Tablature (tab) ,gitar için özel bir müzik notasıdır.Tab bir gitar nota özelliği olarak var olmuştur.Tab nota özelliğini bir sistem olarak algılamak doğru olacaktır.Tab nota sisteminde, nota bilmeye gerek duymadan çok basit şekilde anlaşılır bir nota türü olup evrenseldir.Dünyanın Her yerinde aynı şekilde kabul edilen kalıplar çerçevesinde okunur ve yazılır...Tab Sisteminde yazılan akor ve ya notalar Aşağıdaki bölümde belirttiğimiz şekilde gösterilir...

Aşağıda Tab Sisteminin Ana teması belirtilmektedir.Tab Sisteminde Tel dizilişleri Şekildeki gibidir.

e|-------------------------------1. Tel-----|
B|-------------------------2. Tel-----------|
G|-------------------3. Tel-----------------|
D|-------------4. Tel-----------------------|
A|-------5. Tel-----------------------------|
E|-6. Tel-----------------------------------|

Yukarıdaki tabloda belirttiğimiz gibi artık tab sisteminde ne şekilde tel dizilişi bulunduğunu öğrendik.Şimdi ise yapmamız gereken Bu olayı bir örnekle açıklamak.

e|--------0-----------0-----|
B|------0---0-------0---0---|
G|---0--------0---0-------0-|
D|--------------------------|
A|--------------------------|
E|-0------------0-----------|
Metallica - Nothing Else Matters

Yukarıda Metallica Grubunun Nothing Else Matters isimli parçasının tabları yer almakta.Bu şarkıyı seçme amacım ilk düzey için gösterilmesi gereken 0 (sıfır) değerini içermesi. 0 değerinin anlamı değerinin bulunduğu tele konulan 0 kadar boş vurmaktır. Demek istediğim şu ki ,Yukarıda bulunan parçada en başa denk gelen diğer deyişle bakıldığında size en yakın (sol baş) konumda bulunan 0 (sıfır) , E (6.tel) telinde yer almaktadır.Demek oluyor ki 6. tele bir kere boş vuracağız.Sonra ise sırayı takip ederek gittiğimizde karşımıza G (3.tel) çıkıyor.Bundan sonra sırasıyla ; B (2.tel) , e (1.tel) sonra tekrar B (2.tel) geliyor.Şimdi Pratik yapmaya başlayın... Tab da çalınan parçanın doğru çalıp çalmadığınızı kontrol etmek için Tab ın altındaki şarkının ismine tıklayınız.Mp3 formatındaki şarkıyı indirdikten sonra kendi çaldığınızla karşılaştırıp eksik yönleri tamamlayınız.

Şimdi ise başka örnekler ile öğrendiklerimiz pekiştirelim.Bunun yine Metallica grubunun One adlı parçasının tab sistemini inceliyoruz..

e|-----------------------------------------|
B|-----------------------------------------|
G|---------------------------------------0-|
D|---4---0-----4---0-----4---0-----4---0---|
A|-2---2---------------2---2---------------|
E|-----------3---4---------------3---3-----|
Metallica - One

Aynı şekilde bu parçada temel kuralları göz önüne alıp incelediğimizde karşımıza bilinmeyen bir konu çıkıyor.Bunlar 2 , 4 , 3 gibi sayılar.Bunların anlamı ise gitarın perdelerini belirtmektedir.2 no 'lu değer 2 numaralı perdeye basılması komutunu verir.Peki hangi teldeki 2 no'lu perdeye?Bunun yanıtı sandığınızdan çok çok basit.Yukarıdaki Tab da Belirtilmiş olan ilk 2 değeri 5.Telde verilmiş.Yani bu demek oluyor ki 5. telde 2 no 'lu perdeye bas.Yine Sırasıyla kısaca ele alırsak.Sırasıyla | 5. telde 2 no'lu perde | , | 4.telde 4 no'lu perde | , | 4.tele boş vur |, |6.telde 3.perde | vs...

Artık Tab Temeli Hakkında Geniş Bir bilgiye sahip olduk.Artık Tab ile Akor okuyup yazma faslına gelelim.Bunun için Artık 2 Dersimize geçebiliriz.

