Evet arkadaşlar wizardlar için bir rehber hazırlamak bence çok iyi olur dedim ve başlıyorum ama gerçekten önemli noktalar var lütfen eksiğim varsa düzeltin ve modlar rehber güzelse konuyu sabitleyin.
Arkadaşlar Europedeki 15 saniyede bir pot basma olayı ve wizardların sadece robe giyebildikleri için wizardları inanılmaz güçlendirecek bir rehber yapmak çok iyi olur diye düşündüm ve başladım;
Arkadaşlar wizardlar wizard skillerini her zaman full yapmalıdırlar, bu doğru çünkü kendi lvlindeki yaratıkları sadece bu şekilde veya iyi bir silahla tekte alabilirler, bu özelliği korumalarının yollarından biri de skillerini full tutmaktır, ancak kendi lvlindeki party canavarlarıyla ve bir anda kendi lvlindeki 3 canavarla birlikte uğraşmaları pek kolay değildir. Hatta bir party giant, onları tekte bile alabilir.
Europede her lvlde 2 mastery point gelir, örneğin 20 lvlde 40 mastery pointiniz vardır, 80 lvlde 160.Wizard sadece wizard skillerini lvlinde tutarsa mastery pointinin yarısını götürmüş olur, diğer yarısını da başka bir skill ağacına vermek mantıklı olur herhalde, wizardın phy. damage lara karşı dayanıksızlığını ve bir de bunun üstüne 15 saniyede bir pot basma olayını eklersek wizardın çok dayanıksız olduğunu, bunun için phy. damage lara karşı wizardların defanslarını daha
arttırmaları gerektiğini görürüz. Bu dayanıksızlığı azaltmak için de warrior mastery i açıp üstüne light armor veya heavy armor giymesi mantıklı olur, böylece wizardın phy. damagelara karşı korumasını da büyük ölçüde arttırmış oluruz, bu ne demektir, güle güle iki tane party monster veya güle güle pvp de inanılmaz derecede yüksek olan phy. damage lar ve merhaba gerçek pvp...
Ancak bunun için biraz sp farm gereklidir, chinesede de europede de karşımıza çıkan sp farm...
Ancak burada sp farm daha zordur, çünkü wizardların cast-timeları çok uzundur, hatta normal vuruşları bile(çift-tık vuruşu) 16 lvl chinese sp farmlı bi archerın 2 tane bandit archer a tek atmasından daha uzun sürer, bu yüzden sp farm europede normalden de çok sıkar, ama europe de nasıl olduğunu bilmediğim birşey var, galiba sp daha fazla geliyor, 6 lvlde 55 sp m olmasına şaşmamalı, bu yüzden buradan bir artı kazanabilirsiniz...
Sp farm ne zaman yapılır, bana göre skiller 7 lvldeyken başlanmalıdır, niye derseniz, skillerimiz 7 lvlde iken 9 fark sp farm yapacağımız için lvlimiz 16 olmalı, böylece hem skill lvlimizle hesaplanan giysileri giyebiliriz, hem de lvlimize göre bakılan silahı kullanabiliriz, ve bunun için warrior ve wizard skillerimiz lvl 7 de olmalı,böylece o lvldeki canavarların çoğu phy. damage verdiği için warrior mastery i açıp heavy armor giyebiliriz, hem de wizard mastery i lvl 7 yapıp vuruşumuzun hem %7 artmasını hem de skilllerimizin açılmasını sağlayabiliriz...
Ancak bir düşüncem var, sp farm lvl 19da da yapılabilir, çünkü daha Jupiter Temple a gitmedim ve bunun için oradaki slotun yoğunluğunu bilmiyorum, aslında tam olarak nerede kasılması gerektiğini de bilmiyorum, kiklopeslerde mi desem, brontislerde mi desem, selene's lionlarda mı desem, 20 lvl monsterlarda mı desem bilmiyorum, bu yüzden bunu araştırarak slotun en iyi olduğu yerde yapmanızı ve skillerinizi ona göre ayarlamanızı öneririm...

