Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evrenDünyanın en büyük yazılım şirketi olan ve ürünleri akıllı telefonlar da dahil birçok elektronik cihazda kullanılan Microsoft'un çalışanları, rakipleri Apple'ın iPhone ürününü kullanmayı tercih ediyor.

The Wall Street Journal'da (WSJ) yer alan bir haberde, Microsoft çalışanlarının mobil cihaz sektöründe kıyasıya rekabet içinde bulunduğu Apple'ın ürünü kullanmasının önemli bir gerçeği gösterdiğine işaret edildi.

Haberde, bazı çalışanların iPhone'larını üst düzey yetkililerin görmemesi için sakladığını, bazılarının ise değişik telefon kılıfları kullanarak iPhone'larını sanki sıradan bir mobil cihazmış gibi gösterdiğini belirtildi.

WSJ'ye göre, Microsoft çalışanlarının bu ilgisinin Apple'ın yarışta ne kadar önde olduğunu ortaya koyuyor.

Şirketin bazı çalışanları, iPhone'u tutku derecesinde beğenirken bu durum Microsoft toplantılarında ilginç görüntülerin ortaya çıkmasını da neden oluyor.

Bu durumun en son örneği, Microsoft'un geçen Eylül'de düzenlediği genel şirket toplantısı sırasında gerçekleşti. WSJ'nin olayın şahitlerine dayandırarak verdiği örneğe göre: Bu toplantı sırasında bir Microsoft çalışanı, iPhone'u ile şirketin CEO'su Steve Ballmer'ın fotoğrafını çekmeye çalışırken, Ballmer bir çalışanın elinden cihazını alıp yere koymuş ve ayağı ile üzerine basıyor gibi yapmış.

ELLERİNDEN DÜŞÜRMÜYORLAR

Ballmer'ın bu şaka yollu uyarısına rağmen Microsoft'un ABD'nin Seatle kentindeki merkezinde görev yapan birçok çalışan ise toplantı odalarında, kafeteryalarda ya da bekleme salonlarındayken iPhone'larını ellerinden düşürmüyor.

iPhone tutkusu çalışanlar arasında o kadar yaygın ki; şirkette kritik görevlerde bulunan üst düzey yöneticiler bile bu cihazı kullanıyor. Microsoft'un oyun konsolu olan Xbox'ın tasarımında bulunan ve aynı zamanda Eğlence Ürünleri Birimi Başkanı J. Allard bu kişilerden sadece biri.

Haberde, yaklaşık 10 bin Microsoft çalışanının kurumsal e-posta adreslerine iPhone üzerinden eriştikleri de hatırlatıldı ve bu rakamın toplam şirket çalışanlarının yüzde 10'una denk geldiğine işaret edildi.

Microsoft'taki görüntünün aksine, Apple çalışanları kendi mobil ürünlerini kullanmaktan yana. Apple'da çalışan ya da çalışanlarıyla sürekli iş ilişkisi içinde bulunanlar, son dönemde bu şirkette görev alanların iPhone'dan başka telefon kullandığını hatırlamadıklarını söylüyor.

ABD'de akıllı telefon pazarında iPhone'un payı, 31 Ocak'a kadar olan üç aylık dönemde yüzde 25 olurken, Microsoft'un Windows Phone yazılımını kullanan cihazların oranı yüzde 15.7'de kaldı.


 
Yukarı Alt