Kayıt
22 Nisan 2012
Mesajlar
35
Beğeniler
0
Şehir
Ev
Bilgisayarın sorunsuz çalışması kullanıcıların üzerindeki çalışma yükünü hiç süphesiz büyük ölçüde hafifletecektir. Ancak sistemi ne kadar çok yönlü kullanırsanız,bilgisayar başındaki saatleri cehennem azabına dönüştürebilecek irili ufaklı ama can sıkıcı problemlerle karşılaşma riskiniz de o kadar artar. Oysa uygun yazılımlar kullanılarak hemen her problemin üstesinden gelinebilir.
Sorunların pek azı donanım arızası kaynaklıdır ve bu yüzden de sistem ayarlarındaki birkaç basit değişiklikle ortadan kaldırılabilir. Slota tam oturmamış bir kartı sabitlemek veya sistemin başlatılması sırasında sürücü içinde unutulmuş boot özelliği taşımayan disketi çıkarmak bilgisayarı yeniden üretim amacına uygun hareket ettirmek için yeterli olabilir. Bilgisayarların, sahiplerine durmadan tatsız sürprizler hazırlayan aygıtlar olmaması gerektiğinden bu yazıda bilgisayarın açılması, Windows'un başlatılması ve sistem başında çalışma sırasında karşılaşılan sorunları çözme amaçlı bol miktarda öneri sunuyoruz.

1- PC'NİN AÇILIŞINDAKİ PROBLEMLER
Bilgisayarınız daha açma düğmesine bastığınız andan itibaren çalışmayı reddediyorsa bileşenlerin en az biri başlangıçtaki fonksiyon denetimini geçemiyor demektir. Bu durumda genellikle eksikliğin nerede olduğu bildirilemeyeceğinden, hatanın bulunması zorlaşır. Problem büyük ihtimalle önemsizdir ve kolaylıkla bertaraf edilebilir.

PC Hiçbir yaşam belirtisi göstermiyorsa...
Bilgisayar kasasının ön yüzündeki açma kapama şalterini kullandınız, ancak PC'den herhangi bir ses gelmiyor. Bu durum, elektriklendirme ile ilgili problemlere işaret eder ve çok sayıda nedeni akla
getirir.

Çözüm1: Kasanın arka bölümündeki güç kablosu yerinden çıkmış olabilir. Bu kablonun doğru takıldığından emin olun. Bilgisayarın yerini değiştirdiyseniz güç kablosunun tamamen yerinden
çıkması ihtimali var.

Çözüm2: Ana güç kaynağı kapatılmış olabilir. Güç kablosunun, kasanın güç kaynağına bağlandığı noktada ana güç şalteri bulunur. Şalter "0" a işaret ediyorsa akım tamamen kesiktir. Şalterin hangi konumda durduğunu kontrol edin ve gerekirse "1" e getirin.
Çözüm3: Üzerinde kendi şalterini barındıran bir priz kullanıyorsanız bu ikinci şalteri kapatmış da olabilirsiniz. Sistem, elektriği prizden temin etmesi gerektiğinden başlatılamıyor olabilir.

Bilgisayarı açtığınızda bip sesleri geliyorsa...
Bilgisayarı açıyorsunuz, fan ve sabit disk(ler) çalışmaya başlıyor ancak PC speakerdan bip sesleri geliyor. Bip kodları sayesinde bu sayfalardaki BIOS hata sinyalleri tablosundan faydalanarak sistemin hangi sebeple başlatılamadığı öğrenilebilir. Benzer bir durumda kaldığınızda yapmanız gereken genelde bilgisayar kasasının vidalarını sökmek olacaktır. Kaygılanmayın! Sorunun kaynağının
yerinden çıkmış bir görüntü kartı veya anakartla yeterince temas etmeyen işlemci olma olasılığı yüksek.

Çözüm: BIOS hata sinyalleri tablosu vasıtasıyla önce problemi tanımlayın. Bilgisayarınız tablodaki durumlardan da farklı davranıyorsa tabloda yer almayan diğer kodların bulunduğu kullanım kılavuzuna bakmalısınız.

İşlemci: PC, bir işlemci hatasına işaret ettiğinde, çip anakart üzerine doğru yerleştirilememiştir. İşlemcinin türüne bağlı olarak iki farklı çözümden bahsedilebilir. Bilgisayarın elektrik bağlantısını kesin ve kasayı vidalarını sökerek açın. Daha sonra hangi türde işlemcinin takılı olduğunu kontrol edin.

Soket işlemciler: Yeni nesil işlemciler dörtgen bir soket üzerine oturuyor ve bir kol vasıtasıyla sabitleniyor. Kolu kaldırın ve işlemciyi aşağıya doğru hafifçe bastırın. Yerine oturduğuna inandığınızda da yeniden kolu indirin. Slot i.lemciler: Athlon- Pentium II / III işlemciler, tıpkı ekran kartları gibi slot adı verilen yuvalara oturtuluyorlar. İşlemciyi her iki taraftan da
tutarak dikkatlice yerine bastırın. Kasanın vidalarını yeniden takın ve bilgisayarı başlatın.

Ekran Kartı: Bildirilen ekran kartıyla ilgili bir sorunsa, kartın bağlantılarının AGP slotuna yeterince temas etmemesi olasılığı söz konusu. Bilgisayarı kapadıktan sonra kasanın vidalarını sökün. Ekran kartının üzerine hafifçe bastırarak sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Altın sarısı bağlantı noktalarının slotun içinde tamamen kaybolmasını sağlayın. Bir başka hata sebebi ekran kartının PC kasasına vidalanmamış olması. Bu kontrolü de yaptıktan sonra kasayı kapatıp bilgisayarı başlatabilirsiniz.

Bellek: Sorunun kaynağı bellek modülleriyse bilgisayarı kapatın ve kasanın vidalarını sökün. İşlemcinin yakınlarında konuşlandırılmış bellek modüllerinin her iki yanındaki kenetleri açın.
Modülleri yerlerinden çıkarın ve slota temas noktalarını temizledikten sonra yerlerine oturtun. Bellek modüllerini sabitleyip,kasa yı vidaladıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz.

Bilgisayar klavyeyi tanımıyorsa ne yapılması gerekir?
Bilgisayar başlatıldığında klavyenin takılı olmadığı yönünde bir hata mesajı veriyorsa klavye kablosunun gevşek takıldığı veya yerinde olmadığı düşünülebilir. Bilgisayarınız PS/2 ise kablolar karıştırılmış da olabilir. Çözüm: Bilgisayarın arka yüzünde iki PS/2 girişi bulunur. Fare ve klavye kablolarının bu girişlere takılı olduğundan emin olun. PS/2 bağlantısının kötülüğü klavye ve fare girişlerinin birbirinin aynısı olması. Bilgisayar kasaları artık sözkonusu girişlerin yanında fare ve klavye sembolleri görülebilecek şekilde üretiliyorlar. Bu tarz bir kasaya sahipseniz kabloyu sembollerle gösterildiği şekilde takın. Kasada herhangi bir işaret yoksa klavyenin soldaki, farenin de sağdaki girişle kullanılması gerektiğini
hatırlatalım.

Monitöre görüntü gelmiyorsa ne yapılması gerekir?
PC'yi başlatın. Fan ve sabit disk(ler) çalışmaya başladıktan sonra ekran hala siyahsa veya "no sync" uyarısı alıyorsanız mönitör kablosu bilgisayara doğru şekilde bağlanmamış olabilir.

Çözüm: Monitör kablosunun kasanın kasanın arka yüzündeki ekran kartına hatasız bağlandığından emin olun. Kablo yerinden oynamış veya çıkmışsa hatayı düzeltin. En iyi çözüm kabloyu yerinden çıkarıp yeniden takmak ve her iki yanındaki vidaları kullanarak monitörü yerinden oynattığınızda yeniden
çıkmasını engellemek için sabitlemek.

2- PC DÜZGÜN BAŞLATILMIYORSA
Bilgisayara elektrik geliyor,monitör de sorunsuz çalışıyor ama Windows bir türlü başlatılamıyor. Bu durumda ekrana yansıyan hata mesajlarının yönlendirmesiyle hatanın kaynağı bulunabilir.

Sürücüde disket varsa ne yapılması gerekir?
"Non-System disk or disk error. Replace and strike any key when ready" uyarısı alıyorsanız BIOS, sistemi A sürücüsündeki disketten başlatmayı deniyorsa ve sürücüdeki açılış disketi değilse bilgisayar bu hatayı verecektir.

Çözüm: Disketi sürücüden çıkarın ve klavyenin herhangi bir tuşuna tıklayın. Bilgisayarınız sabit diskten başlatılacaktır.
Bilgisayar sabitdiski tanımıyorsa Sürücüde hiç bir disket olmasa bile "operating system not found" uyarısıyla karşılaşıyorsanız sabit disk(ler)iniz BIOS'tan doğru tanıtılmamış olabilir.

Çözüm: Bilgisayarı başlattıktan hemen sonra Award-BIOS için Del,Phoenix-BIOS için F2'ye tıklayarak PC'nin konfigürasyon menüsü olarak tanımlanabilecek BIOS'a girin.
BIOS Features Setup (Award) veya Main (Phoenix) başlığının üzerine gelin. Tüm sabit diskleri Award BIOS için üst resimdeki gibi,Phoenix BIOS için ise IDE-Drive 1-4 ten Auto moduna getirin. Auto seçeneği bilgisayar her yeniden başlatıldığında sabit disklerin yeniden tanımlamasına yarar. Bu sayede hatalı ayarlamaların önüne geçilmiş olur. Award-BIOS'ta değişikliklerden sonra "Esc" tuşuna tıklayın ve Save & Exit Setup'ı seçin. "Y" tuşuyla seçiminizi onaylayın. Phoenix-BIOS'ta ise sağ üstteki Exit'ten Save Changes & Exit'i seçin. Auto modu sadece sabi diskleri tanımlamakla kalmaz CD-ROM sürücü ve DVD'leri de bulur.

Sabitdisk doğru bağlanmamışsa...
Az önceki ipuçlarının ikisi de beklenen başarıyı getirmese bile bu, sabit diskinizin bozuk olduğu anlamına gelmez. Kasanın iç kısmında, sabit diskin güç ve data kabloları yerlerinden çıkmış olabilir. Çözüm: Sorunun kaynağını bulmak için bilgisayarı kapatın ve vidalarını çıkararak kasayı açın Önce renkli kabloları biraraya getiren sabit disk güç kablosunun takılı olduğundan, daha sonra da geniş data kablosunun sabitdisk ve anakart üzerindeki uçlarının doğru bağlandığından emin olun. Kablo yerinden çıkmışsa hatanın kaynağını buldunuz demektir. Önerilerimizin hiçbiri sonuç getirmediyse sabit diskiniz bozuk demektir. Bu durumda geriye yeni bir sabit disk almaktan başka çare kalmıyor.

Disket sürücüsü bulunamıyorsa ne yapılması gerekir?
Disket sürücüsünün bulunamadığına dair bir hata mesajı alıyorsanız, data veya güç kablolarının yerinden çıkması ihtimali söz konusu.

Çözüm: Bilgisayarı kapatın ve kasayı açın. Kasanın iç kısmında, beyaz güç kablosunun ucunun disket sürücüye takılı olup olmadığına bakın. Son olarak da geniş güç kablosunun bir ucunun anakarta diğer ucununsa disket sürücüye doğru takıldığından emin olun.

Sistem başlatılırken hatalı veya eksik dosyalarla karşılaşılıyorsa...
Windows, başlatılır ken eksik veya hasar görmüş dosyaları rapor edebilir. Sistem başlatılıyor olabilir ancak sorunu gidermezseniz uyarıları her seferinde yeniden almaya devam edersiniz.

Çözüm: Registry'deki eski yazılım artıklarını ortadan kaldırmalısınız. Öncelikle Windows başlatılırken, işletim sisteminin kusurlu bulduğu dosya isimlerini not alın.

1- Başlat menüsünden Çalıştır'ı seçin ve dosya adı yerine "regedit" yazdıktan sonra Tamam'a tıklayın. Kayıt Düzenleyicisi başlatılacaktır.
2- Düzen ve Bul'a tıklayın ve arama satırına ilk not aldığınız dosya ismini girin. Arama sonuçlanınca bulunan kaydın üzerine sağ tuşla tıklayın ve Sil'i seçin. Bir sonraki soruyu Evet'e tıklayarak geçin. F3 tuşuyla aynı ad altındaki tüm kayıtları görüntüleyebilirsiniz. İlk iki adımı diğer dosyalar için de tekrarlayın.
3- Menü çubuğu üzerinden Kayıt'a tıklayın ve Kapat'la programı sonlandırın.

3- PC ÇALIŞIRKEN ÇIKAN SORUNLAR

İşletim sistemi tam olarak yüklenir ve prensipte sorunsuz çalışır. Ancak zaman zaman hata mesajlarıyla karşılaşmaya devam edebilirsiniz.

Ekran şiddetli şekilde titriyorsa ne yapılması gerekir?
Monitör, bilgisayar başında saatlerce çalıştıktan sonra göz ağrılarına yol açacak şekilde titriyorsa, görüntü tazeleme oranı çok düşük ayarlanmış olabilir.

Çözüm: Görüntü tazeleme frekansı, monitörün ekran görüntüsünü ne sıklıkla yeniden oluşturacağını ifade eder. 85 Hertz iyi bir seçim, ancak belli bir ekran tazeleme hızı atayabilmek için monitör
modelinin sisteme doğru tanıtılmış olması gereklidir.

1- Sağ fare tuşuyla Windows masaüstündeki herhangi bir boşluğa tıklayın ve açılan menüden Özellikler'i seçin.
2- Monitör-Değiştir ve "Tüm Donanım'ı göster"i seçtikten sonra listeden monitör modelini seçin. Aradığınız modeli bulamadıysanız sol pencereden Standart Monitör Türleri'nden Tak ve Çalıştır Monitör' ü seçin. Tamam ve Kapat'a tıklayın
3- Ekran Kartı sekmesinden resim tazeleme hızını 85 Hertz'e getirin. Değişiklikleri Tamam'a tıklayarak onaylayın. Yeni düzenlemelerin geçerli olabilmesi için Windows'un yeniden başlatılması
gerekecektir.

CD/DVD sürücü CD'yi dışarı çıkartmıyorsa...
Sürücü içerisinde bir CD var ancak bilgisayarınız çekmeceyi dışarı çıkarmayı reddediyor. Sürücünün çekmecesi sıkıştığından ne CD sürücüsü üzerindeki eject tuşuyla ne de yazılım yardımıyla CD'ye ulaşamıyorsunuz.

Çözüm: Bu ve benzeri durumlar için pek çok sürücünün üzerinde bir delik yer alır. Herhangi bir atacı bükerek açın ve sürücünün ön yüzündeki küçük deliğe sokun. Çekmece biraz dışarı çıktıktan
sonra onu dikkatlice dışarı çekin. Bilgisayar kapalı olsa bile aynı yöntem uygulanabilir.

Kolonlarınız sessizliğe büründüğünde...
İyi bir hoparlör sistemine sahip olmanıza rağmen kolonlardan hiç ses gelmiyorsa kolonlar ses kartına doğru bağlanmamış olabilir.

