Server
Flora
Takımı
Galatasaray
NVIDIA'dan yeni DirectX 10.1 kartı: GeForce GT 240

NVIDIA, tüm ürün yelpazesini 40nm üretim tekniğiyle üretilmiş yeni işlemcilerle gençleştirme projesini adım adım ilerletiyor. Firma, geçtiğimiz ay giriş düzeyi için GeForce GT 210 ve GT 220 kartlarını çıkartmış, bu kartlarla GeForce 9400, 9500 gibi giriş düzeyi kartları artık piyasadan çekilme sürecine geçirmişti. Firma şimdi GeForce GT 240'ı duyurarak, yeni işlemcilerini orta düzeye de taşıyor.

Esasen GeForce 9600GT'nin yerine geçecek şekilde tasarlanmış gibi gözüken GT 240, GT215 kodlu grafik işlemcisini kullanıyor. 96 kaplama ünitesi bulunan işlemci, 128 bit bellek arabirimine sahip. NVIDIA'nın belirlediği işlemci hızı 550 MHz. İşlemci, DirectX 10.1 destekliyor.

Bellek olarak GeForce GT 240 kartlarında GDDR3 ya da GDDR5 bellek kullanılabiliyor. GDDR3 kullanıldığında bellek saat hızı 1 GHz, GDDR5 kullanıldığındaysa 1.7 GHz düzeyinde. Üreticiler kartı 512 MB ya da 1 GB bellekle donatabiliyorlar. Üreticiler kartı overclock etmek ya da istedikleri tipte soğutucu kullanmak konusunda alabildiğine serbestler, dolayısıyla çok farklı tipte GT 240 kartlarıyla karşılaşacağımız kesin.

NVIDIA'nın GT 240 kartları için öngördüğü fiyat 99$, ancak tahmin edeceğiniz gibi bu fiyat ülkemize daha yüksek olarak yansıyacak. Kartın performansıysa, yayınlanan testlere bakılırsa emektar GeForce 9600GT'dan çok az yüksek. Dolayısıyla kartın 9600GT'den az yüksek fiyatla piyasaya gireceği ve 9600GT'nin zamanla kaybolup, yerini GT 240'a bırakacağı söylenebilir.

Tüm üreticiler GT 240'lı kartlarını duyurmuş durumdalar. Şu ana kadar elimize GT 240'lı ürün duyurusu geçen firmalar arasında Biostar, Leadtek, MSI, Palit, Point of View, Sparkle ve Zotac var.

Yukarı Alt