Kayıt
19 Mayıs 2009
Mesajlar
438
Beğeniler
0
Şehir
Taklamakan
Grand Theft Auto IV

Grand Theft Auto IV, GTA 4, GTA IV veya kısaca 4, çizgisel tarzda olmayıp Rockstar North tarafından geliştirilmiş bir edim-macera tarzı bir bilgisayar oyunudur. Oyunun önceli Grand Theft Auto: Vice City Stories'tir. Grand Theft Auto serisindeki dokuzuncu oyundur. Grand Theft Auto IV, PlayStation 3 ve Xbox 360 konsolları için 29 Nisan 2008'de Okyanusya, Avrupa ve Kuzey Amerika'da satışa sunulmuştur Japonya'da ise bu tarih 30 Ekim 2008 olarak kararlaştırılmıştır. Oyunun Windows sürümü 2 Aralık 2008'de Kuzey Amerika'da ve 3 Aralık 2008'de ise Avrupa'da satışa sunulmuştur. İki eklenti paketi Xbox 360 konsolu için geliştirilmekte olup, ilkine The Lost and Damned (Kayıp ve Lanetli) adı verilmiştir ve 17 Şubat 2009'da piyasaya sürülmüştür.

Oyun günümüz New York Şehri büyük ölçüde temel alınarak oluşturulmuş Libert City adlı, serinin önceki oyunlarından GTA III'te karşılaşılan kurgusal bir şehirde geçmektedir. Oyunda Niko Bellic adında Doğu Avrupa'da cereyan eden bir savaştan gazi olarak kurtulan Birleşmiş Milletler'e Amerikan Rüyası'nı yaşamak için gelen bir Sırp uyruklu adamın kimliği üstlenilmektedir fakat çabucak çete yapılanmalarına, suçlara ve yolsuzluklara karışır. Serideki diğer oyunlar gibi GTA IV'te yarış, Üçüncü Şahıs Nişancı tarzı ve "Özgür Dünya" adlı oynanılabilirlik özelliklerini sunan bir oyundur. Özgür Dünya oyuncuların oynama deneyimini daha çok kontrol etme olanağını sağlamaktadır. GTA IV çevrimiçi çok oyunculu mod ve içersinde 15 farklı oyun türü içeren serideki ilk oyundur.

Büyük bir ticari ve eleştirisel başarıya imza atan Grand Theft Auto IV, ilk satış gününde 3.6 milyon civarında satılarak Amerika'da sanayii rekoru kırmıştır ve ilk hafta dünya çapında 6 milyon civarı satıldığı tahmin edilmekle beraber 6 milyon dolar hasılat elde etmiştir. Oyun 16 Ağustos 2008'den itibaren 10 milyon kopya üzeri satmıştır. Grand Theft Auto IV ezici bir üstünlükle olumlu eleştiriler alarak MobyGames ve TopTenReviews gibi ünlü web sitelerinde toplu değerlendirmelerde tüm zamanların en yüksek derecelendirmesini alan oyun haline gelmiştir.

GTA4 Kentteki bir caddeden portre

Grand Theft Auto IV de serideki önceki oyunlara benzer şekilde yapılmıştır. Oyunun esas oynanışı oyuncunun açık ve geniş çevrede gezinmesine olanak sağlayan sürüş tarzı ve Üçüncü Şahıs Nişancı bakış açısına sahip unsurlardan meydana gelmiştir. Yaya olarak, oyuncu karakteri yürüyebilir, koşabilir, yüzebilir, tırmanabilir ve zıplayabilir bunun yanında silah kullanıp temel hareketlerden yumruk yumruğa dövüş yapabilir. Oyuncu otomobil, tekne, helikopter ve motorsiklet dahil olmak üzere türlü araçlar çalabilir. Grand Theft Auto IV yapay zeka, biyomekanik ve oyuncu dışındaki karakterlerin uyarlanmış davranış ve hareketlerini ayrıca daha fazlasını bir aya getiren Natural Motion's Euphoria Motorundan oldukça yararlanmaktadır.

