1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

İlk kot pantolonun maden işçileri için...


 1. HnTRue

  HnTRue rank8

  Kayıt:
  4 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.885
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Cehennet
  İlk kot pantolonun maden işçileri için üretildiğini biliyor musunuz?

  20 Mayıs 1873 çok önemli bir tarih gibi görünmese de aslında dünya modasını derinden etkilemiş olan son derece özel bir gün.
  Bundan tam 137 yıl önce 20 Mayıs 1873’te Levi Strauss isimli bir toptancı terzilerinden biri olan Jacob Davis’in tavsiyesinin can kulağıyla dinler ve bu terzi tarafından yaratılmış olan kot pantolonun patentini sadece 68 dolar tutan patent masraflarını karşılayarak alır.
  Acaba bu ikili dünya modasını derinden sarsacak ve 7’den 70’e herkesin üzerinde çıkarmayacağı kot pantolonu icat ettiklerinin farkında mıydı?
  Aslında terzi Davis’in amacı madenlerde ağır şartlarda çalışan işçilerin kolay kolay eskitemeyeceği sağlam bir kumaştan pantolonlar dikmekti.
  Ve Davis amacına ulaşmıştı. İsmi bugün kimse tarafından bilinmemekte olan bu terzinin Levi Strauss için ürettiği bu pantolonlar 1800’ler bile o kadar popüler oldu ki Strauss gelen taleplere cevap verebilmek için San Francisco’da bir fabrika kurmak zorunda kaldı.
  Strauss’un fabrikasının ilk ürettiği kot pantolonların üretim kodu 501 oldu ve dünya tarihinin en büyük moda çılgınlığı bu şekilde başladı. Levi’s 501 tüm dünyadan sadece maden işçileri tarafından değil herkes tarafından arzulanana bir trende dönüştü. Artık 2000’li yıllardayız ve aradan geçen onca zaman bırakın kot pantolon modasının gerilemesine yol açmayı sayısız sayıda firmanın kot pantolon üretmeye başlamasıyla birlikte dünyanın en sevilen kıyafeti halini aldı.​
   
 2. Extrowe

  Extrowe gamer

  Kayıt:
  17 Haziran 2010
  Mesajlar:
  4.512
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Değişken
  vay be nerden nereye.
   
 3. Rapp3R

  Rapp3R rank8

  Kayıt:
  10 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  569
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  levis ^^