Rap'e rap'le cevap verilir

MELİS ALPHAN / MİLLİYET GAZETESİ

Geçen gün radyoda kulağıma ABD'li rapçi 50 Cent'in bir şarkısı ilişti. Sözlerine daha önce dikkat etmemiştim. Kadınları tamamen seks kölesi gibi gören, küfür içeren sözleri duyunca aklıma bizim rap'çilerin aralarındaki tartışmalar geldi. Birbirleriyle atışmalarını biraz takip ederseniz eğlenebilirsiniz bile, komik çünkü.
Ben dinlemesem de, kadınları aşağılıyor da olsa 50 Cent tüm dünyada dinlenen bir adam ve evet, ağzını istediği gibi açabiliyor. Öyle ki, sözlerini Türkçe'ye çevirmeye kalksanız, hiçbir anne baba dinletmez çocuğuna.
Buna izin verense rap müziğin kendisi.
Çünkü rap tüm dünyada özgürlük olarak algılanan bir müzik türü.
Bizdeyse durum farklı.
Geçen gün Sagopa Kajmer isimli rap'çi, diğer bir rap'çi Fuat Ergin'e dava açtı, Fuat Ergin'in myspace sitesine koyduğu "Kırmızı Halı" şarkısında kendisine küfrettiği gerekçesiyle... Bu rap'çi aynı davayı Ceza ve kardeşi Ayben'e de açmıştı.
Şimdi Sagopa'nın değişimine bakıyorum da ne olduğu konusunda tam bir fikre varamıyorum. "S.tirin Gidin" diye bir parçası var ki, o şarkıda tüm pop camiasına küfürler yağdırıyor. Bu ne perhiz ne lahana turşusu... Ondan sonraki parçalarına bakıyorum, şarkılarındaki sertlik gitmiş yerine melankolik arabesk bir tür gelmiş. Rap demek zor. Yeni videosundaysa rap'çi kişiliği de gitmiş, bir derviş edasına bürünmüş. Cüppeli bir Sagopa var karşımızda. Müzik endüstrisine yağdırmadığı küfür kalmayan bu rapçi şimdi kendisine küfredildiği gerekçesiyle 100 bin YTL'lik tazminat alma peşinde.
Bence rap'e rap'le cevap verilir. Rap dışında bir yola başvurmak, bu davayı baştan kaybettiğini göstermez mi?
Duyduğum bir şey daha var... Sagopa'nın altyapılarındaki sample'ların bir kısmının çalıntı olduğu. Bu konu tüm hip hop sitelerinde dolaşıyor. Forumlara göre, Apocalyptica ve Kostas Pavlidis'ten melankolik bir sample alıp üstüne ritim koymuş, rap yapmış. Müzik otoriteleri bir baksın. Eğer doğruysa, o zaman bunlar da Sagopa'ya dava açsın.

Kaynak : http://blogs.myspace.com/index.cfm?fuseaction=blog.view&friendID=127292373&blogID=429511566

Sago aynı davadan sansarsalvoya da açmıştı.

Sansar da davaya raple cevap verdi:

Küfürbaz gizemli yavşak herkese dava açıp zengin olcak bu punk ass abi kaç yaşına geldin tamam sus küfredirim paranı verdim diye

sago 1 sarkısında küfür var diyerlerine baktın mı her gördüğün şeye inanma durduk yere sagoya diss attım diye artiz oluyolar sago cevap verse oyle kalırlardı zaten sago seyircilerini ve kendi haklarını savunmak için dava acıyo senin düsüncen oyleyse git seviyesi düşük olanlara sole sagoya dava acın diye diyerleri hep küfür yazsa olmuyo sago bi küfür soylüyo bütün millet yığılıyo ne iş?

yha kardeşim zaman gazetesine şu zamana kadar bi sürü ünlü röportaj vermiştir hepsi alim mi yha alakasız şeylerle uğraşmayın hem adam dindansada kendine dindar kimsenin eleştirmeye hakkı yok adam küfür etmiyosa kendi seviyesini düşürmemek içindir :wink1:

oLdCiTyLee demiş ki:
yha kardeşim zaman gazetesine şu zamana kadar bi sürü ünlü röportaj vermiştir hepsi alim mi yha alakasız şeylerle uğraşmayın hem adam dindansada kendine dindar kimsenin eleştirmeye hakkı yok adam küfür etmiyosa kendi seviyesini düşürmemek içindir :wink1:
tamam orası öyle de ben onu demiyorum. zaman gazetesiyle dindarlığı nasıl bağdaştırıyosunuz.

Sagopa Kendi Grubunu savunuyor.O şarkılarda Sagoya demiyor Sizin veya gizli özne kullanılıyor.

Sagopa Kajmer

Kuvvet Mira

Ceza

??????????​

fthgrkn demiş ki:
sago 1 sarkısında küfür var diyerlerine baktın mı her gördüğün şeye inanma durduk yere sagoya diss attım diye artiz oluyolar sago cevap verse oyle kalırlardı zaten sago seyircilerini ve kendi haklarını savunmak için dava acıyo senin düsüncen oyleyse git seviyesi düşük olanlara sole sagoya dava acın diye diyerleri hep küfür yazsa olmuyo sago bi küfür soylüyo bütün millet yığılıyo ne iş?
Rap sokakta doğdu, Bu moruk eve soktu
Zamanında popçulara çıkardı soktu
yoktu para cepte o zamanlarda
Şimdi para da var saolsun hocalar da

Sadece değil demek diss küfür
Laf sokmayı da unuttu işi oku üfür
Bol pantolon T-shirt gitti ve de fullcape
Pardesü cübbe karaçarşaf evvet!

NiGHTMaRe_

Öğretiyorum
oLdCiTyLee demiş ki:
Güzel Söyledin . :thumbsup:

Yukarı Alt