Kayıt
27 Eylül 2008
Mesajlar
5.579
Beğeniler
1
Şehir
Londra
southpark2.gif

South Park

South Park (Türkçe: Güney Parkı), 1997 yılından itibaren, 18 yaşından büyükler için yayınlanmakta olan ABD yapımı animasyon komedi dizisi. Yaratıcıları Trey Parker ve Matt Stone'dur. ABD'de Comedy Central kanalında oynamaktadır. 12 sezondur devam etmektedir.​

Konusu

Colorado eyaletinin South Park adlı küçük kasabasında yaşayan dört kişilik bir çocuk grubu merkez alınarak anlatılan bir takım gerçek üstü olayların da yer aldığı maceralardır. Sosyal ve politik taşlamaların da çokça bulunduğu bir dizidir. Örneğin dizide önemli bir rol oynayan küçük Eric Cartman büyük bir Hitler hayranı ve ırkçıdır. Tarihin tüm sakıncalı kişilikleri eninde sonunda bir bölümde yer alır; Hitler, Mussolini,Miloseviç, Saddam Hüseyin, Usame bin Ladin vs. Ayrıca İslam, Musevilik ve Hristiyanlık gibi büyük dinler bile alay konusu olur.​

Dizi hakkında

Alışılmamış olan çizgi filmin yapım şeklidir. Figürler basık (2B) ve basit resmedilmişlerdir. Resimler sanki kağıttan bir araya getirilmiş gibidir. Aslında bu, ilk animasyonlarda Parker ve Stone'un çizme kabiliyetlerinin fazla olmamasından kaynaklanmış bir durumdu. Yine de South Park karakterleri şu anda kendi tarzlarına ismini veren özgün bir çizim tekniğine sahiptir. South Park karakteri oluşturma editörleri bugün bazı internet sitelerinde bulunmaktadır.

South Park'ın ilerleyen bölümlerinde animasyonlar bilgisayarda, Software Power Animator ile oluşmaya başladı. Nihayetinde de Maya software kullanıldı. Animasyonlar ve detaylar zaman içinde belirgin bir şekilde gelişmesine rağmen, kağıt görünümünden bir şey kaybetmedi. Gerçekte var olan şahısların yüzleri, genelde bir foto ile animasyona eklenmiştir. Bu fotoğraflarda ağız canlandırılarak, tıpkı Monty Python'ın animasyonları gibi resmin içine monte edilmiştir.​

Karakterler

Stan Marsh: Grubun mantıklı ve zeki karakteri. Kyle ile yakın arkadaş.
Kyle Broflovski: Stan'in yakın arkadaşı. Mantıklı fakat daha saftır. Yahudi kökenlidir ve bu yüzden Cartman ile sık sık atışır.
Eric Cartman: Şişman ve aynı zamanda antipatik karakter. Agresif, mızıkçı ve ırkçıdır, Kyle'a kökeninden dolayı sürekli sataşır.
Kenny McCormick:Grubun en küfürbaz üyesidir. Sürekli olarak anorağı ile dolaşan ve konuşmaları anlaşılmayan karakter. Fakir bir hayat sürmektedir. Dizinin bir cok bölümünde ölür. Bunun nedeni serinin çizerlerinden birinin ayrıldığı ve adı Kenny olan bir sevgilisinin olması, çok mızmız ve gıcık olduğu için onu sembolize edecek bir karakter yaratmasıdır. Bunun South Park'taki açıklaması ise giydiği paltonun lanetli olmasıdır
 

Absence

 
Kayıt
29 Aralık 2007
Mesajlar
8.261
Beğeniler
1
Diğer karakterler


Timmy: Spastik ve zihinsel özürlü bir çocuktur. Kelime dağarcığı çok azdır. Sadece birkaç cümle söyleyebilir ve tekerlekli sandalye ile yaşar.
* Tweek: Nevrotik ve korkak birisi. Ailesinin kahve dükkanı olduğu için kahve bağımlısıdır.
* Leopold "Butters" Stotch: Nam-ı diğer "Butters". Saf ve de South Park karakterleri arasında küfür etmeyen tek kahraman. Genelde kötü amacı olmayan bir karakterdir Butters. Suç işlemese bile işlemediği bu suçları üzerine alabilir ve suçu işlediğine inanabilir. Anne ve babası bu durumdan çok çeker ve sürekli Butters'ı nezaretten çıkarır. Ayrıca onun Profesör Kaos kostümü vardır. Dizinin en saf karakterlerinden biridir. Örneğin Cartman onu dünyanın sonunun geldiğine inandırarak üç gün üç gece yapayalnız bir sığınakta tutmuştur.
* Ike Broflovski: Kyle'ın kömür gözlü, dahi ve koca ağızlı Kanadalı evlatlık kardeşi. Çoğunluk onu South Park'ın en şirin karakteri olarak görür.
* Craig: South Park'ın Cartman ve Kenny'den sonra en küfürbaz karakteri. Önüne gelene küfür eder. Ve her zaman küfür ettiğini inkar eder.
* Terrance ve Phillip: Kanadalı iki komedyen. Genelde osuruk ve küfür ile şaka yaparlar.
* Pip: Pip genellikle çocuklar tarafından "fartboy" diye çağırılır ve gözüne yumruk atarak işkence edilir.
* Aç Marvin: Aç Marvin çocuklara Sally Struthers tarafından Etiyopya'dan gönderilmiştir. Çocuklar vakfın reklamını görüp, 5 dolar bağışlayana saat hediyesini görünce 5 dolar bağışlarlar ama karşılığında Aç' Marvin gelir.
* Bay Hankey: Bay Hankey bir dışkıdır. Ve bol lifli yiyeceklerle beslenen çocuklara hediyeler dağıtır.
* Towelie: Havli de denilebilir. İnsanların yanında yedek havlu taşımasının önemini anlatmak üzere tasarlanmış, sürekli olarak "kafası iyi" olarak gezen ve "Uçmak ister misiniz?" diye tekliflerde bulunan, kendisine havlu denmesine dayanamayan,

karakter. Towelie ve A Million Little Fibers, kendine ayrılmış bölümlerdir.

* Randy Marsh: 5. ve 6. sezonlar sonrası gittikçe ön plana çıkan, inanılmaz derecede galeyana gelme ve içerleme kapasitesine sahip bir şahıstır, tam bir hırs küpüdür ve Stan'in babasıdır.
* Shelly Marsh:Randy Marsh'ın kızı, Stan'ın ablasıdır.12 yaşındadır.Bir zamanlar 23 yaşında birisiyle çıkmış,fakat daha sonra ayrılmıştır.Deli kuvvetine sahiptir.Bazı bölümler Stan'i döver.Tam bir ruh hastasıdır.Diş teli mevcuttur.
 
Yukarı Alt