2.Dersimizde ise tab okuyarak akor nasıl bası caz onu göreceğiz.Genelde Elektro Gitar çalanlar için olan bu sistem sayesinde herkesin bilmediği akor kalıpları yaratarak akorları herkesle paylaşıp veya paylaşılanları anlamaya çalışıcaz.Peki gördüğümüz tabların akor olup olmadığını nasıl anlayacağız?Her zaman olduğu gibi bu sorunun cevabını da hemen verelim:)Bir Tab da ,aynı sıra üstünde bulunan rakamlar onların akor olduğunu belirtir....

e|---------|
B|---------|
G|---------|
D|----5----|
A|----3----|
E|---------|
Yukarıda bulunan akor kalıbında üst üste yazılmış olan tab da 3 ve 5'inci tele basma komutu verilmiştir.Yukarıdaki resimde nasıl basılacağı belirtilmiştir.

Şimdi işi biraz daha zorlaştıralım.Bir örnek daha inceleyelim.

e|----3----|
B|----0----|
G|----0----|
D|----0----|
A|----2----|
E|----3----|

Artık Pratik zamanı.Aşağıdaki akorlarla pratik yapın.
e|----0----|----0----|----2----|----0----|
B|----2----|----1----|----3----|----0----|
G|----2----|----0----|----2----|----1----|
D|----2----|----2----|----0----|----2----|
A|----0----|----3----|---------|----2----|
E|---------|---------|---------|----0----|

Sizde artık Tab Sisteminin Temel Özelliklerini Öğrendiniz. Tab ile artık akorları okuyabilirisiniz eğer isterseniz.

Biraz karışıK ama dikkatli oKunduğunda çoK rahat anlaşılır :D iStek taB varsa direk çıkarta bilirim

Umarım iŞnize yarar :headbang:

Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler dostum. :muck: Gitar çalmaya yeni başlayacak arkadaşlarımız için temel bilgiler açısından iyi bir anlatım olmuş.

Ancak emeğinin karşılığında üzülerek söylüyorum ki;başlığın kilitlenmemesi için '':::'' gibi karakterleri kaldırırsan sevinirim.Gerekli bir konu çünkü bölümümüz için.Kaybolma gibi bir sıkıntın olmasın yakında sabitlenecek konular işine el atacağım.

NighTwaLkeR demiş ki:
Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler dostum. :muck: Gitar çalmaya yeni başlayacak arkadaşlarımız için temel bilgiler açısından iyi bir anlatım olmuş.

Ancak emeğinin karşılığında üzülerek söylüyorum ki;başlığın kilitlenmemesi için '':::'' gibi karakterleri kaldırırsan sevinirim.Gerekli bir konu çünkü bölümümüz için.Kaybolma gibi bir sıkıntın olmasın yakında sabitlenecek konular işine el atacağım.
Düzelttim Dostum. Kaybolup kaybolmamasının benim için önemi yok önemli olan yeni gitar çalmaya başlayan arkadaşlara yardımcı olsun :D Kaybolur ben gene açarım uğraşırım bnm için problem değil :headbang:

Paylaşımlar devam edecek staJ'ım bitsin own neler qeLcek

Coming Soon :thumbsup:

çok teşekkürler ancak çok fazla işaretler var tablarda ve kolay kolay bulamıyorum aradığım tabları özellikle akustik coverları ayrıntıları gösterip ve bi kaç site önerirseniz çok sevinirim

Kobe demiş ki:
çok teşekkürler ancak çok fazla işaretler var tablarda ve kolay kolay bulamıyorum aradığım tabları özellikle akustik coverları ayrıntıları gösterip ve bi kaç site önerirseniz çok sevinirim
ÖnceliK iLe anlamadığın yerleri söylersen snn iÇin açıKlaya bilirm :popcorn:

+ sana guitar pro programını öneririm sana çoK faydası olacaktır :headbang:

e|------------------------------------------|
b|-------------------------0h3p0---0h3p0----|
g|-------0-7-----0------4--------4-------0--|
D|----7-------7------5----------------------|
A|-5----------------------------------------|
E|------------------------------------------|
e|---------------------------------------------------|
b|-10~--10-8-7---7--h8p7-----/15-13-12----12-13------|
g|-------------9---------7~~-----------14-------12~--|
D|---------------------------------------------------|
A|---------------------------------------------------|
E|---------------------------------------------------|

e|-17p14----14-17--17-15-14-15p14--------14-15-17-19p17p15-19p17p15-19p17p15--|
b|-------15-----------------------15--15--------------------------------------|
g|----------------------------------------------------------------------------|
D|----------------------------------------------------------------------------|
A|----------------------------------------------------------------------------|
E|----------------------------------------------------------------------------|

