1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Tupac Shakur


 1. Fre3sTyLe

  Fre3sTyLe rank8

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  16.763
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Bana küfreder gözlerin , dudakların yardım yalvarı
  Kısaca Hayatı

  Tupac, New York'un Brooklyn eyaletinde doğmuştu. Annesi onun ismini daha sonra "Tupac Amaru Shakur" olarak değiştirdi. "Tupac Amaru" hintçe "parlayan yılan" demekti; Shakur ise Arapça "şükür". Çocukluğunda ona herkes "siyah prens" derdi ve iki yaşındayken babasının kanlı bir araba soygununa karışması aileyi zor durumda bırakmıştı. Nereye taşınsalar (Bronx, Harlem) Tupac mutlu olamuyordu. "Hep ağladığımı hatırlarım, nereye taşınsak alışamıyordum, büyürken hiç arkadaşım olmadı." Oniki yaşlarında, 2pac rol yapmayı, şiir yazmayı ve aşk şarkıları yazmayı sevmeye başladığını farketti. O sıralar ailesi Baltimore'a taşındı ve orada Baltimore sanat okuluna gidip sinema eğitimi aldı. Bu okulda 2Pac süper bir potansiyel gösterip ögretmenlerinin gözüne giriyordu ama bu durum fazla sürmedi. O sıra Oakland'a (Kaliforniya) taşındılar ve kendisinin tabiriyle "yanlış kalabalıkla" orda takılmaya başladı. Onbeş yaşındayken rape başladı; şarkı sözleri yazmaya başladı ve kendine MC New York diyordu. Yirmi yaşlarındayken Tupac 8 kere tutuklanmıştı ve hatta bunların içinde cinsel taciz suçlaması da vardı. Dahası, hata dolu ölümlere sebep olmuştu. Tupac'in çetesiyle rakip bir çetenin çapraz ateşinde 6 yaşındaki bir çocuk ölmüştü. Daha sonra Pac, Digital Underground isimli gruba dansçı olarak katıldı. Grubun başarılı olmasıyla Tupac kendini ünlü yapan "2Pacalypse Now" adlı kasedini çıkardı. "Brenda's Got A Baby" şarkısıyla kariyeri bir roket gibi fırladı. Etkileyici rol yeteneği sayesinde "Juice" isimli bir filmde rol almayı başardı. 2Pac en sonunda ikinci kasedini (Strictly for my N.I.G.G.A.Z.) çıkardı. Kasım 1994'te bir soygunda 5 el vuruldu. Shakur bu olayda Biggie Smalls ve Puff Daddy'i suçladi. Tupac mucizevi bir şekilde iyileşmiş ve 1995'te "Me Against the World" kasedini çıkarmıştı. 2Pac'in rol kariyeri Janet Jackson ile oynadığı "Poetic Justice" filminde doruğa çıktı. Tupac'in "Above The Rim" ve daha sonra platin ödül alan "Me against the world" ile yükselişi taciz davasıyla son buldu. 2pac suçlu bulunmadan saatler önce silah zoruyla niyeti hala anlaşılmamış kişilerce soyuldu. Tupac 1 milyon dolara kefaletle serbest bırakıldı. Salınışından sonra eleştirilere 2 CDlik "All Eyes On Me" ile cevap verdi ve 6 milyon sattı. Bu rakam hiphop müziğinde bir devrimdi. "Gridlock'd", "Bullet", ve "Gang Related" filmlerinde yardımcı oyunculuk yapti. 7 Eylül 1996'da kimliği belirsiz kişilerce vuruldu ve 7 gün sonra öldüğü söylendi ama cenazesi halka açik yapılmadı. "Ölümünden" sonra birçok kasedi ve hatta klibi çıktı ve hala çıkıyor.

  [​IMG]

  ÖLÜMÜ
  Tupac Shakur 7 Eylül 1996 gecesi Death Row plak şirketinin sahibi Marion Knight’la birlikteyken uğradığı silahlı saldırı sonucu 6 gün can çekiştikten sonra hayatını kaybetti. Belki su testisi su yolunda kırıldı ama sonuç olarak bir sanatçı mafyanın hain kurşunlarına hedef oldu ve Amerikanın zenci mahallelerinde görülmemiş bir yas başladı.Ve ardından bir tartışma doğdu.Tupac’ın ölümü gangsta diyarının alışılagelmiş suikastlerinden birimiydi?