Çözüm: Ses kartlarının tamamı, görünümleriyle birbirinden ayırt edilemeyen en az üç 3.5 mm girişe sahiptir. Bunlardan biri mikrofon, biri müzik seti gibi harici cihazlar, diğeri de PC kolonları
içindir. Girişler farklı renklerle birbirinden ayrılmışlarsa kolonlar yeşil renkteki girişe bağlanmamalı. Üretici firma,ses kartı girişlerini farklı renklerle işaretleme zahmetine katlanmamışsa PC'nizin arka yüzünden girişlerin adlandırılıp adlandırılmadığını kontrol edebilirsiniz. Audio out veya speaker, hoparlörü işaret eder. Bu denemeden de sonuç alamazsanız ses kartının veya PC'nin kullanım kılavuzundan faydalanın. Doğru girişi bulabilmek için diğer bir çözüm CD'yi çalmaya başlamak ve bu esnada tüm girişleri sırayla denemek.
Müzik CD'lerini çalarken hiç ses gelmiyorsa...
CD-Sürücüyü kullanarak müzik CD'si dinlemek istiyorsunuz ancak hoparlörlerin çalıştığından ve doğru bağlandığından emin olduğunuz halde hiç bir ses duyamıyorsunuz.

Çözüm: Bilgisayarı kapatın ve kasayı açın. CD-Sürücünün bir kabloyla ses kartına bağlandığından emin olun. Kastedilen kablo her iki tarafında da dikdörtgen girişleri olan bir ses kablosu.
Eğer bu kabloyu sürücüyle beraber edinemediyseniz bilgisayarcınızdan bir kaç milyon lira karşılığında satın alabilirsiniz. Kablonun bir ucunu ses kartı üzerindeki CD-in yuvasına yerleştirin. Diğer ucu ise CD sürücünün ilgili girişine takın. Müzikler artık ses kartı üzerinden kolonlarla dışarıya verilebilir.

Sistem sık sık çökmeye başladığında...
Tanımlanamayan sebeplerden dolayı Windows ekranı donuyor veya işletim sistemi sürekli olarak çökmelere sebep oluyor. Sorun çıkaran yazılımları yeniden kurmuş olmanıza rağmen Windows güvenli çalışmıyor.

Çözüm 1: Öncelikle işlemcinin yeterince soğutulup soğutulmadığını sınamalısınız. İşlemci, bilgisayar çalışırken fazla miktarda ısı üretir. Bu ısı bir soğutucuya aktarılarak işlemcinin sağlıklı çalışması sağlanır. Soğutucunun fanı çalışmasını aksatırsa işlemci aşırı derecede ısınır. Bu durum sistem çökmelerinin gizli sebebidir. Soğutucunun üzerinde, dönmesini engelleyebilecek düzeyde toz birikmesi fanın çalışmasını güçleştirir. Bilgisayarı kapatın ve kasayı açın. İşlemcinin
üzerindeki fanın dönmeyi engelleyecek düzeyde kirlenip kirlenmediğine bakın. İhtiyaç halinde soğutucuyu pamuk çubukla dikkatlice temizleyin.

4- ESKİ AYGIT SÜRÜCÜLERİ ÇAKIŞMALARI

PC bileşenlerinin sorunsuz çalışabilmesi için güncel sürücü bilgilerinin kurulması gerekir. Her zaman, donanımla gelen sürücüyle en güncel olanı arasında büyük farklar vardır. Pek çok hata
giderildiği gibi işletim sistemiyle donanım arasında daha fazla uyum ve yüksek performans sağlanır. Ekran kartı örneğinden hareketle kurulu sürücünün programlanma tarihini öğrenmeyi, eski sürücüyü silmeyi ve ardından güncelini kurmayı göstereceğiz.

Kartın sürücü versiyonunu kontrol etmek...
1- Başlat menüsünden Programlar-Ayarlar'ı seçin ve Sistem sembolüne çift tıklayın.
2- Aygıt yöneticisi sekmesini açın ve sürücüsünü güncelleştirmek istediğiniz aygıtın önündeki "+" işaretine tıklayın. Örneğin Ekran Bağdaştırıcıları. Güncel sürücünün versiyonunu öğrenmek için donanım üreticisinin internet sayfasını ziyaret edin. Bu bilgiler genellikle "drivers","support" veya "downloads" başlıkları altında yer alır. Oradaki sürücünün tarihini, kurulu olanla karşılaştırın. Internet sayfası üzerindeki sürücü daha güncelse onu indirin ve sabit diske kaydedin.

Standart sürücüyü kurmak için ne yapılması gerekir?
Eski ve yeni sürücüler arasında herhangi bir çakışma yaşanmaması için öncelikle eski donanım bilgilerini kaldırmanızı öneriyoruz. Bunu en kolay şekilde kartı Windows'a standart ekran bağdaştırıcı olarak tanımlama direktifi vererek gerçekleştirebilirsiniz. Windows bu değişiklik sonrasında eski sürücü bilgilerine başvurmaz ve dosyaları sorun çıkmadan güncelleyebilirsiniz.
Standart görüntü bağdaştırıcısını tanıtmak için aşağıdaki adımları takip edin:

1- Sağ fare tuşuyla Windows masaüstüne tıklayın ve açılan menüden Özellikler'i seçin.
2- Ayarlar sekmesine geçin.
3- Ekran Kartı sekmesini açın ve Değiştir'e tıklayın. Bir sonraki raporu, İleri'ye tıklayarak geçin ve "Belirtilen konumdaki bütün sürücülerin listesini görüntüler böylece istediğiniz sürücüyü seçebilirsiniz"i seçin. İki kısma ayrılmış pencere açılacak.
4- Bu pencerede Standart Görüntü Türleri'ne tıklayın ve sağ tarafta Standart Ekran Bağdaştırıcısı (VGA)'yı seçin. İleri'ye tıklayın ve bir sonraki soruyu Evet'e tıklayarak geçin. Sonraki pencerelerde ise İleri ve Son'u seçin.
5- Her iki pencerenin kapatma düğmelerine tıklayın. Standart ekran bağdaştırıcısının kurulumu tamamlandığında Windows sistemi yeniden başlamak isteyecektir. Güncel aygıt sürücüsünü kurmak Windows yeniden başlatıldıktan sonra, önceden internetten indirilen sürücüyü kurun. Bunun için Windows Gezgini'ni açın ve sürücüyü sakladığınız klasöre girin. Sürücü bilgilerini içeren
dosyaya çift tıklayın. Kurulum programının direktiflerini takip edip başarılı sürücü kurulumunun ardından Windows'u yeniden başlatın. Windows bundan böyle güncel sürücüleri kullanmaya başlayacak.

DONANIM SORUNLARI ve ÇÖZÜMLERİ
1-Sorun: Pc hoparlörlerinden kesik aralıklarla kalın bir beep sesi geliyorsa .
1-Çözüm: RAM bellek takılı değildir.RAM belleklerde bozukluk olabilir.RAM bellek yuvaya oturmamıştır. RAM belleklerin yerine oturup oturmadığını kontrol edilip yerine oturmuşsa başka bir bellek ile değiştirmek sorunu çözecektir.
2-Sorun: 8 kez kısa beep sesi geliyor.1 uzun 2 kısa beep sesi geliyor . 5 kısa beep sesi geliyor
2-Çözüm: Bu hataların 3'ü de grafik kartı ile ilgilidir . Ana kartla grafik kartı arasında bir uyuşmazlık olabilir .Bu uyuşmazlık genelde video RAM den kaynaklanır. Başka bir grafik kartı deneyin.
3-Sorun : 6 kez kısa beep sesi geliyor.
3-Çözüm: Klavye işlemcisinde problem olabilir. Başka bir klavye deneyin.
4-Sorun : Parity error (at hex ...........) System halted mesajı veriyor, (hex;hataya yol açan bellek biriminin 16'lı (hexadecimal)adresidir).
4-Çözüm: Bellek okuma hatası olabilir.Üzerinde parity(eşlik biti)olmayan bir RAM modül kullanıyor olabilirsiniz bu durumda ,CMOS SETUP 'ta memory parity error check seçeneği açık (enable)olabilir.Bu seçeneği kapalı (disable)duruma getirerek ;yada üzerinde party olan RAM modülleri kullanın.
5-Sorun : İki sabit disk bağlı ,system beklemeye başlıyor ve ardından C: drive error yada D: drive error hata mesajı veriyor.
5-Çözüm: Büyük olasılıkla sabit disk durum jumperlarında bir yanlışlık vardır.Ya da diskler arasında bir uyum problemi vardır. Bu uyum problemini gidermenin yolu çoğunlukla disk sıralamasını değiştirmekle çözülür. Eğer yine çözülmüyorsa ,bu iki disk arasında bir problem var demektir.
6-Sorun: Bilgisayar hiç komuta cevap vermiyor.
6-Çözüm : Sabit diske gelen güç kablosu ters takılmıştır.Yada sabit diski besleyen güç kablosunda kısa devre vardır. Kabloları gözden geçirin. Sabit diski tutan vidalar uzun gelip sabit disk üzerindeki kartı kısa devre etmektedir.Vidaları gözden geçirin. Sabit disk bozuk olabilir.
7-Sorun: Hiçbir şekilde iki disk bağlanamıyor.
7-Çözüm: İki disk arasında giderilemez bir uyumsuzluk olabilir.kontrol kartlarından gelen kabloda problem olabilir .Ya da kontrol kartı ikinci diski desteklemiyordur.başka bir kablo ve kontrol kartı deneyin.
8-Sorun : Missing operation system hatası veriyor.
8-Çözüm:Sabit disk parametreleri CMOS setup 'a yanlış girilmiştir. Eklerden yararlanarak düzeltin.Yada bu sabit disk başka bir bilgisayarda farklı CMOS değerleriyle formatlanmıştır. A:sürücüsünden açıp sabit diske sistem transferi yapın.

9-Sorun : No fixed disks present . Hatası veriyor.
9- Çözüm : FDISK komutu kullanıldı.Sistem sabit diski tanımıyor.CMOS setup ve kablo bağlantılarını gözden geçirin.
10-Sorun: Bilgisayarınız sorunsuz açıyor ancak DOS yükleme anında birden resetleniyor.
10-Çözüm: Anakart üzerinde mikro işlemciye ait jumper ayarlarında eksiklik olabilir. Örneğin 3v luk bir mikro işlemciyi 5v ile besliyor olabilirsiniz. Bu jumper ayarlarını anakart kullanıcı kılavuzundan düzeltin.

11-Sorun: CMOS setup ayarlarını yaptıktan sonra saklayıp bilgisayar yeniden açıldığında ayarların sıfırlanmış olması.
11-Çözüm: Anakart üzerinde CMOS pilinde sorun vardır. Pil bozulmuş yada CMOS devresinde bir problem vardır.Öncelikle pili değiştirmeyi deneyin.Birçok anakart üzerinde CMOS u sıfırlamak için bir jumper vardır.Bu jumper yanlış konumda olabilir.Anakart durumunu gözden geçirin.
12-Sorun: Ön paneldeki ışıklar yanıyor sabit diskin motoru çalışıyor güç kaynağı motoru çalışıyor bunlara rağmen ekran karanlık.
12-Çözüm: Güç kaynağından anakarta voltaj gelmiyor olabilir.bağlantı uçlarını çıkararak voltaj değerlerini ölçün. Voltaj değeri normal ise ;
I/O kartı, anakartla uyumlu olmayabilir. Mikro işlemci ayarları yanlış yapılmış olabilir. Anakartı gözden geçirin bozuk olabili
13-Sorun: Güç kaynağından çok ince bir ''zzz'' sesi geliyor. Fan bir an dönüp duruyor.
13-Çözüm: Anakartın, kasaya oturduğu noktada bir kısa devre vardır. Sabit disk ve disket sürücüye giden kablolardan biri kasa içinde sıkışmış olabilir.
14-Sorun: Sistemde kısa devre var .
14-Çözüm:
· Anakarta gelen besleme kablolarını çıkarın.
· Sabit disk ve disket kablolarını çıkarın.
· Sabit disk ve disket sürücüye I/O kartından gelen bilgi kablolarını çıkarın.
· I/O kartını çıkarın.
· Grafik kartını çıkarın.
Bu adımları her denedi ginizde bilgisayarı yeniden açın.sorunun çözüldüğü adımda durun.
15-Sorun: Sabit diskten rahatsız edici bir ses geliyor.
15-Çözüm: Güç kaynağından gelen power kablosunu değiştirin. I/O kartından gelen bilgi kablosunu çıkarın. Sabit dikin motoru ile ilgili sorunu olabilir.

16-Sorun: Disket sürücünün ışığı devamlı yanıyor.
16-Çözüm: Disket sürücü bilgi kablosu ters takılmış olabilir. Kabloyu gözden geçirin.Bilgi kablosunun kıvırcık ucu her zaman A sürücüsüne takılmalıdır.
17-Sorun: Disket sürücü disketi okumuyor yada hatalı okuyor.
17-Çözüm: Disket sürücü CMOS setup'dan yanlış tanımlanmış olabilir. Örneğin 1.44yerine 720 tanımlanmış olabilir. Disket sürücünün kablosu arızalı olabilir. I/O kartının disket sürücü arabirimi bozuk olabilir.kontrol edin. Disket bozuk yada formatsız olabilir.başka bir disket deneyin.
18-Sorun: Bilgisayar çok ağır çalışıyor.
18-Çözüm: Bilgisayarınızın kaç mhz de çalıştığını Landmark Test Speed Version 2.0 proğramı yardımıyla test edin. TURBO anahtarını ve kablosunu gözden geçirin. Mikroişlemci hızı anakartın saat hızına uygun olmayabilir anakartın kullanma kılavuzunu gözden geçirin.
19-Sorun: Bilgisayar ''C:\>''durumunda iken çakılıyor (kilitleniyor). Numlock tuşu,numlock ışığının durumunu değiştirmiyor.
19-Çözüm: Böyle durumlarda genellikle bilgisayarın resetlenmesi gerekir. Sorun CMOS ayarında olabilir.CMOS setup'a girerek Load Bios Defaults seçeneğini işletin. Bu seçenek yapılmış tüm tanımları geri alır. Buna sabit disk ve disket sürücü değerleri dahil değildir.
Bu sorun sabit disk üzerinde bed(bozuk)sektöre de neden olabilir.CHKDSK komutunu kullanarak disketteki bozukluğu görüntüleyin.

20-Sorun: Bilgisayarınız az bellek sayıyor.
20-Çözüm: Bu genellikle bir sorun değildir. Gölge ram kullanımından kaynaklanmaktadır.Gölge ram kullanımı,genişletilmiş belleğin bir kısmının BIOS RAM ve Video BIOS 'tan gelen veriler için ayrılmasıdır.Bu nedenle gölge RAM ;bir RAM kaybına neden olmaktadır.
Bazı CMOS setup'lar gölge RAM seçeneğini kapatmaya izin vermektedir.

