Kayıt
24 Temmuz 2009
Mesajlar
19.721
Beğeniler
33
Şehir
Beykoz
Takımı
Besiktas
Hollywood'un efsane yıldızı Marilyn Monroe'nin Sovyet istihbarat servisi KGB ile işbirliği yaptığı iddia edildi. İddialara göre Monroe'nin kod adı "Maşa" idi. İtalyan Panorama dergisinin haberine göre, KGB ajanı Vyaçeslav Yegorov ve ünlü Amerikan yıldızı arasında gizli ilişkiler kuruldu. Haberde, KGB yetkilisi Lyudmila Temnova, Monroe'nun Sovyet gizli servisiyle temas halinde olduğunu ifade etti.

İddiaya göre, SSCB'nin Birleşmiş Milletler (BM) Temsilciliği'nde diplomat olarak çalışan ajan Yegorov, dönemin Sovyet lideri Nikita Kruşçev'in ABD ziyareti vesilesiyle Sovyet elçiliğinde düzenlenen yemekte tesadüfen Monroe'yi gördü. Daha sonra ikili dostluğu duygusal düzeye taşıdı. Bayan Temnova'ın iddiasına göre, KGB sarışın yıldıza fazla ilgi duyuyordu.

İtalyan dergisi, önümüzdeki günlerde "Monroe Dostoyevski'nin ülkesinde" adlı belgeselin gösterime gireceğini ekledi. Belgeselde ünlü yıldızın SSCB'ye ziyareti ele alınıyor. Rus ajanı Yegorov'un Monroe'yi Moskova'ya davet ettiği, havalimanında karşıladığı ve Kremlin Sarayı manzaralı otelde misafir ettiği iddia ediliyor.

O sıralarda 27 yaşında olduğu belirten eski ajanın dinleme cihazlarını kastederek, "Fakat bizim ilişkilerde belirli bir gerginlik hissediliyordu. Beraber olduğumuz zaman birilerinin bizi gördüğünü ve dinlediğini hissediyorduk." dediği kayd edildi. Habere göre, bu buluşmanın ardından onlar bir daha görüşmediler ve ilişkileri sona erdi.

Ajan Yegorov'un iddiasına göre, FSB'nin arşivinde Monroe'nin Rusya ziyaretiyle ilgili fotoğraflar da var. İddiaya göre Monroe Moskova'ya 'Martekson' soyadını kullanarak geldi. Benzer iddialar, 1997 yılında Moskovski Komsomolets gazetesinde de yer almıştı.​
 
Yukarı Alt