Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evren


Sakarya'nın Karasu ilçesindeki bazı yerlerin, uydu görüntüleri ve GPS (Küresel Konumla Sistemi) yöntemiyle gerçekleştirilen analizlerde, birkaç yıl içinde denizden su baskınına uğrama riski bulunduğunun belirlendiği bildirildi.

Zonguldak Karaelmas Üniversitesinin (ZKÜ) yazılı açıklamasında, ZKÜ Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Afet İzleme ve Araştırma Laboratuvarı, İstanbul Teknik Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü ve İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsünün, Karasu Belediyesinin desteğiyle ortak çalışma yürüttüğü belirtildi.

Çalışmanın ilk sonuçlarının alındığı anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Uydu görüntüleri ve GPS yöntemiyle gerçekleştirilen analizlerde, Karasu sahilinde 1996'da liman inşaatının başlatılmasından bu yana kıyı şeridinde 100 metreye varan olağanüstü erozyonun meydana geldiği saptandı. 2010 ocak ayında meydana gelen fırtına, kıyı çizgisinin 30 metre daha içeri taşınmasına ve kıyıda ilk sırada yer alan evlerin pek çoğunun tahrip olmasına neden oldu. Mevcut durumda kıyı şeridinin ana cadde ile mesafesi belli noktalarda 50 metreye kadar düşmüş olduğu tespit edildi. Tedbir alınmadığı ve erozyon bu hızla devam ettiği takdirde birkaç yıl içinde denizin ana caddeyi aşarak deniz seviyesinden daha aşağıda bulunan geri plandaki bölgeleri su altında bırakması söz konusudur.''
Açıklamada, çalışmanın bundan sonraki aşamasında kıyı değişiminin izlenilmesine devam edileceği gibi kıyıdan alınan örneklerle erozyonun, liman inşaatı ile ilişkisini daha net şekilde ortaya koyulmasının planlandığı kaydedildi.
 
Yukarı Alt