Sp farmda kullanılacak silahlar ve skill lvlleri
Sp Farm Lvl i: Kullanılacak Silah : Kullanılacak Armor :Skill Lvlleri
Lvl 16 : 16 Lvl Sos, Som veya Sosun(daha yok) Staff : Heavy Armor veya Light Armor(tabii ki sos,som veya sosun):War. Mas. Lvl 7, Wiz. Mas. Lvl 7
Lvl 19 : 16 Lvl Sos, Som veya Sosun Staff : Heavy Armor veya Light Armor(sos,som veya sosun) :War. Mas. Lvl 7, Wiz. Mas. Lvl 7
Tabi masraf etmek istemiyorsanız sos falan almayın sadece daha sıkıcı ve zor olur...
Sp Farm Hesaplama Programı buradan gerekecek skilleri hesapladım:
30 Lvl: Warrior Mastery 30(Sadece Mastery lvl verilmiş), Wizard Mastery 30(Tüm skiller Full): 7.732 Sp
60 Lvl: Warrior Mastery 60(Sadece Mastery lvl verilmiş), Wizard Mastery 60(Tüm skiller Full): 83.239 Sp
Ne yazık ki 80 lvli hesaplayamadım girdiğim sitede 80 Lvl mastery si daha yoktu ama yakında gelecek konuyu editleyebilirim.
Ayrıca başka bir önerim tam olarak bir nuker gibi ölümsüz bir char olabilmek için bence warrior mastery deki yatır-batır skillerini ve phy. vuruşu güçlendirici skilleri açabilirsiniz, açabilirsiniz diyorum çünkü daha tam olarak kaç sp gerekeceğini ve hangi skillerin açılması gerektiğini bilmiyorum, yani warrior mastery deki bütün pasif ve aktif bufları açıp fullemenizi ve yatır-batır skilllerini de sadece açmanızı öneririm. Şimdi staffla nasıl yatırcam adamı derseniz, yanınızda bir two handed sword bulundurup onu kullanabilirsiniz...
Bence en iyi skill kullanımı, tabi şu an bazı şeyleri bilmediğim için yanlış söyleyebilirim:
Adamla yanyana başlayanlar burayı okumasın,
Adama uzaktan root büyüsünü atarsınız, bu büyü adamın hareket etmesini engeller fakat adam uzak skillerin hepsini yapabilir veya yanınızdaysa herşeyi yapabilir. Bu yüzden bu skill i pek önermem, çünkü çoğu tip silahın uzaktan skilleri vardır. Ama uzak skilleri kabul ediyorsanız, ona root veya gelişmişini(varsa) yaptıktan sonra adama uzaktan en güçlü büyülerinizi atarsınız,
sonra(yakından başlayanlar buradan okumaya başlasın) adam size doğru yaklaşmaya başladığında hatta sizin yanınızdayken fear veya daha gelişmişini(varsa) yaparsınız, bu da adamın attack yapmasını engellediği için önerdiğim bir skilldir, ama adam bu sırada hareket edebilir ve büyük ihtimalle fearın süresi 10 saniye olduğu için sizden kaçar, ama galiba fear skill i aktifken adam büyü yapamadığı gibi ışınlanamaz da, böylece sadece hızlı koşma skillinin verdiği sürati kullanabilir, tabi onu da önceden yapmamışsa...
Tabi siz o kaçarken boş durmazsınız, onu yavaşlatma skillerini kullanırsınız, adam koruması varsa yavaşlamaz veya donması hemen geçer ama o ışınlanmayı kullanamadığı için ve sizde de ışınlanma olduğu için elinize kılıç alıp adamı yere yatırırsınız, olmazsa diğer yatırma skilliyle yatırırsınız, ancak bu damage lar çok düşüktür, çünkü siz hiç str ye vermemiş birisi olarak phy. vuruşlarınız çok azdır, bu sadece adamı biraz yavaşlatmak içindir, bunu yaptıktan sonra büyük ihtimalle fear bitmiş ve gerçek pvp başlamıştır adam kalktığında biraz uzaklaşmış olmalısınız(siz yatırı yaptıktan sonra batır ı yapmadığınız için adam kalkana kadar uzağa gidebilirsiniz) ve sonra adam kalkıp gelene kadar staffı takmış olmalısınız ve adama yeniden dolmuş olan en güçlü skillerinizi yaparsınız.
Şimdiye kadar adamın ölmesi gerektiğini düşünüyorum ama ölmemiş ve adam sizi yere yatırdıysa kalkanınızı takarsınız ve kalkana kadar yine staff ı takabilirsiniz ve kalktığınızda artık fear dolmuştur, ne düşündüğümü biliyorsunuz artık adam 2. kez yapılan aynı kombinasyona dayanamaz...
Burada skilleri olmuş kabul ettim, fear %80 ihtimalle olur, root %80 ihtimalle olur, yani olmayabilir de, o zaman olmayanın yerine başka bir şey koyarak kombinasyonu yeniden tamamlayabiliriz...
Şimdi bilmeyenler nasıl savaşta inventory i açıp bi sword veya kalkan(adam bize knock-down yaptığında) alcaz bi staff alcaz diyebilirler, bu normal bir şey, bazıları hem spear hem sword kullanırlar, silahlarını skill bar a koyarlar ve tuşlara basarak silahları ve kalkanları ellerine saniyesinde alırlar...
