Dampyre

Buralıyım
Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan çıktı' sorusu cevaplandı

civciv.jpg

İngiliz düşünür ve uzmanlar, yüzyıllardır süren ''tartışmaya'' son noktayı koydu: ''Yumurta tavuktan önce vardı, yani tavuk yumurtadan çıktı...'' Sorunun cevabı, genetik materyalin (kromozomlar üzerinde kalıtsal özellikleri taşıyan yapı kitlesi) bir organizmanın hayatı boyunca değişmediği, bu nedenle daha sonra tavuk olarak adlandırılacak ilk kuş türünün, ilk önce ''embriyon'' olarak bir yumurtanın ''içinde'' oluşması gerektiği fikrinde saklı...
İngiltere'nin doğusundaki Nottingham üniversitesinden Profesör John Brookfield, tarih öncesi çağlarda, bugün tavuk olarak adlandırılan türün, bir yumurta içinde embriyo olarak oluştuğunu söyleyerek, yumurta içinde büyüyen ve ileride tavuk haline gelecek organizmanın, tavukla aynı DNA'ya sahip olduğunu kaydetti.
Brookfield, yaşayan türe ait ilk ''maddenin'' bu yumurta olması gerektiği konusunda şüphe bulunmadığını, ''bu nedenle yumurtanın kesinlikle tavuktan önce var olduğunu'' savundu.
Genetik uzmanı Brookfield'e, Londra'daki King's College'den Profesör David Papineua ve İngiliz Tavuk Üreticileri Federasyonu Başkanı Charles Bourns da destek verdi.
Bilim felsefesi uzmanı Papineua, ''mutasyona uğramış yumurtanın, 'tavuk olmayan' ebeveynlerden türediğini, yani bunun tavuk yumurtası olmadığını'' öne süren insanların yanıldığını kaydetti. Papineua, ''Bir yumurtanın içinde tavuk varsa, yumurtanın ebeveynleri tavuk olmasa da o tavuk yumurtasıdır'' dedi.
Federasyon Başkanı Charles Bourns da, yumurtaların tavuklardan çok önce var olduğunu söyleyerek, ''tavuğun yumurtadan çıktığını'' düşünenlere destek verdi.

Dosyalar

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Ronin demiş ki:
Bunu horozoda sormuşlar horoz pişkin pişkin demişki ;
Ben koyup geçerim gerisi beni ilgilendirmez :mrgreen:
zuahahhaa harbiden güzelmiş cevap Razz

Bu bir gizli dildir ki ruha dolmakta Kızıl havalar
aslında şöylede düşünebilirz bu öngörü evrim teorisine göre yapilmiş fakat;

ilk önce tavuk war olmaliki yumurtayi çikarabilsn dünyaya direk yumurtanin geldiğini sanmiyorum kisacasi sonuç;

ilk olarak yumurta tavuktan çikmiştirki çoğalma olabilirsn Wink

BøBa demiş ki:
aslında şöylede düşünebilirz bu öngörü evrim teorisine göre yapilmiş fakat;

ilk önce tavuk war olmaliki yumurtayi çikarabilsn dünyaya direk yumurtanin geldiğini sanmiyorum kisacasi sonuç;

ilk olarak yumurta tavuktan çikmiştirki çoğalma olabilirsn Wink
o zaman tavuk nerden çıkmış hangi hayvandan:D

Yukarı Alt