Kayıt
11 Ekim 2008
Mesajlar
4.772
Beğeniler
0
Şehir
Kocaeli


Phtoshop Araçları (Tools) Geniş Anlatım

Yukarıda görmüş olduğunuz resimdeki numaraları teker teker aşşağıda ne amaçla kullanıldığını açıklayacağım. Açıkladığım konulardaki araçlar başka türde şekillerdede kullanılmaya yarar…


1 ) MARQUEE TOOL:
Marquee tool aracı 4 e ayrılır.
a )
Rentangular Marquee Tool : Photoshopda genellikle kullanım amacı belgemizde kare şekilleri oluşturmaktır.
b )
Elliptical Marquee Tool : Rentangular marquee tool ile karşılaştırıldığında Rentangular marquee tool un şekli kare Elliptical Marquee Toolun kisi ise yuvarlak daire şeklini görüyoruz. Zaten buradan da anlaşılıyor Elliptical Marquee Tool belgede daireler çizme işleminde kullanılınır.
c )
Single Row Marquee Tool : Belgede düz yatay çizgiler çizmeye yarar.
d )
Single Clomun Marquee Tool : Belgede düz dik çizgiler çizmeye yarar.
Rectangular Marguee Tool un üstüne gelerek Mouse nin sol tuşuna basılı tutun. Marquee tool aracının kısayolu klavyenizin “M” tuşudur. Eğer kısayoldan marquee tool araçları arasında geçiş yapmak istiyorsanız “shift + m” tuşuna basarak değiştirebilirsiniz marquee tool unuzu.


Not : Belge dediğim dosya Photoshop programı ile herhangi bir ebata göre açılan yeni sayfadır.

2 ) LASSO TOOL :
Lasso tool genellikle belgelerde istenilen yeri seçili hale getirmekte kullanılır. Sağ tuş özellikleride vardır.

Lasso toolun mousenin sağ tuş özelliklerini şu şekilde açıklayabiliriz:
Deselect, Select Inverse, Feather, Layer via copy, Layer via cut, Save Selection , Make Work Path, New Layer, Free Transform , Transform Selection , Fill , Stroke , Gassuian Blur .

A ) Deselect : Deselect isimindende anlaşılacağı gibi seçili yaptığımız alanı geri bırakır kısayolu “ ctrl + d” dir.

B ) Select Inverse : İsmindende anlaşılacağı gibi seçili olan alanı seçilen alan değilde tersine çeviren özelliktir. Yani bir alanın seçili alan yapıp seçili alan olmayan yerlerini kayıt etmek istiyorsak bu özelliği kullanabiliriz.

C ) Feather : Genelde foto montaj yapılırken kullanılan feather ın özellikleri çoktur. Her ne kadarda bahsetmeye çalışsak kullanıldığı yerleri anlatmak mümkün olacağını zannetmiyorum çünkü gerçekten çok kullanışlı. Fotomontaj yaparken bir resimi dekupe ederek diğer resimin üzerine taşıdığımızda kenarları düz ve derinliği hiç olmaz bunu önlemek için feather kullanılır. Kısayolu “ctrl + alt + d” dir . Ayrıca yukarıdaki photoshop menülerinden de ulaşabileceğiniz yer Select menüsünden Feather ı seçerseniz aynı araç a ulaşmış olursunuz. Türkçeleştirilen Photoshop da Feather “tüy” olarak geçiyor diye duydum evet Türkçe anlamı feather ın tüy ama ingilizcesinde tüy olarak kullanılmamıştır. Yumuşaklık anlamında kullanılıyor ama türkçesi ne hikmet ise tüy. Herhalde bu kadar anlatım yetmez feather için
istiyen olursa feather konusunu biraz daha geniş nerede ve nasıl kullanılacağına dair birkaç resimle beraber bir ders hazırlayabilirim.

D ) Layer Via Copy : Layer Via Copy seçili yaptığımız alanın aynısından bir tane kopyalar. Kısayol tuşu “CTRL+J” dir.

