1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Microsoft mavi ekran sorununa çözüm getirdi


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]

  Windows XP kullanıcılarının bir süredir başına bela olan mavi ekran sorununu, bakın MS nasıl çözdü.

  Microsoft'un salı günü yamaları arasında Windows XP kullanıcılarının karşılaştığı mavi ekran sorununa da bir çözüm vardı.

  Bu sorun güncellemeden sonra görülüyordu. Başta Microsoft'un hatası sanıldı ancak mavi ekranın rootkit virüsü bulaşmış bilgisayarlarda güncelleme yapılınca ortaya çıktığı anlaşılmıştı.

  Başta yayından kaldırılan güncelleme, yeni haliyle artık kullanıcının bilgisayarını kontrol ediyor. 32 bit sistem lerde görülen sorun, bu kontrol sonrasında sistem olması gerekitği gibi değilse uygulanmıyor. Kullanıcıların da kurulmayan güncelleme varsa sistemlerini kontrole etmesi tavsiye ediliyor.


  Microsoft'un hassasiyeti

  MS10-15 güncellemesinin sistemde mavi ekran vermesinin sebebi olan rootkit zararlısının adı Alureon. Microsoft'un MS10-021 güncellemesi, bu önemli kernel yamasının kullanılabilmesini sağlıyor.

  Network uyumluluk ve güvenlik şirketi olan Shavlik Technologies'den Jason Miller, Microsoft'un bu güncellemesini şu sözlerle takdir etti "Microsoft'a bu güncelleme için şapka çıkartıyorum. Bu sorunu bir kenara atmadılar. Kernel yamamak, medya oynatıcı yamamaya benzemez."

  Microsoft'un bu konuda hassasiyet göstermesinin başlıca sebeplerinden birisi kullanıcıların güncellemelere olan güvenini korumak. Kullanıcılar güncelleme yapmazlarsa daha fazla güvenlik riski ve sorun oluşuyor.