Sanırım uzun bi yazı olucak kafanızı şişirdiğim için öncelikle özür diyorum sayın exl ailesi lakin bi arkadaşımızın açtığı konu dikkatimi çekti Lise Seçimi diye bende yem gençlere bi fikir olsun hemde Off Topic bölümünü canlandıralım biraz diyerek bu konuyu açmaya karar verdim

Liselilik yapıcak,kavga ortamı yaratıcak,ona buna laf sokup aşalamaya çalışıcaklar şimdiden okumayı bıraksın.

K.bkmayında yararlı bi topic olması ümidiyle açtım lisede başıma gelenleri anlatıcam diğer arkadaşlarda anlatırsa en azından fikir sahibi olunur mezun olanlar iyi kötü hoş anılarına döner filan aklımda çok hoş bişey var tabii konu kirlenmezse..Bu arada kandiliniz mübarek olsun araya sıkıştırılmıcak bişey ama konuya gireyim :muck: Puanım bi anadolu lisesine yeticek kadardı diploma notum 4.56ydı ben arada kaldım anadolu teknik lisesi bulunduğum yerde ilk defa açılmıştı bursa/mudanya ve daha cazip geldi orda okuyalım dedik bence keşke demeseydik gittim hiç puan filan sormadan diploma notumu söylediğimde kaydetmişdi zaten eve giderken hani puanla alıyorlardı? diye soru işareti vardı aklımda hala daha var ben kendimce kesinlikle önermiyorum bu liseyi sebebine gelince;
1-Sana end. meslekden çok farkın var diyorlar bunu yansıtmıyorlar
2-Genel olarak end. liseliler öğretmenleri bıktırdığı için(end. meslek liseliler üstüne alınmasın var bu tipler ama yapıyoruz anan zaaaa xD gibi şeyler diyenler ctrl+w lütfen...)
3-4yıl boyunca öğretmenlerle sayısız diyalog kurdum ağzım iyi laf yapar eüer köşeye sıkışırlarsa dinlemez çoğu öğretmen...
4-lise 2de 2 uygulama oda zil tesisatı filan eli tornavide tutan herkes yapar ilk dönem sadace ilk dönem 3 modül defterde 65 sayfaya tekabül ediyor özet tutturdular sonra beğenmeyip defteri yere attı tekrar yazdırdı yazıcaksın yoksa kalırsın ders saati 10...3 günümü harcadım içtiğim nescafenin haddi hesabı yok furkan diye bi arkadaşım vardı hala var gerçe neyse onunla oturduk cuma gecesi cumartesi pazar uyumadan özet çıkarttık verdiği not;65 sebep-gecikme...
5-70yüksek not vermezler uygulama defterden vs. sınavdan 96 aldım sözlüye 75 verdi siz düşünün...
Sonunda başka okul antalyaya taşındık lise 3de ama oda ne dahada beter!?!
2000 öğrenci 1600 kadarı end. meslek lisesi tipler %87si apaçi diye tabir ettiğimiz tiplerden ki saç modeli kendi seçimidir giyim kuşam vs.de hepsinin ağzında aynı şey anaya küfür etme sıklığı 4/3 yani...
neyse baktım okulda muhabbet olmuyor farklı aktivitelere yönedim kick boksa başladım bmx aldım kendime 1 tane imkan varsa böyle şeylerle geçiyor gününüz...şimdi çoğu arkadaşın sorduğunu duyar gibiyim liseleri bilmeyen kız durumu? Onuda şöyle açıklığım arkadaşlar;erkek başına düşen erkek miktarı 13/1 yanlış duymadınız sınıf 26 kişi 2 kız var 1inden ben güzelim diğeri benden yakışıklı...
Hoş muhabbetin iyise gider birisiyle tanışırsın başka kızmı yok memlekette o yüzden bu pek takılıcak bişey değil tenefüslerde kulağına mp3 takmaya alışman lağzım ama şöyle böyle 4 yılı bitirdim arkadaşlar mudanyadan taşındıkdan sonra sosyal olarak aldığım keyif yaptıüım değişik aktivitelere rağmen baya azaldı bu yaz bir sevgili buldum izmirden gidip geliyorum görüşüyoruz filan diğer yıla oranla daha iyi çok şükür en azından gidip 2-3 gün kafamı dinliyorum(ergenlik işde....)
sözün özüne gelirsek uzun yazdım sıkıldığınızı yarısının bunu okumıycağını biliyorum hatta daha fazlası kalanı ise hmm anladım diyip geçicek sanırım ama burda keyifli bi sohbet ortamı yaratabilceğimiz 3-5 kişi olsa bu bile yeter bize neyse sözün özü diyorduk.Haytalık etmiycem çalışıcam ben arkadaş diyorsanız kessinlikle Anadolu Lisesi öneriyorum puanımız yetmez diyorsanız Düz Lise ama mutlaka çok çalışmalısınız eğer ben orda ortama kaptırırım diyorsanız End. Meslek Lisesi(sağlık meslekler buna dahil.) anadolu teknik lisesi evet avantajlı kültür+atolye(meslek)dersleri açısından ama çektiğiniz cefa inanın bana deymiyor arkadaşlar yinede zoru severim diyorsanız siz bilirsiniz.

The47

Bilgiliyim
Önceki başlıkta ortalıgı baya kirlettim 15 satırlık 3 mesaj yazdım bilmem var mı okuyan ama benzer şeyleri buryada yazmayı düşünüyorum.

Bu tip 1 konunun sabit yapılmasından yanayım sonuçta bende Rapp3R gibi mezun oldum ve kafası karışık bir çok kardeşimiz var bu lise seçiminde. Ki kabul edelim forumun çogunluguda bu sbs ye giriyor. bizim yaptıgımız hataları yapmamaları ilerde pişmanlık duymamaları için bi nebze yardımcı olabliriz.

Şimdi öncelike şuna açıklık getirelim. Burda bana hangi sıfatla olursa olsun hiçbi şekilde meslek lisesi denen "oluşum" u savunmayın. bu oluşum iyi planlar üzerine kurulmuş bi yıkıntıdır. hatta ölü dogmuş bir projedir. müfredatına bakın: kalifye eleman, fabrikaların çok gerekli olan eleman açıgı, işini bilen çalışmaya hazır donanımlı eleman, iyi bir birey... Hepsi yalan bu kadar basit. o binanın içinde arkadaşın dedigi gibi aynen hiçbi abartı yok facebookda görüp güldügünüz apaçi diye hitap edilen tiplerle dolu.
Saç şekilimiz böyle karışık biri yukarı biri aşagı dik dik jöle kıvamında, dar paça pantolon ayakta converse elde samsung e250( bu telefon son yılda yerini çin malı nokia n99i ye bıraktı) muhtemelen o telefondada ne dedigi anlaşılmayan rap yaptıgını sanan bi adam ses çıkartıyor(şarkı söylemiyor). böyle bi ortama gelen kızları siz düşünün hiç örnek falan verme zahmetine girmiyorum. ha eger şanslıysanız bu ortama yanlışlıkla düşmüş sigara içmeyen, insanları gasp etmeyen, yolda geçerken niye bakıyon diyip kavga çıkarmayan bi tiplede tanışabilrisiniz. ha atölye aralarının 20dk oldugunu ve sınıfın 90% ının dışarı sigara içmeye gitigni söylememe gerek yok. bu durumun okuldaki hemen hemen her sınıf için geçerli oldugunu söylememe hiiiç gerek yok .Sosyal ortamımız böyle. Yerseniz..