  Baş kahraman Tupac Amaru Shakur’un hikayesinin başlangıç noktası New York Bronx.Yaşamını ‘Thug Life’ (Serseri Yaşam) üzerine kurmuş bir rapper Tupac.1971 yılında Newyork’da doğdu. Daha sonra ailesi ile Baltimore’a taşındı.Müzik kariyerine Digital Underground’da başlayan Tupac “Same Song” adlı Eplerine önemli katkıda bulundu.Bunlarla yetinmeyip başarılı olduğu rapte kendi yolunu çizmeye karar veren Tupac’ın kendi adıyla ilk ciddi çıkışı ise 1991 yılında “2pacalypse Now” albümü oldu.Albümde ‘Brenda’s got a baby’ ve ‘Trapped’ kendi çapında hit parçalar oldu ve ikiside rap dünyasında yeni bir soluğun, Tupac ekolünün haberciliğini yaptılar.1993 yılındaki “Strictly 4 my N.I.G.G.A.Z..” albümüyle ise platin plak kazandı.Kasım 1994’tede “Me Against The World” albümünü kaydederken Manhattan’da bir stüdyoda silahlı saldırıya uğrayıp 5 yerinden yaralı olarak kurtulan, 1995’in 8 aylık bölümünü ise tecavüz suçundan New York hapiste geçiren Tupac sahnelere ancak 6 Ocak 1996’da New Orleans’ta AIDS’ten ölen yoldaşı Eazy E ‘nin anısına düzenlenen bir trübite konserle dönebildi.Hapisten çıkmadan yayınladığı ve tarihte Double formatta çıkan ilk Rap Albümü olma ünvanını alan 4. Albümü (Hani hapisten çıktığı günlerde fazladan yarım milyon daha satan albüm)”All Eyez On Me”nin birazda zenci Mad Max’ini anımsatan süper klibi sayesinde dünya çapında hit olan single’ı “California Love” ise Billboard listesinde 4 hafta boyunca tepede kalarak Tupac’a listelerde kral dairesi keyfini tattırdı. Müzik haricinde beyaz perdede görünmekten geri kalmayan Tupac 1992’de Ernest Dickinson’ın “Juice”inde, 1993’te de Janet Jackson’la ünlü “Poetic Justice”te bir dedektifi canlandırdığı “Gang Related”da ve 1994’de “Above The Rim”de 1995 “Bullet”,1996 “Gridlock’d” ve 1996 “Gang Related” de oynadı.Tüm bu yaptıklarında Zenci-Beyaz eşitliğinden çok fanatik bir yaklaşımla zenci üstünlüğünü savunan ve haklarına ulaşabilmek için şiddeti savunan ırkçı Amerikan hükümetine ve beyazlara karşı savaşılması gerektiği mesajını veren Tupac, en sonunda bu yolda can verdi.Hem de pisi pisine.

  Olayın nasıl meydana geldiğini anlatmadan önce geçmişinden biraz bahsetmem gerekiyor.Çünkü Tupac’ın ölümü aslında ona değil, bağlı olduğu plak şirketi Death Row’a ve sahibi Marion “Suge” Knight’a yapılmış bir suikastin hedefinin şaşmasından ibaret.Yani Knight’a niyet Tupac’a kısmet.Death Row plak şirketinin sahibi ve Amerika’nın batı kıyılarındaki rap mafyasının babası olan Marion “Suge” Knight, bir süre önce atağa kalktı ve aralarında Dr. Dre, Snoop Doggy Dogg, Tha Dogg Pound ve o zamanlar Rap’in babası sayılan Hammer gibi dev isimlerinde bulunduğu bir dolu karanlık rap yıldızıyla anlaştı.Böylece California baz olmak üzere Amerika’nın tüm batı kıyısında rap imparatorluğu kurmuş oldu.Knight’ın rakibi Sean “Puff Daddy” Combs ise New York’taki Bad Boy Record’un patronu ve de tahmin edersiniz ki, doğu yakasının babası.Yanii evet tam anladığınız gibi rap dünyasını gangsta rapperlarla besleyen bu iki dev şirket,Bad Boy Records (Şimdiki adı Puff Daddy Records) ve Death Row yaklaşık 1 yıldır sıcak savaş halindeler.

