Kayıt
17 Mayıs 2007
Mesajlar
4.792
Beğeniler
0
Şehir
Akçay
Öncelikle burada yazanlar tamamen kendi keyfimce denemiş olduğum ve sonuçlarından memnun kaldığım tercihlerin sunumu olarak adlandırılabilir.

Bunları beğenip beğenmemek kadar kullanmakta da aynı serbestliğe sahipsiniz.

Öncelikle karakter seçiminden başlamak lazım. Açıkçası bu durumda neden keyif aldığınız çok önemli. Eğer hızlı şekilde LVL atlamak istiyorsanız yüksek LVL'lara erişmiş fakat skill yönünden çeşitli zayıflıkları olan bir charınız olabilir ki bu da oyundan alacağınız keyfi düşürecektir.

Ayrıca kullanacağınız silah da oldukça önemli. Bicheon (Sword/Blade) Pacheon (Ok) ve Heuksal (Glaive/Spear) olarak üçe ayrılan silah grupları da şu şekilde sınıflanabilir.

Sword - INT ağırlık veren ve Nuker olarak adlandırılan Charların kullanabileceği pacheon çeşidi.

Blade - STR ağırlık veren ve Tank olarak adlandırılan Charların kullanabileceği bicheon çeşidi.

Glaive - STR ağırlık veren ve Tank olarak adlandırılan Charların kullanabileceği heuksal çeşidi.

Spear - INT ağırlık veren ve Nuker olarak adlandırılan Charların kullanabileceği heuksal çeşidi.

Bow - Hem INT hem Hybrid hem de STR charların kullanabileceği yay.

Bu arada FULL STR, FULL INT ve HYBRID açıklamalarına geçelim.

FULL STR - Tamamen tank gibi varını yoğunu HP için ayırmış olan bir chardır. Fiziksel vuruş ve defans oranları oldukça yüksek olmasına rağmen magical attack ve defans oranları oldukça düşük olur. Vuruşları güçlü olmasına rağmen herhangi bir skill Full Int veya Hybrid char kadar magical destek vermediğinden seçilecek skilleri dikkatle belirlemede fayda vardır. Full STR bir charın nuke attack türlerini seçmesi çok da iyi bir sonuç doğurmayacaktır. Bu klasmanda olan charların LVL atlamaları zordur hatta oyunda en zor LVL atlayan char Fire Blade Full Str Charlardır.

HYBRID - STR ve INT oranlarını birbirine yakın tutan charlardır. Hiç bir kullanımımda hybrid charların bir avantaj sağladığını hissedemedim. İyi yönleri kolaylıkla LVL atlanabilmesi olmakla beraber kötü yönleri ise PVP ve PVM konularında çok da etkili olamamalarıdır. Özellikle seçeceğiniz görevlerde karşınızda sizinle aynı LVL da olan bir char full int ise yanına yaklaşana kadar çok enerji kaybedersiniz veya FULL STR ise indirmek için karşınızdakinin açık vermesini beklersiniz.

FULL INT - Bu charlar herşeyi ie INT puanına yatırım yapan charlardır. Şöyle diyelim. Elinizde bir kılıç var ve buna magical attack yüklüyorsunuz. Bu magical attack değeri de sizin INT değerinize göre bir rakamla çarpılıyor ve vuruşunuza bu güç ekleniyor. INT charlar bu sistemde oldukça etkili ve tehlikeli charlardır. Bu charlar ile weapon skilleri neredeyse ikinci planda kalmaktadır. LVL atlamak full str charlara göre dha kolaydır.

Şimdi sizlere FULL STR (benim seçimim) için olası özelliklerden bahsetmeye başlayalım.

Genellikle FULL STR char kullanan oyuncular blade kullanmayı seçmektedir. Bir tank misali HP ile dolu olarak oyunu oynarsınız ancak MP konusunda eksikliği hissedebilirsiniz.
Blade kullanırken vuruş gücünüzden defans için feragat ettiğinizi bilmeniz lazım. Glaive kullananlarla karşılaştırdığınızda onlar kadar yüksek vuruşu bir defada yapamazsınız ama daha seri vuruşlarla rakibinizi yıpratırken HP seviyesi yüksekliği ve kalkan kullanma avantajı ile rakiplerinizden bir adım önde olursunuz.

Öncelikle kullanacağınız itemları inceleyelim.
Shield ve Blade sizin için en önemli unsur.
Shield seçerken Block Ratio 15 veya üstü olmasına dikkat etmeniz gerekir. Belki daha fazla para ödersiniz ama buna değer. Şunu da unutmayın BR düşük ve mavi özellikleri olan bir kalkan kullanmaktansa BR yüksek bir kalkanı tercih edin. Ayrıca shield elixer daha ucuz olduğundan + lamak daha kolay olacaktır.
Blade seçiminde ise 7 ve üstü critic olan bir blade işinize yarayacaktır. Attack ratingin yüksek olması da önemlidir.

