Kayıt
13 Şubat 2010
Mesajlar
1.130
Beğeniler
0
Sahi nerede bu Conficker?

Conficker nedir? İşte tarihçesi.

Bir zamanlar internet kullanıcılarına dehşet saçan kabus virüs Conficker nerede; yoksa sizde mi?

Microsoft bu zararlıyı yazanın başına 250.000 dolarödül koymuştu; efsanevi zararlı Conficker ortalarda gözükmese de her an ger dönebilir.

2008 yılının sonlarında Windows işletim sistemleri üzerinde MS08-067 açığını ve interneti kullanarak hızla yayılmıştı. Milyonlarca bilgisayardaki güvenlik önlemlerini devredışı bırakan bu zararlı, büyük zararlar verdi.

Güvenlik açıkları kapatıldı ama 1 Nisan 2009'da tekrar ortaya çıkan zararlı oldukça değişmişti. Bu solucan dikkatle takip edildi çünkü izlerini örtmekle kalmıyor, bulaştığı bilgisayarlara sahte anti-virüs yazılımları satan reklamlar getiriyordu.

Tecrübesiz kullanıcılar bilgisayarlarını temizlemek yerine daha beter hale getiren uygulamalara para saçıyordu.

Nasıl anlarsınız, nasıl temizlersiniz?

Günümüzde Conficker bulaşmış 6.000.000'dan fazla bilgisayar olduğu tahmin ediliyor.

Conficker'ın pek çok çeşidi var ve bu tehlike ağı bir gün uyanırsa ortalık çok karışabilir. İşte bu yüzen bilgisayarınızdaki bütün yazılımları güncel tutmalısınız. Anti-virüs, firewall, anti-malware gib farklı önlemler günümüzde en sıradan kullanıcılar için bile şart.

Bilgisayarınızda Conficker türevlerinden birisinin olup olmadığını test etmek için hızlı bir test yapabilirsiniz. Hatta o kadar hızlı ki bir bakışta anlamanız mümkün.

Conficker anti-virüs yazılım sitelerine erişimi engellediği için aşağıdaki bağlantıda ekrana gelen 6 logoyu göremiyorsanız ya da eksik görüyorsanız sisteminize bulaşmış demektir. 6'sını da görüyorsanız temiz demektir.

http://www.confickerworkinggroup.org/infection_test/cfeyechart.html

 
Kayıt
26 Aralık 2007
Mesajlar
1.286
Beğeniler
0
Şehir
İstanbul - Ataşehir
Pergio demiş ki:
Conficker anti-virüs yazılım sitelerine erişimi engellediği için aşağıdaki bağlantıda ekrana gelen 6 logoyu göremiyorsanız ya da eksik görüyorsanız sisteminize bulaşmış demektir. 6'sını da görüyorsanız temiz demekti
Burası, aşağıda bağlantı yok soru: :think:
 
Yukarı Alt