Windows Sorunları
Nereden çıktı şimdi bu tamirat işi demeyin. Dünyada ki insanların %38 i uyumakta, %20 si bilgisayar başında uğraşmakta ve %3 ü gibi bir kısmı ise eminim şu anda Windows işletim sistemini yeniden kurmaktadır. Aslında yalan söylemeyeyim. Ben bilgisayarı ayda bir mutlaka yeniden kurarım. Oyun oynamayı sevdiğim zamanlarda bu haftada bir bile olmaktaydı. O zaman maymun iştahlıydık. Bir sürü dosya sisteme girer sonrada giderken diğer programın ihtiyaç duyduğu dosyalar ile beraber giderdi. Bu yüzden çoğu program başımıza bela olurdu. En fazla işletim sistemimi formatlamama rekoru sanırım 2 aydı. Linux ve Windows bir arada, ben gezmeye gittiğim yerden gelene kadar beklemişti. Döner dönmez ilk işim Windows u yeniden kurmak oldu ). Kimi zaman maillerimi, kimi zaman sık kullanılanlarımı, bazen önemli çalışmalarımı, bazen de bilgisayarıma kurduğum programlarımı kaybettim. Programlarım hariç diğerlerini bulmam imkansız gibi bir şey. Az unformat ile uğraşmadık ). Aslında düzenli bir sistemde çalışsaydım bunların hiç biri olmayacaktı. Sizler için hazırladığım bir çok bölümde beraberinde kayboldu. Düşündüm de, Windows u tamir etmek bazen daha az masraflı olmakta. Zaten o kadar vakit boşa gitmekte ne yazı ki . Peki windows neden bozulur? Neden açılmaz ki bu sistem?. Ya dosyalarım bazen nereye gider?. Nedir bilgisayarda bu kadar yer kaplayanlar ve neden bu kadar yavaşladık?

Windows Sorunlarına Nedenler?
Windows havadan nem kapan e hastalanan bir işletim sistemi. Bu yazıyı okuyanlar Windows a hakaret ettiği düşünmesinler. Aksine bu kadar gelişmiş bir işletim sisteminin beraberinde getireceği hassaslığı övüyorum. Genelde Windows un yüklenmiş olan programlar ile uyuşmazlığı göze batar. Donanım sorunları ikinci planda yer alır. Şöyle bir sorunun sebeplerini ana başlıklar altına alırsak;
1 - Kurulu olan programların çakışması.
2 - Sistemden kaldırılan programların götürdükleri.
3 - Açılışta yüklenen programların Windows u yavaşlatması.
4 - Disk üzerindeki dosyaların dağınıklığı.
5 - Sistem içerisindeki gereksiz dosyaların oluşturduğu yoğunluk.
6 - Diski 1 den fazla kısma ayırarak kullanma.
7 - Sistem içerisindeki bozuk veriler, disk sağlık sorunları.
8 - Bilgisayarda ki donanımların uyuşmazlığı.
9 - Farklı dillerdeki programların bir araya gelmesinden oluşan dil kaosu.
10 - Günü geçmiş programlar.
11 - Virüs.
12 - Ağ ayarları yüzünden açılışta çıkan hata mesajları.
Şu anda aklıma gelen belli başlı yeniden kurma sebepleri bunlar. Eminim Windows u yeniden kurmak için bunlardan birkaçını yaşıyor olmalısınız.

1 - Kurulu olan programların çakışması.
Program bu ya, abi ben varken şu programı kullanamazsın demez. Ama onunla da çalışmayı asla kabul etmez.

Özellikle CD yazıcı programları için konuşuyorum. Sistem üzerindeki bir kaç CD yazma dosyasını çekiştirip durular. Nero isimli CD yazma programı bu tip durumlarda mızıkçılık yapıp mavi ekranlar çıkarır. Siz sistemi yeniden kurarsınız. Nero düzgün çalışır. Yarın bir gün yeni bir CD yazma programına gözünüz takılır ve yeni bir programla CD yazmayı denersiniz. Bir iki özelliği hoşunuza gider ve daha sonra Nero yu kullanmayı denemeniz sizi hayal kırıklığına uğratır. Aslında sorun sadece bellekte çalışan diğer CD yazma programının disk tanıma yazılımıdır. CD sürücüyü denetler. Siz yazmaya o programla geçerseniz bellekte CD yazımı için yer verir. Ama Nero için hatalarla dolu bir sistem bırakmaktan ileri gitmez.

Ne yani milyonlarca programın çakışma sorunlarını tek tek araştıracak mıyız? Demeyin. Sadece bir konu üzerinde işinizi görnden ileri gitmenizin size birşey kazandırmayacağını belirtmek istiyorum. Yani şu program DVD de yazıyor deyip DVD yazıcınız olmadan turşusunu kuracakmış gibi saldırmanız doğal değil bence.

Peki bir sebepten sistem çakışmakta. Fakat siz buna engel olmak istiyorsunuz. O zaman ilk önce bellekte çalışan programları kapatarak hangisinin sorun çıkmasına neden olduğunu bulmalısınız. Bellekteki programları kapatmak sorununuzu çözmedi ise Başlat-->Çalıştır-->Msconfig yolunu izleyip başlangıçta çalışan programları kapatmak sorununuzu çözebilir.

İkinci bir çözümise; işinize yaramayan programları kaldırmak ve çalışmayan programınızı, sistemi yeniden başlattıktan sonra yeniden kurmaktır. Aslında aynı işi yapan benzer programları da kaldırmak işe yarayabilir. Bir mantık ise son kurulan programlaın sisteme zarar verdiğidir. Umarım sorunlarınız çözülür...

2 - Sistemden kaldırılan programların götürdükleri.
Bir çok program sistemde bulunmayan ek dosyalar ile beraber çalışır. Bu dosyalar programın setup ı ile beraber gelir. Daha sonra aynı dosyayı kullanan bir program daha kurarsınız. İlk kurduğunuz programı kaldırmak istediğinizde size bir soru sorar. Bu dosyayı da kaldırayım mı? İyi niyetli bir program ile karşı karşıyasınız. Bazı program bu soruyu bile sormazlar. Tabi siz nereden bilesiniz ki bu dosya başka bir program tarafından kullanılıyor mu? Bilgisayarınızın hızına ve harddiskinizin kapasitesine güveniyorsanız bu dosyayı kaldırmayın. Bazı sorular tuzaklarla doludur. Korumak istediğiniz bir dosyayı "kaldırayım mı?" veya "koruyayım mı?" gibi iki tip soruyla karşılaşmanız mümkün. Bu durumda yanlış seçeneği işaretlemeniz mümkün. Bir sözlüğe bakmaya üşenmenizden veya soru sormayan programın sizden götürdüklerinden olsa gerek sisteminizde bir dosya eksikli var. Peki ne yapacaksınız?

Programlar ihtiyaç dudukları dosyayı yanında isterler. Fakat aynı dosyayı kullanan programları bir arada daha az yer kaplar şekilde kullanmanız için dosyalarını Windows dizinindeki Sistem Klasörü gibi bir yere ortaklaşa kullanmak için atarlar. Eğer sisteminizde bir dosya eksikliği var ise;

1 - Hata veren rogramı yeniden kurarak.
2 - Dosyayı başka biryerden temin edip program yanına veya sistem klasörüne atark.
a) Dosyaya sahip olan bir bilgisayardan almanız mümkün.
b) Dosyayı internette aratmanız mümkün.
c) Dosyayı programın CD sinde veya başka bir CD de bulmanız mümkün.
3 - Dosyayı taşıyan yama programları ile tamamlamanız mümkün.
a)Visual Basic ile yapılmış dosyaların çalışmasu için Run-Time paketleri internette bir çok adreste bulunmakta ve çoğu dergi CD si de vermektedir.
b)Diğer dillerde yazılan programların sitelerinde bu tarz programlar için yükleme dosyaları bulunmaktadır.
4 - Aynı tarzdaki başka bir programı sisteme kurup, aynı dosyayı da setup programı ile sisteme yüklemesini sağlamak (tabi o dosyayı taşıması bir şans meselesi ) ).ile sorunlarınızı çözebilirsiniz.

3 - Açılışta yüklenen programların Windows u yavaşlatması.

Bir çok programın açılışta yüklenen ek dosyaları vardır. Bunlar programın çalışmasına önzemin hazırlar veya programa ulaşmanın kolay yollarını getirir. Örneğin, Winamp ın SystemTrayda ki winamp agent dosyası gibi. Bu dosya üzerinden Winamp ı kolayca çalıştırabilir ve hkkındaki ayarlara çok çabuk ulaşabiliriz.

Bu dosyalar internette gezinirken işe yararlar, bizim için bilgisayardaki dosyaları araştırıp biz araken hemen önümüze çıkarırlar, bize sormaya gerek duymadan dosyalarımızı yedeklerler fila. Peki bunların hepsini aynı anda yapmaya çalışırlarsa ne olur. Mavi ekranlar, yavaşlamalar, görüntü hataları .... Mesela internetten dosya indirmeye yarayan bir programın, internete bir haftadır bağlanmamış olmamıza rağmen, ısrarla açılışta çalışmaya uğraşması sizce desaçma değil mi?

Özellikle açılışta çalışan programların Windows u yavaşlattığı bir gerçektir. Öyleyse biraz temizlik yapmanın zamanı gelmedi mi? Başlat--->Çalıştır--->Msconfig yolunu izleyerek, başlangıçta çalışan programlar üzerinde bir ayarlama yapıyoruz.

Buradan açılışta çalışmasını istemediğimiz programları kaldırıp kurtulabiliyoruz. Artık internet için yapılmış programları sadece internete bağlanınca çalıştırarak, Windows umuzun yükünü epeyce hafifletmiş oluyoruz.

4 - Disk üzerindeki dosyaların dağnıklığı.

Bir kitap düşünün. Bir konu var içerisinde. Fakat konunun devamı kitabın ortalarında ve aynı konunun bitimi kitabın başında. Her seferinde index bölümüne bakıp nerede bu konunun diğer kısmı diye uğraşıp duruyorsunuz. Aslında bilgisayar da bu konu üzerine dert yanmakta. Çünkü bir çok dosya ayrı ayrı kısımlarda ve bu kısımları birbirine bağlayan bilgilerle başı dönüyor. Harddisk üzerindeki kafa bir o yana, bir bu yana dolaşıp duruyor. Disk ise dönmekten yorulmuş, siz ise hala bilgisayarın işlem yapmasını beklemektesiniz.

Disk bakımı Windows un çalışması için çok önemli. Özellikle disk üzerindeki verilerin bir arada ve sıralı bir şekilde durması Windows u tahmin edemiyeceğiniz kadar hızlandırıyor.

Peki nasıl verileri bir arada tutabiliriz. Aslında bilgisayarın temelde böyle bir yeteneği yok. Nerede boşluk, oraya atıyor bilgileri. Peki ama hızlı çalışmasına engel olan bu durumu nasıl engelleyeceğiz? Engellemekten çok canımız sıkıldıkça düzeltmekten başka bir çaremiz yok diyebilirim. Scandisk ve Defrag programlarını kullanarak bu dağnıklığı giderebiliriz. Norton firmasının çıkarttığı Norton Utulities paketi ve beraberinde getirediği Norton Disk Doctor ile Speed Disk programları, bu işi hızlı yapmak için biçilmiş kaftan.İlk önce Scandisk, daha sonra Defrag (Disk Birleştiricisi) yapark sistemi toparlayabiliriz.

Not : Disk üzerinde işlem yapmak için bilgisayarı güvenli kipte açmanızı öneririm. Bu iş için bilgisayarı kapatın. Daha sonra açaraçmaz Shift (Üst karakter) tuşunu basılı tutun. Windows açılınca bırakabilirsiniz. İşlemler sırasında ekran koruyucu girmesin diye iptal etmeyi unutmayın. Aman güvenli kipte ekran koruyucusuna girdikten sonra bir de renk ayarlarına bakayım demeyin. Yoksa bilgisayar 16 renkte açılmaya devam eder. Yaparsanız yine aynı ayarlardan bilgisayarı yeniden açtıktan sonra düzeltebiliriniz.

5 - Sistem içerisindeki gereksiz dosyaların oluşturduğu yoğunluk.

Kurup kaldırdığınız programların dosyaları, sistem klasöründe kaldığı srece; Windows bunların ne işe yaradıklarını deneyip duracaktır. Özellikle çok fazla font, açılıştaki font yüklenme faslını uzatacaktır. Bu tip dosyaları sistemden ayıklamak için profosyonel programlar çıkmıştır. Internet üzerinde Clean Software diye arattığınızda benzer programları bulabilirsiniz.

6 - Diski 1 den fazla kısıma ayırarak kullanma.

Windows disk üzerindeki işlemlerden çok kolay etkilenir. Özellikle disk üzerinde hatırı sayılır yer kaplayan win386.swp dosyası Windows un çalışması için bir bel kemiği niteliğindedir. Diskin çok fazla bölümlenmiş olması Windows un çalışma verimini düşürecektir. Özellikle eski dsklerdeki hız yetersizliği, bir de disk bölünmesi ile bir araya gelince çekilmez bir yavaşlık durumu oluşturur.

Peki birden fazla bölümlediğiniz diski birleştirmeye karar verdiniz. En azında 2 parça kalmasında fayda gördünüz. İşte Partition Magic programı bu iş için oldukça yetenekli.

7 - Sistem içerisindeki bozuk veriler, disk sağlık sorunları.

Windows unuzun açılış azmanı scandisk for dos diskinizin bakımı için yetersiz kalabilir. Özellikle çapraz bağlı dosya bulduğunu söyleyip duran bu program ne işe yarar? Tamamı ile disk üzerindeki büyük sorunların habercisi olsun diye tasarlanan bu programı çoğu zaman dikkate almayıp esc tuşu ile es geçeriz. Bir çok uyanık kullanıcı açılıştan bile kaldırdıkları bu dosyanın önemini anladıklarında çok geç olmaktadır. Disk gerçekten işletim sistemi sağlığı için önemlidir. Bazen açılmayan sistemlerde scandisk yararlı olabilir. Norton Disk Doktor bu işi daha profosyonelce yapmaktadır.

8 - Bilgisayarda ki donanımların uyuşmazlığı.

Bilgisayarlarda ki donanım uyuşmazlığı sorunu, başa en fazla dert çıkaran sorundur. Bu tip durumlarda sistemi yeniden kurmanız pek birşey ifade etmez. Genellikle sistemi yeniden kurarsını fakat, Windows kısa sürede tekrar çöker. Tnt2 kartlar ile Datron tv kartlarının, 133 mhz ramler ile Creative Live ses kartlarının çakışmaları piyasada çok bildik sorunlardır. Özellikle Creative Live ses kartı, siz driverı yükledikten hemen sonra Windows un kullanılmaz hale gelmesini sağlar. Creative firması bu sorun için yeni bir driver piyasaya sürmüştür.

Buradan çıkaracağımız ders, donanım uyuşmazlığı sorunlarunda, önce güncel driverları denememizdir.

Bazı donanımlar aynı Irq üzerinde çalışmazlar. Bu duruma çakışma adı verilir. Bilgisayarın açılışında gözüken donanımlar ve karşısındaki 11, 14, 8 gibi rakamlar bulundukları Irq yolunu göstermektedir. Genelde çakışan donanımların slotlarını değiştirme yolu ile bu sorun giderilebilir. Windows üzerinden Irq lerini değiştirme yollarıda vardır. Mouse seri ise yerine ps/2 tipinde alınmasıda kimi zaman modem gibi, com üzerinde hassas çalışan donanımların daha düzenli çalışmasına olanak verir.

9 - Farklı dillerdeki programların bir araya gelmesinden oluşan dil kaosu.

