Kayıt
23 Ocak 2008
Mesajlar
8.248
Beğeniler
0


Türk spor tarihinde saygın duruşu ile derin bir iz bırakan, son nefesine kadar yüreğinde Galatasaray sevgisini taşıyan, eski başkanlarımızdan Özhan Canaydın'ı aramızdan ayrılışının birinci senesinde özlemle ve saygıyla anıyoruz.

Galatasaray Spor Kulübü
Özhan Canaydın [1943-2010]

Galatasaray Spor Kulübü eski başkanı, eski basketbolcu, iş adamı.
1958 yılından 1964 yılına kadar aktif olarak basketbol oynamıştır. 1957 yılında 155 sicil numarasıyla Galatasaray Spor Kulübü üyesi olan Özhan Canaydın, bu dönemde 14 yaşındaydı ve kulübün en küçük üyesi olmuştur. Basketbol oynadığı dönemde, 1962 yılında Genç Milli Takım'da Avrupa Gençler Şampiyonası'na katılmıştır. Galatasaray Basketbol Yıldız ve Genç takımlarında da oynamış olan Canaydın, 1963'te Türkiye Şampiyonu olan Galatasaray Basketbol Takımı 'ndaki 8 kişiden biri olmuştur. 1965 yılında Asuman Canaydın ile evlenmiş ve mutlu bir evliliği olan Canaydın, 2 çocuk ve 4 torun sahibi olmuştur. Oğlu Murat Canaydın da 1989 yılı Galatasaray Lisesi mezunudur ve şu anda aile şirketinin başında bulunmaktadır.
Özhan Canaydın, 1963 yılında, babasının mesleği olan tekstil sektöründe iş hayatına başlamıştır. Kısa bir süre sonra babasından ayrılarak kendi işini kurmuştur ve 1984 yılında İtalyanlarla ortaklığa girerek dokuma, tekstil, örgü, boya ve konfeksiyon alanında yatırımlarda bulunmuştur. Türkiye'de Bursa'da Nilüfer'de Canaydın İlköğretim Okulu ve organize sanayide fabrikası bulunmaktadır. Biesseci adıyla ismini duyurmuş bu fabrika 20.000 m² kapalı alan üzerine kuruludur ve 1.200 çalışanı vardır. Bu fabrikada Kappa, Nike, Next, Lacoste, Fila, Adidas, Mavi Jeans için ihracata yönelik üretim yapılmaktadır. Özhan Canaydın, Galatasaray Spor Kulübü Başkanlığı' na aday olması dolayısıyla o dönem tüm işlerini profesyonel yöneticilere devretmiştir.
Galatasaray Spor Kulübü'nde çeşitli yöneticilik görevlerinde bulunan Canaydın, Ali Tanrıyar, Alp Yalman ve Faruk Süren yönetimlerinde aktif olarak yer almıştır. Mart 2002 seçimlerinde Galatasaray Spor Kulübü Başkanlığı'na adaylığını koyan Özhan Canaydın, bu seçimi kazanarak Galatasaray Spor Kulübü'nün 33. başkanı olmuştur. Mart 2004 ve Mart 2006 seçimlerinde de başarılı olan Özhan Canaydın, Galatasaray Spor Kulübü'nün, üç dönem üst üste başkanlığını yapmıştır.
Galatasaray Spor Kulübü başkanlığını yürütürken aynı zamanda bir dönem de Türkiye Kulüpler Birliği başkanlığı yaptı. Türk Sporunda fair play anlayışının en büyük temsilcilerinden biri olmuş olan Canaydın, 2 yıldır Pankreas kanseri nedeniyle tedavi görmekte iken durumu ağırlaştı ve 22 Mart 2010 Pazartesi saat 23.30 civarında, tedavi gördüğü Bursa Acıbadem Hastanesi'nde hayatını kaybetti.
Galatasaray Spor Kulübü başkanlığına 2002 de seçilerek,takımı şampiyonluğa ulaştırmış Mircea Lucescu ile yolları ayırmış ve gönüllerin hocası olarak lanse ettiği Fatih Terim i göreve getirmiştir. Daha sonra 2 senelik periyotta alınan başarısız sonuçların ardından Fatih Terim i istifaya davet etmiş ve istifa olayından sonra takımın başına Gheorghe Hagi yi getirmiştir. Her seçim döneminde arkasına bir koz alarak yoluna devam eden Canaydın ilk seçimde Fatih Terim, ikinci seçimde camianın çok sevdiği Ergun Gürsoy, üçüncü seçimde de Adnan Polat ı seçim kozu olarak kullanmıştır. Takıma 3 dünya yıldızı sözü verip, daha sonra takım içindeki futbolcuları yıldız transfer göstererek taraftarın oldukça tepkisini çekmiştir. Fenerbahçe'nin, Galatasaray'ı 6-0 yendiği maçta rakip başkan Aziz Yıldırım'ın elini her golden sonra sıkması fair play açısından bir devrim niteliği taşısa da, çoğu taraftar bu olaydan sonra rahmetli Canaydın'a tepkisini sert tezahüratlarla göstermiştir.​
 
Kayıt
6 Şubat 2007
Mesajlar
335.487
Beğeniler
1.633
Şehir
Taksim/IST.
Server
Flora
Takımı
Galatasaray
büyük işler yapmıştı gerçekten helal olsun tekrardan güzel anılarla anılması bir harika.
 
Kayıt
24 Mayıs 2007
Mesajlar
369
Beğeniler
0
extraloob demiş ki:
büyük işler yapmıştı gerçekten helal olsun tekrardan güzel anılarla anılması bir harika.
Allah rahmet eylesin.

Mesajlarıma bakarmısınız 1 gündür mağdurum.
 
Yukarı Alt