1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   rew
   rappelz
   park
   boşalan

Google artık 'tazesini' gösterecek


 1. Kalkandelen

  Kalkandelen moderator

  Kayıt:
  13 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.467
  Beğenilen Mesajlar:
  60
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  Antalya
  [​IMG]

  Google arama motorunun çalışma biçiminde köklü bir değişime gidiliyor. Öncelik 'taze bilgi'de.


  Bundan böyle Google ile internette arama yapanların en taze bilgiye mi, ya da geçmiş tarihten verilere mi ulaşmak istediği göz önüne alınacak. Google, uyguladığı temel algoritmadaki değişikliğin aramların yaklaşık % 35'ini etkileyeceğini tahmin ediyor.

  Amerikan şirketi, arama sonuçlarını daha isabetli kılarak rakipleri üzerindeki üstünlüğünü korumak istiyor. Birincil rakip olan Microsoft'a ait arama motoru Bing, eski ya da yeni bilgi arasındaki ayrımdan ziyade, sosyal aramaya dayalı bir motor.

  Google'dan Amit Singhal ,''İnternette arama sonuçları, fırından yeni çıkmış kurabiye gibi, taptaze olmalı.'' diyor. Singhal, internette arama yapan bir kişinin ''geçen haftanın, geçen günün, ya da geçen son dakikanın bilgisine mi ulaşmak istiyor sorusuna'' yanıt bulmaya çalıştıklarını söyledi.

  Google, arama yaptığınız kelimelere göre, en son gelişmeyi öğrenip öğrenmek istemediğinizi tahmin etmeye çalışacak. Amit Singhal, ''Örneğin, Wall Street İşgalcileri diye arama yaparsanız, muhtemelen en son dakikanın haberlerini öğrenmek istiyorsunuzdur.'' diyor.

  Google, bu gibi durumlarda internetten en taze bilgiyi çekip çıkarmaya çalışacak.

  DEZAVANTAJLAR OLABİLİR
  Öte yandan, arama yapılan kelimeler ''makarna sosu'' ise, internete geçmişte girmiş sayfaların sonuçlar arasında yer alması rahatsızlık yaratmıyor.

  İnternet konusunda uzman analist Danny Sullivan, Google'ın arama motorundaki algoritma değişikliğini ''muazzam bir değişim'' diye niteliyor. Ancak bu muazzam değişimin, dezavatajları olabileceği kanısında.

  Danny Sullivan, ''Arama yaparken tazeliği öne çıkartan eleme sisteminin, alakalı sayfa bulma yeteneğini yıpratabileceğini'' düşünüyor. Sullivan, yeni sistemin ''spam'' diye bilinen çöp postalara ve ''hafif içerikli sayfalara'' da kapı araladığı görüşünde.


  alıntıdırhttp://www.teknolojide.com