Oyuncuya sunulan açık ve sınırlandırılmamış çevre oyunu nasıl arzu etmişse öyle oynamasına, oyunu keşfetmesine olanak sağlamaktadır. Olay dizisi görevleri oyun içinde ilerme kaydetmek, haritadaki belli kısımları ve oyun içeriklerini açmak için gerekli olmasına rağmen oyucuların serbest zamanlarında o görevleri kendiliğinden yaptığında ihtiyaç duyulmamaktadır. Oyuncu olay dizindeki bir görevde olmadığında serbest-gezinti yapabilir; ancak oyunda karışıklık yaratmak çoğunlukla yetkili makamların dikkatini çeker. Yetkili makamlar GTA 4'te gerçeği gibi yansıtılmıştır. Yetkili makamlara oyundan örnek verilecek olursa polisler, güvenlik görevlileri, korumalar, SWAT Ekipleri, FBI öne çıkar.

Bazı görevlerin seyri birkaç gün olduğundan dolayı birden fazla etkin görev almak mümkündür ve bu oyuncunun yeni talimatları beklemek zorunda kalmasına neden olur. Grand Theft Auto IV seride ilk defa oyun genelinin bazı noktalarında oyuncuya oyunu derinden etkileyek kararlar almasını olanak sağlar, bu durumda oyuncu karakterler arasında öldürmeye yönelik seçim yapmak, ikisinin hayatını bağışlamak ya da iki karakterden birini öldürmek zorundadır. Oyunun iki farklı sonu bulunmaktadır, bunlar iki görevden hangisinin seçildiğine bağlıdır. Oyuncu intikam alma görevi ya da anlaşma görevini seçebilir, iki seçenek de farklı şekilde son bulmaktadır.

GTA 4'ün eskiye göre birçok artısı bulunmaktadır. Eski oyunlardaki gibi küçük işlerle başlayıp, en büyük olmak gibi amaçlar yerine; bir yerden görev aldıktan sonra, sokağın bir köşesinde telefonla sohbet edilebilmesi ya da kız arkadaş ile yemeğe çıkıp, hoş bir gece geçirilmesi gibi serbestlikler verilmiştir. Oyundaki cep telefonu çok önemli bir unsurdur ve modern cep telefonlarındaki hemen hemen tüm özellikleri taşımaktadır

Yeni oyundaki harita, San Andreas'ın 3/4'ü büyüklüğünde olmasına rağmen; yeni oyundaki şehirde pek çok binaya girebilmek gibi bir imkan mevcuttur. Oyun ayrıca Alderney adı verilen New Jersey'den temel alınan küçük bir şehir daha içeriyor. Oyuncu bindiği taksinin camından bakarak şehir seyredebilir. 3 boyutlu olarak tasarlanmış oyunda yeni boyanan araçlar parlarken diğer araçlar biraz daha mat, paslı ve kirli bir görünüme sahiptir. Karakterin yaralanması durumunda etrafta can aramak yerine telefondan taksi çağırılarak, hasteneye gidilebilecek. Silahlar eskisi gibi bir dükkandan değil, sokak aralarından gizlice alınacak. Sniper türü silahlar modifiye edilebilmesine rağmen araçlar modifiye edilememektedir. Yayalar ve polisler suç işleyen kişiyi tanıyabilmekte ve sokakta silahla dolaşılırsa herkesin bir anda paniklemesine sebep verebilmektedir. Ayrıca oyunda araçların bagajları açılıp içine silah saklanabilmektedir. Hatta oyuncu bagaja saklanabilmektedir. Siper alma sistemi sayesinde bir araba veya duvarın arkasına saklanılabilir. Siper parçalanırsa oyuncu siper değiştirmek zorundadır. Oyunda diğer karakterlerle aramız iyi olursa, o karakterin bir özelliğinden yararlanabileceğiz. İyi anlaşmak için karakteri arayarak onu bir yere davet edebiliriz. Aramızdaki arkadaşlık seviyesi belli bir seviyeyi geçtiğinde karakter bize özelliğini açacaktır. Örneğin aslen Jameikalı Little Jacob'la iyi anlaşırsak bize ucuza silah verecektir.


