Kayıt
17 Mayıs 2007
Mesajlar
4.792
Beğeniler
0
Şehir
Akçay
Hata Nedir ?
Veri paketlerinin iletimi sırasında değişik nedenlere bağlı olarak bazı bitler bozulabilir. Bu bozulmalara hata denir.

Ortama bağlı olarak hataların oluşma olasılığı değişim gösterir. Örneğin optik lifler üzerinde meydana gelebilecek hata oranı diğer ortamlardan çok daha azdır. Yıldırım ve benzeri atmosferik olaylar telli ve telsiz ortamlarda hata patlamalarının oluşmasına yol açarlar.

Ortamdaki hatalarla ilgili olarak yapılması gereken ilk iş bu hataların sezilmesidir. Gerekiyorsa hatalı verinin düzeltilmesi ya da yeniden gönderilmesi üzerine çalışılabilir. En basitinden, hatalı olduğu bilinen bir veri parçası atılarak, doğru olarak algılanması engellenebilir.

Bazı ortamlarda, örneğin telsiz ortamlarda, hataların sağnak halinde oluştuğunu görebiliriz. Bu ortamlardaki hataların zamana göre homojen dağıldığını söylemek mümkün değildir. Sağnak halinde oluşmuş hatalar bir paketin içeriğini, çoğunlukla, orijinal veriyi tekrar oluşturamayacak şekilde bozarlar.

Bu bölümde hata sezme teknikleri üzerinde duracağız. Hata düzeltme teknikleri, hata sezme tekniklerinden daha karmaşıktır. Bu yöntemler konularımız arasında yer almamasına karşın, detaylı bilgi için kodlama teorisi konusundaki kitaplara bakılması tavsiye edilir.

Hata sezme işlemlerinin hepsi ek veri üretilmesini gerektirir. Üretilen ek veri, aktarılmak istenen veri ile birlikte taşınır. Bu da kullanıcıya sunulan veri kapasitesinin düşmesine yol açar.
 
Yukarı Alt