Bilgisayarınıza, aranız iyi ise standart dil olan Ingilizce türünde yazılımlar kurmanız, hem Ingilizce alışkanlığınızı hem de bilgisayarınızın kullanışlılığını arttırır. Özellikle Office sürümlerinde Türkçe sürüm üzerinde Ingilizce olan başka bir eklentisini yüklemeniz, diğer Türkçe Office uygulamalarınızında ingilizce olmasına sebep olur. Merak eder Internet Explorer ın yeni versiyonunu Ingilizce olmasına rağmen yüklerseniz, bilgisayarınızda ki çoğu komut, Ingilizce olacaktır. Örneğin sağ klikteki Yeni menüsü, New olarak adlandırılacaktır. Bu tip durumda, kurduğumuz Ingilizce kökenli programı kaldırıp (Program Ekle Kaldır dan ) ) mümkünse Türkçe sürümünü yüklemek, sorunumuzu çözecektir.

10 - Günü geçmiş programlar.

Bilgisayarımıza kurduğumuz, hadi bir deneyelim başlıkları altındaki ShareWare programlar, günü bittikten sonra başa bayağ bir bela olurlar. Bir resim programı günü bitince, resim dosyalarımızı açmaya çalışmamız tam bir kaos olur çıkar. Günü biten dosyayı kaldırıp, açmak istediğimiz resim dosyasına Shift (Üst Karakter) tuşuna basıp sağ kliki tıkladığımızda (önce dosyayı işaretleyin, sonra shift ile birlikte sağ klik tıklayın) Birlikte Aç seçeneği karşımızaçıkacaktır. Explorer .gif ve .jpg uzantılı dosyaları açmamızı sağlamaktadır. Başka bir resim gösterici var ise (bir zahmet günü bitmemiş olsun) onu seçip, Bu dosya türünü açmak için her zaman bu programı kullan kutucuğunuda işartledikten sonra tama butonunu tıklamamız sorunumuza çözüm olacaktır.

11 - Virüs.

Aslında üzerine gidilecek büyük bir konu. Ama kısaca bu bölümde anlatayım dedim. Çoğu virüs tarama programları update (virüs güncellmesi de diyebiliriz) edilmediğ için sistemde işe yaramaz bir hale gelir. Virüs bulaşan bilgisayarlarada bir Temizleme programı yüklemek faydasız olabilir. Bu tip durumlarda Dos üzerinde F-Prot gibi tarama yapan dosyaları kullanarak, Dos üzerinden (Windows virüsleri Dos üzerinde etkin olamaz) virüs temizlememiz daha yararlı olacaktır. Daha sonra virüs tarama programını kurup, güvenli kipte virüs taramamız sistemimizdeki virüsleri temizlemenin en sağlıklı yoludur.

12 - Ağ ayarları yüzünden açılışta çıkan hata mesajları.

Ağ ayarlarını karıştırıp bozduğumuz ayarlar açılşta bir çok hatanın oluşmasına neden olur. Bu tip durumlarda dos üzerinden (Windows açık değilken) Scanreg /Restore komutunu çalıştırmamız, sistemimizin karıştırılmadan önceki halini seçip yüklememize olanak verir. Bu sorununuzu çözmezse, tüm protokolleri (TCP, IPX, Net-Beu...) ve tanıtılmış bağdaştırıcıları (ethernet kartı, modem, çevirmeli ağ...) silmemiz sistemdeki hatalarıda silebilir. Daha sonra bu özellikleri yeniden yüklememiz gerekmektedir. Önce bağdaştırıcılar, daha sonra protokollerin yükenmesi işi daha da sağlamlaştırır.

ÇEVİRMELİ AĞ HATALARI
1. Karşıdaki bilgisayar bir Çevirmeli Ağ bağlantısı sağlayamıyor. "Parolanızı inceleyip tekrar deneyiniz" hatası alıyorum : (Your computer can not establish a dial-up networking connection with the computer you are dialing. "Check your password and try again.")
2. Çevirmeli Ağ aradığınız bilgisayarla uyumlu bir küme oluşturamadı."Ağ içindeki TCP/IP ayarlarınızı kontrol edip tekrar deneyiniz." hatası ile karşılaşıyorum: (Dial up networking can not establish a set of compatible networks with the computer your are dialing. "Check your TCP/IP setting in Network and try again")
3. "Çevir sesi yok" ("No dial Tone") hatası alıyorum.
4. Modemden yanıt alınamıyor. "Modeminizin takılı ve açık olup olmadığından emin olun." hatası ile karşılaşıyorum : (There is no response from the modem. "Make sure that your modem is plugged and on.")
5. "Seçili bağlantıyı bir başka çevirmeli ağ bağlantısı kullanıyor. " hatası ile karşılaşıyorum ; ("Another dial-up networking connection is using the modem")
6. "Modem başka bir program tarafından kullanılıyor." hatası ile karşılaşıyorum : ("Your modem is being by another program")
7. "Çevirmeli Bağdaştırıcı şu anki ağ yapılandırmanızla çalışmak için yapılandırılmamış." hatası ile karşılaşıyorum "Dial-up adapter is not configured properly to work with the current network configuration")
8. "Çevirmeli Ağın çalışması için gereken dosyalardan biri bozuk veya yüklenmemiş.Çevirmeli ağı yeniden yükleyin." hatası ile karşılaşıyorum : ("An essential file is missing.Please reinstall dial up Networking.")
9. "Bağlantınız uzaktaki bilgisayar tarafından devreden çıkartıldı." hatası alıyorum "You have been disconnected from the computer you have dialed")

1. Hata: Karşıdaki bilgisayar bir Çevirmeli Ağ bağlantısı sağlayamıyor. "Parolanızı inceleyip tekrar deneyiniz" hatası alıyorum : (Your computer can not establish a dial-up networking connection with the computer you are dialing. "Check your password and try again.")

Çözümü: Kullanıcı adı ve şifresini doğru yazdığınızdan , uç birim penceresini doğru kullandığınızdan ve F7 butonuna zamanında bastığınızdan emin olun. Bilgisayarınızda Denetim Masası (Control Panel ) , Ağ ( Network ) içerisinde TCP/IP Çevirmeli Bağdaştırıcı (Dial-up Adapter) ve Çevirmeli Ağ (Dial-up Networking) ın yüklü olduğundan emin olun. Eğer bu bileşenler zaten yüklü ise bu bileşenleri kaldırıp yeniden yüklemesini sağlayın.

2. Hata: Çevirmeli Ağ aradığınız bilgisayarla uyumlu bir küme oluşturamadı."Ağ içindeki TCP/IP ayarlarınızı kontrol edip tekrar deneyiniz." hatası ile karşılaşıyorum: (Dial up networking can not establish a set of compatible networks with the computer your are dialing. "Check your TCP/IP setting in Network and try again")

Çözümü: Kesinlikle uç birim penceresini doğru kullandığınızdan ve F7 butonuna zamanında bastığınızdan da emin olun. TCP/IP, Çevirmeli Bağdaştırıcı (Dial-up Adapter) ve Çevirmeli Ağ (Dial up Networking) ın yüklü olduğundan emin olun. Bu bileşenler eğer zaten yüklü ise bu bileşenlerin kaldırılıp yeniden yüklenmesini sağlayın.

3. Hata: "Çevir sesi yok" ("No dial Tone") hatası alıyorum.

Çözümü: Modemin açık olmasını sağlayın.Telefon Hattının modeminin "Line" girişine takılı olmasını sağlayın.

4. Hata: Modemden yanıt alınamıyor. "Modeminizin takılı ve açık olup olmadığından emin olun." hatası ile karşılaşıyorum : (There is no response from the modem. "Make sure that your modem is plugged and on.")

Çözümü: Bilgisayarınızı yeniden başlatın (Restart). Problem düzelmezse ( Bir fax programı kullanıyorsanız ) bu programı kapatın. Problem yine çözülmezse modemi yeniden tanıtmaya çalışın. Modem tanımı için sırasıyla;

Modeminiz ile birlikte driver disketleri ya da CD si geldiyse modeminizi buradan tanıtın. Yükleme disket ya da CD si gelmediyse, modemi standart tanıtın.
i. Control Panel (Denetim Masası) dan modeme geçin.
ii. Modemde General(Genel) menüsünü seçip varolan modemi kaldırmadan Add(Ekle) butona basın.Burada"Modemi algılama onu listeden seçeceğim" (Do not detect my modem I will select it from list" seçeneğini SEÇMEDEN "ileri"yi seçin.
iii. Windows bilgisayara bağlı modem arayacaktır.Eğer modem bu şekilde algılanamaz ise karşınıza modem listesi gelecektir.Modem listesinde "Standart Modem Türlerini" seçin ve Standart 288000 modemi işaretleyip "tamam"a klikleyin.
iv. Karşınıza modemin Comportunu seçebileceğiniz bir liste gelecektir.Burada modeminizin takılı olduğu comportu seçip ileriye basın. Modem tanımlamasından sonra yeniden bağlanmayı deneyin.

5. Hata: "Seçili bağlantıyı bir başka çevirmeli ağ bağlantısı kullanıyor. " hatası ile karşılaşıyorum ; ("Another dial-up networking connection is using the modem")

Çözümü: Bilgisayarınızı yeniden başlatın (Restart). Problem çözülmezse bilgisayarınızda (varsa ) açık olan bir fax programının olup olmadığını kontrol edin. Varsa bu programı kapatın. Problem yine çözülmezse, modemi tekrar tanıtmaya çalışın.

6. Hata: "Modem başka bir program tarafından kullanılıyor." hatası ile karşılaşıyorum : ("Your modem is being by another program")

Çözümü: Bilgisayarınızı yeniden başlatın (Restart). Problem çözülmezse bilgisayarınızda (varsa ) açık olan bir Fax programının olup olmadığını kontrol edin. Varsa bu programı kapatın. Problem yine çözülmezse, modemi tekrar tanıtmaya çalışın.

7. Hata: "Çevirmeli Bağdaştırıcı şu anki ağ yapılandırmanızla çalışmak için yapılandırılmamış." hatası ile karşılaşıyorum "Dial-up adapter is not configured properly to work with the current network configuration")

Çözümü: Kesinlikle uç birim penceresini doğru kullandığınızdan ve F7 butonuna zamanında bastığınızdan da emin olun. TCP/IP, Çevirmeli Bağdaştırıcı (Dial-up Adapter) ve Çevirmeli Ağ (Dial-up Networking) ın yüklü olduğundan emin olun. Bu bileşenler eğer zaten yüklü ise bu bileşenlerin kaldırılıp yeniden yüklenmesini sağlayın.

Dikkat: TCP/IP=> Çevirmeli Bağdaştırıcı (Dial-up Adapter) ve Çevirmeli Ağ (Dial-up Networking) ın kaldırılıp tekrar yüklenmesi esnasında Win95/98 CD sine ihtiyaç duyulabilir.

8. Hata: "Çevirmeli Ağın çalışması için gereken dosyalardan biri bozuk veya yüklenmemiş.Çevirmeli ağı yeniden yükleyin." hatası ile karşılaşıyorum : ("An essential file is missing.Please reinstall dial up Networking.")

Çözümü: Uç birim penceresini doğru olarak kullandığınızdan ve F7 butonuna zamanında bastığınızdan emin olun. Bilgisayarınızda TCP/IP =>Çevirmeli Bağdaştırıcı (Dial-up adapter) ve Çevirmeli Ağ (Dial-up Networking) ın yüklü olup olmadığından emin olun. Bu problemi Superonline Guide ı kadırdıktan sonra Çevirmeli Ağ içinden yeni bir bağlantı yarattığınızda alıyorsanız, problemin en kesin çözümü Superonline Guide'ın yeniden yüklenmesini sağlamanızdır.Guide disketinde bulunan "Soscript.dll" dosyasının Windows/System altına kopyalanması da problemi çözecektir.

9. Hata: "Bağlantınız uzaktaki bilgisayar tarafından devreden çıkartıldı." hatası alıyorum "You have been disconnected from the computer you have dialed")

Çözümü: Kesinlikle uç birim penceresini doğru kullandığınızdan ve F7 butonuna zamanında bastığınızdan emin olun. Bilgisayarınızda TCP/IP=>Çevirmeli Bağdaştırıcı (Dial-up Adapter) ve Çevirmeli Ağ (Dial-up Networking) ın yüklü olduğundan emin olun. Bağlanmaya çalıştığınız erişim noktasında bir problem olmadığından emin olmak için farklı bölge numaralarından bağlantı kurmayı deneyin. Modem hızını düşürerek farklı bir erişim noktasından deneyin. Problem çözülmezse modemi standart tanıtıp tekrar bağlantı kurmayı deneyin. TCP/IP=>Çevirmeli Bağdaştırıcı (Dial-up Adapter) ı kaldırıp yeniden yüklemesini ve bu şekilde denemesini sağlayın.

Dikkat: TCP/IP=>Çevirmeli Bağdaştırıcı (Dial-up Adapter) ve Çevirmeli Ağ (Dial-up Networking) ın kaldırılıp tekrar yüklenmesi esnasında Win95/98 CD sine ihtiyaç duyulabilir.

BAĞLANTI ESNASINDA BİLGİSAYARDAN ALINAN HATA KODLARI:
- Hata:630 Bilgisayar Modemden yanıt alamıyor. Bu hata alındığında Yapmanız gereken işlem modemin doğru bir şekilde kurulup kurulmadığını kontrol etmektir.

Kontrolu yapmak için; Win98 ve ME de Bilgisayarım>>Denetim Masası>>Modemler>>Tanı Yolu izlenerek Modem seçilir ve "daha fazla bilgi"ikonunu tıklanır.

Win xp de ise Denetim Masası>>Telefon ve modem seçeneklerinden modem seçilir ve özelliklerden tanı kısmından "Modemi Sorgula"kısmına tıklanır..

Eğer bu işlemden sonra karşınıza modem komutları çıkmıyor ise modeminizi yeniden kurmanız gerekebilir.Bu işlemden sonra tekrar bağlantı yapmayı denediğinizde aynı hata mesajını alıyorsanız operatörünüzle görüşmenizi öneririz..

· Hata:734 PPP link bağ denetimi kuralı sonlandırıldı... Bu hata mesajı alındığında yapılması gereken ilk durum telefon ekranında Gprs sinyalinin olup olmadığıdır.Eğer telefon ekranında gprs sinyali görünüyorsa Denetim Masasındaki Modem kısmına bağlantı scripti yazdırılır..

Win xp de script in yazılacağı yer ; Denetim Masası>>Telefon ve Modem Seçenekleri(modemi seçtikten sonra)>>Gelişmiş te ise "Ek Başlatma Komutları" kısmına,

Win98 & ME için ise script in yazılacağı yer ; Denetim Masası>>Modem(modemi seçip)>>Özellikler>>Bağlantı>>Diğer Ayarlar kısmına "at+cgdcont=1,"IP","telsim" script ini yazıp telefonu bir kez kapatıp açtıktan sonra ise yeni bir bağlantı denemesi yapmanızdır.

Bağlantı yapmaya çalışırken tekrar bu hata mesajı ile karşılaşıyor iseniz operatörünüze başvurmanız gerekir....

· Hata:692 Bilgisayar Modemden yanıt alamıyor...
Bilgisayarınız bu hata mesajını su durumlarda verebilir;

1.kullanmış olduğunuz kablo orijinal kablo değildir. 2.Modem kurulumu sırasında modem yanlış com port'a kurulmuş olabilir.
3. İnfrared(kızılötesi)bir aygıt kullanıyor ve telefon ile bilgisayar arasında bir iletişim sağlanamıyor ise kızılötesi aygıt ile ilgili bir sorun olabilir.