E ) Layer Via Cut : Layer Via Cut seçili yaptığımız alanın aynısından bir tane kopyalar. Ancak Layer Via Copynin yaptığı gibi değil keserek kopyalayıp yeni bir layer oluşturur. Kısayol tuşu “CTRL+SHIFT+J” dir.

F ) Save Selection : Photoshop un Channels özelliğini kullanarak seçtiğimiz alanı channels olarak kayıt eder.

G ) Make Work Path : İsimindende anlaşılacağı gibi seçili alanı path leme işlemine yarar. Tolarence vererek path ın ne kadar yumuşak bir ovalliğe sahip olmasını isteyip istemediğinizi belirtebilirsiniz.

H ) New Layer : Yeni bir layer oluşturmaya yarar. Kısa yol tuşu “CTRL+ ALT + SHIFT + N” veya yeni açıcağımız layerin özelliklerini ayarlamak ve isimini belirtmek istiyorsanız “CTRL+SHIFT+N” tuşlarını kullanabilirsiniz.

I ) Free Transform : Free transform özelliğide seçili alanı yön değiştirmesi veya büyülterek küçültmeye yarayan bir araçtır. Kısayol tuşu “CTRL+T” dır.

İ ) Transform Selection : Free Transform un özelliğini taşır ama sadece seçili alan yapılan yeri alır yani mevcut seçili olan layer ile bağlantısını keserek sadece seçili alanı transformlarsınız.

J ) Fill : Seçili alanı boyamak işlemlerinde kullanılır. Yeni bir layer olarak açılarak kullanıldığını farz edersek Blending options ları baya kuvvetli sonuçlar doğuracak ve sizin işlerinizde çok işinize yarayacağını düşünüyorum.

K ) Stroke : İlerliyen dersler de layer blending options ların efecktlerinde baya bir duyacağınız isim Stroke : buradaki amacı seçili alanın kenarlarına çizgi oluşturmaktır. Location özelliği ile yaptığı işi büyüten Stroke Inside özellği ile seçili alanın içine doğru çizim yapmanızı sağlıyacaktır. Center : Normal şekilde seçili alanın kenarlarını çizmeniz işleminde kullanılır. Outside : seçili alanın dış tarafını çizmeniz için kullanılır. Yine Blending options ları burada kullanarak layer imıza gerekli olan efect leri uygulayabiliriz. Ayrıca Opacity ayarından da saydam lığını ayarlıyarak çalışmalarınıza yansıtabilirsiniz.

L ) Gaussian Blur: özelliğini ilerideki derslerimizde geniş bir şekilde açıklayacağım. Kısa olarak burada yer vereyim. Seçili alanı bulanık yapar.

Lasso tool 3 çeşit e ayrılır. Lasso Tool, Polygonal Lasso tool, Magnetic Lasso tool .

a )
Lasso tool : Mousenın bir tıkı ile seçebili alan yapabileceğiniz araçtır. Pek kullanışlı olduğunu söyliyemem. Ben genelde Polygonal Lasso Tool u kullanırım.

b )
Polygonal Lasso tool : Polygonal Lasso Tool u normal Lasso tool un biraz daha gelişmişidir. Mouseniz ile istediğiniz yere tıklayarak istediğiniz yeri seçili alan haline getirerek istediğiniz detayı yakalayarak seçili alan veya dekupe işlemlerinde çok kullanışlıdır.

c )
Magnetic Lasso tool : Photoshop un renk katmanlarını ayırarak otomatik seçim yapmanızı sağlayan araçtır. Pek kullanışlı olduğunu söyliyemiyorum profesyonel dekupe veya seçili alan gerektiren çalışmalarınızda pek iyi sonuç alındığı pek söylenemez.

Lasso tool un kısayol tuşu “L” dir. Lasso araçları arasında geçiş yapmak istiyorsak “SHIFT+L” tuşunu kullanabiliriz.

3 )
CROP TOOL :
Belgenin istenilen yerini istenirse istenilen ebata göre büyütmek veya küçülterek kesen araçtır.

 
Yukarı Alt