  Savaşın sebebine gelince ...Tam 143 kilo çeken 30’luk Marion “Suge” Knight’ın 1995 yılında New York’da düzenlenen bir ödül töreninde sahneye çıkıp Pazar payı için zaten kapışmış olduğu Sean “Puff Daddy” Combs’a bol küfürlü hakaretler yağdırmasıyla ortalık karıştı.Zaten Death Row’a karşı çokda parlak durumda olmayan Combs, çok kısa bir süre içinde üç ayrı kiralık katil grubuyla anlaştı ve işi temizlemesi için silahlara devretti. Sanki Sean “Puff Daddy” Combs, kendisine yapılan hakaretlerden intikam almak ister gibiydi ama aslında tüm isteği Death Row’un önüne geçerek Bad Boy’un yeniden atağa geçmesini sağlamaktı. Katliam organizasyonu 2 ay sonra Marion Knight’ın en yakın çalışma arkadaşı vurularak öldürüldü.Cinayetin etkisiyle misilleme olsun Marion Knight ve gözdesi Tupac Shakur’da fazla düşünmeden merkezi Los Angeles’ta bulunan plak şirketlerinin New York’da da bir şubesini açmaya karar verdiler. Bu onlar için sınırın geşilmesi ve Doğu Amerika rap mafyasının alanına girmek demek oluyordu.Kanayan yaranın üstüne tuz biber gibi gelen bu olayın üstüne sıcak çatışmalar artık kaçınılmazdı.

  Konu hakkındaki durum buraya kadar böyle, şimdi bakalım silahların konuştuğu o gecede neler olmuş? Olayın gerçekleştiği 7 Eylül Cumartesi akşamı Tupac Shakur ve Marion Knight Las Vegas’ta Mike Tyson’ın ünvanını geri aldığı maçı seyretmişlerdi.Çıkışta Tupac, Knight’la beraber siyah BMW’sine bindi.Beraber geldikleri diğer dokuz arabada ise hem kendisini hemde patronunu korumakla görevli son derece profesyonel korumalar vardı.Tam yola çıktıkları anda bir Cadillac konvoyun önünü kesti ve aracın içinden fırlayan 4 kişinin yaylım ateşiyle Saatler 23:15’i gösterirken ortalık cehenneme döndü. Hayatına son verilmesi için 3 ayrı kiralık katil grubuna kontrat çıkarılmış olan Marion “Suge” Knight, yani asıl hedef, şaşırtıcı bir biçimde olaydan hafif yaralarla kurtulurken, olay yerinden geçen vatandaş kadar masum olmamakla birlikte biraz “talihsiz” diye nitelendirebileceğim Tupac Shakur ise ağır yaralandı.Las Vegas’ta University Medical Center’a kaldırılan ve derhal akciğeri alınan rapper, geçirdiği 2 ameliyata karşın ağır kurşun yaraları ve şiddetli kan kaybı sebebiyle kurtarılamadı. Doktorlara göre öldüğünde annesi başucundaymış...

  Sonuçta siyah mafyanın 100 milyon dolarlık pazar için hesaplaşmasında 25 yaşındaki Tupac Shakur öldü.Fakat aranan adam Marion “Suge” Knight ise hala hayatta ve intikam almadan rahat uyku uyumayacağı şimdiden belli.Öyle görünüyor ki rap dünyasında bundan böyle geveze çeneler değil, silahlar konuşacak..  SAHTEDİR!
  [​IMG]
   
 2. Adith

  Adith olduser

  Kayıt:
  6 Haziran 2008
  Mesajlar:
  4.531
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  TeXas
  R.I.P
  Rap'in en büyüğüydü. :buddha: