Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evren


Google, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi'ni bilgilendirdi.

Google'un Çin'deki faaliyetlerini kısıtlama ve arama motoruna Çin'den girmek isteyenleri Hong Kong sitesine yönlendirme kararına Çin ve ABD'den açıklamalar geldi.


Çin'in Şinhua ajansının haberine göre, internet sorunlarından da sorumlu olan Çin Devlet Konseyi Enformasyon Ofisi, yaptığı açıklamada, Google'un bu tutumunda baştan aşağı hatalı olduğunu, ayrıca yazılı taahhütlerini ihlal ettiğini bildirdi.

Google'un tamamen ticari olan bir konuyu siyasileştirdiği, Google tarafından Çin'e yapılan eleştirilerin de temelsiz olduğu, bunların kendilerinde hayal kırıklığına, öfkeye yol açtığı belirtildi.

ABD'de ise Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Google ve Çin hükümeti arasında bir uzlaşmaya varılamamış olmasının üzüntü verici olduğu bildirildi. Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Mike Hammer, Google'un, Çin'deki "google.cn" adresine girenleri Hong Kong'daki Google sitesine yönlendirme kararını açıklamadan kısa bir süre önce, Ulusal Güvenlik Konseyi yetkililerini bilgilendirdiğini ifade etti. Sözcü, "Google, kendi çıkarına uygun gördüğü bir karar almıştır" dedi.

Sözcü, bu tür sorunların, zaten çeşitli sorunlarla karşı karşıya olan ABD-Çin ilişkilerini olumsuz yönde etkilemesini istemediklerini ifade etti.


 
Yukarı Alt