Kayıt
15 Şubat 2009
Mesajlar
5.756
Beğeniler
0
Şehir
Sakarya

Arama motoru sayesinde İnternet reklamcılığının amiral gemisi konumuna gelen Google, şimdi de gözünü televizyona dikti.

Arama motoru olarak yola çıkan ve şu an dünyanın en büyük çevrimiçi hizmet sağlayıcılarından bir tanesi olan Google'ın son icadının "Google TV" olduğu ortaya çıktı. Intel, Sony ve Google'ın ortak çalıştığı bu yeni projede, bir alıcı cihaz vasıtasıyla kullanıcıların TV üzerinden web'de gezmelerini sağlayacak.

Google'ın cep telefonları için hazırladığı açık kaynaklı ve Android adını taşıyan işletim sistemini kullanacak olan alıcı cihazların içerisinde Intel'in Atom işlemcileri yer alacak. Sony'nin ise bu sistemi televizyonların ve Blu-ray oynatıcı gibi ürünlerinin içerisine entegre etmesi bekleniyor. Üçlüye sonradan katılan Logitech, bu cihazın klavye gibi çevre birimlerini hazırlamaya aday.

Intel ve Sony açıklama yapmaktan kaçınırken, Google, cihazın Web'de arama yapmayı, kullanıcının istediği sitelerde gezebilmesini, YouTube videoları seyredebilmesini ve çevrimiçi oyunlar oynamasını sağlayacağını belirtiyor. Birkaç aydır üzerinde çalışıldığı bilinen bu proje, şu anda Google tarafından, Dish Network adlı firmanın uydu yayınları üzerinde test ediliyor. Sistemin satışa çıkacağı tarih konusunda ise bilgi verilmiyor​
 
Yukarı Alt