Niko ve Özgürlük Heykeli (Oyundaki ismiyle "Mutluluk Heykeli")

Grand Theft Auto IV, Niko Bellic adında Amerika'ya yasadışı yollarla göç etmiş Bosna Savaşı gazisi olan bir Sırp uyruklu bir adamın hikayesini ele almaktadır. Niko'yu Amerika'ya kuzeni Roman'nın oyun daha başlamadan yıllar önceki ikna çabaları getirmiştir, bunun üzerine Niko Doğu Avrupa'dan ayrılarak yasadışı geçmişini unutmak ve Amerikan Rüyası'nı yaşamak için Libert City adlı bir şehre gelir. Şehre vardıktan kısa bir süre sonra Niko ne var ki Roman'ın çetelerle ve borçlarla uğraştığını örtbas etmek için zengin ve lüks hayat ayaklarının yalan olduğunu öğrenir. Niko Roman'ın başına beladan kurtararak kendisi için şehirde yeni bir hayat yaratma umudu içersine girer.

Niko'nun Liberty Şehri'ne başlıca geliş amacı Niko askerdeyken birliğine ihanet edip birçok kişinin ölmesine neden olan Florian Cravic adlı bir eri aramak olduğu oyunun sonlarına doğru açığa çıkmaktadır. Niko çok geçmeden, kuzeni Roman'ın tefecisi olan Vladimir Glebov yüzünden Liberty Şehri'ndeki bir örgüt lideri olan Mikhail Faustin ve ortağı Dimitri Rascalov ile tanışır. Niko, Faustin için yaptığı görevlerin ardından Faustin'e ihanet edip teşkilatı devralmak için Dimitri'nin tezgahladığı süikasti gerçekleştirir. Niko, Dimitri'nin komutlarına uyarak Faustin'e suikast düzenler ve onu öldürür; ancak Dimitri sözünde durmayıp Niko'nun eski patronu Rodislav Bulgarin ile gizli anlaşma yaptığını Niko'ya açıklar. Niko'ya önceleri arka çıkan Jamaikalı silah taciri Little Jacob bu olaylarda Niko'nun hayatta kalması için elinden gelen desteği verir. Dimitri ve Bulgarin kayıplara karışır ancak Jacob, Niko'ya onların icabına daha sonra bakacağını söyler.

Niko'ya Roman'dan telefon gelir, Roman kendisini arayan sessiz telefonlardan korkup uzak bir yerde saklanır. Niko'yla ikisi buluşurlar ancak Roman'ın alevler içindeki dairesi ve taksi durağıyla karşılaşırlar. İkisi Bohan'a kaçarlar, Dimitri'den gelen ölüm tehditlerinin ardından Roman, kızarkadaşı Mallorie'ye evlenme teklif edeceğine dair planlarını açıklar. Niko ilerleyen günlerde şehir civarında yeni dostlar edinip İrlandalı McReary Çetesi (Gerry ve Packie gansterleri, polis Francis ve uğuşturucu taciri Derrick), Pegorino Suçlular Alemi (Don Jimmy Pegorino, caporegime Ray Boccino ve yardımcısı Phil Bell), Playboy X'in çetesi, Dwayne Forge, Elizabeta Torres'in uğruşturucu çetesi ve daha fazlası çetelerle aradığı kişinin izine rastlamak amacıyla çevre yapmak ayrıca kendisi ve kuzeni Roman'ın hayatını korumak için para biriktirmek suretiyle birçok örgüt için çalışır. Niko sonunda Florian'ın izine rastlar, fakat kendisi ismini Bernie Crane olarak değiştirmiştir ve Niko, Bernie'nin aradığı kişiyle hiçbir bağlantısı olmadığını tespit eder ve geriye tek şüpheli şahıs kalmıştır: Darko Brevic.

