ROMEO(ERKEKLER İÇİN)

-ROMEO

Bu merhamet değil işkence! Cennet burası,Juilet’in yaşadığı yer! Ve en değersiz,miskin mahluklar bile,kedi,köpek,şıçan burada cennete yaşayıp Juilet’e bakabilecekler , yalnız Romeo bu nimetten mahrum! En pis, leş sineklerinin bile Romeo’dan daha şerefli, gıpta edilecek bir mevkileri var: Sevgili Juliet’in harikulade, beyaz eline konup dudaklarından ebedi saadeti çalabilirler.

Juliet, saf ve bakir bir tevazuyla onların buselerini bile günah telakki ederek kızarır. Romeo, bunların hiçbirini yapmaya muktedir değil.Çünkü Romeo sürgündür, çünkü Romeo’nun bir sinek kadar bile talihi yoktur. Sinekler,hür mahluklar;ben, sürülmüş, mahvolmuş bir insan! Ve sen hala sürgünün ölümden ehven olduğunu söylüyorsun, öyle mi?Bir zehir,keskin bir bıçak veya herhangi ani bir ölüm vasıtası bulamadığın için mi beni bu (sürgün) kelimeyle zerre zerre öldürüyorsun?

Oh rahip, rahip, bu kelime, cehennemdeki günahkarların ağızlarına yaraşır:Cehennemde ulumaların, haykırışların arasında işitilir.

Sen,bir ruhani adam, bir günah çıkartıcı ve benim yakın bir dostum olduğunu iddia ettiğin halde nasıl için el veriyor da beni bu sürgün kelimesiyle yaralayabiliyorsun?

ROMEO KARAKTER TAHLİLİ

KİM?

Ben Romeo, 20’li yaşlardayım.Romantik ve sevgiye önem veren bir insanım.Soylu Montague ailesinin oğluyum. Rosalinda’ya duyduğum sevgiden karşılık alamadığım için, üzüntülü, mutsuz ve kederliyim. Ve bunu çevremdekiler hissediyordu. Ben sevgiye çok önem veriyorum. Hele bir de karşılığı varsa.Kederimi dışa yansıtıyorum. Rosalinda’dan karşılık alamadığım için çok karamsardım. İç duygularını direkt dışa yansıtıyorum.

NE?

(Oyunun sınıfı trajedidir). Amacım ne olursa olsun Juliet’le birlikte olmak. Bunun için her şeyi göze alabilirim.

NE ZAMAN?

Zaman yaklaşık olarak 1592 yılıdır.

Düğüm:Romeo’nun yakın dostunu öldüren Tybalt’i öldürmesi ve bunun üzerine Verona’dan sürülmesi; Juliet’in de geçici zehri içmesiyle Romeo’nun uşağı Balthasar tarafından, öldüğünü öğrenmesidir ve bu haber onu intihara sürüklemiştir. Ayrıca Rahip John, Romeo’ya zehrin geçici olduğu haberini iletememiştir.

NEREDE?

1-Genel olarak bir yer dışında (Mantau), İtalya’nın Verona surlarında, kentinde.

2-Zaman olarak 1592 yılında(tahmini).

3-Yaz mevsiminde

NİÇİN?

Juliet’ten önce Rosalinda’dan da sevgime karşılık alamamıştım. Bunun için hüzünlü ve karamsar idi. Juliet’i baloda görüp, onunla tanışınca ona aşık oldum ve yarı karanlıkta olan ruhum aydınlanmaya başladı. Aydınlandım ve Rosalinda’yı unuttum. Juliet’ten aşkımın karşılığını da aldım. Juliet’i sonsuz ve ölümsüz bir sevgi ile seviyorum ve bunun için her şeyi yapmaya hazırım. Ailelerimiz düşman olduğu için onunla gizlice evleniyorum. Ama Tybalt’ın yakın dostum Mercutio’yu öldürmesiyle ben de kendime hakim olamayarak Tybalt’ı öldürüyorum. Ve ben,m için ölümden farksız olan bir cezaya çarptırılıyorum. Verona’nın dışına sürgün ediliyorum. Her şeye rağmen Juliet’le birlikte olmalıyım. Bu düşmanlık artık son bulmalı,bitmeli. Paris’le evlenmemek için geçici zehri içen Juliet’in haberini Rahip John bana yetiştiremiyor. Uşağım Balthasar da bana Juliet’in öldüğünü haberini getiriyor. Artık yaşamanın hiçbir anlamı kalmıyor benim için ve Juliet’in yanına gidip onun yanında ölmeye karar veriyorum.

Yukarı Alt