Xperyon

Bilgiliyim
Kayıt
27 Temmuz 2011
Mesajlar
2.547
Beğeniler
0
Şehir
TürkTelekomArena
Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi'nde gruplara kalamazsa 4,5 milyon euroluk 'marketing poll' gelirinden olacak.


Teknik hatalar nedeniyle Vaslui ile 1-1 berabere kalan Sarı-Lacivertliler, Şampiyonlar Ligi'nde gruplara kalamazsa 4,5 milyon euroluk 'marketing poll' gelirinden olacak. Bu parayı statü gereği Cimbom alacak ve Melo'nun maliyetinin büyük kısmını karşılayacak.

Bugün'ün haberine göre; Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu ilkmaçında Rumen ekibi Vaslui ile evinde 1-1 berabere kalan Fenerbahçe tur umudunu zora soktu. Sarı-Lacivertliler teknik direktör Aykut Kocaman'ın taktik ve tercihleri yüzünden çok eleştirildiği bu maçın rövanşında istediğini alamayıp elenirse hem sezona travma ile başlayacak hem de büyük bir gelirkaybına uğrayacak. Ancak Fenerbahçe'nin bu kaybı, ezeli rakibi Galatasaray'ın kazanç hanesine yazılacak. Bu sezon doğrudan Devler Ligi'ne giden Galatasaray'la, elemeleri geçtiği takdirde gruplara kalacak olan Fenerbahçe performans gelirlerinin yanı sıra Türkiye için ayrılan 'Marketing Poll' gelirine de hak kazanacak.

Reklam, sponsorluk ve naklen yayından gelecek paraları kapsayan bu gelirin yüzde 65'ini şampiyon olan Cimbom, yüzde 35'ini ise lig ikincisi Kanarya alacak. Ancak Fenerbahçe gruplara kalamazsa statü gereği gelirin yüzde 100'ü Galatasaray'ın olacak.

Trabzon da hepsini aldı

Bu gelirin miktarı sezon içerisindeki pek çok değişkene bağlı olduğu için sezon sonunda belirlenecek. Ancak geçen sezon Trabzonspor'un aldığı para bu noktada fikir veriyor. Bordo-Mavililer, Fenerbahçe'nin yerine Şampiyonlar Ligi'ne alınmış ve 'marketing pool'dan yaklaşık 13 milyon euroyu kasasına koymuştu.

Transfer bitti bitecek

Bu sezon da rakamların aşağı yukarı aynı olacağını öngörürsek 8,5 milyon euroyu garantileyenGalatasaray'ın Fenerbahçe de elenirse 4,5 millyon euroya daha konacak. Böylece Savrı-Kırmızılılar çok uğraştığıMelo transferininmaliyetini ezeli rakibinin 'hediyesiyle' büyük oranda karşılamış olacak.Nitekim Cimbom,Melo'nun benvervisi için Juventus ile yaklaşık 6 milyon euroya anlaşmış durumda. Transferin önündeki tek engel oyuncununmenajerinin alacağı ücrette tarafların henüz anlaşamamış olması.

İşte Devler Ligi gelirleri

UEFA, Şampiyonlar Ligi'ne katılan kulüplerin ödül dağılımını bu sezon yeniden belirlemişti. Buna göre gelirin kulüplere yansıması şöyle olacak:

Toplam bütçeden 55 milyon euro, play-off turunda mücadele edecek kulüplere ayrıldı ve bu turda mücadele edecek her kulüp 2,1'er milyon euro kazanacak.

Grup aşamasına kalacak 32 kulübün her birine 8,6'şar milyon euro ödenecek.

Grup aşamasında kazanılacak her maça 1'er milyon euro, her beraberliğe ise 500'er bin euro ödenecek.

Gruptan çıkan her bir takıma 3,5, çeyrek finale kalanlara 3,9, yarı finale kalanlara ise 4,9 milyon euro ödenecek. Finali kazanan 10,5, finalist ise 6,5 milyon euro alacak.

Bir kulüp tüm maçlarını kazanarak kupayı müzesine götürürse performans ve katılım gelirleriyle toplamda yaklaşık, marketing poll' gelirleri hariç, 37,4 milyon euro alabilecek.

Kaynak:Bugün
 
Yukarı Alt