Bir çogunuznda bildigi gibi bir kaç gündür böyle kampanyalar faaliyettedir.Bu konu uzarmı uzamazmı bilmiyorum ama bu konuda,olayda,geçmiste yasanmıs soykırımda veya sözde soykırımda benim düşüncem şöyledir;

"ben yapmadim ki? ben niye ozur diliyorum.. ben o tarihte hayatta bile degildim ulan?" diye düşünüyorum ben mesela.
Eğer bu hatalardan dolayı özür dileyeceksem bunun sınırı ne olacak? kaç kuşak geriye doğru sorumluyum? ademe kadar tüm atalarımın yaptığı tüm cürümler için mi özür dileyeyim? o zaman onların tüm kazançlarının da mirasçısı mı olacağım? diye sorular sormaya çalışırsın, nafile. tarihle yüzleş deyip dururlar. kimin tarihiyle? diye haklı bir soru gelir aklıma.

Ola ki somut kanıtlar eşliğinde ermeni soykırımı ispatlanmış olsun. bizim tarihçiler, tüm tarihçiler bu konuda hemfikir olsun gene de sana-bana bok yemek düşer, özür dileyecek olan makamdır, türk devletinin manevi şahsiyetidir dersin, lafı götünden anlar.
Kısacası Sözde Ermeni Soykırımı İçin Ermenilerden Özür Dilemeye Hiç Niyetim Yok...

Ermeni soykırımıyla ilgili bazı kisilerin öncülüğünde yılbaşında internette başlatılacak olan kampanya. bir yıl sürecek olan imza kampanyası metninde şu ifadeler yer alacak: 1915’te osmanlı ermenileri’nin maruz kaldığı büyük felaket’e duyarsız kalınmasını, bunun inkar edilmesini vicdanım kabul etmiyor. bu adaletsizliği reddediyor, kendi payıma ermeni kardeşlerimin duygu ve acılarını paylaşıyor, onlardan özür diliyorum.

Tabiki Böyle Düsünenlerde Olabilir...

konu altında siyaset yapan, sağ sol tartışması başlatan, dini konulara giren,ırkçılık yapan tarafımdan uzaklaştırılacaktır !

ps: Teşekkürler bu arada

Amacım Kesinlikle Öyle Bisey Deil Nerdeyse Her Form Sitesinde Gördügüm İçin Burayada Açmak Ve Fikir Alışverişi Yapmak İstedim...

Özür dilemek kabullenmektir kabullenen benimle aynı ülkede yaşamasın defolsun gidip o hainlerin ülkesinde yaşasın...

Anlatımındaki gereksiz sözlerin yerine daha güzel ifadeler kullanırsan çok sevinirim. Üstümde yorum yapmış bir manager olsaydı şimdiye editlerdim ama biraz daha üsluba önem verelim :wink1:

Maxtech demiş ki:
Özür dilemek kabullenmektir kabullenen benimle aynı ülkede yaşamasın defolsun gidip o hainlerin ülkesinde yaşasın...

+9999999999999999999999999999999999999999999999999999999999

Negative , Türkçe yazsan? Bakın Xanthos uyardı , bende tazeliyorum ; konuyu ısıtmayın. Güzelce tartışamıyormusunuz?

aslında yakından tanımak lazım 1915 ve tehcir kanunu ve sonuclarını:) yani bilmeden yorum yapan çok olacak eminim :)
27 mayıs 1915-Tehcir kanunu metin içeriği :
ordu, kolordu ve fırka komutanlarına, savaş sırasında Hükümetin emirlerine, ülkenin savunulmasına ve huzurun korunmasına karşı çıkanlara, silâhlı saldırı veya direnişte bulunanlara karşı derhal askeri önlem alma, tecavüz ve direniş sırasında isyancıları yok etme yetkisi vermektedir. İkinci madde ise aynı komutanlara, casusluk ve vatana ihanet ettikleri anlaşılan köy ve kasaba halkını, tek tek veya toplu halde başka yerlere sevk ve iskân ettirme yetkisi vermektedir.

nakledilen kişilerin mallarının nasıl tasarruf edileceği açıklandı. Bir başkan ile, biri idari diğeri de maliyeci olmak üzere iki üyeden oluşan Terkedilmiş Mallar Komisyonu kurulmuştur. Bu komisyonların amacı boşaltılan köy ve kasabalardaki Ermenilere ait malları tespit ederek, ayrıntılı defterlerini tutmaktır. Bu defterlerden biri bölgesel kiliselerde korunacak, biri bölge yönetimine verilecek, biri de komisyonda kalacaktır. Bozulabilir eşya ile hayvanlar açık arttırma ile satılarak parası korunacaktır. Komisyon gönderilmeyen yerlerde, bildiri hükümlerini bölgelerdeki görevliler yerine getirecektir. Bu malların Ermeniler dönünceye kadar korunmasından hem komisyon, hem de bölge yöneticileri sorumlu olacaktır.

