_AvRiL_ demiş ki:
Jigsaw demiş ki:
bocekcik demiş ki:
yeni kopyaladıgım seyi koyayım bide 10 min. once

-Resim Silinmiş.
Dünyada son bu kalsa ve benim için geberse odunu yontup kadın yaparım.
gercekten insana yaklasma tarzın super helal alkış senin hiç Allah korkun yok mu birader ne bu kendini bilmezlik hiç mi dusunmuyorsun bu da insan Allah ın kulu ayıp ayıp eshefle kınıyorum seni

arkadasım o ne biliyon mu adını soyadını yaz partnerini bul varya onu o konuya yapıstırmak icin kopyalamıstım oda bana cıktı sen yanlıs anladın galba

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Server
Flora
Takımı
Galatasaray
FC TiBET : 3
XEM : 0

skorlar, 5-2 /// 5-2 /// 5-4

ahahaha son bunu c/p yapmışım.

Ps: bu arada bu topici de beğendim walla enteresan br düşünce tebrikler hacım extrabeer

Only4yOu demiş ki:
-Resim Silinmiş.

bendede en son bu kaldı :)

oynayan varsa hamachiden oynayabiliriz :)
;
:lol: oynuyalalım ip varmı :lol:
Ama yanlış item Razz

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
cok cok cok iyi bilmem evdende cıkmadıgım için antremanım yok acıkcası ama cıkıncada baya bi ii adam var cafede onlarla oynuyoruz baya bi tecrübe oluyor :lol:

weplanın sağlam adamları filan var bilirsen

balman (finger 310)
s@d filn :)

bu arada itemların nesi yanlıs resmi almak için girdim oyuna zaten ve direk ölesine kastım :lol:

Zeus a vanguard kasıcan
Üstüne bide 2 hyperstone kasmıcan
O yengem :mrgreen: var deişik itemleri aldığımız ordan en alttaki 3ünü alıp birleşitrcen :lol:
İsim olarak tam hatırlamıorum
Cafeye gidem sana kasar gösteririm bi tane
Ama snn adam attack hızlı olur Ama yanına girdimi direk uçarsın

höö :lol:

ben ss almak için girdim botlarla oynadım :)

ne yapayım vanguard ı botlara karsı

2- dediğin item zaten aganim in 2 parcasında birisi ve orda aganim var :)
refresher la ring de olmassa olmaz gibi

son anlarda artık creepler kazanacagız die bende aldım hyperları roshan a gittim :)

nuhehe bot :lol:
O zmn gerek yok
Gir online kas wepla dan al üyelik Razz
Beraber kasarız

formattan sonra bi halt var giremiyorum wepla ya da dün değil önceki gün cafeden arkadasa gittik sabah 6 ya kadar weplada oynuyorduk :)

closedlance die :)

edebiyat dersinde kopya çekiyoz adam sormuş tasavvufta müzik aleti ne dir diye.döndüm arkada edebiyatçı bi çocuk vardı .
ben:kanka 4.cü sorunun cvbı ne?
kanka:ney ?

ben: kanka 4 diyom 4

kanka:ney dedim ya?
ben: yha olum 4 diyom lan 4.soru işte malmısın
kanka:neyyyyy?
ben:lan adi şerefsiz köpek 4 diyom lan dörttttttt
kanka:neyyyy lannnnn neyyyy
arkadaşlar uzattığım yerler bağırma anlarıdır bu anlarda hoca sesimizi duymuştu oda gülüyodu bütün sınıf yıkıldı gülmekten
sınav ertelendi bidahaki sınavda sonradan anladı mbitek benim kağıdımda cvbı verilmiş bi soru vardı
soru:tasavvufta müzik aleti
cvp: neyyy lan neyyy
benimkide bu daha demin konu açmıştım bizzat keni hikayemdir :mrgreen: Cool

Pastelboya Resim Teknikleri 8/5/2007 · Kategori: Sanat

Pastelboya resim teknikleri: Pastel de, diğer tüm resim teknikleri kadar renkli ve canlı bir görünüm sağlar. Kuru bir teknik olduğu gibi pudramsı yüzeyi ışığın kurulmasını güçlendirir ve bu yüzden de hiçbir tekniğin ulaşamayacağı bir renk yoğunluğu taşır. Kuru olduğundan kağıdın ya da boyanın kurumasını beklemek gibi sinir bozucu bir yanı yoktur. Kuru boyayı elimize alır, rengi doğrudan resmin yüzeyine aktarırız. Bu boya içinde yağ ya da zamanla sararıp çatlamalara yol açabilecek yağ ve vernik bulunmadığından yağlıboyadan daha uzun ömürlüdür. Teknik açıdan sağladığı bu yararların yanı sıra, pastel son derece ilginç bir kullanım alanı yaratır. Çok kişi EDGAR DEGAS 'ın balerinler tablolarına yağlıboya niyetiyle hayranlıkla bakar, ama bir çoğu bunların pastel boya çalışması olduğunu bilmez.Degas pastel boyalarla canlı ve coşkulu resimler yapmıştır.Aslında pastel boyanın tarihi tarih öncesi devirlere dayanır.O devirlerde de mağara duvarlarına tebeşirlerle resim çiziyorlardı. 18. yy dan bu yana da günümüzdeki gibi kullanılmaktadır. 200 yıllık çalışmalar ilk günkü canlılık ve parlaklığını korumaktadır.