dar paçalı abileri(!) atlatıp derse girmeyi başardınız diyelim... karşınıza gelecek ögretmen orda yıllardır yatmaktan, yani bişe ögretmeyip salla başını al maaşını yaptıgından ilk günler ilgilenir gibi yapar. sonraki haftalarda hayat bilgisi almaya başlarsınız. fenerbahçenin durumu nolucak kurtlar vadisini izleyen var mı hadi bi çay gel kap gibi konularda muattap olucaksınız ögretmenlerinizle. kültür dersleri gider. bölüm derslerine gelince. herşey hocaya baglıdır. isterse boş kagıdınıza 65 verir istersen 90lık kagıda 35 verir(yaşandı). bizim okulda daha çok 20tl verip sınıfı geçiriyorlar buda ayrı bi bakış açısı tabi. ayrıca bu derslerin haftalık 10-12 sa. kredisi oldugunu düşünürsek sanırım baya bi yalakalık yapmanız gerekecek.

dersleride geçtik tebrikler. dar paçalı abilerimizin(!) yanlarından hiç uzaklaşmadıgı kızlarımıza gelelim. kimse gelip sapık falan demesin şimdiden söyleyim. liseye gidicek adam 14 yaşındadır mezun olurkende 18 yaşındadır. ve bu yaşlar arasında bi kıza ilgi duymuyorsa kişisel sorun ararım bu kişide. dar paçalı abilerimizin etrafındaki kızları ayarlarsanız ne ala. dikkat edin dövülme riskiniz yüksek ama :). kızların coguda bıyık traşı olmaz. e tabi o kdr erkegin içinde gerek duymuyolar onlarda haklı. sigara içen kızlardan hiç bahsetmiyorum o konuya deginmicem.

eveet okulumuza hoşgeldiniz! şimdi yapmamız gerekenleri yazalım ki kimse magdur olmasın.

Ögle aralarında dışarda arkadaşlarınzla gezmeyin. zira her an birisi çıkıp niye küfür ediyosun a.* yerinde burda ailem yaşıyo benim hadi s.* git diyerek elinde kelebek diye tabir edilen araçla sizi tehdir edeblir.
Tenefüslerde yürürken etrafınıza bakmayın. yere bakın önünüze. zira bi dar paçalı abimiz çıkıp niye bakıyon lan sen diye bi tepki verebilir.
Kız arkadaşınıza eger dar paçalı abilerimizden biri sarkıyosa ellemeyin. eninde sonunda dayak yiyen siz olucaksınız :)
Not derdine düşüp ögretmenlerin peşinde çok gezmeyin zira çıkışta gene bazı arkadaşlarınız sizi öpebilir ki buda acı verir.
Yanınızda bulunan parayı her zaman ayırın. aynı cepte taşımayın hepsini. zira bi dar paça abiniz yanınıza gelip kaza yaptım motorla ailem bilmiyor 3-4 tl varsa verir misin(iç ses: ver lan) diyebilir vermemeniz durumunda çıkışta babanızın sizi gelip alması okuldan daha iyi olacaktır..

Bakın kardeşlerim. Hepimizin bir özgüveni vardır ve bu insanın sahip oldugu en önemli şeydir. toplulugun içinde sesli yazı okuyamayacak kadar özgüveni eksik arkadaşlarım oldu. Ve bu olayı gayet iyi bilirim. özgüveninizn kırılmaması için, insanların sizi küçümsemesi için ve iyi bir arkadaş çevresi için, o salak sistemin içine girmeyin. Puanınız anadoluyu tutmuyorsa düz liseye gidin bu konu hakkında düşünmeyin bile.

Varsa eger aranızda adam gibi insan olan üniversite isteyen ve meslek lisesine gitmeyi düşünen benle iletişm kursun. Msn üzerinden sabaha kdr konuşurz ne sorunuz varsa cevaplarım yeterki kendinize yazık etmeyin. O okulu seçmeyin.

Ps: Oh be.

Tecrübelerinizi paylaşmışsınız umarım kardeşlerimize yardımcı olmuştur. Ben de katılıyorum sizlere. Söylendiği gibi değil liseler.