mesela burdaki harfler falan ne anlama geliyor
e|-----------------------------|
b|-/8--8-8-7--/13-13-13-13-12--|
g|-/7--7-7-7--/12-12-12-12-12--|
D|-----------------------------|
A|-----------------------------|
E|-----------------------------|
ve burda akorları vermiş ama hangi ritimde çalıncağını nerden anlayacağız

http://www.youtube.com/watch?v=DSabUSJ6ECA&feature=related Selim Işık Gitar dersleri çoK güzel anlatır ben çoğu şeyi bu adamdan öğrendim diye bilirm bakmanı öneririm.
''p''ler tele altlı üstlü 2 kere vurman gerektiğni söyler. 0'lar ise perdesiz olarak tele dokunman gerektiğini söyler yNi hiç bir şeye basmadan sadece tele dokunacaksın :curtain: .

Ders verecek kadar çoK iyi değilim ama elimden geldiğince hatalarım oLursa MahsuR qörün :roll: .

+ ''One'' da hata yoK arkadaşım 3 kere baKtım ya snn elindeki tablarda yada bendekilerde problem vaR :D :headbang:

Bu şarkıları çalmak yNi başlayanları hatta orta seviye birilerini bile zorlaya bilir herşeye basitten başlamak en iyisi diye düşünüyorum :D

extraloob demiş ki:
bJay demiş ki:
Metallica-One tabı son 2 nota yanlış olmuş :)

8O

Ps : adam üstad derecesinde nasıl farkettin onu kuzum :headbang: :beer:
Cidden yanLışmı ? :? Ben 2 3 kere ayrı sitelerden kontrol ettim fakat bnim ki iLe aynı.

Hata olabilir Okan abi varsa düzeltelim öğrenecek olanlara yanlış yol göstermeyelim.Fakat ben bu tablar ile çalıyorum 2 bar konseri vermiş ve bu şarkıyı çalmış olarak bir yanlış çaldınız duyumu almadık grup olaraK :headbang:

Süper olmuş ilk önce 0 olayını anlamadım ama yorumları okuyunca kaptım olayı :D

Bide bişi sorucam. Ben şimdi bu yazıyı okuyunca kendime bi öz güvenim geldi :D Bizimkileri ikna edebilirsem eğer gitar alıcam.
Fakat ilk olarak akustikten başlamak zorundamıyım ? Mesela direkt Electro'dan başlasam olur mu ? Bütçe olarak 1,100 TL köşede
param var. Bana göre amatör bi gitar önerirmisin. Paylaşımın için de cok saol baştan aşağı hevesle okudum :D

RideTheLightning demiş ki:
Süper olmuş ilk önce 0 olayını anlamadım ama yorumları okuyunca kaptım olayı :D

Bide bişi sorucam. Ben şimdi bu yazıyı okuyunca kendime bi öz güvenim geldi :D Bizimkileri ikna edebilirsem eğer gitar alıcam.
Fakat ilk olarak akustikten başlamak zorundamıyım ? Mesela direkt Electro'dan başlasam olur mu ? Bütçe olarak 1,100 TL köşede
param var. Bana göre amatör bi gitar önerirmisin. Paylaşımın için de cok saol baştan aşağı hevesle okudum :D
Klasik-akustik ve elektro gitar teknik olarak birbirinden çok farklı 3 gitar çeşididir.Senin zevkine bağlı bir şey bu.Klasikten başlayım elektroya geçeyim diyorsan bence çok mantıksız.Hem boşa zaman kaybı,hem kurs öğretmeni paranın kokusunu aldıkça senin dersleri uzatıcakta uzatıcak hem de elektro alma hayallerin ailevi boyutta azalacak.Hangi kursa gidip sorarsan sor klasikten başlasan daha iyi olur diyecekler.Peki niçin? Söğüşleme tekniği..Elektro ile başlayacaksan ve daha sonradan kaliteli bir gitar alma imkanı bulabiliyorsan,Daland ile başla maksimum fiyatı 150lira.

Ya şey bide ben bulamadım daland gitar satan bi mağazanın sitesi varsa verebilirmisiniz. O olmadı bide şey gitar öğrenmem için yardımcı olucak videolar vb programlar varsa önericeğiniz... ^^

Yukarı Alt