar önce Galatasaray'lı Jevon Crudup'ın kendi reboundunu alıp basket attığı rahat bir pozisyon sonrası "NCAA'de Arizona'da da Derek Nickerson diye bir adam vardı, böyle bilerek boş pozisyonu kaçırıp rebound sayısını artırırdı, ne diyosun sevgili İsmet badem" diyerek "bu nasıl hafıza lan" dedirtmiştir.

9-Bülent Karpat (Star): "Sevgili Star TV izleyicileri, Münih Olimpiyat Ştadyon'dan mutlu akşamlarrr eeeaaa". Tamam güzel abimiz Almanca'yı iyi biliyorsun da Ştadyon ne ya? Gollerden sonra "toaaaaaa" diyerek bağıracak diye korkardım. Karpat'ın bence kariyerinin zirve anı Beşiktaş'ın Rosenborg'a 3-0 kaybettiği Şampiyonlar Ligi ön eleme maçında Alpay Özalan'ı "elpeeaaaay" diye telaffuz etmesidir. Bir de Beşiktaş'ın aldığı bir kupa sonrası şeref tribününden inen futbolcuların yolunu kesip "evet Sergen, evet Şifo Mehmet, evet Oktay" diye görüş aldıktan sonra adını bilmediği bir genç oyuncuya "evet delikanlı sen ne diyorsun?" şeklinde soru sorması vardır.

10-Murat Ünlü (TRT): Spikerlik hayatında Ege Bölgesi dışında maç anlatmış mıdır merak ederim hep. Reha, Ramazan, Tahir, Eser, Şanver, Tansel gibi İzmir futbolundan çıkmış isimleri aklımıza kazıyan Ünlü'nün en ünlü vecizesi "şuuuut yandan dışardaaaaa" şeklinde bugüne kadar 657454 kere kullandığı kalıptır. Aslında Fransızcasını her daim sergileyen "Blaağğğn", Döşaağğğn, Lizağğhazu gibi telaffuzların sahibi Abidin Aydoğdu'ya da listede yer verecektik ama artık başka bir yazıya.

+bonus
http://www.youtube.com/watch?v=niDU_S8VAz4&feature=related

Yukarı Alt