Twitter ve Youtube'a erişimin kısıtlanması sonrası kullanıcılar bu sitelere girebilmek için Google DNS kullanmaya başlamıştı. Şirketin yazılım mühendisi, Türkiye'de erişim sağlayıcılarının "DNS yönlendirmesi" yaparak kullanıcıları başka DNS ayarlarına yönlendirdiğini doğruladı.

İnternet sağlayıcılarının Türkiye'den bağlanan kullanıcıları GOOGLE DNS gibi görünen farklı sunuculara yönlendirme yaptığı iddiası ortaya atılmıştı.

Google'ın yazılım mühendisi Steven Carstensen Google güvenlik blogunda bir açıklama paylaştı.

Carstensen, "Türkiye'deki erişim sağlayıcıları muhtemelen kullanıcıları izleyebilmek amacıyla Google DNS kimliği altında gizleniyor. Güvenilir kaynaklardan edindiğimiz bilgiler ve ekibimizin yaptığı araştırma sonucu Google DNS'in önünün kesilmeye çalışıldığını doğruladık" dedi.

"DNS spoofing" diye adlandırılan bu uygulamada erişim sağlayıcılar, kullanıcıların internetteki sorgulamalarına girip onları istedikleri içeriğe yönlendirebiliyor.

Yani kullanıcı aslında Google hizmeti kullandığını düşünürken türk erişim sağlayıcılarından hizmet alıyor.

DNS kullanan arkadaşlar artık kullanmamasını öneririm.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Bu mesaj Cool Angel rumuzlu uyeden alinti yapildi
Cool Angel demiş ki:
Tam olarak anlamadım neden kullanmayalım ?
Hükümet bu olayla beraber seni daha iyi izleyebilecek ama youtube'a girip AKP karşıtı videolar yüklemiyorsan ilgilendirecek bir durum yok...

Takımı
Seçiniz...
Bu mesaj Kemalist rumuzlu uyeden alinti yapildi
Kemalist demiş ki:
Cool Angel demiş ki:
Hükümet bu olayla beraber seni daha iyi izleyebilecek ama youtube'a girip AKP karşıtı videolar yüklemiyorsan ilgilendirecek bir durum yok...
AKP karşıtı videoları beğeniyorsak ?

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Cool Angel demiş ki:
Bu mesaj Kemalist rumuzlu uyeden alinti yapildi
Kemalist demiş ki:
Cool Angel demiş ki:
AKP karşıtı videoları beğeniyorsak ?
Bir şey olmaz , bilgileri sızdıranları fişlemeye çalışıyorlar.

Takımı
Galatasaray
@Kemalist
Bu DNS zehirlemesinden biraz bahseder misin? Milletin dediğine göre başka bir makine üzerinden twittera bağlayıp ordan verileri çekiyorlarmış falan da..

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Çok bilgi sahibi değilim ama anladığım kadarıyla DNS ile giriş yapan kişileri ilk önce x sitesine yönlendirip sonrasında twitter'a yönlendiriyorlar , haliyle kişi izlenirken daha çok bilgi edinilebiliyor , kullanan ve kullanmayan ayırt edilebiliyor.Toplu olarak 70 milyon zaten izlenebiliyordu ama burada herkes vardı , haliyle ayrım yapmak zordu şu an bu yöntemle "zararlı" diye etiketledikleri kişileri daha kolay tespit edebilirler.Bu "zararlı" kişilerin DNS'ten çok vpn kullandığını düşününce çok mantıklı bir hamleymiş gibi gelmedi bana.

Kısaca özetlemek gerekirse Google DNS kullandığını zanneden kişi aslında , Türk Telekomun özel sadece bu iş için ayırdığı DNS'leri kullanıyor.Haliyle veri akışı her zaman olduğundan daha iyi bir şekilde gerçekleşiyor.

Benim olaylardan anladığım bu tabi , böyle olmayabilir de.

Takımı
Galatasaray
Ben bir sürü dns ile denedim, özellikle "zehirlendi" denilen dnslerle başta google dns olmak üzere. Makinemden twittera ping attığımda aldığım ip gerçek twitter ipsi. Bana yalan gibi geliyor.
edit: bundan bahsediyordum twitter-dikkat-edelim-t296393.html
bende oyle bişey yok.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Bu mesaj sarkolata rumuzlu uyeden alinti yapildi
sarkolata demiş ki:
Ben bir sürü dns ile denedim, özellikle "zehirlendi" denilen dnslerle başta google dns olmak üzere. Makinemden twittera ping attığımda aldığım ip gerçek twitter ipsi. Bana yalan gibi geliyor.
X sitesine yönlendirme olayı kısmen doğru , işin aslı ise dns'in yönlendirmesi , mesajı düzenledim ama geç kaldım biraz.Google DNS kullanan bir çok kişi şu anda aslında Türk Telekom'un bu iş için ayrılmış olan DNSlerini kullanıyor.Şu an OpenDNS nasıl bilgileri toplayıp satıyorsa , google kendisi için kullanıyorsa , bakanlarımız da kendileri için kullanıyorlar.Doğru bir örnek olmayacak ama cloudflare ile benzer bir şekil gibi.Sitenin ip'sini sorguluyorsun cloudflare sunucuları çıkıyor ama aslında dosyalar çok farklı bir sunucuda.

Bunun yanı sıra bu sistem ping atılmakla ortaya çıkabilecek bir şey değil mesela bundan önce gezinti vardı bilirsin , bu sistem her zaman aktif olmuyordu atıyorum 1000 siteye giriş yaptığında bir kere çıkıyordu ve çerezleri çalıp yine pusuya yatıyordu haliyle anlaşılması çok zordu.

Yukarı Alt