1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Rap'in Kralı ve Hayatı..


 1. *Underground

  *Underground rank8

  Kayıt:
  21 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.514
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  AMASYA
  Tupac Amaru Shakur

  [​IMG]

  Tupac Amaru Shakur (16 Haziran 1971 - 13 Eylül 1996) Brooklyn, NY doğumlu Amerikalı rapper. 2Pac ya da Makaveli olarak da bilinir. Doğum adı Lesane Parish Crooks dır.
  Çocukluğunu fakirlik içinde geçirdi. Annnesi Afeni Shakur, Black Panther davalarından hüküm giymiştir. Tupac çok genç yaşta para ve üne sahip oldu. Çeşitli davalardan ceza evine girdi. 90′lardaki Doğu-Batı kavgasından kendi payına düşeni ilk olarak 94 yılında 5 yerinden vurularak aldı. Tupac Gridlock’d, Juice, Poetic Justice gibi filmlerde başrol oynadı. Çıkardığı albumler en çok satan rap/hip-hop artist rekoru kırdı. En büyük ilgiyi Dr. Dre ile düet yaptığı California Love ile yapmıştır. Changes , Brendas got a baby gibi hit şarkılarada imza atmıştı.

  7 Eylül 1996‘da Iron Mike Tyson boks maçından çıktıktan sonra arabasında silahlarla taranarak öldürüldü.

  Birçok kişi rapin en önemli şahıslarının ölümünde hükümetin parmağının olması fikrini garip bulabilir ama bu teorininde akla yatan birçok yanı var.

  Talib Kweli Quality albümünün The Proud adlı şarkısında “big ve pac’ı da polisler öldürdü” demiştir..

  Bu bir gerçek ki Tupac ve Biggie’nin ölümüyle rape ilgi azaldı. Ölümleri belki yaşadıkları yaşam stilinden dolayı olmuş olabilir. Ama gözden kaçırılan bir teori daha var. Hükümet 2pac’ın ölümünde ne gibi bir rol oynamış olabilir? Hükümetin rap hakkında görüşü belliydi. Başladığı andan beri onun bitmesini istediler. Tupac’ın ilk albümü olan 2Pacalypse‘den beri hükümet onu susturmaya çalıştı. 2pac genç zencilerin sorunlarından bahsetti ama hükümet buna “bu kasedin toplumumuzda bir yeri yoktur” diyerek cevap verdi.

  Daha sonra ‘Pac iki polis memuru tarafından rahatsız edildi. 2pac da ikisini de vurdu. Ama olayı başlatan tarafın polisler olduğu kanıtlandı.

  New York’da beş el vurulduğu zaman garip bir şekilde polis olay yerine çok geç geldi. Gelen polisler de onu tutuklayan ve taciz davasında ona karşı tanıklık yapan polislerdi. Bu vurulma olayında polis olayı aydınlatmak için pek birşey yapmadı, kimse tutuklanmadı.

  2Pac 1996 yılında vurulduğunda da benzer şeyler yaşandı. Yine polis olayı çözmek için pek birşey yapmadı. Şarkıcı Malcolm Greenridge Times dergisine olay esnasında Tupac’ın arabasının hemen arkasında olduğunu ve onu vuran dört kişinin yüzünü gördüğünü ama kimsenin ona gelip, yüzleri tehşis etmesini istemediğini söyledi. Greenridge “Tupac’ı kim öldürdüğünü pek önemsediklerini sanmıyorum” diye devam etti.

  2pac’ın öldürülmesinde belki polisin direkt bir suçu yoktu ama 2pacı da diğer insanlar kadar korumayışı yanlış bir davranıştı.

  [youtube]<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/9_A8Ya9SzA8&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/9_A8Ya9SzA8&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>[/youtube]​