Oyndaki el altından yürütülen işlerle ilgili olarak, "U.L. Paper" adı altındaki belirsiz bir devlet dairesi, hastanede yatmakta olan ve ölümle burun buruna olan ve Niko'nun asker birliğine ihanet eden Darko adında bir adamı Bükreş'e yerleştiren Jon Gravelli adlı bir gansterle gizli anlaşma yapması için Niko'ya baskı yapar. Bunun üzerine Niko, son bir karşılık olarak onu Libert City'ye götürmeye karar verir. Niko, uğuşturucu düşkünü ve suçluluk duygusu hisseden Darko ile karşı karşıya gelir. Oyuncu ilerleyen zamanda ya Darko'yu infaz eder ya da onun canını bağışlar. Daha sonra kendi geçmişinin acılarını dindirmeye çalışan Niko bir barda kafa dinlerken Jimmy Pegorino adında bir ganster patronuyla karşılaşır ve Niko'dan kendisine para karşılığı bir iyilik yapıp yapamayacağını sorar; iyilik de bir eroin nakliyesini kendisi için ele geçirip bir Dimitri Rascalov adında bir alıcısına satmaktır.Son

Oyun belli bir noktadan sonra karakterin seçimine sunulmuş iki farklı son ile bitmektedir. Oyuncu Niko'nun Dimitri'den intikam almasıyla ya da onunla anlaşmaya varmasıyla bitmektedir.

Oyuncu mutlak İntikamı seçerse, Dimitri tankeriyle bir nakliyatı denetlediği sırada ona bir tuzak kurar. Niko, Dimitri'nin sürdüğü tankere ateş eder ve tanker patlar bunun sonucunda Dimitri ölür. Sonuç olarak, Roman ile Mallorie'nin düğünü yapılır ve ihanete uğradıktan sonra küplere binen Jimmy Pegorino nikahın yapıldığı kilisenin önünden arabayla hızla geçerken Niko'nun sevdiği kişiyi Kate McReary'i öldürür. Niko, Roman ve Little Jacob; Alderney bölgesindeki bir kumarhaneye doğru kaçan Pegorino'nun adamlarının peşine düşe. Niko, Pegorino'yu öldürme giriiminde bulunur; fakat Pegorino bir tekneyle Happiness Adasına doğru kaçar ve bu sırada Niko bir helikopterle onu takip etmektedir. Niko, sonuçta Pegorino'yu öldürür.

Oyuncu şayet Anlaşma'ya varmak isterse, Niko, Phil Bell ile takas yapmak için limanda buluşur. Dimitri takasın kendi lehinde sonuçlanacağı şekilde takasa sabotaj yaptırır; fakat Niko ve Phil nihayetinde uyuştururu parasını umursamayarak da olsa ele geçirir. takasın yapılmasına karşı olan, Niko'yu hayal kırıklığına uğratmış Kate, Roman ile Mallorie'nin nikahına katılmamıştır. Düğün olurken Dimitri tarafından gönderilmiş olan suikastçiler Niko'yu öldürmeye gelir, çatışma çıkar, çatışma Roman'ın yanlışlıkla öldürülmesiyle son bulur. Mahvolmuş ve intikam duygularıyla kabaran Niko, Little Jakob ile takım oluşturur ve şu anda Pegorino'nun ortağı olan Dimitri'yi öldürmek için Alderney'deki terk edilmiş kumarhaneye giderler. Jacob, Niko'nun Dimitri'yi öldürmesinin ardından yürüteceği planı tertip etmek için kumarhanenin önündeyken ayrılır. Kumarhanedeyken, Dimitri Pegorino'yu öldürüp kaçmaya başlar. Niko ve Little Jacob Liberty Adası doğru kaçmakta olan Dimitri'yi takip eder eve oracıkta Dimitri'yi öldürürler.Niko kendisinin refahından endişeli durumdadır.