Kıyafet seçiminde armor tavsiye etmem. Yüksek physical defence oranı olmasına rağmen magical attacklar canınızı epey yakacaktır.
Protector tavsiyem olacaktır. Özellikle oyundaki monsterları kesmek için idealdir.
Garment da PvP için tavsiyem olmaktadır. Özellikle nuker char ile karşılaşırken garment giymeniz magical attackları çok daha iyi savuşturmanızı sağlar.

Küpe vb aksesuarlarda ise yüksek frost reduce olan itemları seçmeniz sizin için hayırlı olacaktır. Karşılaştığım bir çok PvP charı frostu kullanmayı yeğlemekte.

Skiller
Tabii ki Bicheon serisi fullenecektir. Sırasıyla;

Smashing Series
Bir çok kişi bu skilli kullanışsız bulmaktadır ancak az mp kullanım gerektirmesi ve bir vuruşta büyük miktarda enerji alması iyi özelliği. Ayrıca combolarınızın arasında oldukça etkili olmakta.
Chain Sword Attack Serileri
Bu oyunda monsterlara karşı bir numaralı yardımcınızdır. Bu nedenle kullanmanızı tavsiye ediyorum.
Shield Teknikleri
Bu skill tamamen sizin seçiminiz olsun ama hiç kullanmıyorum desem yeridir.
Blade Force Series
Mosterlara karşı kullanımda güzel bir skill.Uzaktan kullanımı dolayısıyla işiniz kolaylaşabilir.
Hidden Blade Series
Yatırma olarak da bilinir. Hem PVP de hem de monsterlara karşı gereklidir.
Killing Heaven Blade Series
Batırma olarak da bilinir. 2. sırasına geçtiğinizde iki 3. sırasında ise 3 kere batırma şansınız var ve serverda lag yoksa bu ikisini üstüste bile yapabilirsiniz.
Sword Dance Series
Monsterlara karşı birebir. Kullanın ama ilk kitapta sadece birinciyi açın. Sonra ikinci kitaba kadar bekleyin.
Shield Protection
Mutlaka kullanın.

Cold
Cold Force Series
En sinir bozucu skillerden bir tanesi. PvP de karşınızdakini çıldırtmak için birebir.
Frost Guard Series
Defansa faydası var ama seçimi size bırakıyorum.
Cold Wave Series
Monsterlara kullanımda iyidir. Ama Frost Nova Series kullanınca gereksiz kalmakta.
Frost Wall Series
Bunda da seçim sizin. Ben hiç kullanmıyorum.
Frost Nova Series
Çok iyidir. Düşmanı yavaşlatmak veya ondan kaçmak için ideal. 2. sıraya geçtiğinizde tüm çevrenizi etkileme özelliği de cabası.
Snow Storm Series
Buz nuke skilli. STR char için gereksiz.
Cold Armor Series
Physical Defenci arttırır. Kullanın derim.

Lightning
Thunder Force Series
Lightningin el yakma tekniği. Yakındaki monsterlara da etki eder ama azdır bu etki. Ayrıca parry ratio düşürür. Buzdan daha etkili fire dan daha düşüktür.
Piercing Force Series
Magical balance ve attack yine düşüktür, ama Thunder Force imbue gücünü arttırır. İleriki lvllarda Flame Body Series ile birlikte oldukça etkilidir.
Wind Walk Series
Mutlaka kullanın. Hızınızı arttırır.
Lion Shout Series
Nuke attack olduğundan STR de işe yaramaz.
Concentration Series
Parry ratio arttırır. Daha az damage almanızı sağlar.
Thunderbolt Force Series
Lightning nuke attack. STR için kullanışsızdır.
Heaven's Force Series
Parry Ratio arttırır. Kullanın derim.

Fire (Temel Skillerimiz)
Fire Force Series
Fire el yakması. Çok damage verir ve zaman içinde damage vermeye de devam eder. Monsterlara karşı buza göre etkilidir ama rakibi yavaşlatmadığından damage almaya devam edersiniz.
Fire Shield Series
Statusleri biraz arttırır. İleriki zamanlarda bunu kullanın derim bu olmadan large hp pill kullanırken olunca düşük pillerle işinizi görürsünüz. Freeze reduce itemlarla kullanımda idealdir.
Flame Body Series
Damage arttırır. STR charlarda mutlaka kullanın derim.
Fire Protection Series
Magical Defense arttırır. Nuker charlarla başa çıkmanızda yardımcı olur.
Fire Wall Series
Tercihe göre kullanabilirsiniz ancak benim charlarımda kullanmadığım bir özellik.
Flame Devil Force Series
Physical Damage arttırır. STR için mutlaka kullanın.

Skill Farming
Açıkçası oyunda iyi bir char istiyorsanız sabırlı olmanız lazım. Şu an oynadığım charda LEVEL GAP'ı 8 ile 9 olarak kullanıyorum ki LVL atlamak bir işkenceye dönüşebiliyor. Ancak en az 25000 skill point elde etmeden iyi bir chara sahip olmak neredeyse imkansız bence.

Wink
 
Yukarı Alt