Yaşanan her üç durumda ise yetkili bir teknik servisten yada bilgisayar teknik servislerinden yardım alabilirsiniz.

· Hata:718 Uzaktaki Sunucunun zamanında yanıt vermemesi durumu.
Bu hata mesajı genelde gprs sinyalinin telefon ekranında olmasına karşın bağlantı aşamasında uzaktaki sunucunun belli bir süre içerisinda karşı tarafa yanıt vermemesi sonucu alınan hata mesajıdır...

Yapılması gereken tek şey bağlı bulunduğunuz operatörle görüşmek olacaktır..

· Hata:720
Bu hata mesajı alındığında ilk yapılması gereken Özellikle Ericsson marka telefonlarda bağlantı numarasının doğru olup olmadığıdır.

Bu numaraya ise Ericsson model telefonlarda Ayarlar>>Data İletişimi>>Data Hesapları>>CepWapGprs hesabının içindeki "CID no" kısmından bakabilirsiniz.
Ör:cıd numarası 1 ise bağlantı yapılacak telefon numarası kısmına *98*1# olacaktır..

Ayrıca bağlantı aşamasında eğer bu hata kodu ile karşılaşırsanız telefonunuzu bir kez kapatıp açmanızı öneririz....

· Hata:678 Uzaktaki Bilgisayar Yanıt vermiyor.
Genelde telefonda gprs sinyali olmadığı durumlarda alınan bir hata mesajıdır.
Bu durumda gsm operatörünüzle görüşmeniz gerekmektedir..

· Hata:629 Aradığınız bilgisayardan bağlantınız kesildi.
Bağlantı yapmaya çalışıldığında bu hata mesajı ile karşılaşılıyorsanız kontrol edilmesi gereken ilk şey telefon ekranı üzerinde Gprs sinyalinin olup olmadığıdır.
Genelde o anda telefonda gprs sinyali yok ise bu hata mesajı ile karşılaşırsınız.Bu durumda gsm operatörünüzle görüşmeniz gerekir..

· Hata:645 Microsoft Çevirmeli Bağdaştırıcı yüklü değil veya doğru yanıt vermiyor.
Bu hata windows98 ve me işletim sistemlerinde alınıyor. Denetim masası >> Ağ >> kısmında çevirmeli bağdaştırıcı yoksa ekliyoruz. Eğer varsa kaldırıp yeniden kuruyoruz.

· Hata:718 Aradığınız bilgisayar bir ağ isteğine cevap vermedi.
Bağlantı aşamasında bu hata ile karşıldığında ilk yapılması gereken telefon ekranı üzerinde gprs sinyalini gösteren işaretin olup olmamasına bakmaktır.

Genelde bu hata o anda telefonunuzun bağlı bulunduğu baz istasyonunda gprs sinyalinin olmadığı durumlarda karşınıza çıkabilecek bir hatadır.Bu durumda yapmanız gereken operatörüzle görüşmek olacaktır.

· Hata:628 Uzaktaki bilgisayar bir Ağ isteğine yanıt vermiyor durumu.
Bu hatayı genelde telefonunuzun o anda bağlı olduğu baz istasyonunda gprs yayını olmaması durumunda alırsınız. yapmanız gereken Gsm Operatörünüzle görüşmek olacaktır

WİNDOWS DÜZGÜN KAPANMIYOR, STANDBY SORUNUM VAR, HATA MESAJLARI ALIYORUM DİYORSANIZ
WINDOWS 95'İN ÇIKIŞINDAN bu yana 4 yılı aşkın süre geçti; bu sürede servis paketlerini de sayarsak Win 9x serisinden 6 sürüm ile karşılaştık. Microsoft her yeni sürümde daha güvenilir, daha sağlıklı çalışan bir Windows vaadetti; ancak yok edilen bug'ların yerine yenileri geldi. Bu yazımızda Windows 98 ve 98 SE kullanıcılarının karşılaşabilecekleri yeni sorunlara çözümler öneriyoruz.

WIN 98 SE KAPANIŞ PROBLEMLERİ
Windows'unun düzgün kapanmadığından şikayet eden pek çok Windows 98 SE kullanıcısı var. Bazen kapanış ekranı ekranda takılıp kalıyor, bazen de sistem kapanmayıp boot ediyor. Aşağıda pek çok kişide işe yarayan çözüm önerilerini bulacaksınız; ancak sizde işe yaramama olasılığının bulunduğunu da ekleyelim. Çünkü sorun BIOS uyumsuzluğundan yüklenen bug'lı bir yazılıma kadar pek çok faktörü içerebiliyor. İşe başlamadan önce anakartınızın en güncel BIOS'unu kullandığınızdan emin olun.

ÇÖZÜM 1: IRQ Paylaşımı ve Aygıt Ayarları
1. Denetim Masası'nı (Device Manager) açın; Sistem'i (System) çalıştırıp Aygıt Yöneticisi (Device Manager) bölmesine geçin.
2. Aygıtları türüne göre gösterme seçeneğini işaretleyin (View Devices by type) ve listeden Sistem Aygıtları'nın (System Devices) solundaki artı işaretine tıklayarak bu listeyi aşağı doğru genişletin.
3. Bu listede PCI bus (PCI veriyolu) üzerine çift tıklayın.
4. Ekrana gelen ileti kutusunda "Settings" ve "IRQ Steering" bölmelerini göreceksiniz. Öncelikle buradaki ayarları bir kenara not edin, çünkü bu bölümlerdeki ayarlarda denemeler yapacaksınız. PC'niz hakkında geniş bilgiye sahipseniz bu bölmelerden size en uygun olan seçenekleri seçebilirsiniz. Ancak genel olarak şunlar önerilir:
l Önce "Settings/Device enumeration" bölmesinde "Use Hardware" yerine "Use BIOS" ayarını işaretleyin. Bu çözüm çeşitli sorunları çözebilir. Çözmezse;
l Bu bölmedeki diğer kombinasyonları deneyin. Bazen anakartınızın sahip olduğu veya olmadığı bir BIOS ayarı, Tak Çalıştır aygıtlarınız, işletim sisteminizin Tak Çalıştır uyumlu olup olmaması (elbette Windows öyledir) bu seçenekleri etkileyebilir. Örneğin bazen "Use BIOS" seçeneğinin işaretlenmesi, Standby sorunlarına yol açabilir. Her denemeden sonra sisteminizi boot etmeyi unutmayın.
"IRQ Steering" (IRQ Yönetimi) bölmesinde yer alan "Use IRQ Steering" kısmındaki seçenekler ise Windows programlarına hangi IRQ'ları paylaşacaklarını bildirir. "Use IRQ Steering" kutusunu işaretlemişseniz, PCI aygıtların Tak Çalıştır desteği daha düzgün çalışır.
Bu seçenek işaretli değilse IRQ paylaşımını BIOS belirler. IRQ yönetimini dört yönlendirme tablosu belirler. Windows, bu yönlendirme tablolarını arar ve ilk bulduğunu kullanır. IRQ Steering bölmesinde yapılabilecekler şunlardır: (Resim 2)
l PCI aygıtınızda bir problem yoksa buradaki "default" (varsayılan) değerleri değiştirmeyin.
l Bir problem varsa "Get IRQ table using ACPI BIOS" kutusundaki işareti kaldırıp Windows'u baştan başlatın.
l Problem devam ediyorsa "Get IRQ table from Protected Mode PCI BIOS 2.1 call" kutusunu işaretleyip Windows'u baştan başlatın.
l Sadece bir PCI aygıt düzgün çalışmıyorsa "Get IRQ table from Protected Mode PCI BIOS 2.1 call" kutusunu işaretleyin; aksi halde bu seçeneği işaretlemeyin.
l Bazı PC'lerde, BIOS'ta ACPI I/O Node seçeneğini Enabled konuma getirdikten sonra bu bölmede sadece "Get IRQ table using ACPI BIOS" seçeneğini işaretli bırakmak işe yarayabiliyor.
l Bazı PC'lerde ise IRQ Steering bölmesinde tüm default ayarları koruyup sadece "Get IRQ Table from Realmode PCIBIOS 2.1 Call" seçeneğinin işaretini kaldırmak işe yarayabiliyor.

ÇÖZÜM 2: Ekran Kartınız için IRQ
Windows kapanış problemlerinde ekran kartlarının suçlandığını çok görüyoruz. Çözüm bazen BIOS'ta Assign IRQ for Video Adapter seçeneğini Enabled konuma getirmekten geçebilir. Özellikle MS-DOS kipinde oturum aç seçeneği doğru çalışmayanların sorunu bu şekilde çözülebiliyor.

ÇÖZÜM 3: USB'yi Aktif Hale Getirin
Bazı BIOS'larda USB'yi aktif hale (Enabled) getirme seçeneği vardır; bu seçenek "Assign an IRQ to USB" şeklinde de olabilir. Windows kapanış problemlerinin USB aygıt kullanılmasa bile BIOS'ta USB aktif hale getirilerek çözüldüğü de görülmüştür.

ÇÖZÜM 4: Msconfig'de Yanlış Ayar
Microsoft Windows'a garip bir seçenek koymuş, kazara bu seçeneğin işaretini kaldırırsanız, Bilgisayarı Kapat (Shutdown) seçeneği düzgün çalışmayıp, sistemi kapamak yerine tekrar boot ediyor. Başlat*Çalıştır (Start*Run) komut satırına MSCONFIG yazıp Enter tuşuna basın. Ekrana gelen ileti kutusunda Advanced (Gelişmiş) düğmesine tıklayın ve bu bölümde varsa "Disable fast shutdown" seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun. (Resim 3)

ÇÖZÜM 5: Microsoft'un Kendi Çözümü
Elbette Microsoft da kullanıcıların Windows 98 SE sürümünde çeşitli donanım/yazılım kombinasyonları ile kapanış problemleri yaşadığının farkında. Bu yüzden Windows 98 SE sürümü için bir yama geliştirdi, hatta üzerine bu yamayı 2 kez de güncelledi.
Bu yamayı http://www.microsoft.com/windows98/d.../S_WUFeatured/ Win98SE/Default.asp adresinde bulabilirsiniz.

ASKIYA ALMA PROBLEMLERİ
Yeni PC'lerde Windows 98'in askıya alınabileceğini bilirsiniz. Sistemi tümüyle kapatmak yerine bu kipte büyük kısmını kapatarak enerji koruma moduna geçersiniz ve tek bir düğmeye basarak sistemi birkaç saniyede uyandırarak kaldığınız yerden çalışmaya devam edebilirsiniz. İşte Windows 98 Second Edition sürümü askıya alma (Suspend) işlemi sırasında kilitlenebiliyor.
Not: Windows 98 ACPI Güç Yönetimi ile ilgili sorunları ele almadan önce, BIOS'unuzun ACPI desteğine sahip olup olmadığından emin olun. Anakart üreticinizin Web sitesinde en son BIOS sürümlerini bulabilirsiniz. Ayrıca ACPI'nin düzgün çalışması için tüm donanım aygıtlarınızın ve sürücülerinin ACPI'yi desteklemesi gerekiyor.

ÇÖZÜM 1: System.ini Dosyası
Bu sorun bazen Windows'un bir bug'ından. System.ini dosyanızda, [386Enh] bölümü altında takas dosyasının ismini belirlemek için PagingFile= diye başlayan bir satır varsa ve bu satırda sürücü harfi küçük harf olarak yazılmışsa bu sorun çıkabiliyor. Bunu düzeltmek için Başlat*Çalıştır (Start*Run) komut satırına MSCONFIG yazıp Enter tuşuna basın. Ekrana gelen ileti kutusunda System.ini bölmesine girin. [386Enh] kısmının sağındaki artı işaretine tıklayıp altında PagingFile= satırını arayın. Bu satırı seçip Edit (Düzenle) düğmesine tıklayın; sürücü harfini büyük harf yapın. Windows'u baştan başlatın.

ÇÖZÜM 2: Aktif Olmayan Ağda Ağ Kartı
Bilgisayarınızı Suspend modundan çıkarıp açmak istediğinizde takılıyorsa veya 30 sn'den fazla beklemek zorunda kalıyorsanız, bunun nedeni ağ kartınız olabilir. Ağ kartı bulunan ama o an aktif bir ağa bağlı olmayan sistemlerde PC Suspend moduna girdiğinde, ağ protokolleri devre dışı kalır. PC'yi bir tuşa basıp tekrar çalıştırmak istediğinizde Windows bu protokolleri yeniden yüklemeye ve bunları ağ kartı ile bağdaştırmaya uğraşır. Aktif bir ağ bağlantısı bulamazsa, "time-out" adını verdiğimiz durum oluşur ve gecikme bundan kaynaklanır. Bu sorunu çözmek için ya aktif bir ağa bağlı olmanız ya da ağ kartınızı iptal etmeniz gerekir. Ağ kartınızı sadece belirli durumlarda kullanıyorsanız, Aygıt Yöneticisinde ağ kartınızın özelliklerine girip "Disable in this hardware profile" seçeneğini işaretlemeniz ve Windows'u baştan başlatmanız gerekir. Ağ kartını tekrar devreye sokmak için işlemi geri alabilirsiniz.

ÇÖZÜM 1: Çakışan Aygıt Sürücüsü
Windows 98'i Standby (veya Suspend) moduna geçirirken aşağıdakine benzer bir hata mesajı alabilirsiniz:
"Your computer cannot go on standby because a device driver
or program won't allow it. Close all programs and try again."
Tüm programlarınızı kapasanız da aynı hata mesajı çıkabilir. Bunun nedeni, bir programın, sürücünün veya donanım aygıtının, Windows'u Standby moduna geçmekten alıkoymasıdır. Bazı donanım ve yazılımların Windows 98 Güç Yönetimi ile bu şekilde çakıştığı bilinmektedir. Hangi programın, sürücünün veya donanım aygıtının uyumsuzluk yarattığını bulmak için http://support.microsoft.com/downloa...s/Pmtshoot.exe adresinde verilen Power Management Trouble Shooter aracını kullanabilirsiniz. Bu araç ile ilgili bilgiler de http://support.microsoft.com/support.../Q185/9/49.ASP adresinde yer alıyor. Yalnız işiniz bittiğinde Power Management Trouble Shooter aracını sisteminizden kaldırmayı (Program Ekle/Kaldır bölümünden) ihmal etmeyin. (Resim 4)

ÇÖZÜM 2: Ekran Kartı Sürücüsü
Bazı ekran kartlarının Standby (askıya alma) modunda sorun çıkardığı bilinmektedir. Bazen sistem askıya alınamaz (bu durumu yukarıda bahsettiğimiz Power Management Trouble Shooter yazılımı ile kontrol edebilirsiniz), bazen de sistem askıya alındıktan sonra uyanamaz.
Bu sorunun ekran kartından kaynaklanıp kaynaklanmadığını bulmak için ekran kartınızı Windows ile gelen Standart Display Adapter VGA sürücüleri ile yükleyin. Bu şekilde sitem askıya alınabiliyorsa, sorun ekran kartınızın sürücülerindedir. Ekran kartı üreticinizin Web sitesinde sorunu gideren yeni sürücüler bulunabilir.