Ayrıca başka bir yapılandırma da olabilir, hatta bu yapılandırma gayet başarılı olur diye düşünüyorum, 5:1 int wizard gibi yapılandırmalar olabilir, böyle yapılandırmalarda sp farm bitene kadar full int gidilip sonradan str eklenebilir, ayrıca bu yapılandırmada yukarıda anlattığım gibi yatırın üstüne batır da açılıp fullenmelidir, çünkü bu yapılandırmada karakterimize str de eklemiş olup phy. attack ını da güçlendirmiş oluyoruz, böylece elimize two handed sword u alınca yapacağımız attack ı da arttırabiliyoruz, tabi bu char biraz daha emek ister ama yapan sevinir diye düşünüyorum, tabi düşüncem yanlış da olabilir...
Ayrıca bazı arkadaşların tavsiyesi üzerine wizard-cleric i de rehberime eklemeye karar verdim, tabii ki bunda da sp farm yapılmalıdır, çünkü wizard skillerinin ne kadar sp istediğini artık herkes biliyor, üstüne bir de cleric skillerini açtığınızı düşünün, bu yüzden sp farm yapılmalıdır, tabii ki phy. defansı arttırmak için light armor giymelidir, ancak bu char biraz daha damage a yönelik bir char olur, wizard-warrior un dengeli yapısının aksine, bu char daha çok damage alır, ama daha çok damage verir. Yani bir örnekle açıklayayım; wizard-warrior yapılandırması full int armorsa sword-shieldse, wizard-cleric yapılandırması full int garment speardır...
Bu yapılandırmada amaç, kendine verilen damageları azaltmak için knock-down skillerini ve knock-back skillerini kullanmak yerine, daha çok damage vererek karşısındakini daha hızlı öldürmektir, yoksa karşısındakinden alacağı yüksek damageları bir süre sonra engelleyemeyerek...
Tabi bu ... kolay değildir, çünkü bu yapılandırmanın karşıya verdiği damagelar gerçekten fazladır, clericin 40 lvlde gelen skillini ve wizardın fire-earth skillerini bu charın kullanabileceğini düşünürsek, bu chardan korkulacağını anlarız...
Önceden yukarıda verdiğim siteyi kullanarak lvlinize göre kaç sp gerektiğini bulabilirsiniz, ben de size yardım olsun diye 30 ve 60 lvllerdeki gerekecek skill pointleri hesapladım, ancak cleric masteryde hangi skilleri açacağınızı bilmediğim için clericin sadece lvlini yükselttim, siz kullanacağınız skillere göre hesaplayabilirsiniz:
30 Lvl: Cleric Mastery 30(Sadece Mastery lvl verilmiş), Wizard Mastery 30(Tüm skiller Full): 7.732 Sp
60 Lvl: Cleric Mastery 60(Sadece Mastery lvl verilmiş), Wizard Mastery 60(Tüm skiller Full): 83.239 Sp
Bu yapılandırmada pvp yaparken izlenecek yollar:
Pvp ye başlandığı anda wizard skilleri atılmaya başlanır ben ilk olarak earth skillerini atmanızı öneririm, çünkü earth skillerinin dull etkisi vardır, bu etki adamın kaplumbağaya dönmesini sağlar, adam size atak yapana kadar siz ona lightning in knock-back etkisi olan skillini yapmış olursunuz, tabi adam daha size saldıramdan geri uçar ve atağı da boşa gider, bunu yaptıktan sonra adam sizin yanınıza gelirken bir fire skilli yaparsınız, sakın cast-time ı çok uzun büyüler yapmayın, adam sizi yatırır, batırır, döner size falan, o yüzden orta güçlü ama hızlı skillleri kullanmanız daha mantıklıdır, zaten amacınız daha çok damage vererek karşınızdakini hızlı öldürmektir. Zaten gerçek damage ı birazdan vereceğiz, şimdi canımız gitmeden skillere devam edelim, adama fear yaparız, artık damage almamak için yapabileceğimiz tek skill olarak bu kalmıştır, bunu da mı yaptık, adam korkar, kaçar ya da öyle saf saf bekler, bekliyorsa zaten yendiniz ama kaçma ihtimalini de düşünelim, adam kaçtı, siz boş durmuyorsunuz, siz de arkasından kovalıyorsunuz, wizard skillerinizde ışınlanma olduğu için onu kullanıyorsunuz, adama root yapıyorsunuz ve sonra elinize cleric rod u ve kalkanını alıyorsunuz, gerçek damage ı veriyorsunuz! %967! daha adamın fearı bitmedi bunlar sadece 5 saniye sürdü, elinize staff ve en güçlü fire skillinizi yapıyorsunuzzzzzz, adam ölüyor, aslında %967de ölmesi gerek ama, ben öyle belki ölmez diye düşündüm, acıdım adama yani biraz daha zaman tanıdım ama yine öldü napalım kader buymuş...
alıntıdır