ve tehcir edilen kişi sayısı

Şehir Gönderilen
Adana 14.000
Ankara (Central) 21.236
Aydın 250
Birecik 1.200
Diyarbakir 20.000
Dörtyol 9.000
Erzurum 5.500
Eskisehir 7.000
Giresun 328
Görele 250
Halep 26.064
Haymana 60
Izmir 256
Izmit 58.000
Kaliacik 257
Karahisari sahib 5.769
Kayseri 45.036 ---------------------------
Keskin 1.169
Kirsehir 747
Konya 1.900
Kütahya 1.400
Mamuretülaziz 51.000
Maras 8.845
Nallihan 479
Ordu 36
Persembe 390
Sivas 136.084
Sungurlu 576
Sürmene 290
Tirebolu 45
Trabzon 3.400
Ulubey 30
Yozgat 10.916
Toplam 422.758
Suriye ye tehcir edildiler.
kayıtlarda 500 bin fakat rivayetlere göre 1,5 mılyon ermeni diyorlar.
Rivayetlere göre 500 bin kişi kayıtlara geçti kayıtaki 500 bin kişinin sadece 150 bini suriyeye ulaştı diyolar.(350 bin nere gitti bu osmanlı kayıtları )
(350 bin nere gitti bu osmanlı kayıtları ) koyu yazılan yukarıdaki terkedilmiş mallar komusiyonu işlemedi ve ermeniler bu illerdeki mallarını geri alamadı ve hak idaa ediyolar dahasıda var tabi kanuna göre isyan edenler demiş fakat 500 bin kişi isyan mı etmiş yani :D düşünsenize 500 bin + kişi isyan edecek Osmanlıda yani olay nerelere varırdı.Ha ermieniler sütten çıkma ak kaşıkmıydı olaylarda tabiki hayır erzurum kars ıgdır ve agrı civarında onlarda 300 den fazla köy basark 90 bin insanı öldürmüşlerdir. baskınların isimleride mevcut. sanırım kargaşa bundan çıkıyor.

tabi tarih ile yaşanmaz geçmiş ile yaşarsan geleceği göremesiin !

yanlış ve ya dogru olabilir ama özür dilemek biraz daha siyasi propoganda aleti halinde

Burda daha mühim olan konu ermenilere Cozmopolit cok uluslu bir devlet olan osmanlıda Milleti- sadıka denilmekte idi yani en sadık millet peki olaylar buralara nasıl geldi orası baska konu

PEKİ KİMİN İŞİNE YARADI ERMENİLERİNMİ ? TÜRKLERİNMİ ?
heralde sorunun cevabı net ve acık kendi kendinize verebilirsiniz

ben özür dilemiyorum.dileyip de Atalarımın,vatan uğruna şehit düşen Mehmetciklerin döktüğü kanı hiçe sayamam.tamam benim de ermeni dostlarım var,samimi olanlar da var.onlara karşı bir kinim tabi ki yok..fakat bunlar reklam kokan hareketler...

ExtacyOfGold_ demiş ki:
Polgara demiş ki:
Maxtech demiş ki:
Sanane :popcorn:

o sanane desin bu banane desin ohh ne aala memleket

herkes görüşünü bildiriyor.saygı duy ve karşı çıkma lütfen..

Tarantella demiş ki:
ben özür dilemiyorum.dileyip de Atalarımın,vatan uğruna şehit düşen Mehmetciklerin döktüğü kanı hiçe sayamam.tamam benim de ermeni dostlarım var,samimi olanlar da var.onlara karşı bir kinim tabi ki yok..fakat bunlar reklam kokan hareketler...
:thumbsup:

+++++++++++

gündem arayışı bunlar
konulardan milleti meşgul edip seçim de herkezin madalyonun diğer yüzünü görmemesi için yapılan çalışmalar

orhan pamuk nobel ödülü aldı alalı bu tartışma var

illa bir soykırım istiosa ermeniler hocalı katliamına baksınlar...

savaş sırasında insanlar ölünce buna soykırım deniyorsa :!: :|
illa soykırım arıcaklarsa kafalarını biraz çevirsinler

Ya bide anlamadığım amerikada fln kabul ettirmeye çalışıyorlar bu yasayı ulan amerika sütten çıkmış ak kaşıkmı daha ne kadar oldu ırak'da 10.000'lerce insanı hiç uğruna asıp kestikleri ?

Yukarı Alt