Kayıt
27 Ağustos 2010
Mesajlar
369
Beğeniler
72
Rust hakkında bilgi
Rust, Facepunch Studios' un Microsoft Windows, OS X ve Linux için geliştirdiği çok oyunculu bir hayatta kalma video oyunudur. Rust, başlangıçta 11 Aralık 2013'te Steam' in Erken Erişim programına çıktı. Rust başlangıçta ARMA 2 için popüler mod olan DayZ'in bir klonu olarak hazırlandı ve işçilik unsurları eklendi.
Oyun görevleri, topladığı veya çaldığı materyalleri kullanarak öğeler hazırlayarak vahşi doğada hayatta kalmalarını sağlar; Oyuncu yalnızca bir kaya ve meşale ile başlar.

Yalnızca çok oyunculu bir mod vardır ve Rust'da yaygın olan bir kavram, klanları oluşturmak ve diğer oyuncularla birleştirmektir. Raiding, genellikle büyük klanlarda yapılan çok yaygın bir eylemdir. Rust' un ilk alfa lansmanından bu yana, hayvanlar, avlanma ve zırh ve zanaat yapma becerisi eklendi.

Başlangıçta zombi düşman olarak nitelendirdi, ancak onları daha sonra ayılar ve kurtlarla değiştirdi. Radyasyon, oyunculara neden olan hayal kırıklığı nedeniyle de kaldırıldı, oysa daha sonra yeniden başlatıldı.
Rust'un alfa sürümü boyunca, karışık eleştirilerle karşılandı ve diğer hayatta kalma oyunlarıyla yapılan birçok karşılaştırmalar yapıldı, en yaygın olanı DayZ ve Minecraft arasındaki karışımdı.

İncelemeciler oyunun konseptini ve oyununu övdü, aynı zamanda belirgin bitmemişliklerini de belirttiler. 2015 yılının sonuna gelindiğinde, Rust üç milyonun üzerinde sattı.Oynanış
Rust'un amacı sert bir açık ortamda hayatta kalmaktır. Kurtlar ve ayılar gibi hayvanlar yeni oyunculara yönelik bir tehdit oluşturuyor, ancak birincil tehlike diğer oyunculardan geliyor. Oyuncu vs oyuncu savaşı yaylar, yakın dövüş silahları ve işlenmiş silahlarla başlar. Mermiler ve diğer mermiler balistik yörüngeden geçerler. Her tabanca için birden fazla mermi türü vardır. Hasar, vuruş takibi kullanılarak hesaplanır; kafadan vurma, vücudun diğer bölgelerine yapılan saldırılara göre daha zararlıdır. Holosights gibi silah atışmaları, oyunculara avantaj sağlamak için kullanılabilir. Hayatta kalabilmek için, oyuncu diğer oyuncularla araçlar, temeller kurar ve ekip oluşturmalıdır. Pek çok sandbox oyunundan farklı olarak, Rust yalnızca çok oyunculu bir moda sahiptir.

Yeni bir karaktere başladıktan sonra, oyuncu sadece bir kaya ve bir meşaleye sahip olacak; taş ağaçları kesmek ve taşları parçalamak için kullanılabilir. Dünyada hayatta kalabilmek için, oyuncunun ahşap ve taş gibi kaynakları toplamaması ve bu kaynakları, araç, silah ve diğer aletleri hazırlamak için kullanması gerekir. Oyuncu, hayvanları, madencilik kayalarını öldürerek ve ağaçları keserek kumaş, yiyecek, taş, metal cevheri, kükürtlü cevher ve odunu toplayabilir. Oyuncu, oyundaki her öğeyi derhal hazırlayabilir, ancak "bileşen" adı verilen sarf malzemelerini kullanmalıdır. Bileşenler harita etrafına dağılmış ve hazırlanamaz.

Son zamanlarda tamamlanan AirDrop, onu bulan herhangi bir oyuncu için değerli malzemeler içerir.
Rustun önemli bir unsuru AirDrop. Bunlar rastgele olur veya arz işaretleri adı verilen nadir sarf malzemeleri kullanan oyuncular tarafından çağrılabilir. Hava araçları, pervane düzlemi vasıtasıyla teslim edilen, paraşütle donatılmış malzeme kutusudur ve oyuncuların bazen AirDrop' a doğru ilerlediği son derece uzun mesafelerde görülebilir. Rustaki bir diğer önemli unsur saldırı helikopteridir. Helikopterler rastgele aralıklarla hücum eder ve gördüğü oyuncuları vurur.

Oyun sırasında karşılaşabileceği, boğulma, hipotermi ve vahşi hayatın saldırıları gibi (başta ayılardan ve kurtlardan) karşılaşabileceği başka zorluklar vardır. Haritanın etrafındaki özel yerel ayarlar radyoaktiftir. Üç radyasyon seviyesi vardır: düşük, orta ve yüksek. Oyuncular bu alanları girmek istiyorlarsa doğru zırh veya kıyafet giymelidirler çünkü bu olmadan girerlerse ölebilirler. Rust' taki yaygın bir kavram, diğer oyuncularla "klan" oluşturmaktır. Bu klanlar genellikle üyeleri için konut oluşturur, birbirlerine malzeme temin eder ve örgütlü diğer oyuncuların yağmalanmasına ve yağmalanmaya katılırlarSistem gereksinimleri
Minimum sistem:

İşletim sisteminiz Windows 7 64 bit olmalıdır. İşlemci hızınız 2 ghz istemektedir. 8 GB Ram' iniz olması ve DirectX sürümünüz 9.0 olması lazım. Depolama alanınız ise 8 GB boş alan gerekmektedir.

Önerilen sistem:
İşletim sisteminiz Windows 10 64 bit olmalıdır. İşlemci hızınız 3 ghz istemektedir. 16 GB Ram' iniz olması ve DirectX sürümünüz 12 olması lazım. Depolama alanınız ise 10 GB boş alan gerekmektedir. Ekran kartınız Nvidia GTX 980 istenmektedir.Lakin gtx 600 üzeri iş görüyo extraloobun güzel ailesi siz steamde yazana bakmayın.:)

Oyunu Steam Üzerinden İndirebilirsiniz.
 
Yukarı Alt