TurKKillS

Buralıyım
Takımı
Galatasaray
ABD'de bir kadın köpeğinin sürekli olarak kendisini koklayıp sağ göğsüne patisiyle dokunması üzerine doktora gitti ve göğüs kanseri olduğunu öğrendi.

ABD'nin Atlanta şehrinde yaşayan Carol Witcher, köpeğinin kendisini koklayarak göğüs kanseri olduğunu öğrenmesini sağladığını söylüyor.

Witcher, sekiz yaşındaki köpeği Floyd Henry'nin dört gün boyunca kendisini kokladığını ve patisiyle sağ göğsüne vurduğunu anlatıyor. Nihayet şüphelenip doktora gitmeye karar veren 67 yaşındaki kadın, üçüncü aşamada göğüs kanseri olduğunu öğrenmiş. Witcher, doktorlara köpeğinin koklayarak hastalığını farkettiğini anlattığını ve uzmanların da kendisine inandığını anlatıyor.

Witcher, "Beni kokladı ve geri dönüp sert bir şekilde sağ göğsüme doğru yüklendi. Sonra doğruca yüzüme baktı ve sağ patisiyle sağ göğsüme vurmaya başladı. 'Bu iyi değil' diye düşündüm. O an içimden bir sorun olduğunu biliyordum" diyor.

Köpeğinin ona yol göstermesinin ardından ameliyat olan, kemoterapi ve radyoterapi gören Witcher iki yıldır sağlıklı bir yaşam sürüyor.

Onkolog Sheryl Gabram-Mendola, "Köpeğinin bayan Witcher'ın hayatını kurtardığına kesinlikle inanıyorum" diyor.

Kanser hastalarının nefeslerini inceleyen uzman, kanserin, vücudun kokusunu sadece köpeklerin alabileceği belli organik bileşikler salgılamasına yol açtığını savunuyor.

Gabram-Mendola ve ekibi, insan nefesindeki 300'den fazla molekülü incelemiş ve deneyler yapmış.

Uzman, "Modelimiz hangi hastalarda göğüs kanseri olduğunu hangilerinde olmadığını yüzde 75 doğruluk payıyla tahmin etti" diyor. Witcher'ın nefesi üzerinde yapılan incelemeler de hasta olduğunu ortaya koymuş.

Ağustos 2010'da Kiko adlı terriyer cinsi köpek, sahibinin ayak başparmağını koklayarak şeker hastası olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Köpeklerin koku alma duyusunun, cilt, mesane, akciğer ve yumurtalık kanserlerinin teşhisinde etkili olduğuna dair bilgiler bulunuyor.

Henüz yavruyken Floyd Henry'yi kurtaran Witcher, "Ben onu kurtardım, şimdi de o beni kurtardı" diyor.

Yukarı Alt