A

Anonymous

Guest
Ya pis emek hırsızı milletin yazılarını neden çalıyorsun adi herif

A

Anonymous

Guest
Nasıl olcak sole yapayım

Çok sinir ediyorsun beni En azından şu kişiden alıntıdır yazsana
Almıs topicimi aynısını açmıs

sonuçda alıntıdır die yazılmış ayrıca konuda gereksiz bişeyde diil önemli olan bize yardımcı olması konunun Exclamation

A

Anonymous

Guest
arkadasım

alıntıdır yazmamıstı farketmedinizmi
benim yazımdan sonra alıntıdır yazdı

ondan allah allah

Ewt konuda düzenleme yapılmış. Demekki alıntıdır yazısı sonradan yazılmış..
Zaten başka bi forumda okumuştum bu yazıyı.
Neyse güzel bilgiler ama baya bi sp farm yapılması gerekir. Bardın hızlı koşmasını filan da sayarsak baya bi yan mastery açılması gerek... kahvekeyfi

iyi güzelyazmışsında sos falan kolaymı bulunuyo başka alternatifte yazman lazım bence Evil or Very Mad

Jigsaw

Aileden
Theilker sen de alıntıdır yazmamıştın hatta kendin yapmış gibi hazırlamıştın (!) bazı şeyleri ama ben uyarınca ismimi ekledin. Bu arkadaşı da öyle düşün.

Sorması Ayıp Kaçıcak Ama Yeni Açılan Bir Serverde Nasıl Olcak bu Olay Cool.Ama Yinede Güzel Bir Rehber Olmuş Ellerine Sağlık...Herkeze iyi Forumlar Dilerim.... mucX

Yukarı Alt