Sınava bir gün var. Hazır mısınız? Neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? İşte hayati uyarılar

BURAK GÖRENTAŞ

Sınava bir gün kaldı. Sahaya çıkmadan önce ve maç esnasında neler yapmanız gerektiğini tekrar edelim.

1. Sınav ile ilgili bir şeyler düşünmemeye ve konuşmamaya çalışın. Size moral verecek olan yakınlarınızla, arkadaşlarınızla beraber olun.

2. Her ne kadar konuşmayın desek de illaki akraba, eş-dost arayacak ve başarı dileklerinde bulunacaktır. Onlardan da bol bol dua isteyin.

3. Bugün bütün belgelerinizi hazırlayın.

4. Son gece ılık bir duş iyi gelecektir.

5. Sabah kalkınca ekstradan bir şeyler yapmayın. Normal günlük yaşantınızdaki gibi davranın. Eğer sınav gününe kadar kahvaltı alışkanlığını kazanamadıysanız -annenizin ısrarlarına dayanamayarak- ağır bir kahvaltı yapmaktan kaçının.

6. Sınav yerine ne kadar zamanda gidileceğini daha önceden hesaplayıp ona göre evden çıkın. (Şu güne kadar sınav yerinize bakmadıysanız hemen gidip bakın. )

7. Evden çıkarken belgelerinizi son bir kez daha kontrol edin.

8. Yanınıza su ve kesme şeker alın. Tekrar söylüyorum arkadaşlar sınav süresince size gerekli olan su miktarı en fazla bir bardaktır. Yani su içme işini abartmayın. Yanınıza kan şekerinin düşmesine karşı tatlı bir şeyler ( en iyisi kesme şeker) alın.

9. Uğuruna inandığınız bir şeyleri yanınızda götürebilirsiniz.

10. Sınav esnasında rahat olabilmek için, sizi sıkmayan ve terletmeyecek olan giysiler giyinin.

11. Sınav yerine ulaşınca hafiften bir heyecan olur, normaldir dert etmeyin.

12. Çok stresli iseniz eğer elinizi yüzünüzü yıkayın ve nefes egzersizleri yapın.

13. Yerinize oturunca hele birde kitapçıklar ve formlar dağıtılınca daha da heyecanlanabilirsiniz. Bu durumda hayatınızdaki güzel anları, sevdiğiniz kişileri düşünün.

14. Sınava götüreceğiniz içeceklerin formun üzerine dökülmemesine dikkat edin. Aynı zamanda çok su içmeyin ki sizi sınav esnasında rahatsız etmesin.

15.Dağıtılan formların üzerindeki bilgilerin size ait olup olmadıklarını kontrol edin. Doldurulacak kısımları özenle doldurun.

16.Kitapçık türünü doğru kodlayıp kodlamadığınıza dikkat edin. Genellikle kitapçık türünün kodlandığı unutulur, bu da sınav sonrasında endişeye neden olur. Bu endişeyi önlemek adına sınav giriş belgenize kodlamayı yaptığınıza dair bir işaret bırakın.

17.Denemelerde kendinize göre taktik belirlemişsinizdir zaten. Sınav esnasında taktik değiştirmeyin.

18.Zaman ayarlamasına dikkat edin. Sorulara fazla takılmayın, inatlaşmayın. Bir soru ile en fazla 3 dakika uğraşın. Fazla uğraşırsanız zihniniz dağılır, beyniniz yorulur böylece diğer soruları çözmekte zorlanırsınız. Dönüp tekrar çözeceğinize dair bir işaret koyun.

19.Bu yıl soruların zor olacağını söyleniyor. Eğer sınav esnasında soruların zor olduğunu görürseniz hiç paniğe kapılmayın. Çünkü üniversitelere yerleşmeler nete ya da puana göre değil sıralamaya göre yapılır. Yani sınav zor ise herkese zor kolaysa herkese kolay. Soruların zorluğunu dert ederek moralinizi bozmayın, motivasyonunuzu düşürmeyin.

20.Eğer gözünüz çok yorulursa iki avucunuzu birbirine sürterek ısıtıp gözünüze dokunarak bir süre dinlendirin.