Mücadeleler ve polis tepkileri

GTA 4'deki silahlı çatışmalar sil baştan yapılmıştır


Oyunda silahlı mücadele sistemine Üçüncü Şahıs Nişancı tarzına özgü yenilikler getirildi. Oyuncu siper alabilir, kör atışı yapabilir ve serbestçe nişan alabilir. Hedefe nişan alındığı zaman hedefin sağlık durumu (beyaz renkli olan) nişan dairesi içersinde sekiz bölmede belirtilir, hedef bir sivil vadandaş, saldırıda bulunmayan kişi agresif olmayan kişiyse bu bölmeler yeşil renkte olabiir ya da yetkililer, saldırgan hedefler ve süikast yapılacak hedeflerse kırmızı renktedir; ayrıca, hedef vücut zırhı giymişse, hedefin zırh durumunu gösteren ek olarak küçükce mavi zırh dairesi belirtilir. Niko aynı zamanda "sinematik uygulamalar" gerçekleştirebilir, ancak tabancayla belli karakterler/durumların bu nişan dairesi kırmızı renkte yanıp sönüyorsa mümkündür. Oyuncu yenilenmiş nişan alma sistemi sayesinde karşıdaki kişilerin değişik şekillerde tepki veren vücut bölümlerine nişan alabilir. Niko'un sağlığı ekranın sol alt köşedeki mini-haritanın sol tarafındaki yeşil renkteki yarım daireyle belirtirken sağ tarafındaki mavi renkteki yarım daire de Niko'nun zırhını belirtir. Artık daha fazla sayıda kısa mesafeli dövüş biçimleri bulunmaktadır, oyuncu yumruk ve tekme atabilir, alternatif vuruşlar yapabilir, kaçma/kilitleme hareketleri, karşıdakini silahsızlandırma, karşı saldırı gibi çeşitli dövüş taktiklerini kullanabilir. Niko yaralandıysa fahişe servislerini kullanarak, yemek yiyerek, soda içerek, uyuyarak, sağlık çantalarını kullanarak veya sağlık görevlilerini bulunduğu yere telefonla çağırarak sağlığını yenilebilir; hem de Niko'nun özel iyileştirme yeteneğine sahip bir kız arkadaşını cep telefonuyla arayarak da sağlığını yenileyebilir. Sağlık genel olarak yürürken çevredeki araçlardan alınan darbeler, kaza yapıldığında Niko'nun aracın öncamından uçması, karşılıklı ateş ve patlamalar gibi olayların sonucunda gerçekleşen fiziksel yaralanmalarda daha az düşmektedir. Vücut zırhı silahla ateş edildiğinde, patlamalar yaşandığında ve bıçakla yaralama girişimlerinde yavaş yavaş hasar görmektedir. Niko'un sağlık seviyesi sıfıra ulaşırsa, gözünü en yakın hastanede açar bunun yanında servetinden yaklaşık %10'unu kaybeder. Niko gözünü hastanede açtığında silahlarını elinde bulundurur; ancak Niko tutuklanıp karakola götürülürse silahlarına el konulur.

Aranma düzeyi sistemi önceki GTA oyunlarına göre farklı şekilde yürütülmektedir. Oyun polise karşı gösterilen her bir direniş hareketiyle beraber ortaya çıkan altı yıldız sistemine devam etmiştir. Bir polis birimi Niko'yu takibe aldığı zaman, polisin Niko'yu aradığı yer, haritada çember içersine alınarak gösterilmektedir. Çevre büyüklüğü oyuncunun aranma düzeyinin artmasıyla genişlemekte ya da oyuncu polisler tarafından saptanırsa oyuncunun bulunduğu bölge kendiliğinden çembere alınmaktadır. Oyuncu aranma çemberinden kaçarak polisleri atlatabilmekte ve yeni suçlar işlememek suretiyle geçici bir süre dikkat çekmeden ilerlemelidir. Aranma düzeyi ya Niko'nun önceki GTA oyunlarındaki gibi "Pay 'N' Spray" adındaki araç boyama ve onarım binalarına polisler görmeden girmesiyle ya da kendisinin kılığını ve aracını değiştirmek suretiyle gizlice boş alanlara gidip herhangi bir garaja araç park ederek azalmakta ve kaybolmaktadır. Oyuncuya tutuklandığında kelepçelenmeden kaçma girişiminde bulunma hakkı tanınmaktadır, ancak bunun yanında aranma düzeyinde bir yıldız daha belirir. Ayrıca yayalar tanık olduğu suç olaylarını cep telefonlarıyla polise bildirebilmektedir.

Polislerin tepki tarzı önceki GTA oyunlarına göre azbuçuk farklılık göstermektedir ancak; şehirde çok fazla kargaşa çıkartmak halen daha şiddetli polis tepkilerine neden olmaktadır. Saldırı girişimleri, halka yapılan silahlı saldırılar, görkemli araba hırsızlığı ve cinayet gibi "Küçük" suçlar, polis devriyeleri tarafından el atılması devam etmektedir. GTA IV'te Daha Yüksek aranma düzeyleri FIB ajanlarını, polis helikopterlerini ve su arscı destek ekiplerini harekete geçirmektedir. SWAT ve askeri ekipler N.O.O.S.E. (National Office Of Security Enforcement) adı altında seçkin anti-terör timi olarak oyunda yer almaktadır.