WINDOWS 98 AÇILIŞ PROBLEMLERİ
Microsoft, http://support.microsoft.com/support.../8/67.asp?FR=1 adresinde yer alan ve çeşitli linkleri de bulunan Q188867 numaralı Knowledge Base metninde, Windows 98 Açılış problemlerine ve çözümlerine çok detaylı olarak değiniyor. İngilizce bilenler için dikkate alınması gereken bir Web sayfası olduğunu vurgulayalım.

GÜÇ PROFİLİ İKİ KEZ YÜKLENİYOR
Bazı kullanıcılar sistemlerinin daha hızlı açılmasını sağlamak, arka planda boş yere bazı gereksiz yazılımların çalışmasını önleyip sistemlerini hızlandırmak için msconfig yazılımının Startup bölmesinde bazı ayarlar yapıyorlar. Kısaca özetlemek gerekirse, Başlat*Çalıştır (Start*Run) komut satırına MSCONFIG yazıp Enter tuşuna basın ve STARTUP bölmesine geçin. Burada sol tarafında işaret olan yazılım ve sürücüler açılışta yüklenir ve arka planda çalışır. Burada Scan Registry, System Tray, LoadPowerProfile mutlaka işaretli olmalıdır, diğerleri isteğe bağlıdır. Yani, örneğin arkaplanda anti-virüs programınız çalışsın istiyorsanız, burada bu yazılımı yükleyen satır işaretli olmalıdır. Burada LoadPowerProfile'ın iki kere yüklendiğini göreceksiniz. Bazı kullanıcılar da bu yüzden birini kaldırıyorlar. Ancak, Sistem Bilgisi (System Information) yazılımında (yine Başlat*Çalıştır'a MSINFO32 yazıp Enter'a basarak bu yazılımı çalıştırabilirsiniz) her birinin de farklı şekilde yüklendiğini görebilirsiniz. Bu yazılımın soldaki listesinde Software Environment*Drivers*Startup Programs bölümüne girdiğinizde, LoadPowerProfile'ın birinin Registry'nin Machine Run kısmından, diğerinin Machine Service kısmından yüklendiği yazmaktadır. Kısacası Windows 98'in tasarımı böyledir, ilki grafik kullanıcı arabirimi açıldığında yüklenerek güç yönetimini çalıştırır, ikincisi logon işleminden sonra yüklenir ve birlikte kullanıcı ayarlarını da yükler. Kısacası, "niye bu iki kere yüklenmiş" diyerek MSCONFIG*START'up bölümünden birini kaldırmayın, bırakın dağınık kalsın (Resim 5)

TWEAKUI NEREDE?
Windows 98 CD'sinin \tools\reskit\powertoy klasöründe gelen TweakUI programını bilirsiniz. Buradaki TweakUI.inf dosyasına sağ tıklayıp Yükle (Install) komutu ile yüklemek ve Denetim Masası'ndan çalıştırmak mümkündü. Bu araç Windows ve özellikle Registry ile ilgili ilave ayarların yapılmasına izin veriyordu. Ancak Windows 98 SE CD'sine bu araç konmamış. Microsoft, "zaten başından beri biz bu yazılımın yüklenmesini ve kullanılmasını desteklemiyorduk; Microsoft ürün geliştirme ekibi öyle yardımcı bir araç olsun diye çıkardı" diyor. Herhalde kullanıcılar bilmedikleri ayarları fazla kurcalamasın diye Windows 98 SE'den tümüyle çıkarmışlar.
Ancak yine de bu aracın pek çok özelliği Windows 98 SE ile de kullanılabiliyor. Tabii bunun için bir önceki Windows 98 CD'sine ihtiyacınız var; Microsoft Web sitesinde TweakUI'nin Windows 98 veya 98SE sürümü bulunmuyor.
Örneğin, Başlat (Start) düğmesine sağ tıkladığınızda Aç (Open) ve Arştır (Explore) komutları devre dışı mı görünüyor? TweakUI'yi açıp My Computer bölmesinden tüm sürücü seçeneklerinin (sisteminizde bu sürücüler olmasa bile) işaretli olmasına dikkat edin. CD sürücülerin otomatik çalıştırma özelliğinin çalışmamasının nedeni de, TweakUI'nin Paranoia bölmesinde bu seçeneklerin işaretinin kaldırılmış olması olabilir.
Bir not daha düşmek gerekirse, Windows 98 ve 98SE üzerine kurulan TweakUI bazı ayarlarda sorunlara yol açabilir. Çok genel ayarlar dışında Windows'un bu sürümleri altında kullanılmaması önerilir. (Resim 6)

ESKİ SÜRÜMLERDEN WIN 98'E TERFİ
Her zaman Windows 98'i temiz, yeni formatlanmış bir diske kurmanızı öneriyoruz. Çünkü, mevcut Windows 95 sisteminizdeki bazı sorunlar terfi kurulumuna yansıyabilir. Oysa kullanıcılar eski ayarlarını kaybetmemek, yazılımlarını tekrar yüklememek için Win 95 üzerine Win 98 kurmayı tercih edebiliyorlar. Sıfırdan kurulum önerimizi dikkate almanızı önemle vurgularız, ancak eski Windows üzerine terfi yapacaksanız çıkabilecek bazı sorunlar ile ilgili önerilerimizi de verelim:
l Windows 95 üzerine sonradan IE4 (SP1) kurduysanız, terfiden önce bunu uninstall edin (kaldırın).
l TweakUI kurduysanız, kaldırın.
l Microsoft IntelliMouse yazılımı kurduysanız kaldırın; Windows 98 IntelliMouse'u zaten destekler.
l Geçmişte ekran kartınızın sürücüleri ile problem yaşadıysanız, önce kartınızı Standart VGA olarak 640x480 çözünürlük ve 256 renk derinliğinde terfi işlemini gerçekleştirin. Kartınızın sürücülerini Windows 98'i kurduktan sonra tekrar yüklersiniz.
l Windows 98'e terfi etmeden önce dosya sisteminiz FAT16 ise ve Windows 98'e terfi ettikten sonra birlikte gelen FAT32 Converter aracı ile FAT32'ye geçerseniz, Windows 98'i uninstall ederek Windows 95'e geri dönmeniz mümkün olmaz.
l Windows 98 yükledikten sonra DriveSpace aracı ile diskinizi sıkıştırdıysanız, yine Windows 98'i uninstall edemezsiniz.

WIN 98 KURULUMUNDA CAB DOSYASI HATALARI
Windows 98'i kurarken veya Windows 98 CD'si gerektiren bir bileşeni eklerken CAB dosyalarının okunamamasından kaynaklanan şu hata mesajlarından birini alabilirsiniz:
"Setup has detected the following decoding error: Could not decode this setup (.CAB) file. Setup will
attempt to recover from this situation, click OK to continue."
"Setup cannot copy all of the files from your Windows 98 CD. Clean the Windows 98 CD with a soft cloth,
return it to the CD-ROM drive, and then click OK. If you receive this message again, read the CAB Errors
section of the Setup.txt file. This file is in the Win98 directory of your Windows 98 CD."
Bu hata mesajlarının nedeni aşağıdakilerden biri olabilir:
1. Windows 98 CD-ROM'unuz hasarlı, çizik veya kirlidir.
2. CD-ROM sürücünüz düzgün çalışmıyordur. Sürücü aşırı titreşime neden oluyorsa lazer verileri doğru okumayabilir.
3. İşlemciniz overclock'ludur. Windows 98 SE CAB dosyalarının çözülmesi bellek isteyen bir iştir. Overclock'lu bir sistem bu işlemi kaldıramayabilir. İşlemci overclock'lu olmasa bile soğutma sorunları varsa, yine benzer durumlar oluşabilir.
4. PC'nizde uyumsuz RAM vardır. Örneğin farklı tip veya hızlarda belleği bir arada kullanıyorsanız, PC100 bellek gerektiren işlemlerde gerçek PC100 bellek kullanmıyorsanız, CAB dosyalarının çözülmesinin ve disk erişimin getirdiği ilave yükler sorunlara yol açabilir.
5. Çok nadir de olsa Windows kurulumu sırasında, BIOS'ta veya Aygıt Yöneticisinde Bus Mastering'in (Intel dışı yonga sertleri) veya UltraDMA'nın açık olması verilerin sistemin ayak uydurabileceğinden hızlı iletmesine yol açabilir. Bu gibi nedenlerden dolayı Windows 98 SE sürümünde, ilk kurulum için CD sürücülerin DMA seçeneği işaretsiz gelir, sonradan işaretlemek gerekir.
6. Bir bellek yönetim yazılımı kullanıyorsunuzdur.
7. Sisteminizde virüs vardır.
Bu sorunları çözmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:
1. CD sürücünüzden Windows CD'sini çıkartıp, çeyrek veya yarım daire döndürdükten sonra tekrar takıp OK (Tamam) düğmesine tıklayın.
2. Windows CD'sini çıkarıp yumuşak bir kumaş ile temizleyip tekrar takarak OK (Tamam) düğmesine tıklayın.
3. PC'nizi bir anti-virüs yazılımı ile kontrol edin.
4. Sabit diskinizde bir klasör yaratıp ismini Win98 yapın. Windows CD'sindeki Win98 klasörünün içeriğini buraya kopyalayın. Diskinizde yeterli yer olmasına karşın kopyalama işlemi tamamlanmıyorsa CD'niz hasarlıdır.
5. Windows 98'de hala CAB dosyası hataları alıyorsanız, tüm setup dosyalarını elle tek tek bir klasöre açıp buradan kurmanız gerekebilir. Bu işlem diskinizde yaklaşık 300 MB'lık boş alan gerektirir. Çözme işlemi için Windows 98 başlangıç disketinde veya CD'deki \Oldmsdos klasöründe yer alan Ext.exe yazılımını kullanabilirsiniz. Windows 98 kurulum dosyalarını elle çözmek için şu adımlar izlenmelidir:
1. Yukarıdaki 4. adımda belirtildiği gibi Windows CD'nizdeki Win98 klasörünü diskinize kopyalayın.
2. Windows 98 başlangıç disketini disket sürücünüze takıp PC'nizi boot edin.
3. Sistemi başlangıç disketi ile açıp A:/ komut satırında EXT komutunu verin.
4. CAB dosyalarının yeri sorulduğunda, 1. adımda diskinize kopyaladığınız Win98 klasörünün yolunu (path) girin.
5. Çözülecek dosyalar sorulduğunda *.* yazın.
6. Dosyaların çözüleceği klasör sorulduğunda yine diskinizdeki bu Win98 klasörünü gösterebilirsiniz.
Not: Bu yöntemle Precopy1.cab ve Precopy2.cab dosyaları çözülmez.
7. Tüm dosyalar çözüldükten sonra diskinizdeki Win98 klasöründen setup (kur) dosyasını çalıştırın.
8. Yukarıdaki adımlar sorunu çözmüyorsa, sisteminizin BIOS ayarlarını kullanarak PC'nizi yavaşlatmayı deneyebilirsiniz. Bus mastering, external/internal cache, RAM settings/timings, ve diğer ayarlar PC'nizin hızına etki eder. Bu ayarlar ile ilgili detaylar için anakartınızın kitapçığına bakmanız gerekir. (Resim 7)

EKRAN KARTI PROBLEMLERİ
Ekran kartınızla, kısacası görüntü ile bir probleminiz varsa öncelikle kartınızın en son sürücülerini denemenizi öneririz. Beta sürücülerde bazı sorunlar olabildiği için aslında "son bir iki sürücüyü deneyin" demek daha doğru olur. Ama biz burada size Windows 98'de kullandığınız grafik hızlandırma özelliği ile ilgili, çoğu kişinin farketmediği çok ilginç bir püf noktası vereceğiz. Sisteminizde uyumsuzluk problemleri yaşadığınızda donanımdan grafik hızlandırma özellikleri ile oynayarak bazı şeyleri düzeltebilirsiniz:
1. Denetim Masası'nda (Control Panel), Sistem*Başarım (System*Performance) bölmesini açın ve Grafik (Graphics) düğmesine tıklayın.
2. Burada gördüğünüz kaydırma çubuğu, Windows'un donanımdan grafik hızlandırma özelliğini gösterir. Çubuğu kaydırarak hızlandırmayı farklı seviyelerde ayarlayabilirsiniz. Şöyle ki:
l Sisteminizde görüntü ile ilgili hiçbir probleminiz yoksa kaydırma çubuğu en sağda olsun. Böylece donanımdan hızlandırma özelliği sonuna kadar açılmış olur.
l Kaydırma çubuğunu bir kıl sola taşırsanız, fare imlecinin görüntülenmesi ile ilgili problemler çözülebilir. Bu ayar, donanımdan imleç desteğini, yani ekran kartı sürücüsünün imleç için verdiği desteği kaldırarak bu işi Windows'a yükler. Bu ayarın yapıldığı ayrıca System.ini dosyasında, [Display] kısmına SwCursor=1 satırının eklenmesi ile anlaşılır.
l Çubuğu bir kıl daha sola taşırsanız, ekran kartında bazı bit blok transferleri önlenir, bazı ekran kartı sürücülerinde de bellekte haritalanmış giriş/çıkış komutları iptal edilir. Daha basitçe ifade edilirse, bazı programlarda görüntüyle ilgili olarak çıkan bazı hata mesajlarını önler. Bu ayrın yapıldığı, System.ini dosyasında, [Display] kısmına SwCursor=1 ve Mmio=0 satırlarının, Win.ini dosyasında ise [Windows] kısmına SafeMode=1 satırının eklenmesi ile anlaşılır.
l En soldaki kıl (None) sisteminiz görüntü kaynaklı bir problemden dolayı kilitleniyorsa, fare ve klavyeye tepki vermiyorsa veya benzeri ciddi problemlerde işe yarayabilir. Bu ayrın yapıldığı, Win.ini dosyasında ise [Windows] kısmına SafeMode=2 satırının eklenmesi ile anlaşılır. Ancak bu ayar ekran kartının sürücüleri ile ilgili tüm hıozlandırma desteğini kaldırır ve Windows 98'in görüntüleri ekrana yansıtmak için bit blok transferlerini değil, sadece ekran kartından bağımsız bitmap (DIB - Device Independent Bitmap) motorunu kullanmasını sağlar. Kısacası "Full" hızlandırma dışındaki ayarlar pek önerilmez ama ekran kartınızın yeni sürücülerini yükleyene kadar bazı sorunlarda idare edebilmenizi sağlar. (Resim 8)

MASAÜSTÜ SİMGELERİ SÜREKLİ TİTRERSE
Masaüstündeki veya Denetim Masası'ndaki simgeler sürekli Refresh ediyorsa (yenileniyorsa), simgelerinizin önbellek (cache) boyutunu artırmanız gerekir:
1. Başlat*Çalıştır (Start*Run) satırına REGEDIT yazıp Enter tuşuna basarak kayıt Düzenleyici'yi (Registry Editor) çalıştırın.
2. HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\
Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer bölmesine gidin.
3. Sağ bölmede boş bir yere sağ tıklayıp Yeni*Dizi Değeri (New*String Value) komutunu çalıştırın.
4. Oluşan yeni diziye Max Cached Icons ismini verin.
5. Bu dizinin (satırın) üzerine çift tıklayıp, 2048 değerini girin (gerekiyorsa daha yüksek de tutulabilir)
6. Registry Editor'ü kapatıp Windows'u baştan başlatın.
Not: Bu püf noktasının işe yaraması için Windows'u 3 kereye kadar baştan başlatmak gerekebilir.