İnanıyorum ki bugüne kadar canla başla gecenizi gündüzünüze katarak birçok şeyden fedakârlık yaparak sınava hazırlandınız. Umarım çalışmalarınızın karşılığını fazlasıyla alırsınız.

Dostum Sınavda Sana başarılar dilerim umarım iyi bir yeri kazanırsın :)

ps: 1 sene sonra bende girecegim bakalım o zaman neler olucak

Yahu yılda 30-40 tane deneme sınavına giriyorsunuz farzedin ki bu da sonuncusu işte ne diye bu kadar tedbir önlem ?
Sakınan göze çöp batar >.<
Tüm arkadaşlara başarılar dileriz ne yapalım

Öncelikle iyi dilekleriz için saolasın.Teşekkür ederim.

Evet uzun ve yorucu lise dönemini bitirmiş bulunuyorum ve hayırlısı ile üniversite hayatına başlamak için önümdeki Öss engelini aşmam gerek nasipse yarın ki 3 saat 15 dk lık büyük sınav diye adlandırılan Öss sınavında iyi bir puan alarak Yüksek Öğretim hayatına başlamak istiyorum.Ne diyelim artık hayırlısı ne ise o olsun.Büyütülecek bi tarafı olduğunu düşünmüyorum sakin olursa-(m)-''k'' ve öz güvenimiz yüksek olursa kazanacağımıza inanıyorum.

Ayrıca tüm Öss sınavına giricek arkadaşlarıma başarılar dilerim umarım istediğimiz yerleri kazanırız.

Saygı ve sevgilerimle,
İLKER

[GM]Polgara demiş ki:
Yahu yılda 30-40 tane deneme sınavına giriyorsunuz farzedin ki bu da sonuncusu işte ne diye bu kadar tedbir önlem ?
Sakınan göze çöp batar >.<
Tüm arkadaşlara başarılar dileriz ne yapalım
Aynen yahu bilmemkaç tane denemeye giriyoruz. Yok şu olunca bunu yapın falan hikaye ^^ Kendinizi en iyi siz tanırsınız başkalarının dedikleriyle bir şey olmaz.

MilkyWay demiş ki:
Kaç puan yapıyorsun :S şuan
Türkçe: 20-25 arası
Sosyal:15 civarı
Mat1:25++
Fen:10 net

Mat2:20 civarı
Fen2:belli olmuyor^^

böyle olur muhtemelen.Korkum yok zaten Öss den ama fenlerden var işte Ne Türkçe den ne MAT'lerden nede Sosyal dan korkuyorum Tek korkutucu ders FEN'ler 10- 15 arası da çıkar 15-20 de 5-10 da gellicek sorulara bağlı ama diğlerinin değişecegini sanmıyorum ve MAT1 den o kadar emin konuşuyorum ki FULL çekmeyi hesaplıyorum.(en olarak iyi 2 yanlış çıkmıştı ama^^)

Neyse bakacağız artık saatler kaldı büyük sınava..Hayırlısını umuyorum artık diyecek söz yok..

Bencede pol haklı bir deneme sınavına gidermiş gibi gidin hiçbirşey düşünmeyin kötü geçersede geçsin zamanı geri alamazsın birdahaki sene birdaha girersin daha iyi çalışırsın..

Yazarı Erdal Demirkıran. birkaç gün önce sıradışı programına çıkmıştı. gerçekten sıradışı bir adam. sınav stresi yaşayan tüm arkadaşlara tavsiye ederim :curtain:

TwiLighT demiş ki:

Yazarı Erdal Demirkıran. birkaç gün önce sıradışı programına çıkmıştı. gerçekten sıradışı bir adam. sınav stresi yaşayan tüm arkadaşlara tavsiye ederim :curtain:
Bu kitabı bu sene içerisinden bizim arkadaşların elinde görmüştüm ^^ baya maytap geçmiştik herşey bitti bununla mı olacak diye falan xD xD
Hakanımmm sağolasın ^^

bro adam hafızayı kudurtan şeker bile veriyor. daha ne istiyorsun :lol:

bu arada yarın sınava giderken bir tane haşlanmış patates yemeyi unutma. hafızayı %34 güçlendiriyormuş. Erdal abimiz diyor.

Yukarı Alt