Şurada burada güçlü adımlarla dolaşmaktansa doğru
Avustralyalı iki bilim adamının geliştirdiği bir teknoloji ile elde uzaktan kumanda tutmadan, sadece el hareketleri aracılığı ile evlerdeki televizyon ve DVD oynatıcı gibi elektronik cihazlar kontrol edilebilecek.

Elin yedi hareketini algılayan bir kontrol aparatının kullanıldığı sistemde, kontrol aparatının tümleşik kamerası, elin hareketlerini algılayarak, işareti evrensel bir uzaktan kumandaya gönderiyor. Kontrol aparatı, sekiz farklı elektronik cihazla uyumlu çalışabiliyor.

Algılanan yedi el hareketi ile, elektronik cihazı açma/kapatma, ses ayarı yapma, kanal değiştirme gibi işlevler gerçekleştiriliyor. İstemli ve istem dışı hareketleri ayırtedebilen aparat, sıkılmış bir yumruğu algıladığında cihazı çalıştırmaya başlarken, iki parmak ile yana doğru yapılan makas işaretini kanal değiştirme moduna geçiş olarak görüyor.

Yapılan testlerde, farklı aydınlatma seviyesine sahip ortamlarda ve değişik mesafelerde çalışabilen kontrol aparatının, üç yıl içinde pazara sunulabileceği belirtiliyor. Kontrol aparatını geliştiren ekip, cihazın boyutunu daha da küçültüp, televizyonlara ve diğer cihazlara entegre edilebilmesi çalışmalarını da sürdürüyor.

Jigsaw

Aileden
Ay ne güzel burnumu karıştırırken kanal değişcek oramı buramı kaşicam ses açılcak. Sevmedim bazı şeyler bence aynı kalmalı. Bi de bu eğlenceli gözüküyor ama bunla yaşamaya başlarsanız son derece rahatsız edici ve yorucu olur. İlk bu olsaydı şimdi düğmeli kumanda çıksaydı emin olun daha çok sevinirdik.

P.S: İki başlık vardı bundan diğerini sildim.

Şurada burada güçlü adımlarla dolaşmaktansa doğru
Jigsaw demiş ki:
Ay ne güzel burnumu karıştırırken kanal değişcek oramı buramı kaşicam ses açılcak. Sevmedim bazı şeyler bence aynı kalmalı. Bi de bu eğlenceli gözüküyor ama bunla yaşamaya başlarsanız son derece rahatsız edici ve yorucu olur. İlk bu olsaydı şimdi düğmeli kumanda çıksaydı emin olun daha çok sevinirdik.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Yukarı Alt