INTERNET EXPLORER HATASI
Internet Explorer ara sıra "An internal error occurred in the Windows Internet extensions" hatası veriyorsa, bunun nedeni NetMedic programı olabilir. Sorunu gidermek için \Windows\Start Menu\Programs\StartUp klasöründeki syshook.exe dosyasını kaldırmanız gerekebilir. Veya Windows 98 için http://www.vitalsigns.com/techsuppor...s98_index.html adresinde de bir yama bulunuyor. NetMedic'iniz yoksa ama aynı sorundan şikayetçiyseniz, TCP/IP'yi tekrar yüklemeniz gerekebilir. Bunun için:.
1. Denetim Masası*Ağ (Control Panel *Network) komutunu çalıştırıp TCP/IP'yi seçin.
2. Kaldır (Remove) düğmesine, ardından Tamam (OK) düğmesine tıklayıp TCP/IP'yi kaldırın.
3. PC'nizi kapatı açtıktan (boot ettikten) sonra yine Denetim Masası*Ağ bölümüne gidip Ekle (Add) düğmesine tıklayın. Protocol*Microsoft*TCP/IP'yi seçin ve tüm Tamam (OK) düğmelerine tıklayın. (Resim 9)

WINDOWS 98 DİSK DENETÇİSİ PROBLEMLERİ
Windows 98'e terfi ettikten sonra sabit diskinizle ilgili bazı problemler yaşayabilirsiniz. Önce, bu konuda bazı çözüm önerilerinin Microsoft Knowledge Base sitesinde,
http://support.microsoft.com/support.../5/18.asp?FR=1 adresinde bulunduğunu belirtelim. Windows 98'in, PC'nizdeki IDE denetçisi için yüklediği sürücüler, iki IDE kanalı arasında seri çalışma koşullarını yerine getiremiyor olabilir. Bu durumda iki tür sorun çıkabilir:
l 32-bit dosya sistemi erişimi ve 32 bit sanal bellek kullanımı mümkün olmaz.
l Windows Aygıt Yöneticisi'nde birinci ve/veya ikinci IDE kanalları sarı ünlem işareti ile görülür.
Disk denetçisini aygıt yöneticisinden kaldırıp tekrar yüklemek de sorunu çözmeyebilir. Bu durumun oluşma nedeni, Windows 98 açılırken disk denetçisinin koruma kipli (protected-mode) sürücülerinin doğru başlatılamamasıdır. Bu durum oluştuğunda Registry'ye "NoIDE" adlı bir girdi eklenir ve sonraki açılışlarda da Windows 98'in korumalı kipteki sürücüleri doğru yükleyememesine neden olur. Bu sorun, birinci ve ikinci IDE kanalları arasında seri çalışma isteyen disk denetçilerinde görülür. Bir IDE kanalında sabit disk, diğerinde gerçek kipte (real-mode) çalışan sürücüleri isteyen bir CD sürücü veya benzeri bir aygıt vardır. İki IDE kanalı seri çalıştığından diskin korumalı kipte, CD sürücünün gerçek kipte aynı anda çalışması mümkün olmaz. Dolayısıyla korumalı kip sürücüleri yüklenmeyip gelecekteki hataları gidermek için Registry'ye "NoIDE" diye bir girdi eklenerek her iki aygıt ta gerçek kipte çalışmaya zorlanır. IDE denetçi sürücüleri Aygıt Yöneticisinden kaldırılıp tekrar yüklenebilir. Ancak bazı disk denetçileri bu şekilde korumalı mod sürücülerine geri dönemeyebilir. Windows 98'i tekrar korumalı IDE kipine geçirmek için Registry'den "NoIDE" girdisini kaldırmak gerekir. Bunun için Windows 98 CD'sine bir inf dosyası konulmuştur:
1. Windows 98 CD'sinde, \tools\mtsutil klasöründeki NOIDE.INF dosyasını bulun.
2. Dosya üzerine sağ tıklayıp Yükle (Install) komutunu seçin.
3. Windows 98'i baştan başlatın.
Windows 98 bu şekilde tekrar disk denetçisi için korumalı mod sürücülerini yüklemeye çalışacaktır. Bir sorun çıkmazsa IDE kanallarında sarı ünlem görünmeyecek, dosya sistemi ve sanal bellek 32 bit'te çalışacaktır. Korumalı kip yüklenemiyorsa, bir hata mesajı ile birlikte Registry'ye "NoIDE" girişi tekrar eklenecektir ve diskleriniz bir sonraki Windows açılışında MS-DOS uyumluluk modunda çalışmaya başlayacaktır. Bu gibi durumlarda anakartın yeni bir BIOS'u sorunu çözebilir. Ayrıca disklerin MS-DOS uyumluluk kipinde çalışması sorunu ile ilgili olarak aşağıdaki püf noktasına bakabilirsiniz.

MS-DOS UYUMLULUK KİPİ SORUNU
Denetim Masası*Sistem*Başarım (Control Panel*System*Performance) bölmesinde disk sürücülerinizin MS-DOS kipinde çalıştığı belirtiliyorsa, bir problem var ve diskiniz gerçek hızında çalışmıyor demektir. Nedenleri yukarıdaki püf noktasında belirtildiği gibi olabilir ve NoIDE girdisinin kaldırılması gerekebilir. Windows 98 CD'sindeki NOIDE.INF dosyasını kullanamıyorsanız, Registry'den bunu şöyle kaldırabilirsiniz:
1. Registry Editor'u (Kayıt Düzenleyici) Başlat*Çalıştır satırına REGEDIT yazıp Enter tuşuna basarak çalıştırın.
2. HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Servic es\VxD\IOS altındaki NoIDE girdisini silin.
3. F3 tuşuna basarak tüm Registry'de BAD_IDE girdisini arayarak bulduklarınızı silin ve W'u baştan başlatın.
Windows'da sürücülerin MS-DOS uyumluluk kipinde çalışmasının çeşitli nedenleri olabilir:
l Bug'lı bir aygıt sürücüsü, belleğe yerleşen program veya virüs, Windows yüklenmeden bellekteki INT21h veya INT13h alanına yerleşmiştir. Çözüm varsa yeni ve düzgün çalışan sürücüler yüklemek, Windows açılışında yüklenen programları kaldırmayı denemek ve anti-virüs yazılımları kullanmaktır.
l PC'nizin disk denetçisi Windows tarafından tanınmıyordur. Korumalı kip sürücülerin yüklenmemesi durumundan kaynaklanabileceği için yukarıdaki çözüm işe yarayabilir. Bazı durumlarda Windows'u tekrar yüklemek gerekebilir. Tabii donanım arızası da söz konusu olabilir.
l Disk Denetçisi Aygıt Yöneticisinden kaldırılmış olabilir.
l Disk denetçisi ile başka bir aygıtın sürücüleri arasında çakışma olabilir.
l Windows 9.x 32 bit korumalı kip sürücüleri desteklenmeyen veya uyumsuz bir aygıt bulmuştur.
Bu sorunla ilgili olarak Microsoft, Windows 95 OSR2 ve OSR2.1 sürümlerinde Ultra DMA modunu destekleyen disk ve denetçiler kullanılırken diske erişim sırasında sistemin çökmesini engelleyen bir yama çıkarmıştır. Bu yama http://support.microsoft.com/downloa...s/remideup.exe adresinde bulunabilir. Konuyla ilgili pek çok detay bilgi için Microsoft destek sitesinde (http://support.microsoft.com/search/default.asp), Q126855, Q130179, Q151911, Q152701, Q175629, Q82923 numaralı makaleleri aratabilirsiniz.

CD SÜRÜCÜ ÇALIŞMIYOR
Windows 98'i yükledikten sonra CD-ROM sürücünüze erişemiyorsanız , iki kanallı IDE denetçisi yapısından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda;
1. Denetim Masası*Sistem*Aygıt Yöneticisi (Control Panel*System*Device Manager) bölümüne girin.
1. Listede Sabit Disk Denetçileri'ni (Hard Disk Controllers) açın.
2. Altında PCI Busmaster IDE denetçinizi göreceksiniz; bunun üzerine çift tıklayın
3. Ayarlar (Settings) bölmesinde Dual IDE Channel Settings listesinden Her iki IDE kanalı'nı (Both IDE Channels) seçin. OK (Tamam) düğmelerine tıklayıp Windows'u baştan başlatın. (Resim 10)

DİSKİM FAT32 OLMUYOR
Windows 98 ile birlikte diski FAT32 yapan bir dönüştürücü aracın geldiğini biliyorsunuz. Bu araç ile FAT16 olan diskinizi FAT32 yapmak ister de belleğin yetmediği, config ve autoexec dosyalarınızı değiştirmeniz gerektiği ile ilgili bir hata mesajı alırsanız, şu yolu izleyebilirsiniz:
1. C sürücünüz altındaki Autoexec.bat ve Config.sys dosyalarını başka bir klasöre yedekleyin.
2. C:/altında Autoexec.bat ve Config.sys ismiyle ama içi boş iki dosya yaratın.
3. Windows'ta ekran kartınızın sürücülerini iptal edip kartınızı Standart VGA olarak tanıtın.
4. Windows 98'i başlatıp FAT32 dönüştürücüyü çalıştırın.
İşlem bittikten sonra yedeklediğiniz eski Autoexec.bat ve Config.sys dosyalarını tekrar C:/ altına kopyalayın. Ekran kartı sürücülerinizi tekrar yükleyin.
Bu konudaki diğer önerileri http://support.microsoft.com/support.../5/61.asp?FR=1 adresinde bulabilirsiniz.

WINMODEM PROBLEMLERİ
Winmodem'lerle sorun yaşauyan pek çok kişi var. Aşağıda da bazı olası çözümlerini bulacaksınız:
1. Tüm uygulamaları kapatın. Ctrl + Alt + Del'e basıp Explorer ve Systray dışında başka bir şey varsa bunlaerı da sonlandırın, sadece bu ikisi kalsın.
2. Denetim Masası*Modem (Control Panel*Modems) bölümünden Winmodem'i seçin ve kaldırın. Birden fazla kuruluysa, Properties*Ports*Uninstall yolunu seçin
Not: Denetim Masası'nda Winmodem simgesi varsa uninstall işlemi için bunu seçin.
3. Denetim Masası*Sistem*Aygıt Yöneticisi (Control Panel*System*Device Manager) bölümüne girin; bilinmeyen (unknown) donanım varsa bunları da kaldırın. Burada modem ve portlar bölümünü kontrol edip hiçbir yerde Winmodem kalmamasını sağlayın.
4. Windows 98 CD'sinde \drivers\modem\3com-usr\winmodem klasörüne girin, wmregdel.exe dosyasını çalıştırın. Ekrandaki talimatları takip edin.
5. Sistemi Başlat menüsünden kapatın, 20 sn kadar bekleyip tekrar açın.
6. Yeni donanım bulundu mesajı geldiğinde Disketi Var (Have Disk) New seçeneği ile sürücülerin bulunduğu klasörü modemin disketinden elle gösterin. Sürücü disketi yerine Windows 98'i de gösterebilirsiniz, ancak Windows 98 sürücüleri "generic" sürücülerdir, daha sonra gerçek sürücülerine terfi etmeniz gerekir.
Bu şekilde Winmodem çalışır.
Not: Internet üzerindeki kaynaklar, seri numarası 112501 ve 112502 ile başlayan Winmodem'lerin bug'lı olduğunu belirtmektedir. Türkiye'deki Winmodemlerden bugüne dek böyle bir şikayet gelmemekle birlikte, Türkiye'ye kaçak getirilen modemler de olabileceği için kontrol etmeniz önerilir.
Win 98 Terfisi Sonrası DosBox Desteği: Windows 98'e terfi ettikten sonra bazı Winmodemlerde DosBox özelliğinin çalışmadığı bildirilmektedir. Winmodem'iniz DosBox'u destekliyorsa, bu özelliği çalıştırmak için şu adımları izleyin: Denetim Masası'ndan Winmodem'i çalıştırın; Port Settings bölmesinde Enable Dos Boxes seçeneğindeki işareti kaldırın. (Bu seçenek yoksa Winmodeminiz DOSBox desteklemiyordur.) Aynı işlemi tekrarlayıp, bu sefer Enable Dos Boxes seçeneğinin işaretini tekrar koyun. PC'nizi baştan başlatın. Bu konuda ilave bilgi Microsoft Knowledge Base arşivinde, http://support.microsoft.com/support/kb/articles/q188/
6/01.asp?FR=1 adresinde bulunabilir.

WIN98'DE PCI MODEM ÇALIŞMIYOR
Windows 98'i kurduktan sonra, PCI modem'iniz tanınmıyor olabilir. Bu gibi durumlarda PCI Aygıt Yöneticvisi'nin Diğer Aygıtlar bölümünde Seri PCI Denetçisi (PCI Serial Controller) olarak görünebilir. Bu durumun nedeni, Windows 98 CD'sinde PCI seri denetçi sürücülerinin olmamasıdır. Sorunu çözmek için modeminizin sürücülerini aşağıdaki gibi güncelleyin:
1. Denetim masası*Sistem*Aygıt Yöneticisi (Device Manager) bölümüne girin.
2. Diğer Aygıtlar (Other Devices) listesinden PCI Seri Denetçisi'ni (PCI Serial Controller) seçin, Özellikler'e tıklayın.
3. Sürücü (Driver) bölmesinden Sürücüyü Güncelle (Update Driver ) düğmesine tıklayın.
4. İleri (Next) düğmesine tıklayıp daha iyi bir sürücü arama seçeneğini (Önerilen - Recommended) işaretleyin. İleri düğmesine tıklayın.
5. Modeminizle gelen CD veya disketi takın ve ekrana gelen seçenekler içinde takılı olduğu sürücünün (A:/ veya CD-ROM) seçili olmasına dikkat edin. İleri düğmesine tıklayın.
6. Sürücü güncelleme uyarısı alırsanız Evet (Yes) düğmesine tıklayın.
7. İşlemi tamamlayıp PC'nizi baştan başlatın.

