Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evren4 yıl sonunda LimeWire kaybetmek üzere.

Eğer bir LimeWire kullanıcısıysanız, popüler dosya paylaşım yazılımınıza veda etmeye hazırlanın...

New York'ta toplanan mahkeme telif hakları savunucularını bir kez daha sevindiren bir karara imza atmak üzereler. Çünkü en popüler P2P dosya paylaşım sistemlerinden biri olarak kabul edilen LimeWire aleyhine açılan mahkemeyi kaybetmek üzere. 2006 yılında açılan davanın tamamlanması ise tam 4 yıldır devam ediyor. Davayı açan RIAA, LimeWire'ın müzik dosyalarının yasa dışı şekilde paylaşılmasına aracılık ettiği için sistemin sakıncalı olduğunu ve kapatılması gerektiğini iddia etmişti.

Her ne kadar LimeWire bu iddialara itiraz etmiş ve örnek olarak da halen kapatılmamış diğer P2P dosya paylaşım sistemlerini göstermiş olsa da, RIAA'nın avukatları ele geçirdikleri çok önemli bazı belgeleri mahkemeye sunduktan sonra davanın seyri de değişti.

LimeWire yolun sonuna mı geldi?


RIAA'nın avukatlarının sunduğu belgeler, henüz LimeWire'ın kurulma aşamasında bulunduğu 2000 - 2002 yılı arasında kurucuların e-posta yazışmalarını kapsıyor ve bu yazışmalarda kurucuların iş planı olarak; yasa dışı dosya paylaşımı yapmak isteyecek olan insanların büyük ilgi gösterecekleri bir sistem hazırlamayı hedeflemiş oldukları açıkça görünüyor. Bu belgeler ışığında LimeWire'ın hemen hemen hiç şansı kalmadı.

Şu anda merak edilen LimeWire verilecek ceza. RIAA, paylaşılan şarkı başına 150 bin dolar talep ederek davaya başlamıştı ama böyle bir hesabın altında LimeWire'ın kalkması pek mümkün görünmüyor. Bu da, popüler yazılımın yolun sonuna geldiği şeklinde yorumlanıyor...


 
Yukarı Alt