O bahsettiğin okul varya antalya endüsri meslek lisesi(konyaaltındaki) orada okudum.Derslere fazla önem vermeyen bir tipdim.Allah'ıma hamd olsun elimiz ayağımızda düzgün,okula kayıt oldum metal işleri bölümünden kendimize yer edindik.Rahmetli arkadaşım Ertuğ BALBALLI ile arkadaş olduk.O zamanlarda bu Türkiye'de felaket depremlerin olduğu ve ülkemin ufaktan toparlandığı zamanlar.Ertuğ kardeşim ile arkadaş olduk.Bolu'lu oldukça yakışıklı bir dostumdu.Ailesini depremde kaybetmiş,Antalya'ya okumaya gelmişti.İşin şans tarafı evimden 450 metre kadar uzakta oturmaktaydı.Ablası ve ikisi yaşıyordu,ablası universitede okuyordu.Velhasıl ilk bu arkadaşımla 10 gün okuldan kaçtık.O günlerdede devamsızlık 10 güne düşmüş haberimiz yok.Eve bir akşam gittim kağıt babamın elinde güzel bir falakaya çekti beni.Sınıfta kaldım kuaför olan abimin yanına çırak olarak verdi beni.

Oturduğum mevkii Antalya'nın en elit bölgelerinden biri bahçelievler.Yaklaşık 1,5 sene abimin yanında sürttüm.Oda beni sürttü tabii.Baktım olacağı yok babamın yanına gittim oturdum karşısına baba ben okuyacağım! Babam veryansın etti bastı kalayı bana.Sonuç Antalya'daki lise kabul etmedi beni.Evden kaçtım Alanya'ya.(Bu arada Alanya'ıyım akrabalar sahip çıkar düşüncesiyle.)Kendimi çıraklık dönemlerinde biriktirdiğim mangırlar ile okulun kayıt işlemleri vs hallettim ve kayıt oldum.Sonra teyzem gile gittim sizle beraber kalacağım okuyacağım vs.Saolsunlar kabul ettiler emekli bu yüzden üstümde çoktur.Okuluma başladım.

Derslerim iyiydi.Herşey güzeldi sınıfta en başarılı öğrenci oldum.Hayatımda takdir,teşekkür almadım o okulda aldım.Hani bir musabibet bin nasihattan iyidir derlerya dostlar.Aynen o gibi.Okuyabildiğimi birşeyleri başarabileceğimi o an anladım ve uygulamaya koydum.O dönemlerde okulun basketbol maçları oluyordu.Basketbol takımınada girmiştim okulun.Velhasıl dostlar 2. sınıf oldum,3'e geçtim.Her şehirde belalı gençler vardır her okulda ,heryerde vs.Kız arkadaşım vardı Elif isminde.Bizim okulunda ağası ondan hoşlanıyormuş.Kantine gidiyorum omuz atar,laf eder,ağza alınmayacak sözler.Her seferinde susuyorum tabiki.Annem ve babama rezil olmamak adına.Birgün elemanlar okul çıkışı sıkıştırdı beni tenha'da.Bir güzel falakaya çektiler beni manitamın önünde.Ertesi gün benim hatun benden ayrıldı.Biliyordum zorla bu duruma düştüğünü.1 gün boyunca düşündüm ne yapsam diye.O an gözümü kararttım.O beni falakaya çeken elemanların hepsini tek tek tenhada sıkıştırıp ağzınla suratının yerini değiştirdim.Ertesi gün okulda kantinin önünde sıkıştırdılar beni.Sırtımı çöp tenekesine dayadım.Geleni indirdim,arada yedikte tabi.Okul müdürü vs geldi.Hüseyin senden beklemezdik falan.Dedim hocam aklınız başındamı 10 kişi saldırdılar gördünüz.Hoca üzgünüm elimden birşey gelmez dedi.3 gün içinde disiplin kurulu toplandılar ve beni attılar.Bizim hasımların babası okula yeni ek bina yapılıyordu demir bağişlamışlar.Olan bize oldu yani lise 3'den bıraktım okulu.Hayatımı skunete gömdüm.

