Kayıt
14 Mayıs 2007
Mesajlar
24.642
Beğeniler
2
Şehir
İstanbul
Kaybetmek mi! Asla
Daum'dan, “Derbide puan yitirmenin nasıl bir durum yaratacağı” sorusuna çarpıcı yanıt: Niye böyle söylüyorsunuz? Aklımdan kaybetmek geçmiyor ki.Ligde şampiyonluk kovalamak, Ziraat Türkiye Kupası’nda finale yükselmek, Fenerbahçe Teknik Direktörü Daum’un yüzünde güller açtırdı. Dünkü idman sırasında basın mensuplarının yanına gelerek, sohbet eden Alman hocanın son derece keyifli oluşu dikkat çekti. Tecrübeli teknik adam, “Şampiyonluk için kendilerine ne kadar puan yeteceği ve derbide puan yitirmelerinin Fenerbahçe için nasıl bir durum yaratacağı” sorusuna, “Şampiyonluk için sezon sonunda ikinci takımdan bir puan fazla olmalısınız. Aklımdan kaybetmek geçmiyor. O yüzden, neden ‘kaybetmek’ diyorsunuz” yanıtını verdi.

‘Savaşın’ diyerek bir yere varamazsınız

Beşiktaş maçının son nokta olmadığını vurgulayan Daum, “Ali Sami Yen de son nokta değildi. Bu da öyle olmayacak. Trabzonspor maçı son noktayı belirleyecek. İlk yarıda da aynı şey olmuştu. İki takım arasında geçmişte yaşanan istatistikler çok fazla önem taşımıyor. Derbi çok farklı bir atmosferde başlar ve farklı bir enerji olur. Benim için son 10 maçta kim kazanmış, kim kaybetmiş önemli değil. Maç o gün başlar derbilerde. Taktik olarak özellikle Galatasaray maçı, sezonun en iyi performansıydı. Tüm heyecanı ve duygularını tek hedefe yönlendiren takım başarılı olur. ’Savaşın’ diyerek, aşırı motive ederek bir yere varamazsınız. Takım halinde motivasyonla, inanarak hedefe varılabilir. Sadece taktikle de kazanamazsınız. Toplantıda sadece başarıları hazırlayabilirsiniz, taktiği gösterebilirsiniz, ama önemli olan, sahaya çıkacak futbolcunun o günkü performansı” diye konuştu.

Futbolcular robot değil

Beşiktaş maçını futbolcuların kazanacağını vurgulayan Daum, şu değerlendirmeyi yaptı: “Toplantılarda ne yapacaklarını anlatabiliriz ama onlar robot değil. Onları programlayamam, bilgisayar gibi program yükleyemem. Sonuçta maç içinde hakem bir karar verir, o anda kafalarındaki tüm düşünce değişebilir. Bambaşka şeyler ortaya çıkar. Beşiktaş, özellikle şampiyonluk için son şansı olduğunu biliyor. Galatasaray maçına giderken bizim için de aynı durum söz konusuydu. Böyle bir ortamda biz kazandık. Bu avantajımızı korumak istiyoruz. Kimse iki takımdan pozitif futbol beklemesin. Bu son haftalarda sonuç önemli.”

Mustafa Denizli haklı

Beşiktaş Teknik Direktörü Mustafa Denizli’nin, son haftalarla ilgili kullandığı “Arapsaçı” deyiminin sorulması üzerine, “Haklı” diyen Daum, “Çok karışık bir durum. 27’nci, 28’inci haftadan sonra yeni bir sezon başladı gibi. Bu bir Formula 1 yarışı gibidir. Son tura girdiğinizde, o ilk grup içinde, kovalayan lider grup içinde olmalısınız. Bir anda en öndeki aracın başına bir kaza gelir ve yarıştan çıkar, siz lider olursunuz. Lider olmak için ona yakın olmalısınız. Liderin nefesinizi ensesinde hissetmesi gerekir” dedi.