JPG'LER GÖRÜNMÜYORSA
Windows 98 ile birlikte klasörlerde - daha doğrusu Windows Gezgini'nde - Web sayfası görünümü işaretliyse, seçilen JPEG dosyalarının sol tarafta öngörünümünün verildiğini bilirsiniz. Ancak Windows'un bu özelliği kaybettiği durumlarla sık karşılaşılır. Bu özelliği geri getirmek için, Başlat*Çalıştır (Start*Run) komut satırına:
l Internet Explorer 4 sürümünüz varsa regsvr32.exe /i shdocvw.dll
l Internet Explorer 5 sürümünüz varsa regsvr32.exe /i shdoc401.dll
yazın ve Enter tuşuna basın. Sorun düzelecektir. (Resim 11)

KERNEL HATALARI
Windows hata mesajları arasında KERNEL32.DLL hata mesajları en ünlüsüdür ve sık tekrarlanıp insanı deli eder. Bu hata mesajı içinde çeşitli sürücüler (Explorer, Guide.exe, Msgsrv32, Commgr32, Mprexe ve diğerleri), ile ilgili Geçersiz Sayfa Hatası (Invalid Page Fault) mesajı alıyorsanız, paroal dosyanızın bozulmuş olması kuvvetle ihtimaldir. Bu durumda parola dosyanızı aşağıdaki şekilde yeniden oluşturmalısınız: \Windows klasörünü açın. .pwl soyadlı bütün dosyaları silip Windows'u tekrar başlatın.
Not: Bu işlem bütün şifrelerinizi silecektir, Bu yüzden, önceden tüm şifrelerinizi - sonradan tekrar girmek için - bir kenara not alarak bu işe girişmenizi öneririz.
"MSIMN caused an invalid page fault in module KERNEL32.dl" gibi bir hata alıyorsanız, PC'nize Happy99 virüsü bulaşmış olabilir. Bu virüsü temizleme konuda http://www.infinisource.com/cleaner.html adresinde detaylı bilgi bulabilirsiniz.
Kernel32 hatalarının diğer genel nedenleri arasında şunlar sayılabilir:
l Uyumsuz veya kalitesiz bellek kullanmak.
Bellekte çok bariz bir kusur varsa şu şekilde bulunabilir: C:/config.sys dosyasına DEVICE=C:\WINDOWS\HIMEM.SYS /TESTMEM:ON
satırını ekleyin (Başlat*Çalıştır >msconfig* Config.sys bölümünden de ekleyebilirsiniz). Windows'u baştan başlatın. Açılırken ekranda 'in xx:xxxxxx adresinde güvenilmez bellek adresi bulduğuna dair bir mesaj alırsanız bellek problemi vardır. Ancak bu mesaj her zaman çıkmayabilir. Bellek testi yapan BCM Diagnostics programını http://www.bcmcom.
com/utilities/windiag.zip adresinde bulabilirsiniz.
Bu tür bir başka shareware program da http://www.ami.com/utilities/default.html adesindeki kayıt formu doldurularak elde edilebilir. Öte yandan bellek testinin çok güç bir iş olduğunu ve her zaman mutlaka markası bilinen, kaliteli bellek kullanılması gerektiğini hatırlatalım.
l Bir diğer neden overclocking. İşlemcinizi overclock ettiyseniz, PC'niz ve özellikle belleğiniz bunu kaldıramıyor demektir.
l Grafik hızlandırma seçeneği, ekran kartınızın destekleyebildiğinden daha yüksek ayardadır. Bu ayar ile ilgili bilgileri, yukarıda, "Ekran Kartı Problemleri" başlığı ile vermiştik.
l Sürücüler bozuk veya eskidir; özellikle de ekran kartı sürücüleri. Özellikle Internet Explorer ile ilgili hataların ekran kartı sürücüsü güncellenerek giderildiği bilinmektedir.
l PC'nizin havalandırması (işlemci veya güç kaynağı fanı) düzgün çalışmıyordur. Özellikle tozdan dönemez hale gelen fanlara dikkat etmek gerekir.

DIBENG.DLL MODÜLÜNDE GENEL KORUMA HATASI
Windows 98, Windows 98 SE, IE4 veya IE5 çalıştırırken aşağıdaki gibi rasgele bir Genel Koruma Hatası ((General Protection Fault - GPF) alabilirsiniz:
caused a general protection fault in module DIBENG.DLL.
Burada hataya yol açan programı belirtir. Bu hata, sisteminizde uyumsuz bir aygıt sürücüsü yüklüyse çıkabilir. Hatayı engellemek için en başta donanım aygıtlarınızın en güncel sürücülerini ilgili firmaların Web sitelerinden indirip yüklenmenizi öneririz, ancak bu tür bir soruna en çok hatalı ekran kartı sürücülerinde rastlandığını belirterek, bu durumdan emin olmak için bir deneme yöntemi söyleyelim. Denetim Masası*Görüntü Özellikleri*Ayarlar*Gelişmiş (Control Panel*Display*Settings*Advanced) bölümünden ekran kartınızın sürücüsünü değiştirmek için Değiştir (Change) düğmesine tıklayın. Ekrana gelen ileti kutularında aşamaları takip ederek Windows listesinden Standard Display Adapter (VGA) sürücülerini yükleyin. Bu şekilde hata mesajları ortadan kalkıyorsa sorun ekran kartı sürücülerindedir. Tabii bu modda sadece 640x480 çözünürlükte ve 256 renkte çalışabilirsiniz. Ekran kartınız için düzgün sürücüleri bulup aynı yerden tekrar yüklemeniz önerilir.

WINDOWS AÇILIRKEN ISS'Mİ OTOMATİK ARIYOR
Windows açıldığında modeminiz siz istemeden otomatik olarak ISS'nizi aramaya başlıyorsa, nedeni aşağıdakilerden biri olabilir:
l Web sayfalarındaki güncellenmiş bileşenleri otomatik olarak kontrol eden bir program kullanıyorsunuzdur.
l ISS'nizin numarasını çeviren bir programın kısayolu Windows/StartUp klasöründe yer alıyordur.
l Bilgisayarınızda buna neden olan bir virüs (özellikle de bir "truva atı") bulunmaktadır. (Bu durumda truva atlarını - yani, kullanıcılar arasında söylenegeldiği şekilde trojanları - tespit eden bir anti-virüs yazılımı kullanmanız önerilir.
l Sisteminizde Symantec WinFax yüklüdür.
Tüm bu sorunlar için önerilen çözümler ile ilgili detayları Microsoft Knowledge Base sitesinde, http://support.microsoft.com/support.../3/12.asp?FR=1 adresinde bulabilirsiniz.

SORUNLU İÇERİK DANIŞMANI
Internet Explorer'da bir Web sayfasına bağlanırken İçerik Danışmanı (Content Advisor) ile başınız dertteyse, yani IE4 veya IE5 bununla ilgili bir hata mesajı çıkarıp bazı sayfaları göstermemekte diretiyorsa, ya İçerik Danışmanına bir şifre koymuşsunuz, veya bir şekilde bir hatadan dolayı İçerik Danışmanı devreye girmiş demektir. Şifrenizi hatırlamıyor olsanız bile İçerik Danışmanını devreden çıkarmak ve bu sorunu çözümek oldukça basit.: Başlat*Çalıştır (Start*Run) satırına REGEDIT yazıp Enter'a basarak Registry'i açın. HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/Current Version/Policies/Ratings klasörü altındaki "Key" değerini silin. Windows'u kapatıp açın. Düzelmemişse Internet Explorer'da Araçlar*Internet Seçenekleri*içerik (Tools*Internet Optionhs*Content bölümünde Devreden Çıkar (Disable) düğmesine tıklayın. (Resim 12)

INTERNET EXPLORER 5.01'E 128 BİT GÜVENLİK
Haber gruplarımızdaki bazı kullanıcıların belirttiği bir sorundan bahsedelim. IE5 üzerine, 128 bit'lik güvenlik şifrelemeli (encryption) IE 5.01 yüklendiğinde hala eski, 56 bitlik güvenlik şifrelemesi (Help*About... komutuyla, Chipher Strength kısmında görebilirsiniz) geçerli olabilir. Bunun nedeni eski IE5'in güvenlik seviyesinin değişmeden kalması. Ancak düzeltmek mümkün:
1. IE5.01'i yüklemeden önce PC'nizi kapatıp açın, Açılışta, siyah ekranda Ctrl tuşunu basılı tutun.
2. Açılan menüden "Sadece komut istemi" (Command prompt only) seçeneği ile DOS komut satırına geçin.
3. Windows/System dizinine geçip
ren schannel.dll schannel.old
komutunu verin.
4. Sistemi kapatıp Windows'un açılmasını bekleyin ve 128 bit'lik IE5.01 sürümünü yükleyin. (Resim 13)

Y2K GÜNCELLEMESİ YÜKLENEMİYOR
Windows 98 için Microsoft Web sitesinden indirdiğiniz Y2K güncellemeleri yüklenemiyorsa, önce tüm açık programlarınızı kapatın. Sonra Ctrl+Alt+Del tuşlarına basın. Ekrana gelen ileti kutusunda Explorer ve System dışındaki satırları (programları) tek tek seçip Görevi Sona Erdir (End Task) düğmesi ile kapatın. Explorer ve System Tray Windows'un çalışması için gereklidir, bir tek bunlar kalsın. Artık Y2K güncellemesini tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz.
Not: Y2K terfisini gerçekleştirdikten sonra Windows Başlangıç Disketinizi de yenilemeyi unutmayın.

BİLGİSAYARIM GEZGİN AÇSIN
Masaüstündeki Bilgisayarım (My Computer) simgesine çift tıklayınca sisteminizdeki sürücüleri ve Masaüstü, Çevirmeli Ağ gibi öğeleri gösteren tek bölmeli bir pencerenin açıldığını bilirsiniz. Peki, bu pencerenin Windows Gezgini gibi iki bölmeli (solda ağaç yapısı halinde sürücüler, sağda seçilen sürücü veya klasörlerin içeriği görüntülenecek şekilde) açılmasını ister misiniz? O halde;
1. Kayıt Düzenleyici'yi (Registry Editor) açın.
2. HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{20d0
4fe0-3aea-1069-a2d8-08002b30309d}\Shell bölümünde Shell klasörü üzerine sağ tıklayıp Yeni*Anahtar (New*Key) komutunu çalıştırın. Oluşan yeni klasöre "open" (tırnaklar yok) ismini verin.
3. Open klasörünün üzerine de sağ tıklayın ve yine Yeni*Anahtar komutunu çalıştırın. Oluşan bu klasöre de "command" (tırnaklar yok) ismini verin.
4. Command klasörünü seçin. Sağ bölmede Default üzerine çift tıklayın ve açılan ileti kutusundaki satıra "explorer /e, c:\windows" yazın (tırnaklar gene yok). İşte bu kadar... (Resim 14)

DİSKİNİZİ HIZLANDIRIN
Şimdi de size haber gruplarında bulduğumuz bir püf noktasını verelim. Bu püf noktası UDMA çalışan ama nispeten eski disklerde Windows'u BusMastering DMA sürücülerini yüklemeye zorlayarak disk performansını artırıyor, hatta Windows diskin MS-DOS uyumluluk modunda çalıştığını söylüyorsa, bunu düzeltiyormuş.
Aygıt Yöneticisi'nde DMA seçeneği işaretli olsa da yavaş çalışan diskler için bir çözüm olarak sunuluyor (Not: UDMA/66 bir diski UDMA/66 kanalından kullanıyorsanız DMA seçeneği görünmez.) Biz denedik, diskimiz zaten düzgün çalıştığı için bir fark göremedik, ama zararı da olmadığını gözledik:
1. Windows/INF klasörünü açın. MSHDC.INF ve DISKDRV.INF dosyalarını bulun. Bunların bir yedeğini (ne olur ne olmaz diye) alın.
2. MSHDC.INF dosyasını açın, [ESDI_AddReg] bölümünün altına (yoksa) aşağıdaki satırları ekleyin:
HKR,,IDEDMADrive0,3,01
HKR,,IDEDMADrive1,3,01
HKR,,IDEDMADrive2,3,01
HKR,,IDEDMADrive3,3,01
3. DISKDRV.INF dosyasını açın, [DiskReg] bölümünün altına (yoksa) aşağıdaki satırları ekleyin:
HKR,,IDEDMADrive0,3,01
HKR,,IDEDMADrive1,3,01
HKR,,IDEDMADrive2,3,01
HKR,,IDEDMADrive3,3,01
4. Dosyaları kaydettikten sonra diskinizi Güvenli Kip'te açın, Aygıt Yöneticisi'nden tüm disk ve CD sürücülerinizi kaldırın.
5. Windows'u tekrar başlatın. Windows 98 disk ve CD sürücülerinizi tekrar tanıyacaktır. Son olarak diskinizi defragmante edin.
Kutu yazı

WINDOWS SUxxxx HATA MESAJLARI
Windows kurulumu sırasında SUxx ile başlayan hata mesajlarından birini alırsanız, sisteminiz ile ilgili bir sorun var demektir. Aşağıda bu hata nmesajlarının ne anlama geldiğini açıklıyoruz.
l SU0010, SU0012, SU0015, SU0016: Kurulum sırasında bu hata mesajlarından birini alırsanız, farklı bir işletim sistemi üzerine (Windows NT, OS/2 vs.) Windows yüklüyorsunuz demektir. Bu işletim sistemleri bir arada çalışabilirler, ancak genelde ayrı disk bölmelerine yüklenmeleri önerilir. Bu konudaki açıklayıcı bilgileri http://www.
windows-help.net/windows98/setup-1.txt adresinde bulabilirsiniz.
l SU0011: Sabit diskinizin şifre korumalı olduğunu gösterir. Önce bu şifre korumasını kaldırmalısınız. Bu amaçla kullandığınız bir yazılım varsa bunu kontrol etmelisiniz. Ayrıca BIOS'ta Virus Protection gibi boot sektör'e yazmayı engelleyen bir komut aktif (Enabled) durumdaysa, Windows yüklemeden önce bunu Disabled yapmak gerekir.
l SU0013: Windows 98'i kurabilmek için , kurulumu yaptığınız disk sürücüsü bir MS-DOS boot bölmesi olmalıdır. Bu sürücü HPFS veya NTFS dosya sistemine sahipse, Windows'u kurmadan önce bir MS-DOS boot bölmesi yaratmalısınız. Bu dosya sistemleri ile ilgili açıklama, dosya sistemini oluşturan işletim sistemi (NT, OS/2) ile birlikte gelir ve gerekli araçlar bu işletim sistemlerinin başlangıç disketlerinde yer alır. Windows 98 başlangıç disketi ile NTFS dosya sistemini MS-DOS boot bölmesi haline getiremezsiniz.
Bu hata mesajını, üçüncü parti bir bölmeleme yazılımı (EZ Drive, Disk Manager vs.) kullanıyorsanız da alabilirsiniz. Öyleyse, sisteminizi boot edip Windows'u MS-DOS komut satırından kurmanız gerekir.
l SU0018: Şu hata mesajını alıyor olabilirsiniz: "Setup cannot create files on your startup drive and cannot set up Windows 98. There may be too many files in the root directory of your startup drive, or your startup drive letter may have been remapped." Bir sürücünün kök dizini maksimum 512 öğe (dosya veya klasör) içerebilir. Bu mesaj da 512 öğeden daha fazlasının olduğunu gösterir ve Windows 98 kurulum aracı, kurulum için gerekli dosyaları diskinize kopyalayamaz. Kök dizinden bazı gereksiz dosya ve klasörleri silip tekrar kuruluma başlamanız gerekir.
Not: 8.3 formatından uzun dosya ve klasör isimleri kullanılmışsa, bu 512 öğe sınırlaması daha da düşebilir.
l SU0167: PC'nizde Windows'dakinin dışında Desktop adlı bir dosya veya klasör bulunuyorsa bu hata mesajı çıkar. Kurulum öncesi ismini değiştirmeniz gerekir.
l SU0410: Kurulum aracı gerekli bir dosyayı açamıyor veya bulamıyordur. Bu dosya bozuk veya kayıp olabileceği gibi bellek yetersizliği de söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda bir Windows başlangıç disketi yaratıp sisteminizi bununla açmanız ve kurulumu MS-DOS komut satırından gerçekleştirmeniz önerilir.
l SU99xxxx: Windows'un adlandıramadığı bir kurulum hatası ile karşılaştığı durumlarda SU99xxxx hata mesajı verilir. Bu hatalar genelde konvansiyonel (geleneksel) belleğin düşük olmasından kaynaklanır. Yine bir Windows başlangıç disketi yaratıp sisteminizi bununla açmanız ve kurulumu MS-DOS komut satırından gerçekleştirmeniz önerilir.
 
Yukarı Alt