Oyun içinde çok kişili eylemleri gerçekleştirmek amacıyla cep telefonu kullanımı yaygınlaştırılmıştır. Cep telefonu seçildiğinde, telefon arayüzü büyütülmüş biçimde ekranın sağ alt döşesinde belirir. Telefon, oyuncuya yazılı mesajları okumasına, randevuları görüntülemesine bunun yanında, arkadaşlarla etkinlikler düzenlemesine olanak sağlar. Bararısız olunan bir görevi, telefon menüsüne erişilerek yazılı mesaja olumlu karşılık verilerek görev yeniden yapılabilir. Oyuncu, cep telefonu sayesinde fotoğraflar çekip uygun bir görev sırasında polis bilgisayarına aktarabilir. Niko, 911 acil servisler numarasını çevirerek, bulunduğu konuma herhangi bir servisi yönlendirip, onların olaya el atmasını sağlayabilir. Polisler, suçluları tutuklar sağlık görevlileri ise Niko'nun sağlığını yenileyebilir. Telefon aynı zamanda oyunda çoklu oyuncu moduna erişimi sağlar, ya da oyuncu diğer arkadaşlarını arayıp onlarla konuşabilir.

Oyun içinde Niko'nun kullanabileceği birbirinden farklı veritabanları bulunmaktadır. Oyun içindeki İnternet, İnternet Kafelere erişilerek kullanılabilir, İnternet kafelerin adı "[email protected]" olarak geçer ve bunlar şehir genelinde bulunur. Oyun içinde 100 üzerinde hayali web site bulunmaktadır ve Niko aynı zamanda buralardan (önemsiz postalar dahil olmak üzere) e-posta alabilir ve buluşmalar ayarlayabilir. GTA 3'te internet kafeler görüldüğü halde, oyuncuya göz atma seçeneği tanınmamıştır. Polis aracının içindeyken, Niko taşıt içi bilgisayardan Libert Şehri suçlular veritabanına girip, Liberty Şehri2ndeki farklı suçlar hakkında bilgi sahibi olabilir ve hatta ödül kazanmak için onların izini sürebilir. Oyunda aynı zamanda televizyon programları bulunmaktadır, çeşitli kanallarda reklamlar ve programlar bulunmaktadır. Televizyonda değişik tarzda şovlar vardır: haberler, söyleşi programları, spor programları vs.


Çevrimiçi Oyun

Çevrimiçi oyun ( multiplayer )oynarken 15 farklı moddan biri oynanabilmektedir [16]. Çevrimiçi modda , konsollarda ( PlayStation 3 ve Xbox 360 ) 16 oyuncu , PC'de ise 32 oyuncuya kadar oyuncu aynı anda oyun oynanabilmekte ve oyuncular tüm şehir haritası üzerinde oynamaktadırlar. Oyuncu çevrimiçi oynarken bir çok modda, karakterinin dış görünüşünü değiştirebilir ve oyun sırasında kazanılan para ile gelinen seviyeye göre, açılan daha fazla elbise seçeneğine sahip olur. Oyunu ilk açan oyuncu olan hostlar , polislerin olup olmaması , silah ve trafik gibi bir çok değişkeni ayarlama yetkisine sahip olur. Çevrimiçi oyunda sıralamalı ( ranked ) ve sıralamasız ( unranked ) olmak üzere iki seçenek vardır. Sıralamalı olanda ödül , oyuncuların sıralamasında dikkate alınan paradır. Konsollarda oynanan çevrimiçi oyunda , ikiye bölünmüş ekran ve LAN ( yerel ağ ) üzerinde oyun seçnekleri mevcut değildir[20] , fakat PC versiyonu LAN üzerinde oyunu destekler.Ticari Başarısı

