1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

İtalya'da "Derin Devlet" Şoku


 1. Journalist

  Journalist Aileden

  Kayıt:
  24 Aralık 2007
  Mesajlar:
  13.139
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Yaramaz avratların koynundayım.
  Yolsuzlukları soruşturan savcılar,"P3" adlı gizli örgütlenmeyle karşılaştı. "Sezar" kod adlı örgüt liderinin Berlusconi olabileceği iddia ediliyor.

  [​IMG]

  İtalya, yeni bir derin devlet skandalı ile çalkalanıyor. İhale yolsuzluklarının kıvılcımını çaktığı derin yapılanma konusundaki iddialar, ülkenin en üst makamlarına kadar uzanıyor.
  1970’li yıllardaki "P2" mason locasının uzantısı olarak görülen ve çok daha kapsamlı olduğu düşünülen derin devlet yapılanması "P3" olarak adlandırılıyor.

  "Derin Devlet" Şoku
  İtalya’da ihale yolsuzluklarının soruşturulması ile başlayan süreç, yeni ve çok daha kapsamlı bir derin devlet yapılanmasının ortaya çıkarılmasını sağladı.

  İtalyan siyasetini, dış politikasını ve ekonomisini etkileme amacıyla oluşturulan derin örgütlenmeye siyasetçiler ve işadamlarının yanısıra yargı mensuplarının da dahil olduğu ortaya çıktı. Gizli bir loca şeklinde çalışan derin yapılanmanın, ihalelerde milyarlarca euroluk yolsuzlukların ve karanlık siyasi ilişkilerin mimarı olduğu belirtiliyor.

  Yargıyı Kontrol Altına Almışlar İtalya, 1981’de de P2 Gizli Mason Locası skandalıyla sarsılmıştı. Yeni derin devlet yapılanması ise, Propaganda 3 ya da kısaca P3 olarak adlandırılıyor. Örgütün özellikle yargı organlarında yapılandığı ve sistemi bu şekilde kotrol altında tuttuğu ifade ediliyor. Yargıtay Başsavcılığı ve Yüksek Yargı Kurulu, gizli örgütlenmeyle ilişki içinde görünen yargı mensupları hakkında işlem başlattı.

  Teknik Takiple Açığa Çıktı
  "P3" yapısı dinlemeye takılan telefon görüşmeleriyle ortaya çıktı. Dinlemelerde gizli örgütün en önemli isimlerinden birinin "Sezar" kod adlı kişi olduğu anlaşılıyor. İtalya’da bazı medya kuruluşları "Sezar" kodlu kişinin Başbakan Silvio Berlusconi olabileceğini öne sürüyor.

  İddialara tepki gösteren Silvio Berlusconi ise, P3’ün tamamen bir hayal ürünü olduğunu söyledi. İtalya Başbakanı hakkındaki iddiaları ise hükümeti zayıflatmak isteyen aşırı sol medyanın ve muhalefetin yeni bir senaryosu olarak niteledi.

  P3 - Gladio Bağlantısı İddiası
  İtalyan basını, P3 hakkında yeni belgeleri peş peşe ortaya çıkartarak derin devlet yapılanmasının sanılandan çok daha geniş boyutta olduğunu ortaya koyuyor. La Repubblica gazetesi, derin devlet yapılanmasının bir ahtapot gibi spor federasyonlarından Vatikan’a kadar uzanan geniş bir alanda İtalya’yı sardığını yazıyor. Gazete "P2"nin NATO destekli Gladio ile bağlantılı olduğunu bildiriyor.

  P3 yapılanmasının 1 numaralı isminin ise 1981 yılında feshedilen "P2" locası skandalına adı karışan 78 yaşındaki işadamı Flavio Carboni olduğu ileri sürülüyor.​