Kayıt
10 Mayıs 2007
Mesajlar
1.003
Beğeniler
0
Şehir
Yzgt..!!
Garip ismi, Alışılmışın dışındaki çalışma prensibi ile pek de duymadığımız bir Antivirüs ve Güvenlik paketi, mks_vir...

Adı gibi ilginç olan bu virüs ve güvenlik duvarı paketinin tarihi, aslında çok da eski bir geçmişe dayanmıyor. Program ilk olarak 1987 yılında virüslerin bir anda ortaya çıkıp çok büyük zararlar vermeye başladığı bir zamanda hazırlanmış ve geliştirilmeye devam ediliyor. Geçen yıllar, üretici firmayı daha da olgunlaştırmış olacak ki program, antivirüs paketi yanında güvenlik duvarı, e-posta tarayıcısı, Windows kayıt defteri koruması ve uygulama izleyicisi ile tam bir Güvenlik paketi durumuna getirilmiş.

Yazılım, diğer antivirüs programlarından sadece ismiyle değil, çalışma prensibi ile de ayrılıyor. Virüs taraması yapabilme kabiliyetinden daha çok virüslerin sisteme girmesini dahili olarak önleme stilinde çalışan uygulama, bunun için kendini Windows kaynak kodları arasına gizlemeyi uygun görüyor. Böylelikle birçok virüsün kendini gizleyip de Windows içine saklanması hilesini onlara karşı da kullanabiliyor. Gerçekten de orjinal bir fikir bu. Ancak virüs tanıma, güncelleme ve temizleme konusunda aynı orjinalliği ne yazık ki Antivirüs kategorisindeki rakipleri kadar iyi tutturamıyor. Yine de çalışma prensibi ve tarama hızı açısından ortalamanın bir hayli üzerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Güvenlik duvarını, program yapımcılarının sadece pakette dursun ve bazı Ad/Spy sitelerini açılmadan önlemesi için çalışsın diye eklediklerini düşündüğümüz Mks_Vir, yine de hızlı tarama gücü ve değişik çalışma prensibi ile denenebilecek bir Antivirüs programı.

Features:
*** Antivirus monitor, deeply embedded in the core of the Windows system, controls in the real time all the file operations. For that reason it is able to stop the activation of a virus in course of executing operations on the hard disk, floppy disk, CD/DVD or other carriers. The monitor, at the activation, checks whether in the computer memory there is a virus installed. If this is the case, the virus is removed.

*** Disk and file scanner is a traditional element of antivirus software. During one quick run it can scan many physical and network drives. It detects viruses, Trojan horses and Internet worms. Moreover, beside the standard scanner operating in the Windows environment, mks_vir package contains also a 32-bit DOS scanner (fully compatible with the Windows version). This scanner allows to delete viruses from files used by the Windows system, and also to delete viruses located in the boot sector and the partition table of the hard drive. Under special circumstances, it is possible to disinfect the computer after starting it from the installation CD or from the start-up floppy disk of mks_vir package.

*** Email scanner. mks_mail module allows to use the electronic mail safely. mks_mail is compatible with all the mail programs, e.g. Outlook, The Bat, Eudora, Pegasus. By means of scanning the dataflow between the server and the mail client, it removes all the threats, among others Internet worms that have become one of the most serious threats throughout the last two years. Thanks to those functions, the user does not have to remember about the necessity to scan files attached to messages.

*** Automatic updater. The function of mks_update automatic update module is to provide the computer with the most recent virus definitions and mks_vir package elements on current basis. The program reacts to alerts published by the manufacturer the moment new threats emerge. After the Internet connection has been detected, the update process of the package starts. mks_update program allows to minimise the costs of Internet connections thanks to the mechanism of repository. In small networks only one workstation has to connect to the Internet in order to download the update elements. Other stations update the program through the local network from that station. After installing mks_update, the user can forget about the necessity of updating mks_vir software, since mks_update remembers about it.

*** Administration system. mks_administrator is an advanced administration system allowing to centrally control the update process and the operation of mks_vir program in corporate w networks.
This system allows to undertake the following actions:
- automatic update of the most recent version of antivirus software,
- central management of monitor configurations on the client stations (directly on individual stations or in groups),
- possibility to disable the monitor deactivation option by the user working on one of the stations,
- possibility to disable the option to change configuration by the user,
- task scheduling,
- update of the software at any time, as many times as wanted,
- scanning of the stations in search of viruses, e.g. out of the business hours,
- access to the central base of logs and reports on the activity of viruses,
- access to central information on software installed on workstations, including: data related to the monitor status, dates of the software versions, version of the operating system,
- management of the group of servers with the use of one console.

*** Additional benefits. The specialists of the Antivirus Laboratory constantly control threats appearing in the Internet and prepare cures against new viruses in the shortest possible time (2-3 hours).

Homepage - http://english.mks.com.pl


Download:

Code:

http://rapidshare.com/files/12095949/mk ... _HoCuS.rar

Serial:

Code:

http://rapidshare.com/files/12095327/mk ... _HoCuS.rar

Pass: hackhell
 
Yukarı Alt