Take-Two Interactive Software Inc. adlı yapımcı şirketin hisseleri, oyunun piyasaya çıkmasından önceki pozitif eleştiriler sayesinde % 3,4 artmıştı. Reuters yazarı Scott Hillis , oyunun ilk hafta satışlarından 400 milyon $ satış hasılatı beklendiğini söyledi[21]. Bazı kaynaklar GTA IV piyasaya çıktığında yapacağı hasılatının 2 Mayıs 2008'de vizyona girecek olan Iron Man filmini geçeceğini iddia ettiler ki bu olay film stüdyoları için bundan sonra çakışmalardan kaçınmak için , oyunların çıkış tarihlerini takip etmeleri konusunda emsal teşkil etmiştir. The New York Times yazarı Matt Richtel, oyunun piyasaya çıkışını " şimdiye kadarki en iyi video oyun çıkışlarından birinin olmasının beklendiğini " ve ilk iki haftasında oyunun 5 milyon kopyasının satılmasının beklendiğini yazdı.Analist Michael Pachter oyunun 2008 sonuna kadar 11 ila 13 milyon arasında kopya satacağını tahmin etti. Pachter ayrıca GTA IV'ün , tüm Avrupa ve Amerika yazılım piyasasındaki satışların % 3,2'sini oluşturacağını ve oyunun piyasada olduğu sürece 16 ila 19 milyon arası kopya satacağını beklediğini söyledi Analist Evan Wilson , Grand Theft Auto IV'ün ilk satış haftasında 550 milyon $ satış yapcağını tahmin etti.


GTA IV Oyun içi savaşlar şiddetli ve sürekli sürmekte.

Piyasaya çıkmasından sonra , şirket satışları işaret ederek , eğlence sektöründeki bir günde en çok satış ve yedi günde en çok satış alanlarında rekor kırdığını iddia etti. Oyun piyasada olduğu yerlerde il gününde 3,6 milyon kopya satarak 310 milyon $ satış geliri elde etti , ilk haftasında ise bu rakamlar 6 milyon adet ve 500 milyon $ olmuştu. Sadece İngiltere'de ise oyun ilk gününde 631.000 adet sattı Ve bu rakam oyunu , Chart-Track adlı bölgede pazar araştırmaları yapan şirkete göre 24 saatlik sürede en çok satılan oyun yaptı.. İngiltere'de bu rekoru daha önce Grand Theft Auto: San Andreas 24 saat içinde 501.000 adet ile elinde tutuyordu. NPD Group adlı araştırma şirketine göre , oyun ABD'de ilk beş gününde , PlayStation 3 versiyonu ile 1 milyon , Xbox 360 versiyonu ile ise 1,85 milyon adet satmıştı. İngilterede ise , yine Chart-Track adlı şirketin araştırmasına göre PlayStation 3 versiyonu ile 413.000 adet, Xbox 360 versiyonu ile ise 514.000 kopya satmıştı. Oyunun satışları 2008 yılında ABD'de en çok satılan oyunlar sıralamasında Xbox 360 versiyonunda 5. ve PlayStation 3 versiyonunda 6. sırayı almıştır. Xbox 360 versiyonu 3,29 milyonu , PlayStation 3 versiyonu da 1,89 milyonu aşarak toplamda o bölge 5,18 milyon adet satışı yakalamıştır.
13 Mayıs 2008'de Grand Theft Auto IV ," 24 saat içinde en yüksek hasılat yapan video oyunu" ve " 24 saat içinde en yüksek gelir sağlayan eğlence sektörü ürünü" olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. Bir günde 3,6 milyon adet satarak 310 milyon $ gelir sağladı. İlk gününde ayrıca daha önce Halo 3 adlı oyuna 170 milyon $ ile ait olan " 24 saat içinde en hızlı satış yapan video oyunu" rekorunuda kırdı .

ALINTIDIR.
 
Kayıt
19 Mayıs 2009
Mesajlar
438
Beğeniler
0
Şehir
Taklamakan
Mike Shinoda demiş ki:
Güzel paylaşım. :kalp: Roman ölünce bir hafta etkisinden kurtulamadım. :cry: Sonrada sildim zaten. :headbang:
yorumun için teşekkürler

Oyunun en güzel yonu kendı hayatını yonlendırıyor olabılmen.

mesela XPlayboy ve Dwayne den bırını vurman gereek ve bunu sen belırlıyorsun.
 
Yukarı Alt