Bu günlerde inşaat sektöründe çalışıyorum.Mutluyum huzurluyum sizlerleyim.Bir de kız arkadaşım var yaş 23 oldu artık kemale ermeye basladı :P Ufaktan evlilik düşünüyorum.Hayat herşeye rağmen güzel ve yaşamaya değer arkadaşlar.Hiç okul hayatımda başarılı olacağımı düşünmemiştim.Ama öğrendimki herşey benim elimde.Okul hayatımı kaybetmemin sebebiide:Napolyon ne demiş?-Mangır mangır mangır 8) Umarım kafanızı şişirmemişimdir.İyi forumlar.​

Naptın antalyalı....gerçekden okurken bi garip oldum yani guzin ablanın programına çevirmek istemezdim burayıda bunlar oluyor arkadaşlar daha senin gibi niceleri var kim bilir....

The47

Bilgiliyim
Rapp3R demiş ki:
Naptın antalyalı....gerçekden okurken bi garip oldum yani guzin ablanın programına çevirmek istemezdim burayıda bunlar oluyor arkadaşlar daha senin gibi niceleri var kim bilir....
Aksine ben çevirmek istiyorum. Forumda bu tür bi aktivite yok yanlızca sro char gold silk bot başka bi konuda muhabbet nerdeyse edilmiyor. Hem off-topic canlanır hemde insanlara elimizden geldigince yol göstermeye çalışırız.

Yeter bu kadar sro yahu atın bota gelin dökün içinizi. :rolleyes1:

Not: başlıkta N harfi eksik yeni farkettim ^^

Rapp3R demiş ki:
Hayat herşeye rağmen devam ediyor...Yılmak yok...

hayat devam ediyor risk almadan bişeyler olmuyor yani ne olursa olsun kendinizi geliştirin arkadaşlar

Rapp3R demiş ki:
hayat devam ediyor risk almadan bişeyler olmuyor yani ne olursa olsun kendinizi geliştirin arkadaşlar
Haklısın...
hani bir şey var ya annesi oğluna senden adam olmaz diyor.Oğlu seneler sonra vali oluyor."Bak anne ben vali oldum" diyor.Annesi de "Ben sana vali olamazsın demedim ki adam olamazsın dedim" diyor.
O misal...
İnsan fikirlerini olgunlaştırmak için istek duymalı.Gerisi gelir zaten uğraştıktan sonra.Yoksa boş yaşarsın.Hep söylerim, ben yaşlanmaktan ve ölmekten korkmuyorum yeter ki geriye dönüp bir baktığımda yaptıklarımdan gurur duyacağım bir hayatım olsun.

silkroadweb bari burayı kirletmeyin arkadaşım...yani bilmiyorum herkes iz bırakmak istiyor aslında bu dünyada genel kaygısı bu insanların bence bi iz bırakmakdan çok neleri başarabildiğin önemli tek meslek yapmayın arkadaşlar en az 2-3 tane öğrenin profesyonel olması gerekmiyor yani elektrik işiyle uğraşıyorsundur atıyorum photoshop öğren ne kazandırıcak deme öğren elbet yarar işine en basitinden kendi kartvizitlerini tasarlarsın markalaşma yoluna gidersin bakın bi ps dersin nelere ön ayak oluyor boşa yaşamayın mutlaka ingilizce haricinde bi dil daha öğrenin bize büyüklerimiz derdi oku,oku,okuda adam ol okumakla adam olunmuyor üstüne ne koyabildiğin önemli...

Ben yolumu çizdim arkadaşım okuyabildiğim kadar okuyacağım Allah izin verirse de en üst noktaya geleceğim mesleğimde :rolleyes1: Ama yetinmem bununla ben sosyal bir insanım...

The47

Bilgiliyim
inci jargonunu bırakın. gidin başka konuları kirletin. devamını yazmamışsınız heralde küfür içerikli oldugu için demi?

Yukarı Alt