Pastel boyadaki rengin gücünü, boya maddeleri ile karıştırılan tebeşir oranı belirler. Yüksek oranda tebeşir karıştırılması açık ton, düşük oranda tebeşir ise koyu ton elde etmeye yarar ve böylece her rengin çok sayıda tonu elde edilebilir. Çok kişi pasteller içindeki pigmentlerin yani boya maddelerinin, yağlıboya ve suluboyalarda olduğunu bilmez; bu boyalarla pastel arasındaki tek fark yapım işlemindedir. Yağlıboyalar, incecik toz halinde öğütülmüş boya maddelerinin yağla, suluboyalar zamklı suyla, pasteller ise bu tozların katı bir hamur oluşturana tek tebeşir ve suyla karıştırılmasından oluşur.

Çalışma için gerekli malzemeler ve dikkat edilecek hususlar;

1-Şövale ve altlık (Dik duran bir şövale pastel boya kırıntılarının kağıt yüzeyinden aşağı dökülmesine imkan sağlar. Böylece resim yüzeyi temiz kalabilir.) 2-Pastel boya (Her yerde her türlü pasteli bulmak mümkündür. Profesyonel ve amatör herkes için tür, kalite, çeşitlilik, ekonomiklilik gibi. Burada herhangi bir sınırlama yok. O sizin seçiminize kalmıştır. 3-Fiksatif sprey (büyük-küçük) Yapılan resimlerin bozulmaması için gerekli. Çünkü yapılan resimler çerçevelenmediği sürece iyi korumalı. Birbirlerine sürtünmeleri engellenmeli. Aşrı sprey kullanımından kaçınılmalı yoksa renklerin parlaklığı gider. 4-Pastel boya için özel geliştirilmiş fon kağıtları (mukavva, Bristol, şöhler, normal fon kartonları, resim kağıtları vb.) Dokulu kağıtlar her zaman çok iyi etki verir. İstenilen etkiyi elde etmek için kağıdın rengine dikkat etmek gerekir. Gri, pembe-gri, yeşil-gri, mavi-gri kağıtlar kullanılabilir. bu renkler gözü yormaz ve izleyiciyi dinlendirir. Çarpıcı sonuçlar elde etmek için koyu ve parlak renkli kağıtlar üzerine parlak renkli pasteller kullanmak gerekir. Orta ton renk ve kağıtlar en idealidir. Kağıt seçiminde konunun rengine uygunlukta önemlidir. Örneğin deniz resmi çalışan kişi mavi-gri, yaz mevsiminde buğday tarlalarını çalışan biri sarı kağıtları tercih edebilir. 5-Samur ve kıl fırçalar, pastel silgisi, kalemler vb.

6-Çalışma aşamaları; Pastel boya da çeşitli çalışma teknikleri vardır. Kişisel becerilerde bu tekniklerde etkilidir. Pastel boyanın tutulması kağıt yüzeyine sürülmesi farklı yöntemleri ortaya çıkarmıştır.

Bunlar;

Tarama yani paralel ve çapraz çizgilerle çalışma; Bu yöntemde boya darbeleri üst üste kullanılarak, yatay, dikey, çaprazlamasına, enine boyuna taramalarla ilginç sonuçlar elde edilebilir. Böylece renk içinde renk kullanılmış olur. Ovalama yöntemi; Bu yöntemde renkler parmakla ve ya peçete yardımıyla ovalanır. Cilalanmış gibi düz yüzeyler elde edilir. Genellikle bu yöntem kullanılmaktadır. Fakat pastel boyanın kendine özgü yapısı bozulmakta, grenler ve pütürlü yapı kaybolmaktadır. Yinede seçim size kalmış. Önemli olan çok fazla deneme yapmak. Çünkü iyi resim yapmak için çok çalışmak gerekir..

Lütfi Bayrak

Niğde Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Öğretmeni

Not; Bu sayfalar hazırlanırken üniversite ve Anadolu güzel sanatlar lisesi ders notlarım ve ilgili kaynaklar kullanılmıştır. Bu sayfalardaki yazıları kaynak göstermeden kullanmayınız..

edit : bu ne bee

" işte bu site al gir
nexxx.com "

aynen böyleşmiş sry Embarassed Embarassed

Yukarı Alt