Kalp ilacı almam gerekebilirdi!

Manisa maçının gergin atmosferde geçmesini beklediğini vurgulayan Fenerbahçe Teknik Direktörü, “İlk yarı zor geçti. İkinci yarı profesyonelce oynadık. Belki kalp ilacı almamı gerektirecek kadar heyecanlandık” diyerek, yaşadığı stresi dile getirdi. Defansta, son dönemlerdeki gibi başarılı olmadıklarını itiraf eden Daum şunları söyledi: “Bunu da bekliyordum. Ama gol atacağımızı da biliyordum. Manisa ikinci golü atmış bile olsa, biz mutlaka golü bulacaktık. Aslında 1-0 geri düşmemiz, takım için yüzde 100 uyanış oldu. 27 yıl sonra dönüm noktasına yeniden yaklaştığımız için mutluyuz. Öyle bir nokta gelecek, Fenerbahçe kupayı kazanacak. Neden bu yıl olmasın. Hiçbir şey sonsuza dek devam etmez.”

Sezon sonları zordur

Bursaspor’un harika, fantastik bir performans ortaya koyduğunu ifade eden Daum’dan ilginç sözler: “Sezon içinde kolaydır. Liderliği sürdürürken, ‘en iyi takımız, her maçı kazanırız’ dersiniz. Ancak öyle bir duruma gelirsiniz ki, sonunda tam ‘şampiyon olacağız galiba’ dediğiniz anda onu kaybetme korkusu da başlar. Gerçek baskı orada başlar. Liderliği ve şampiyon olma şansını kaybetmek istemezsiniz. Bunu çok iyi idare etmeniz lazım. Bursaspor, bunlara rağmen hâlâ iyi durumda. Bundan sonrasına hep birlikte bakacağız. Gençlerbirliği maçını iyi oynadılar ama kazanamadılar. Bu, sıkıntılı bir durumdur. Kafanda birşeyler dönmeye başlar, kendi kendini sorgularsın. Şampiyonluk için kafanın rahat olması lazım. Hem çok isteyen motive bir durum olmalı hem de kafan rahat.”

Ateşe birkaç kez dokununca

Köln’ü çalıştırırken yaşadığı stresle, Fenerbahçe’deki döneminde yaşadığı stres farkına Daum yorumu: “Köln’ü ikinci ligden birinci lige çıkarırken inanılmaz baskı vardı. Belki de ikinci ligden birinci lige çıkmak, o şartlar altında birçok birinci lig şampiyonluğundan bile daha zordur. Ama ben daha önce Türkiye’de çalıştığım için bu duruma alışıktım. Tüm oyuncularım, herkes, ‘çok stresli’ diyordu ama ben kendimi çok iyi hissediyordum. Ateşe birkaç kez dokunduktan sonra deriniz biraz daha kalınlaşıyor.”

Afrika’ya güveniyorsanız

Türkiye’nin 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı düzenlemeyi fazlasıyla hak ettiğini söyleyen Daum, “Ülke olarak iyi bir program hazırlamamız gerekiyor. Sonuçta yetkili komisyonlar karar verecek. Bizim yaptığımız lobicilik” dedi. Türkiye’yle ilgili hâlâ yanlış bilinen şeyler olduğunu kaydeden tecrübeli hoca, şöyle konuştu: “Türkiye’ye kendi irademle geldiğim için, bu yanlış resmin doğrusunu anlatmak adına önemli bir isimim. Gerçeği göremeyenlere doğru bir şekilde anlatmak gerekiyor. UEFA heyetinin ziyaretlerinde, özellikle güvenlik konusunda endişe edilmemesi gerektiğini söyleyip, ‘Bu konuda Güney Afrika’ya güveniyorsanız, Türkiye’ye yüz katı daha fazla güvenmeniz lazım. Ben bir sorun görmüyorum’ dedim. Bu ülke 2016’yı fazlasıyla hakediyor.”​

Fanatik ^^
 
Yukarı Alt