Rock grubu Duman hedefte. Son albümde 'Rezil' adlı şarkının sözlerinde Kur'an ayetleriyle dalga geçildiği iddia ediliyor.

Grubun ‘Rezil’ şarkısındaki ‘lemyelit ve löp yutar’ sözleriyle İhlas Suresi’ndeki ‘Lem yelid velem yûled’ ayetinin dejenere edildiği ileri sürülerek, protesto çağrısı yapıldı.

Grup üyesi Tangöze ise ‘Biz din istismarını eleştiriyoruz’ dedi

Türkiye’nin gözde rock gruplarından “Duman”, son albümlerindeki “Rezil” isimli şarkının sözlerinde İhlas suresine bir gönderme yaptığı gerekçesiyle eleştirilere hedef oldu.

Dini içerikli yayın yapan bazı internet siteleri, milyonlarca kişiye gönderdikleri çağrı mektubuyla, albümün yayınlandığı Sony Müzik’i faks ve posta yoluyla uyarmaya çağırdı.

“Duman Grubu İhlas Suresi Ayetleri ile Alay Ediyor!” başlığıyla internet üzerinden yayılan tepki yazısında, şöyle denildi:

“Ayet, ironi ve kinaye karışımı bir konseptin içinde bayağılaştırılıyor. Lem yelid velem yuled olarak bildiğimiz surenin ayetleri Duman tarafından ‘Lemyelid Ve löp yutar’ şeklinde değiştirilmiş...
Şarkıda din üzerinden geçinenleri eleştirmek isteyen Duman, bu sefer işi daha fazla ileriye götürerek kantarın topuzunu kaçırmış görünüyor. Allah’ın bir ayetini böylesi bir kinaye ile değiştirme cüretinde bulunan insanların yaşadığı ülke, Müslüman bir ülke...
Bildiğimiz tek şey var ki, Allah’ın ayetleri ile oynama, değiştirme veya alay etmek gibi fiiller bir ülkede ya da bölgede işlenmeye başlıyorsa, Allah’ın gazabının yavaş yavaş gelmek üzere olduğudur."

‘Haddimiz değil’

Milliyet'ten Şükran Pakkan'a konuyan grup üyesi Kaan Tangöze ise dinle dalga geçmenin kimsenin haddine düşmeyeceğini, bilakis dini duyguları istismar edenleri eleştirdiklerini söyledi. Tangöze, şöyle konuştu:

“Forumlarda İhlas suresiyle dalga geçtiğimizi iddia ediyorlar. Oysa şarkımızda dinin suistimal edilmesini eleştiriyoruz. Dinle dalga geçmek kimsenin haddine düşmez. Anlatılmak istenen ayet değil, ayete bir gönderme söz konusu değil. Burada anlatılmak istenen bir tezgahın döndüğü ve bir şeyler üzerinden çıkar sağlandığına ilişkin bir eleştiri yapılıyor. Dini duyguları istismar edenler eleştiriliyor.”

Şarkıyı dinledim güzel bir şarkı yapmışlar ortada dalga geçmek adına birşey yok şarkıyı toplumun kandıran çalan çırpan yalancı kesimine yapmış şarkı adıda cuk oturmuş.Üfürükçülerden bahsediyor lemyelid ve löp yutar.Güzel şarkı olmuş.

Dini duyguları bir yana bırakıp objektif düşünmek lazım. CaN_KsK ya katılıyorum :thumbsup: Din üzerinden haksız kazanç sağlayan çok kişi var :wink1:

Mojito

Bence onlara iftira atmak için yapmıştırlar yksa her şarkıda birşey bulabilriz

CaN_KsK demiş ki:
Şarkıyı dinledim güzel bir şarkı yapmışlar ortada dalga geçmek adına birşey yok şarkıyı toplumun kandıran çalan çırpan yalancı kesimine yapmış şarkı adıda cuk oturmuş.Üfürükçülerden bahsediyor lemyelid ve löp yutar.Güzel şarkı olmuş.
Katılıyorum. Türkiye böyLe lanetli bir yer oLdu başarılı oLanları suçlayıp düşürmek . Adamlar Müzik yapıyor dinsel istismarı eleştiriyor çekemeyenler birşeyler uyDuruyor :D . Bu meDya adamı kRaLda Yapar köLede. :headbang:

Prada

Neden yanliş olsun ki pol.. Eleştirisel bağlamda yerinde bir olay olmuş.. Çünkü bu ülkede dini istismar eden o kadar çok kişi , kurum , kuruluş var ki...

Black Rain demiş ki:
Prada demiş ki:
Neden yanliş olsun ki pol.. Eleştirisel bağlamda yerinde bir olay olmuş.. Çünkü bu ülkede dini istismar eden o kadar çok kişi , kurum , kuruluş var ki...
İşte bu gerçekten çok doğru... :thumbsup:
Bro ben ne olursa olsun bu tür alıntıları hoş bulmuyorum. Her ne olursa olsun :wink1:

Prada

Ama şöyle bak olaya.. tamam o bir hadisin bir kelimesi olabilir.. ama kaçırdığın nokta o arapça bir kelime onucta.. Neden kelimelerin üzerine hadisin içerisinde geçtiği için bir anlam yuklenir ki?

Neymiş hadiste gecen bir kelimeyi sarkıda kullanmış dine laf etmiş olayı.. Benim dümyamda yer yok böyle şeylere.. Ne arapları nede onların dillerini zerre kaideye almam. Duamıda kendi dilimde Türkçe ederim.

Bir satırla noktalarındayım postumu :P

İçeceksin şarabı , öpeciksin arabı :P

Prada demiş ki:
Ama şöyle bak olaya.. tamam o bir hadisin bir kelimesi olabilir.. ama kaçırdığın nokta o arapça bir kelime onucta.. Neden kelimelerin üzerine hadisin içerisinde geçtiği için bir anlam yuklenir ki?

Neymiş hadiste gecen bir kelimeyi sarkıda kullanmış dine laf etmiş olayı.. Benim dümyamda yer yok böyle şeylere.. Ne arapları nede onların dillerini zerre kaideye almam. Duamıda kendi dilimde Türkçe ederim.

Ayrıca Arapça kutsal dildir diye bir şey olamaz yahu..

Prada demiş ki:

Ama adam arapçayı biliyormu yok nerden aldı bir kaçtane bildiği bir kaç dua nın içinden aldı. Gene bir şey demiyorum sen dediklerindede haklısın ama kabul edinki yaptığıda doğru kabul edilemez

Yukarı Alt