Şans mı Yoksa Kader mi?
Hani bazı olağandışı durumlarda sorulur hep, şans mı yoksa kader mi diye. Yukarıdaki sözde olduğu gibi kaderinizi sizin yaptığınız seçimler belirler. Şans ise sizin seçiminiz dışında gelişen olaylardır. Ama şanslı olmanız nedeniyle başınızdan geçenler de sizin kaderinizdir.

Bazılarının bahanesidir. Kaderimde bu da varmış. Bu benim alın yazım. Ben ne yapabilirdim ki… gibi. Genelde olumsuz durumlarda söylensede bu tür sözler biz şöyle bir örnekle devam edelim.

Piyangodan ya da lotodan size para çıktığını düşünün. Şanlı olduğunuz için mi yoksa kaderiniz o olduğu için mi çıkmıştır o para? Genelde parayı kazana kişiye çok şanslısın denir. Ne demiştik yukarıda. Kaderinizi sizin yaptığınız seçimler belirler. Bir düşünelim. Lotodan para çıkması şans mı yoksa kader mi?

Öncelikler loto oynamak bir seçimdir. Oynamayabilrdiniz de, ama oynadınız. İlk seçiminizi yaptınız. Sonra lotoda işaretlediğiniz sayılar sizin seçiminizdir. Makinadan bile oynatsanız makinadan oynatmanız da sizin seçiminizdir. Biletinizi kaybedebilirdiniz fakat onu güvenli bir yerde saklamak yine sizin seçiminiz. Lotodan para çıktığında elinizdeki bileti yırtıp yırtmamakta sizin seçiminizdir. Lotodan aldığınız parayı aldıktan sonra başınıza gelenler yine tüm bu tercihlerinize bağlıdır.

Ya da diyelim ki bir markete gittiniz. Markette bilmem kaçıncı müşterisi olmanız sebebiyle size büyük hediyeler verdi. Tamamen sizin seçiminiz dışında gibi gözüksede o saatte o markette olmanız sizin seçiminizdir.

Bu yazıyı yazmak benim seçimim. Yazdığım için olumlu veya olumsuz eleştiri almak, bu yazının hiç okunmaması benim kaderimdir. Tıpkı bu yazıyı okumak ya da okumadan aşağıdaki resme bakmak sizin kaderiniz olduğu gibi. Herhalde bilgisayarınız fişe takılı değilken kendi kendine açılıp benim siteye girmemiş, bu sayfada sizin müdahaleniz olmadan açılmamıştır.

Peki böyleyken neden şans mı yoksa kader mi diye sorulur. Genelde tartışmalarda şans mı yoksa kader mi sorusunun cevabında pek uzlaşılamaz. Çünkü biryerde ikiside aynı şeydir. Birbirinden bağımsız değillerdir. Yapılan tartışmalarda da Kel Hasan mı? Yoksa Hasan kel mi? sorularının cevabı aranır aslında.

Kader, şans meselesi değildir, seçim meselesidir. Olması değil, başarılması gerekir.
William Jennings Bryan

rica ederim, konu ile ilgili yorumunu esirgeme ama.

aslında ben ikisine de inanırım. evet, kader denilen bir şey var ve kaderimizi kendimiz belirlemiyoruz. e madem biz belirlemiyoruz, kaderimizin nasıl olacağı da şansla alakalı o zaman.. (: her ne kadar insan yaşadığı zaman içinde kendi kaderini belirler dese de buna inanmıyorum.

Yorum mu istiyorsun? Buyur; Cok dogru bir yazı. Ben sansa inanmam. Bir secim vardır bir de kader. Sen secersin kader gelir, sen secersin kader gelir. Kader - alın yazısı - belki onceden Allah ' ın o insana yazmıs oldugu hayattır ama o kaderi degistirmek bizim elimizde. Akıl, akıl, akıl..

Tekrar tesekkurler. :muck:

Absence

Kader dediğiz şey İnsanoğlu nun Kıyamete kadar yapacağı butun şeylerin Allah tarafından bilinmesidir.Mesela düşünün ben bir kaza geçirdim bu kaderimde olduğu içinmidir Hayır Kazayı geçirmem benim dikkatsizliğim yüzündendir ancak Allah ın gücü ve kuvveti herşeyi bilmeye yettiğinden o benim kaza geçireceğimi bilir bütün mesele bunu anlamakta.(Herşeyi kadere yüklememek lazım)

kotakot demiş ki:
Kader dediğiz şey İnsanoğlu nun Kıyamete kadar yapacağı butun şeylerin Allah tarafından bilinmesidir.Mesela düşünün ben bir kaza geçirdim bu kaderimde olduğu içinmidir Hayır Kazayı geçirmem benim dikkatsizliğim yüzündendir ancak Allah ın gücü ve kuvveti herşeyi bilmeye yettiğinden o benim kaza geçireceğimi bilir bütün mesele bunu anlamakta.(Herşeyi kadere yüklememek lazım)
+1905 8) :thumbsup:

kaderci anlayışı hiçbir zaman benimsemedim.açıkcası pek inanmıyorum da..aslında şansa da pek inanmam fakat mesela milli piyango ikramiyesi kazanan kişi de bunu azmi sayesinde başardığını söyleyemez.yani elbette var bir şans faktörü.
düşünün..0.01 saniye erken bir adım atmanız belkide de kazada şans eseri yara almamanıza sebep olacak.yada 0.50 saniye daha geç attığınız için hayatınızı kaybedeceksiniz.
bir de seçimler var bunların yanında.insan hayatı dolambaçlı bir yola benzer diye boşuna dememişler :)
yaptığınız her doğru veya yanlış sizi biryerlere ulaştıracak iyi ya da kötü.fakat bunun siz doğduğunuz anda yazılması bana akılcıl gelmiyor.

yaptığınız her doğru veya yanlış sizi biryerlere ulaştıracak iyi ya da kötü.fakat bunun siz doğduğunuz anda yazılması bana akılcıl gelmiyor.

Tüm müslümanların ortak kaderi mrgreen

Bende insan kendı kaderini kendı cizer . o adam piyango biletini almasaydı o ikramiye ona cıkmayacaktı değilmi ? bileti alması kaderi olmuştur ikramiye çıkması şanstır ikramiyeden sonraki yaşadığı hayat yine onun kaderidir diye düşünüyorum

Tarantella demiş ki:
kaderci anlayışı hiçbir zaman benimsemedim.açıkcası pek inanmıyorum da..aslında şansa da pek inanmam fakat mesela milli piyango ikramiyesi kazanan kişi de bunu azmi sayesinde başardığını söyleyemez.yani elbette var bir şans faktörü.
düşünün..0.01 saniye erken bir adım atmanız belkide de kazada şans eseri yara almamanıza sebep olacak.yada 0.50 saniye daha geç attığınız için hayatınızı kaybedeceksiniz.
bir de seçimler var bunların yanında.insan hayatı dolambaçlı bir yola benzer diye boşuna dememişler :)
Taratellanın Dediği Doğru Ben Katılıyorum + 1903 :D

Tarantella demiş ki:
bana göre de doğru bir düşünce :wink1:

Dinci kesim kader diyor bilimci kesim şansa bağlıyor hacım biz tarafsız olduğumuz için fazla yorum yapamıyoruz tarafsız derken kastettiğim şey hepimizin dikkatini çeker umarım ^^''

Ben şans diyorum olaylarda gelişmelerde hiç kaderdi diyip geçmedim bir işe başlarken kader ne olur artık bilememde demedim şans yanımda olsun der geçerim , bu güzel konu için teşekkürler.

Yukarı Alt